новембар 28, 2024

Muzej „Tera“ postaje kreativan Distrikt Kikinde za sve uzraste

Celodnevni program u Muzeju „Tera“, multimedijalni izlet „Tera fantastik“, okupio je sve generacije na jednom prostoru. Za roditelje i malu decu organizovana je radionica tokom koje su mogli da utiskuju stopala ili šake mališana u ploče od gline. U glini su stvarala i deca među kojima je bila Ivana Đenić koja je sa drugaricama u ploči od gline pravila nacrt Muzeja „Tera“.

-Nije teško raditi sa glinom. Najvažnija je volja i želja da se nešto napravi. Volim da pravim figure od gline, a sada sam prvi put došla na „Teru“ gde mogu puno da naučim – rekla nam je Ivana.

Ljubiša Nikolić, konzervator restaurator imao je najlepši zadatak, da okupljenoj deci, pokaže na koji način mogu da se igraju i tako stvaraju unikatna dela od gline.

-Deca su imala zadatak da urade reljefe dimenzija 30 puta 30. Podstakli smo ih da puste mašti na volju i da izrade ono što žele. Mogli su da dodaju, oduzimaju materijal, utiskuju u glinu. Ploče koje su nastale sastavićemo u jedan zajednički rad koji ćemo ispeći i postaviti na zidu buduće suvenirnice u okviru Muzeja „Tera“ kao zajednički rad. Ovo je prvi put da radimo ovakvu radionicu i zainteresovanih je bilo puno, što nam je pokazatelj da i ubuduće treba da organizujemo sličan program – dodao je Nikolić.

U okviru programa „Ponovo bazar“  istaknuto je na koji način može da posluži reciklaža i reutilizacija stare elektronike. Vuk Psodorov bio je deo ekipe koja je prodavala elektroniku koju su popravili u „Pionir“ slobodnoj školi.

-Elektroniku, koju su nam ljudi donosili zauzvrat za sadnice koje su posadili, mi smo delom popravili, a delom smo iskoristili one elemente koji su upotrebljivi. Tako smo joj dali novi život umesto da završi na otpadu. Elektroniku prodajemo i na taj način sakupljamo sredstva za rad škole – pojasnio je Psodorov.

„Tera fantastik“ još jedan je događaj koji je organizovan kako bi se privuklo što više publike u Muzej „Tera“, kazao je direktor CLPU „Tera“ Aleksandar Lipovan.

-U multidisciplinarnim i multimedijalnim radionicama mogu da učestvuju svi građani. Tu je je i intersektorska povezanost sa neformalnom školom, strit art umetnost koju su prikazali umetnici iz Novog Sada, kao i spoj između različitih grana umetnosti. Zajednički gradimo nove događaje, koji privlače različitu publiku i samim tim od Muzeja „Tera“ gradimo kreativan Distrikt u našem gradu koji privlači sve uzraste – istakao je Lipovan.

Priređena je i izložba grafita regionalnih uličnih umetnika, koji su zainteresovane učili o ovoj uličnoj umetnosti. U okviru radionice „Teraherc“ sa Konstantinosom Petrovićem polaznici su mogli da upotrebe boje u muzici i svetlosti tako da su nastali interesantni muzički instrumenti.

A.Đ.

Don`t copy text!