Како би се обухватио што већи број суграђана којима су потребни помоћ и подршка, град Кикинда је у буџету за 2023. годину за мере социјалне и дечје заштите определио нешто више од 196 милиона динара. Да ће бити настављено са програмима и мерама које дају очигледне резултате, али су уведене и нове за које је процењено да ће користити оним грађанима на које се буду односиле, за Кикиндски портал наводи Младен Богдан, председник Скупштине града.
-Трудимо се да на сваки могући начин помогнемо најугроженије, да пружамо подршку породици, деци, младима, старијим суграђанима, као и свима којима је помоћ потребна- истиче.
Међу новим мерама су енергетски ваучери чији је циљ да се добијањем субвенције за струју, гас или даљинско грејање помогну социјално угрожена домаћинства која, до сада, нису обухваћена подршком у виду добијања огрева или статуса енергетски угроженог купца. У фокусу су и дечја заштита и популациона политика, напомиње Богдан. Родитељи прворођеног детета од града добијају 30.000 динара, а другог 20.000 динара, што уз, новчане износе које опредељује држава, представља значајну подршку.
-Настављамо са издвајањима за прворођено дете за шта смо у градској каси определили укупно 6 милиона динара, и за друго дете за шта је издвојено три милиона. Од самог рођења детета смо ту да подржимо родитеље и наше најмлађе суграђане традиционалним беби пакетима, што настављамо и ове године. Сарадња са Покретом за децу ,,Три плус“ показала се веома добром и изазвала позитивну реакцију код великог броја људи. Зато и ове године учествујемо у плаћању чланарине Покрету како би породице са троје и више деце и даље могле да остварују бројне попусте и погодности- наводи Богдан.
– За помоћ незапосленим породиљама опредељујемо 9 милиона динара, јер сматрамо да треба да наставимо подршку мајкама које тренутно нису у радном односу. Посебан значај дајемо и оним паровима који нажалост нису у могућности да природним путем постану родитељи. За подршку паровима у процесу ВТО настављамо са издвајањем из буџета у износу од 2 милиона динара- каже наш саговорник.
У делу социјалне заштите, из буџета се наставља и са издвајањима за једнократне новчане помоћи преко Центра за социјални рад у износу од 2,5 милиона динара, за помоћ у куповини лекова и ортопедских помагала у износу од 2 милиона динара. За потребе набавке огревног дрвета опредељено је 12 милиона динара.
– За студентске стипендије издвојили смо 11,5 милиона динара, што ће поново обухватити широк круг студената који ће имати прилику да конкуришу за градску стипендију. Наставићемо и са издвајањима за превоз пензионера, слепих, слабовидих лица и ратних војних инвалида. За ту сврху предвиђено је 8 милиона динара. За што боље функционисање рада Центра за пружање услуга социјалне заштите нешто су већа издвајања у односу на прошлу годину. У буџету за претходну годину издвојили смо 3 милиона динара за финансијску подршку за лечење малолетне деце. Велика је животна тешкоћа сваког родитеља који се са тим суочава. Зато желимо да сваком детету којем буде потребно, као и до сада, помогнемо око лечења и свега што то изискује – јасан је Богдан.
Напомиње да још једна важна мера уведена прошле године, неће изостати.
-Град ће и ове године, верујем на радост многих родитеља, обезбедити новчана средства за куповину уџбеника за ђаке прваке. Родитељима и првацима пружамо подршку од првог школског часа и показујемо да Град мисли на њих- истиче Младен Богдан.
Кикинда међу лидерима у спровођењу мера за подршку породици
Да Град Кикинда спроводи значајне мере популационе политике и подршке породици и родитељству потврђено је и на прошлогодишњим „Данима породице“, где је Кикинда, у конкуренцији више од 40 локалних самоуправа, заузела високо треће место.