Gimnazija „Dušan Vasiljev“ svečano obeležila 165 godina postojanja

Svoj dan kikindska Gimnazija obeležava na dan smrti rano preminulog pesnika Dušana Vasiljeva. Večeras je, svečanom akademijom u Narodnom pozorištu, proslavljeno 165 godina postojanja jedne od najstarijih obrazovnih institucija u zemlji.

U popodnevnim satima, Gimnaziju je posetio ministar obrazovanja, Branko Ružić.

– Kikindska gimnazija predstavlja dragulj našeg obrazovnog sistema. Iznedrila je mnoge vredne pojedince koji su ostavili dragocen pečat u svojim oblastima: Milivoja Jugina, Jovana Ćirilova, Vesnu Čipčić, Ranka Žeravicu. To je samo dokaz da je ova gimnazija brend, a njeni učenici odnose velike pobede na raznim takmičenjima. Orijentacija Vlade i Ministartva je da je afirmišemo i pomognemo u projektima od značaja za očuvanje vrednosnog sistema koji se ovde baštini. Učenici i profesori to zaslužuju jer su napravili predivnu sinergiju. Kvalitetnim radom stvorila se perspektiva da mladi opredele svoje karijerne ciljeve i da se sutra integrišu u realizaciju projekata koji će voditi razvoju Srbije i Vojvodine. Obaveza nas u Vladi i državnog rukovodstva jeste da obezbedimo uslove da naša deca ostanu na svom pragu – rekao je ministar Ružić.

Obeležavanju jubileja prisustvovali su i zamenica gradonačelnika, Dijana Jakšić Kiurski i članovi Gradskog veća, Valentina Mickovski, zadužena za kulturu i obrazovanje, Ljuban Sredić i Stevan Iličić.

– Uspesima i kvalitetom nastave, kikindska gimnazija izdvaja se kao jedna od najprestižnijih obrazovnih institucija, na ponos Grada i države. Važno je da prepoznamo i cenimo znanje dece i da im pružimo uslove da mogu da žive od svog rada, talenta i sposobnosti, da imaju društvenu i profesionalnu satisfakciju. Učenicima želim mnogo uspeha, a Gimnaziji da traje, uz stalno stvaranje uslova za kvalitetno školovanje i obrazovanje, u čemu će uvek imati podršku Grada i države – istakla je Jakšić Kiurski.

Na kraju programa koji su pripremili učenici i profesori, diplome maturantima sa odličnim uspehom dodelila je direktorica Gimnazije, Mirjana Dražić.

– Nastavićemo tradiciju, ali i gledamo u budućnost. Ministra smo upoznali sa problemima i sa izazovima s kojima se suočavamo u radu. Lokalna samouprava nam mnogo pomaže da prevaziđemo probleme, a za veće investicije očekujemo pomoć Ministarstva za kapitalna ulaganja – rekla je direktorica.

U prepunoj sali đaka, nastavnika, roditelja i godtiju, najsrećniji su bili maturanti koji su primali priznanja Gimnazije za postignut odličan uspeh, njih dvadesetak.

Ponosni gimnazijalci

Nikolina Marković sa društveno-jezičkog smera dobila je plaketu za skroz odličan uspeh.

– Definitivno ću pamtiti učenje, druženje, mnoge vannastavne aktivnosti. Imali smo mnogo mogućnosti da iskažemo svoju kreativnost – kaže Nikolina. – Ponosna sam što sam učenica Gimnazije. U planu mi je da upišem psihologiju na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu.

Snežana Đuran maturantkinja je prirodno-matematičkog smera i jedna od dobitnica priznanja za odličan uspeh.

– Koliko je bilo lepo, toliko je bilo i teško. Profesori su zahtevali dosta znanja, ali smo i stvarali mnogo lepih usspomena.  Sada ću upisati Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu – kaže Snežana.

Najavljeni radovi na zgradi i u dvorištu Gimnazije

– Grad Kikinda konačno ima projekat za kompletnu sanaciju i rekonstrukciju zgrade Gimnazije. Predračunska vrednost je viša od 350 miliona. Sada treba konkurisati za sredstva kod republičkih i pokrajinskih organa. Ukazali smo ministru na to koliko nam je značajno dvorište Gimnazije koje je jedno od najfrekventnijih mesta za sport i rekreaciju, i koliko je bitno da se teren održava u bezbednom stanju – rekla je Dijana Jakšić Kiurski.

Ona je dodala da je Grad opredelio 10 miliona dinara kako bi se sanirala tartan-staza.

– I pre korone smo u Vladi imali u planu da uradimo rekonstrukciju i sanaciju zgrade Gimnazije. U međuvremenu su bili promenjeni prioriteti i mislim da je sada vreme da sagledamo status objekata obrazovnih ustanova širom Srbije i da nam to bude prioritet – rekao je ministar Ružić.

Istorijat

Najstarija obrazovna ustanova u gradu osnovana je 1858. godine, kao „realka“ sa četiri razreda, pod nazivom Velikokikindska Gimnazija. Bila je smeštena u zgradi Kurije. Izgradnja nove zgrade započeta je 1899. i već naredne godine je useljena.

Do Prvog svetskog rata, Gimnaziju su pohađali, uglavnom, učenici nemačke i mađarske nacionalnosti. Tokom rata, bila je vojna bolnica. Između dva rata, pohađali su je đaci srpske nacionalnosti i uživala je veliki ugled.

Za vreme Drugog svetskog rata, pretvorena je u kasarnu nemačke vojske. Godine 1945. podeljena je na Nepotpunu mađarsku i Nepotpunu srpsku gimnaziju. Transformacijom 1950/51. godine, od Gimnazije su odvojena niža odeljenja, koja su pripojena tada ustanovljenim osnovnim školama.

Ime pesnika Dušana Vasiljeva Gimnazija je ponela vek nakon osnivanja, 1959. godine. Sledi period uspona, koji traje do 1974, kada su osnovani Centri za obrazovanje. Narednih 16 godina, Gimnazija nije upisivala nove generacije učenika, a njen rad je obnovljen školske 1990/91. godine.

Povodom Dana Gimnazije, u holu Pozorišta bile su izložene fotografije iz istorije ove obrazovne ustanove.

TVOJ BRZI INFO: Novo na Kikindskom portalu (Video)

Pogledajte pregled nedeljnih dešavanja u Kikindi- TVOJ BRZI INFO sa Aleksandrom Stankić. Pratite nas na...

(VIDEO) Bačkogradištani pobednici „3h3 fudbal finala Srbije”

Sastav iz Bačkog Gradišta pobednik je „3x3 fudbal finala Srbije” koje je danas održano u...

Don`t copy text!