Classic Layout

gorivo

Vlada Republike Srbije donela je odluku da produži zabranu izvoza nafte i naftnih derivata do 2. aprila ove godine, kao jednu od mera usmerenih na očuvanje stabilnosti domaćeg tržišta.

Ova odluka odnosi se na izvoz dizela, benzina i sirove nafte, i važi za sve vidove transporta. Cilj je da se ublaže posledice rasta cena energenata na globalnom nivou i spreče eventualne nestašice na domaćem tržištu.

Pored produženja zabrane, država je najavila i dodatnu intervenciju – iz robnih rezervi biće plasirano oko 40.000 tona dizela. Ova mera ima za cilj da dodatno stabilizuje snabdevanje i ublaži pritisak na cene goriva.

Kako je saopšteno, odluke koje se donose deo su šireg paketa mera zaštite privrede i građana u uslovima nestabilnosti na svetskom tržištu nafte. U prethodnom periodu već je doneta i odluka o smanjenju akciza na gorivo za oko 20 odsto, što je takođe imalo za cilj ublažavanje cenovnih udara.

Do ovih mera dolazi u trenutku kada globalna energetska situacija ostaje neizvesna, a cene nafte beleže značajan rast usled geopolitičkih tenzija i poremećaja u snabdevanju.

 

zoran-ivankovic-10

Kada je 2014. godine prvi put stao na palubu ogromnog kruzera u Kopenhagenu, Kikinđanin Zoran Ivanković nije ni slutio da će narednu deceniju provesti radeći u kuhinjama brodova koji plove širom sveta. Danas svoje iskustvo prenosi učenicima Ekonomsko-trgovinske škole, gde predaje kuvarsku grupu predmeta.

Ivanković je rođen 1987. godine u Kikindi, gde je završio Osnovnu školu „Sveti Sava“ i Ekonomsko-trgovinsku školu. Nakon toga je u Novom Sadu položio za kulinarskog tehničara i završio specijalizaciju za hladna predjela, a potom i fakultet turizma i hotelijerstva.

Do posla na brodu, kaže, nije došao iz avanturizma, već iz potrebe.

-Završio sam školu, ali nije bilo stalnog posla. Radio sam po Kikindi uglavnom zamene ljudi koji su na godišnjem odmoru. Nekoliko mojih prijatelja već je radilo na brodovima kao konobari, pa sam preko njih došao u kontakt sa agencijama. Posle intervjua, pregleda i papira, brzo sam dobio priliku da odem – priča on.

Tokom deset godina rada ostao je u istoj kompaniji, koja ima dvadeset brodova, pa je često premeštan sa jednog na drugi. U kuhinji je napredovao postepeno – od najniže pozicije.

-Počeo sam kao kuvar u treningu, pa asistent, treći, drugi i na kraju prvi kuvar. To je bila moja najviša pozicija – kaže Ivanković.

Prvi dani bili su haotični.

-Dobijate ogromnu količinu informacija i sve se dešava vrlo brzo. Čak ni posle tri meseca nisam se navikao na sistem rada.

 

350 zaposlenih u kuhinji i 30.000 kafa

A taj sistem je, kako kaže, izuzetno složen. Na jednom brodu radi oko 350 ljudi u kuhinjama – od perača sudova i magacionera do kuvara i šefova kuhinja.

Svakog dana priprema se ogromna količina hrane.

-Dnevno se napravi oko 17.000 obroka za putnike i posadu. Samo jedna kafe-stanica na brodu izda i do 30.000 kafa dnevno.

Namirnice se na brod dopremaju u ogromnim količinama.

-Na svakih sedam dana stiže između 15 i 30 šlepera sa hranom. Skladišta su ogromna – samo frižideri su na tri sprata.

Kuhinja na kruzeru funkcioniše kao dobro organizovana piramida. Svaki segment ima svoj tim: za supe, sosove, ribu, salate, deserte ili voće, a iznad svih je glavni šef kuhinje sa svojim zamenikom.

Jelovnici se planiraju dugo unapred i zavise od regiona u kojem brod plovi.

-Jedan jelovnik je za Baltik, drugi za Mediteran, treći za Aziju, četvrti za Ameriku. Menjaju se na svake dve godine.

Jedan od najvećih izazova u radu su velike pripreme za praznike. Ivanković pamti jednu situaciju iz odseka hladne kuhinje, kada su za američki praznični meni morali da pripreme na hiljade porcija specijaliteta.

