На Дан ослобођења, 6. октобар: Са пијететом се сетили жртава фашизма

Полагањем венаца на споменик Жртвама фашизма у центру града обележено је 79 година од ослобођења Кикинде у Другом светском рату. Почаст погинулим борцима одали су представници локалне самоуправе на челу са градоначелником Николом Лукачем, амбасаде Руске Федерације , СУБНОР-а , Војске Србије и Министарства одбране, борачких удружења, политичких партија. Обраћајући се окупљенима градоначелник Лукач истакао је да је те 1944. године, након година несреће, туге и бола коначно дошла слобода.

-Грађани Кикинде дали  су свој допринос ослобођењу од фашистичког зла, борећи се на различите начине против окупатора и њихових сарадника. Њихове жртве никада нећемо забораваити, а њихова храброст мора да буде поука свим нараштајима. Морамо се сетити и велике храбрости совјетске армије која је учествовала у ослобођењу нашег града. Наш однос према борцима може се видети и кроз реконструкцију и очување споменика Жртвама фашизма, али и других спомен обележја који је обављен у претходном периоду – навео је Лукач.

Кикинда је ослобођена 6. октобра 1944. године када су трупе Совјетске црвене армије заједно са Великокикиндским партизанским одредом након тросатне борбе са немачком артиљеријом на улазу у град извојевале победу. Скупу је присуствовао и Јово Барошвевчић , председник СУБНОР-а Војводине и потпредседник СУБНОР-а Србије.

-Ово је велики дан за Кикинду јер је пре 79 година стигла слобода. Ваш град дао је огроман допринос у Другом светском рату јер је од самог почетка учествовао у ослобођењу земље против окупатора. Данас одајемо почаст свим жртвама рата – навео је Барошевчић.

Саветник у Влади Србије генерал Милорад Ступар рекао је да је важно да се код деце негује култура сећања.

-Важно је да се сећамо оних који су нам дали слободу и ми у Кикинди не заборављамо оне који су погинули бранећи је. Српски народ цени своју слободу и никада није нити ће угрожавати слободу других народа. Одувек смо нудили руку суживота и то чинимо и данас. Ценећи нашу слободу, ценимо и слободу других народа – прецизирао је Ступар.

Црвена армија је, 6. октобра 1944. године, у снажном удару разбила остатке немачких јединица који су били присутни у Кикинди. Са 35 тенкова ушли су у наш град, а у ослобођењу су учествовали  партизани Севернобанатског одреда. Младен Богдан, председник Скупштине Града напоменуо је да је у савременој кикиндској историји 6. октобар је један од најзначајнијих датума и да је представљао ново поглавље у историји Града.

-Велике жртве поднете су да би наш град, али и читава земља били слободни. Свих оних који су дали најдрогаценије, свој живот, ми ћемо се сећати са пијететом. И данас сви заједно, представници републичке, покрајинске и локалне власти, шаљемо поруку из Кикинде да нам је и данас, као и тада, потребно заједништво и саборност – додао је Богдан.

У Другом светском рату живот је изгубило 648 Кикинђана. Поводом овог датума у Великом парку отворена је и изложба специјалних јединица полиције.

 

 

 

 

(ВИДЕО) ТВОЈ БРЗИ ИНФО- Кратко, јасно, суботом

Преглед најважнијих дешавања у протеклих седам дана- ТВОЈ БРЗИ ИНФО.   Прикажи ову објаву у...

(ВИДЕО) У Мокрину обележена храмовна и сеоска слава

У највећем селу на територији града данас су имали два повода за славље. Мокринчани су...

(ВИДЕО) НЕКИ НОВИ КЛИНЦИ: Заиграјмо у „Гуслама”

Неки нови клинци је едукативан серијал који афирмише креативне потенцијале деце и квалитетно провођење слободног...

Don`t copy text!