Да ли је могуће славље без пуцања?

Упркос сталним апелима у ово празнично доба године, да се пиротехника купује код овлашћених продаваца, упозорењима Полиције да је законом забрањено да је купују и користе малолетници, као и лекара о последицама неправилне употребе, чини се да тренд славља са пуцањем не јењава, него, напротив, узима маха и добија нове, веома опасне димензије.

На друштвеним мрежама све су присутнији веома ризични изазови: ко може дуже да држи петарду у руци, устима или у џепу. Зато не чуди да статистика показује да повреде најчешће задобијају дечаци у периоду пубертета, који се, на тај начин, доказују друштву.

Министарство унутрашњих послова саопштило је да је, услед коришћења пиротехнике, од 2021. до 2023. године, повређено 50 особа, од тога четрнаесторо деце и 12 малолетника. Подсећају, такође, да је њено коришћење недозвољено у близини здравствених и социјалних установа, места где може доћи до већег пожара или веће материјалне штете, односно тамо где се складиште лако запаљиве или експлозивне материје.

Пиротехника у рукама деце, али и одраслих – опасно и неодговорно

Највеће и најтеже повреде од петарди су код деце, каже др Драган Грубор, хирург у Општој болници у Кикинди.

– Имао сам случај човека који је, како ми је рекао, отео петарду из руке свог детета у намери да је баци, али је она раније експлодирала у његовој шаци. Ампутирана су му два прста. Сваке Нове године имамо доста повређених, најчешће су то шаке и прсти, глава и откривени делови тела. Често долази до оштећења очију и слуха, чак и ушних шкољки. Код нас стижу најтеже повређени, али се многи збрињавају и у амбулантама, Служби хитне помоћи и на Пријемном одељењу Болнице – каже др Грубор и наводи пример да су деца бацала петарде са зграде и мерила колико треба времена да оне експлодирају испред прозора комшије.

др Грубор

– Често се дешава да петарда која није стандардизована, експлодира раније, што зависи од количине барута у њој. Уз све то, алкохол и петарде не иду заједно, јер су реакције у таквим стањима успорене – напомиње др Грубор.

Експлозије петарди, поново се истиче у свим апелима, угрожавају најосетљивије – децу, старије и болесне. Звук експлозије јако узнемирава и децу с аутизмом, а животиње, које имају знатно осетљивији слух од људи, могу, од страха, и да доживе срчани удар.

Набавка и продаја регулисане су Законом о промету експлозивних материја. Куповином петарди у одговарајућим продавницама гарантује се неки вид безбедности на тај начин што на сваком легалном пиротехничком средству мора да постоји декларација на српском језику о његовом коришћењу и на којим местима сме да се користи. Ипак, петарде се, код нерегистрованих продаваца могу купити много јефтиније и користе их деца и млади без надзора родитеља, Испуцавају их и одрасли, стављају их у руке својој деци, дајући им тако и пример потпуно неодговорног и крајње опасног понашања.

Када већ нису забрањене, и овај апел може да се заврши само молбом да се петарде и друга пиротехника купују у овлашћеној продавници, користе на отвореном и никако у близини деце, животиња, стамбених објеката, запаљивих материја. И подсећањем да није тачно да се несреће дешавају само другима. Веома лако могу да се догоде свакоме ко није освестио могуће опасности славља са пуцањем. И веома често могу да угрозе и здравље и животе других људи и животиња. Славље без пуцања још увек је славље. Али одговорно.

Казне до сто хиљада динара

Како је коришћење пиротехнике у Србији регулисано законом, могуће санкције су новчанe казнe због нарушавања јавног реда и мира у износу од 50 хиљада до 100 хиљада динара, али и затвор до 60 дана, што и употребу пиротехнике чини кажњивом, наводе у МУП-у. Министарство је објавило и да је, у последње три године, почињено 118 прекршаја нарушавања јавног реда и мира.

С. В. О.

(ВИДЕО) У порти цркве Светог Николе освећен и упаљен бадњак: Кум бадњака Илија Рађеновић

У порти православне цркве Светог Николе у присуству суграђана и свештеника бадњак је освећен и...

(ВИДЕО) Бадњак у Градску кућу унели градоначелник Богдан и куглашице Кике

Куглашице Кике и градоначелник Младен Богдан са сарадницима унели су бадњак у Градску кућу. Како...

(ВИДЕО) Градоначелник Младен Богдан гост подкаста Кикиндског портала

У празничном подкасту Кикиндског портала угостили смо градоначелника Младена Богдана. Након је у интервјуу за...

Don`t copy text!