-Pravili smo crveni krompir sa pavlakom i kavijarom. Na svakom tanjiru su morale da budu tri polovine krompira u obliku zvezde. To znači da se krompir prvo ljušti, oblikuje u zvezdu, kuva, hladi i priprema – i tako za četiri hiljade porcija. Sa pripremom se krene dve nedelje ranije.

Radio sa 47 nacija

Na brodovima je radio sa ljudima iz 47 različitih nacija, što je, kaže, posebno iskustvo.

-To znači 47 različitih mentaliteta. Ono što je jednima smešno, druge lako u vredi. Radite sa istim ljudima šest meseci bez pauze, pa nije uvek lako održati lepe odnose.

S druge strane, upravo ta raznolikost donosi i najveće bogatstvo.

-Na brodu imate priliku da upoznate kuhinje iz celog sveta. Probate voće i jela koja kod nas ne postoje i naučite tehnike koje kod nas stignu tek godinama kasnije.

 

Najviše mu je, kaže, ostala u sećanju azijska kuhinja.

-Kineska kuhinja koristi mnogo povrća, a manje mesa. Indijska je vrlo ljuta, ali ako se ljutina smanji, njihova jela mnogo podsećaju na naša.

Zanimljivo je i da su strani članovi posade rado probali srpska jela.

-Filipinci i Indijci su bili oduševljeni sarmom i telećom čorbom. Jednom smo kolega i ja napravili burek za doručak i sve je nestalo za tren.

Naravno, bilo je i neobičnih zahteva gostiju. Jednom prilikom su, kaže, putnici tražili tortu od prženih skakavaca.

-To su specijalni insekti koji se uzgajaju za jelo. Ja sam ih probao i naredna tri dana nisam mogao ništa sem jogurta da podnesem.

Ipak, najvažnije što je poneo sa brodova nije samo kulinarsko znanje.

-Naučio sam strpljenje i organizaciju. I naučio sam da su ljudi različiti, ali kada je hrana u pitanju – svi smo isti.

Danas to iskustvo prenosi učenicima.

-Pokušavam da ih pripremim da mogu da rade bilo gde u svetu. Brod je dobar početak za mlade – vide svet i steknu iskustvo koje im kasnije mnogo znači.

T. D.

 

FCC-edukacija

Edukativne aktivnosti u okviru projekta unapređenja primarne selekcije otpada na teritoriji grada Kikinde odvijaju se prema planu i privode kraju, a propraćene su velikim interesovanjem učenika. Posebno su zapaženi pozitivni utisci dece, koja sa entuzijazmom učestvuju u radionicama, predavanjima i eko-kvizovima, brzo usvajajući osnovna znanja o pravilnom razvrstavanju otpada i zaštiti životne sredine.

Projekat je obuhvatio eko-edukaciju dece u vrtićima i školama, kao i edukaciju građana u seoskim sredinama, udruženjima penzionera i stambenim zajednicama. Fokus je na primarnoj selekciji otpada na mestu nastanka, kao i na pravilnom upravljanju kabastim i građevinskim otpadom.

Kroz uključivanje lokalne zajednice i motivaciju građana za uređenje svog okruženja, projekat doprinosi razvoju ekološke svesti i stvaranju zdravijeg životnog prostora.

Kompanija FCC Kikinda podseća korisnike da je omogućena dostava mesečnih računa putem elektronske pošte.

Svi sugrađani koji žele da račune primaju na e-mail adresu mogu se prijaviti i na taj način doprineti bržoj i jednostavnijoj dostavi, kao i smanjenju upotrebe papira.
Potrebno je da zahtev za dostavljanje računa putem e-maila zajedno sa šifrom korisnika dostavite na e-mail: reklamacije@fcc-group.rs.
Izborom elektronske dostave računa mislimo zeleno – štedimo papir, čuvamo prirodne resurse i zajedno doprinosimo zaštiti životne sredine.

Detaljne informacije o načinu prijave nalaze se na poleđini Vašeg računa za komunalne usluge.

Takođe, iz kompanije FCC Kikinda podsećaju korisnike da su u obavezi da kante za otpad iznose u skladu sa rasporedom koji su dobili prilikom podele kanti, kao i da u posude ne odlažu zaprljan i neadekvatan otpad.

Zahvaljujemo na saradnji i odgovornom odnosu prema zajednici- navode u kompaniji FCC.

