Festival je počeo: mališani do nedelje recikliraju limenke i uživaju u pozorišnim predstavama

Festival za decu koji ih uči značaju ekologije i kulture, „Limenka teatar fest“, svečano je otvoren večeras na trgu i već je reciklirano mnogo limenki, a najmlađa publika ispunila je pozorišnu salu u kojoj je gostovala prva predstava, „Mala princeza“ Pozorišta iz Prijedora.

U programu svečanog otvaranja na trgu nastupili su članovi Hora „Kikindijanci“ Kulturnog centra i Bubnjarske sekcije Studija „Maus“. Prve posetioce Međunarodnog pozorišnog festivala pozdravio je gradonačelnik Nikola Lukač.

– Želimo da pokažemo da znamo kako da čuvamo i zaštitimo našu prirodu. „Limenka teatar fest“ nam pokazuje kako da spojimo ekologiju i ljubav prema kulturi – rekao je gradonačelnik.

Festival je otvorio prvak Pozorišta na Terazijama, glumac Miroljub Turajlija.

– Hvala što ste prethodnih dana sakupljali limenke i time zaslužili nagradu, ulaznicu za pozorišnu predstavu. A pozorište je mesto gde stanuju sreća, radost, veselje, smeh, muzika i ples, lutke i kostimi, i ja sam ubeđen da ćete uživati u predstavama koje su pred vama – rekao je Turajlija festivalskoj publici i proglasio Festival otvorenim.

Valentina Pavličić, glumica i umetnički direktor „Limenka teatar festa“ objasnila je da je Festival nastao kao poziv deci i građanstvu da recikliraju, sačuvaju životnu sredinu i da, u isto vreme, uživaju u pozorišnoj umetnosti.

– „Limenka teatar fest“ postoji tri godine i nastavak je projekta „Limenkica-ulaznica“ koji je nastao pre 15 godina. Nakon Novog Sada i Sombora, ove godine se obreo u Kikindi na naše veliko zadovoljstvo – rekla je Pavličićeva i dodala da su rezultati projekta fantastični.

– Za 15 godina prikupljeno je skoro milion limenki za piće koje su otišle na  reciklažu i kroz projekte je prošlo blizu 90 hiljada dece i roditelja. Deca vrlo brzo nauče da limenku ne treba baciti, da je treba sačuvati i poslati na reciklažu. Ono što deca najbolje zapamte kao kratku i efektnu poruku je da, kada recikliramo samo jednu praznu limenku, uštedimo toliko energije da tri sata mogu besplatno da gledaju crtaće na televiziji. Mališani vrlo brzo postaju pravi recikleri i čuvari prirode, a uz sve to uživaju u divnim pozorišnim sadržajima što je, svakako, mnogo bolje od mobilnog telefona.

Suorganizator Festivala je Narodno pozorište Kikinda u kojem će se, do nedelje, odigrati devet predstava iz šest zemalja.

– Festival za decu je najlepši početak sezone. U našem pozorištu, nažalost, deca su proteklih godina bila malo zapostavljena, pa smo odlučili da ove godine otvorimo pozorišnu sezonu sa „Limenka teatra festom“ i da, na pravi način, posvetimo pažnju našoj deci.  Veliko je zadovoljstvo biti domaćin ovako značajnom festivalu koji je i međunarodnog karaktera i ugostiti sve glumce i male ljubitelje pozorišta koji će, ovoga puta, biti i u ulozi ekologa – rekla je direktorica Pozorišta, Milena Živkov.

Prvi pozorišni gosti stigli su iz Kikindi bratskog grada Prijedora, sa predstavom „Mala sirena“.

– Ideja je iznad svega plemenita, podržavamo je i sa zadovoljstvom učestvujemo. Prvi put smo na Festivalu, ali se trudimo da u svojim predstavama implementiramo ideju ekologije. Doneli smo bajku o maloj princezi koja ima divan glas, pa ga izgubi i onda nastaju razne peripetije kako da ga vrati – ispričao je Srđan Knjeginjić, glumac i direktor Pozorišta.

Neki od prvih najmlađih reciklera za Festival su se dugo pripremali. Mangul Kamenović ima 13 godina i doneo je limenke u džakovima.

– Došao sam sa svojom porodicom, dva brata i roditeljima, doneli smo danas 500 limenki i sutra ćemo doneti još 250. Sakupljamo ih od početka avgusta. Bitno je da čuvamo planetu, kako bi ostala i za sledeće generacije – rekao je Mangul.

Devetogodišnja Nađa Velemirov došla je na Festival sa mamom i bratom.

– Doneli smo 25 limenki – kaže Nađa. – Važno je da čuvamo prirodu zbog čistog vazduha jer, ako ga ne bude, može jako puno ljudi da se razboli.

Koncepcija Festivala je da, na Eko-bazaru ispred Pozorišta, koji će raditi sat vremena pre svake predstave, deca predaju limenke na za to određenim štandovima, gde dobijaju sredstvo plaćanja – jedan „alu-koin“ (limeni novčić) za pet limenki. Novčićima „plaćaju“ ulazak na predstavu (jedan novčić), knjige (dva ili tri novčića) i razglednice na kojima odmah pišu bakama i dekama i ubacuju ih u sanduče, a mogu i da „plate“ crtanje svog portreta.

Večeras su, pred prepunom salom raspoložene najmlađe publike sa roditeljima, glumci iz Prijedora odigrali predstavu „Mala sirena“.

Sutra, 5. septembra, od 11 sati, biće odigrana predstava „Nešto zeleno“ Pozorišne trupe „Čuvari prirode“ iz Beograda; Pozorište lutaka „Mesebolt“ iz Sombathelja u Mađarskoj će, od 19 sati, gostovati sa predstavom „Papirna magija“.

Trećeg dana, u petak, 6. septembra, u terminu od 11 sati, publika će imati priliku da gleda predstavu iz Plovdiva u Bugarskoj, „Carevo novo odelo“ „Kameleon teatra“; od 19 sati na repertoaru je „Vuk i sedam jarića“ beogradskog Pozorišta „Čarapa“.

U subotu, 7. septembra, u 11 sati počinje „Bela bajka“ Pozorišta „Pepino“ iz Niša; od 13 sati, u foajeu Narodnog pozorišta, biće održana panel diskusija na temu „Kreativna ekonomija i cirkularna ALU ambalaža“; predstava „Magični grad“ Pozorišta lutaka „Pinokio“ iz Beograda, počeće u 19 sati.

Poslednjeg Festivalskog dana, u nedelju, 8. septembra, od 11 sati, gostovaće glumci „Babec teatra“ iz Bitolja u Severnoj Makedoniji sa predstavom „U poseti kod Kejt i Fredi“; poslednja Festivalska predstava biće „Pinokio“ Pozorišta lutaka iz Košica u Slovačkoj, koja je na repertoaru od 19 sati, a zatim sledi svečanost zatvaranja ove važne, korisne i lepe festivalske manifestacije.

S. V. O.

(VIDEO) U Mikronaselju izgradnjom tržnog centra i ulaganjem grada izgrađeno više od 150 parking mesta

Završetkom ritejl parka „Nest“ u Mikronaselju dobijeno je i znatno više parking mesta. Pored toga...

(VIDEO) Predsednik Vučić posetio vinariju Radlović: Upoznao i budućeg predsednika Dragana Mićina

Vladimira Radlovića, veterinara, koji se bavi vinogradarstvom i vinarstvom posetio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić....

Don`t copy text!