Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje na visoke temperature vazduha koje će se zadržati i u većem delu naredne sedmice.
Kako je upozoreno, do petka, 14. jula, očekuju se visoke temperature, do 37 stepeni. U ponedeljak, 10. jula, biće još toplije nego u nedelju, sa najvišim temperaturama od 33 do čak 37 stepeni koliko bi i u našim krajevima moglo da bude u sredu.
Jutarnje temperature biće između 16 i 20 stepeni. Poslepodnedvni pljuskovi najavljuju se za četvrtak i petak.
Saveti za dane letnje žege
S obzirom na to da visoke temperature mogu negativno uticati na zdravlje, lekari upozoravaju da bi se trebalo kloniti vrućine koliko god je to moguće.
Ne treba zaboraviti na savet da se ne izlazi u najtoplijem delu dana, između 11 i 17 sati. Na velikim vrućinama prvi su na udaru krvni sudovi jer se šire, što izaziva pad krvnog pritiska i može dovesti do infarkta i šloga.
Ukoliko je neophodno da izađete u to vreme, preporuka je da uvek sa sobom imate flašicu vode. Treba se zaštititi i od sunčanice i UV zračenja – naneti kremu sa zaštitnim faktorom, nositi šešir sa širokim obodom ili kačket, i naočare za sunce.
Odeća treba da bude udobna i lagana, od prirodnih materijala, lana i pamuka, i svetlih boja, kako bi se reflektovali sunčevi zraci, a koža mogla da diše. Svakako treba izbegavati teksas, poliesteri i sintetičke materijale.
Konzumiranje dovoljno tečnosti znači najmanje dve litre dnevno, ali treba izbegavati alkohol, energetska i slatka pića, kao i sve napitke na bazi kofeina jer su jak diuretik što može dovesti do dehidracije. Previše rashlađeni napici ili sa ledom, takođe, nisu dobro rešenje jer, u prvih 20 minut,a mogu dovesti do efekta hlađenja.
Kada je u pitanju hrana, svakako treba da bude sa manje masnoća, i treba jesti voće i povrće. Dinja, lubenica, paprika, mladi kupus, limun, pomorandže, paradajz, primeri su namirnica koje imaju visoku nutritivnu vrednost, a mogu da nas dobro rashlade, savetuju nutricionisti.
Klima-uređaj bi trebalo podesiti tako da razlika između spoljašnje i temperature hlađene prostorije ne bude veća od sedam stepeni. Nagli prelazak iz previše klimatizovanog stana ili automobila na spoljašnjih 35 ili više stepeni donosi opasnost od toplotnog udara, upozoravaju lekari.
Ukoliko u automobilu nema klima uređaja, vozilo je neophodno provetriti pre ulaska i nikako i nikada decu i ljubimce ostavljati u automobilu.