Кинеска нова година далеко од домовине

Нова година је најважнији, највећи и најдужи празник за Кинезе – такође и најраспротрањенији. Како Кинези време за улазак у нову годину рачунају према лунарном календару и обележавају за време другог младог Месеца после зимске краткодневнице, празник је покретан и ове године дочекује се вечерас, 21. јануара.

Централна фигура у прослави је змај, национална маскота и божански симбол који доноси срећу. Део прославе сваке кинеске Нове године је Змајев плес, у којем учествује много људи, формирајући огромну покретну фигуру змаја.

Црвена боја и лампиони заступљени су у свим деловима Кине, а јединствена симболика огледа се и у изобиљу најразноврсније хране за новогодишњу вечеру и током читаве прославе. Ово је породични празник, али и светковина која живи на улицама и трговима.

Кинескиња која већ 15 година живи у Србији, од тога осам у нашем граду, причала нам је о томе како би прославила Нову годину да је сада у својој домовини.

– Правимо традиционална јела, певамо и веселимо се, као и ви. Окупи се цела породица и припрема се много различитих специјалитета. Овде то не могу јер немам потребне намирнице. У поноћ се пале ватромети. Све је у црвеној боји, црвена доноси срећу.

Сам празник, Нова година, слави се пет дана, каже наша саговорница, али све до 15. јануара, по лунарном календару, траје прослава.

– У овом периоду посебно, посећујемо родбину и размењујемо поклоне, упаковане у црвени папир. Правимо слатка јела, највише слатке куглице од пиринча, које носимо једни другима. Много се радујемо и у веселом расположењу поздрављамо Нову годину. Овде, у Кикинди, нема нас много, па нема ни веће прославе. Направићу лепу вечеру и прославићемо у кругу породице.

Занимало нас је и да ли „година зеца“, у коју се, по кинеском хороскопу, улази, има одређену симболику у прослави.

– То нема никакве везе. Ми славимо увек исто, и није нам то важно. Мислим да се овим симболима више придаје значај ван Кине него код нас.

Да је у Кини, наша суграђанка би славила две недеље, после којих се празник завршава Фестивалом лампиона, када се у ваздух пуштају папирне црвене светиљке, симболи радости и благостања.

У нашој земљи ће, у сарадњи Владе Србије и Амбасаде Кине, прославе бити  организоване у Београду, Новом Саду, Смедереву, Бору и Нишу.

Нашој саговорници и свим Кинезима, желимо све најлепше у новој години. Уколико желите да им честитате, можете то учинити на традиционалном кинеском – изговара се: „Циниан куаи л“ – Срећна вам нова година!

(ВИДЕО) Кикинда дочекала пролеће уз Сајам цвећа: Од мушкатли до егзотичне „четке за флашу“

Градски трг данас је процветао и замирисао захваљујући шаренилу понуда расадника из Кикинде и околних...

(ВИДЕО) При крају реконструкција свлачионица у КСЦ „Језеро“: Како напредују радови уверио се и градоначелник Богдан

Комплетна реконструкција свлачионица за дворанске спортове у Културно-спортском центру „Језеро“ је у самом финишу. У...

(ВИДЕО) Сећање на дане бомбардовања: Да се не заборави

Ваздушни напади НАТО снага на територију тадашње Савезне Републике Југославије почели су 24. марта 1999....

Don`t copy text!