 

SEDNICA-BUDZET-USVOJEN-2025-(1)

Za sutra (petak) zakazana je 15. sednica Skupštine grada Kikinde. Na dnevnom redu je, između ostalih, izbor novih zamenika gradonačelnika, predsednika Skupštine i člana Gradskog veća. Dejan Pudar, dosadašnji zamenik gradonačelnika podneo je ostavku, tako da će mu biti vraćen odbornički mandat.  Podsetimo i da je Željko Radu, koji je bio u Gradskom veću, podneo ostavku 22. decembra prošle godine. I Dušan Popeskov, dosadašnji predsednik Skupštine grada, takođe je podneo ostavku, te će na njegovo mesto biti izabran neko od odbornika, a na predlog najmanje jedne trećine odbornika. Novi predsednik bira se tajnim glasanjem. Zamenika i člana Gradskog veća predlaže gradonačelnik Mladen Bogdan, a o tom predlogu odlučuju odbornici javnim glasanjem.

U gradskom parlamentu odlučivaće se i o ukidanju Kulturno – sportskog centra „Jezero“ odnosno osnivanju Javnog preduzeća za sport „Jezero“. U obrazloženju odluke naglašava se da je došlo do proširenja obima delatnosti Kulturno-sportskog centra„Jezero“ koje  ustanova u ovom pravnom obliku nije u mogućnosti da ispuni. Stoga se pristupa osnivanju Javnog preduzeća za sport„Jezero“ kako bi se postiglo racionalnije i ekonomičnije poslovanje. Ciljevi osnivanja  su razvoj i unapređenje sporta i kulture, okupljanja i svestrano i aktivno učestvovanje u sportu dece, omladine i odraslih, rekreacija dece i odraslih, sportsko obrazovanje, stvaranje materijalnih i stručnih uslova za omasovljenje i unapređenje sporta, obezbeđivanje namenskog i celishodnog korišćenja poslovnog prostora u javnoj svojini, kao i razvoj i unapređenje obavljanja delatnosti od opšteg interesa. Za vršioca dužnosti direktora predložen je Dragan Pecarski, koji je i u KSC „Jezero“ bio na istoj funkciji.

Kako je v.d. direktoru Kulturnog centra Marku Markovljevu istekao mandat, na ovu funkciju biće imenovana Dolores Nemet, diplomirani turizmolog, zaposlena u Turističkoj organizaciji grada.

Odbornice će razmatrati i odluke o davanju saglasnosti na  izmene dopune Statuta PU „Dragoljub Udicki“, o izmenama i dopunama Statuta Centra za socijalni rad, o organizaciji Gradske uprave, o glavnom urbanisti.

Glasaće se i za pokretanje postupka izrade i donošenja „Plana razvoja kulture grada Kikinde za period od 2026. do 2029. godine i Akcionog plana za njegovo sprovođenje, odlukama o izmenama odluke o tarifi komunalnih taksi, o angažovanju revizora za obavljanje eksterne revizije završnog računa budžeta grada Kikinda za 2025. godinu, o usvajanju izveštaja o radu Gradskog štaba za vanredne situacije za prošlu godinu, kao i izmene i dopune Plana generalne regulacije severoistočnog dela Kikinde.

Na dnevnom redu su i razrešenja i imenovanja komisija, upravnih i nadzornih, kao i školskih odbora.

A.Đ.

 

penzioneri-oooopsta

Podela paketa solidarne pomoći penzionerima čije penzije ne prelaze najniži iznos penzije uvećan za 10 odsto, odnosno 34.201,32 dinara, počinje u petak, 20. marta u gradskim i opštinskim udruženjima penzionera širom Srbije, objavio je RFZO.

-Ukupno 1.100 penzionera sa teritorije našeg grada konkurisalo je za ovu pomoć. Odobreni su paketi za 952 njih – saznajemo od Milana Periza, predsednika Udruženja penzionera Kikinde. –  Reč je o dva paketa u jednom je najosnovnija kućna hemija, dok su u drugom  deo prehrambeni proizvodi. Svi oni koji su dobili pomoć biće obavešteni kada će početi podela. Najstariji iz grada preuzimaće ih u prostorijama Udruženja, a iz sela u mesnim zajednicama.

Pravo na pakete solidarne pomoći imali su i penzioneri koji primaju i penziju iz inostranstva ukoliko iznos njihovih penzija u zbiru nije veći od 34.201,32 dinara.

Solidarna pomoć se dodeljuje u vidu jednoobraznih, standardizovanih paketa sa prehrambenim namirnicama i sredstvima za higijenu, putem sprovođenja jedinstvene nabavke koja je poverena Savezu penzionera Srbije, a koji radi i distribuciju paketa udruženjima i odborima korisnika penzija koji ih onda dalje dele korisnicima.

Kako je propisano Pravilnikom o društvenom standardu korisnika penzija Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) prilikom utvrđivanja rang-liste za dodelu solidarne pomoći prednost imaju samohrani korisnici ili korisnici u višečlanom domaćinstvu kome je jedini izvor prihoda penzija (koja ne prelazi 34.201,32 dinara), kao i korisnici penzija stariji po godinama života.

