Dea Đurđević u Kikindi: Ujedinjeni u borbi za poboljšanje uslova života invalida

Kako bi osobe sa invaliditetom mogle da se izjednače u društvu, da se normalno kreću i zadovoljavaju svoje potrebe koje su iste kao kod svih drugih ljudi, neophodno je da im se obezbedi mnogo toga. Zato je neophodno da deluju zajedno, da bi problemi mogli da se rešavaju sistemski, smatraju u Udruženju „Budimo bezbedni“ čija je predsednica, novinarka Dea Đurđević, upravo tim povodom danas boravila u Kikindi.

Đurđevićevu i njen tim u Gradkoj kući primili su Valentina Mickovski, članica Gradskog veća i Bogdan Tasovac, sekretar Sekretarijata za javne službe, udruženja građana i verske službe.

– Osmislili smo karavan pod nazivom „Možemo zajedno“ i obići ćemo 29 gradova, sve do Kosovske Mitrovice i nazad kako bismo dobili, bar okvirno, broj osoba sa invaliditetom. Onda ćemo pozvati sva ta udruženja, da se svi okupimo i da vidimo šta je u gradovima potrebno, da napravimo listu naših potreba i ciljeva kako bismo bili jednaki u društvu, da bismo mogli da se krećemo, da živimo i da nabavljamo ono što nam je potrebno.

Ne postoji jedinstveni registar osoba sa invaliditetom u našoj zemlji, i zato moramo mi da damo impuls, ističe Đurđevićeva i navodi da je, na popisu, jedno od opcionih pitanja moglo da bude i „Da li ste osoba sa invaliditetom“ čime bi već bio obezbeđen jedinstveni registar.

– Zato je to i prvi korak pravljenje zajedničkog okvira, da bismo mogli da reagujemo, da sistemski rešavamo probleme. Dok pravimo registar, ujedno i prepoznajemo poteškoće. Problemi su, generalno, u kretanju, pomagalima,  parking mestima. Hoćemo da utičemo i na privatne kompanije, kao što već sada imamo ugovore sa tržnim centrima „Ušće“, „Delta“ i „Beošop“ – oni će, već od narednog meseca, imati barijere. Jedna od ideja je i da Agencija za bezbednost saobraćaja opredeljuje novac gradovima za postavljanje rampi. Problem je i uvoz štapova, toplomera, zatim bavljenje sportom osoba sa invaliditetom jer jedna kolica koštaju 800 hiljada dinara. Hoću da skupim sve osobe sa invaliditetom, mora da nas ima mnogo, i da rešavamo stvari na državnom nivou – zaključuje Dea Đurđević.

U okviru kampanje „Možemo zajedno“, Udruženje u saradnji sa firmom „Euro bravo“ u svakom gradu u koji dođe, daruje jednu osobu sa invaliditetom koja se istakla  u društveno-odgovornoj ili životnoj aktivnosti. Na današnjem prijemu Dea je poklonila tablet Dragiši Brandiću, kapitenu Odbojkaškog kluba invalida „Feniks“ i dugogodišnjem reprezentativcu.

Kikinda je osmi grad koji je Đurđevićeva posetila u svojoj misiji obezbeđivanja lakšeg i boljeg života osobama sa invaliditetom. Ujedno je uputila poziv svim udruženjima invalida da im se jave, da ukažu na probleme sa kojima se susreću, da bi se što pre sačinila lista zahteva i započele neophodne sistemske promene.

Don`t copy text!