Prema podacima PIO fonda za ovaj vid društvenog standarda ove godine je opredeljeno 240 miliona dinara, što je kako naglašavaju značajno više u odnosu na sredstva utrošena za ove namene prethodnih godina i zahvaljujući tome pakete solidarne pomoći će tokom 2026. dobiti više od 100.000 penzionera.

A.Đ.

 

pexels-a2pro-6729273

Danas počinje i trajaće do 25. marta  akcija pojačane kontrole saobraćaja usmerena na otkrivanje prekršaja nepoštovanja ograničenja brzine kretanja vozila, nepropisnog preticanja, upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, nekorišćenja sigurnosnog pojasa kao i drugih prekršaja kojima se ugrožava bezbednost
učesnika u saobraćaju.

Iz MUP-a apeluju na vozače da povećaju opreznost i smanje brzinu kretanja vozila naročito u zonama pešačkih prelaza.

-Ne upravljajte vozilom ukoliko ste prethodno konzumirali alkohol ili druge supstance koje negativno utiču na opažanje i preduzimanje radnji. Pokažite dodatnu pažnju i obzir ukoliko u
vozilu prevozite dete – ističu u MUP-u.

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodile su se 64 saobraćajne nezgode u kojima je poginula jedna, a povređeno je 38 osoba. Na području Policijske uprave u Kikindi tokom prethodnog dana nije bilo saobraćajnih nezgoda.

iii

Protiv Č. D. (39) iz Bašaida, kao i protiv M. D. (36) i I.F. (45) iz Negotina biće podnete krivične prijave zbog ilegalne trgovine belom tehnikom i mobilnim telefonima, saopštio je MUP Srbije.

Oni se sumnjiče da su, nemajući ovlašćenje za trgovinu, u svrhu dalje prodaje, nabavili 56 komada proizvoda bele tehnike različitih robnih marki i 15 komada mobilnih telefona sa pratećom opremom, ukupne vrednosti oko 920.000 dinara.

Krivične prijave protiv njih će podneti pripadnici MUP-a, UKP, Službe za suzbijanje kriminala, Odeljenja za suzbijanje privrednog kriminala i policijski službenici policijskih uprava u Kikindi i Boru, u saradnji sa Odeljenjem tržišne inspekcije u Negotinu, a u nastavku akcije suzbijanja sive ekonomije.

ofk-kikinda-1

Nakon dobijanja tri boda „za zelenim stolom”, umesto jednog osvojenog na terenu u Inđiji, a pošto je domaćin kažnjen zbog medicinske dokumentacije, nadali su se u severnobanatskom srpskoligašu pobedi na prolećnoj premijeri na svom Gradskom stadionu protiv Staropazovčana, ali slavili su minimalcem gosti. Šef struke OFK Kikinde Milan Ćulum smatra da je njegova ekipa imala dovoljan broj prilika ne samo za remi, već i za trijumf.
– Nažalost, presudio je jedan jedini prekid i to u uvodu, koji smo loše branili, a inače moja ekipa dala je sve od sebe i zaslužila je rezultatski mnogo više. Ipak, treba priznati i da je previše ako se u ovakvoj utakmici propusti ovoliki broj prilika, koliko smo ih imali mi. Definitivno, imamo problem s realizacijom, jasno je to, jer i u drugoj utakmici nismo postigli gol – kaže Ćulum.
Predstojećeg vikenda, na rasporedu je nedeljni matine u Novim Banovcima, Kikinđane će dočekati Omladinac.
– Pod hitno moramo početi da uzimamo bodove. Neke stvari moramo popraviti, pre svega mislim tu na efikasnost. Očekujem da iz meča u meč budemo sve bolji, ali nismo u situaciji da kalkulišemo s kim god da se sastanemo i na čijem god terenu da igramo – jasan je Ćulum.
D. P.

Rezultati 17. kola: Sloven – Sloga 1:1, Mladost (BJ) – Vrbas 0:0, Veternik – Inđija 2:1, OFK Kikinda – Jedinstvo 0:1, Železničar – Omladinac 2:0, Bačka – Sloboda 1:1, Dinamo – Naftagas 1:3, Hajduk – Mladost (O) 2:0.
POREDAK: Hajduk 37, Naftagas 36, Železničar 35, Jedinstvo 32, Mladost (BJ) 31, Dinamo 26, Vrbas 25, Sloven 23, Veternik 21, Sloboda 18, Omladinac 18, Sloga 17, Bačka 16, Inđija 15, Mladost (O) 12, OFK Kikinda 10.
U 18. kolu, u subotu i nedelju, igraće: Sloga – Dinamo, Naftagas – Bačka, Sloboda – Železničar, Jedinstvo – Veternik, Inđija – Mladost (BJ), Vrbas – Hajduk, Omladinac – OFK Kikinda, Mladost (O) – Sloven.

ekologija

Povodom obeležavanja Svetskog dana reciklaže, u organizaciji Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, danas su dodeljene nagrade učenicima koji su učestvovali na video-konkursu posvećenom temi reciklaže.

Na konkurs je pristiglo oko dvadeset radova, a najuspešniji su bili učenici Tehničke škole „Mihajlo Pupin“ – Ilija Krstekanić, Viola Čemere i Adrian Molnar, koji su za svoje video-radove nagrađeni od strane Sekretarijata i kompanije FCC.

Kako ističu iz Sekretarijata, cilj konkursa bio je da se kod mladih podstakne razmišljanje o značaju zaštite životne sredine i pravilnog upravljanja otpadom.

– Kada otpad posmatramo kao resurs, možemo da se zapitamo kakav je naš uticaj na životnu sredinu i koliko svako od nas može da učini. Radimo na buđenju ekološke svesti kod mladih, koji sve više pokazuju interesovanje za ove teme – istakla je Miroslava Narančić.

 

U prethodnom periodu realizovan je i niz edukativnih aktivnosti. Od novembra prošle godine organizovane su brojne obuke i radionice u školama, vrtićima i mesnim zajednicama, sa ciljem da se građani upoznaju sa pravilnom upotrebom novih kanti za selekciju otpada.

Prema rečima Nevene Nikolić iz kompanije FCC, odziv građana i dece uliva optimizam.

– Organizovali smo oko sedamdeset edukacija i reakcije dece svih uzrasta daju nam nadu da će se u budućnosti još više raditi na podizanju svesti o značaju reciklaže. Primarna selekcija otpada na mestu nastanka je početak, ali veoma važan korak – naglasila je Nikolić.

Ona je podsetila da je do sada podeljeno oko 13.000 kanti za reciklažu i uputila apel građanima da se pridržavaju pravila razdvajanja otpada. U reciklažne kante treba odlagati isključivo čist materijal koji može ponovo da se iskoristi, bez ostataka i kontaminacije, kako bi proces dalje obrade bio što efikasniji.

Posebnu vrednost ovog konkursa dali su sami učenici, koji su kroz svoje radove ukazali na stanje u okruženju, ali i na značaj lične odgovornosti.

– Dugo smo snimali video, šetali po gradu i razmišljali o tome odakle da počnemo, jer ima mnogo smeća. Ovo je i jedna vrsta kritike, ali i poruka da moramo više da vodimo računa o sredini – kaže učenik Adrijan Molnar.

On dodaje da je kroz ovaj projekat naučio da je briga o životnoj sredini važna ne samo za ljude, već i za životinje i ptice.

Događaju su prisustvovali i učenici Osnovne škole „Vuk Karadžić“, koji su imali priliku da se upoznaju sa značajem reciklaže i ulogom koju svaki pojedinac ima u očuvanju prirode.

Obeležavanje Svetskog dana reciklaže u Kikindi još jednom je pokazalo da promena počinje od malih koraka – od jedne kante, jedne navike i jedne odluke da se otpad ne baca, već pravilno razdvaja.

T. D.

 

osmeh-vojvodine-

Komercijalni ugovor o projektovanju i izvođenju radova na izgradnji brze saobraćajnice granični prelaz Bački Breg-Sombor-Kula-Vrbas-Srbobran potpisan je danas u Beogradu sa azerbejdžanskom kompanijom „Azvirt“, u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Ugovor su potpisali ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević, direktor Koridora Srbije Aleksandar Antić i direktor kompanije „Azvirt“ Srbija Ahmet Murat Turkoglu.

-Pre nekoliko dana predstavili smo plan za Srbiju 2030. i 2035 u kom je izgradnja saobraćajnice jedna od ključnih tačaka našeg programa, izuzetnog značaja za Zapadnu Bačku, Južnobački, Srednjobanatski i Severnobanatski okrug, kao i za mesta kroz koja prolazi novi put   – izjavio je ovom prilikom predsednik Vučić.

Finansijski deo ugovora za ovu prvu deonicu, od graničnog prelaza Bački Breg do Sombora i uključuje sve projektne usluge i izgradnju, iznosi 240 miliona evra. Republika Srbija obezbedila  je finansiranje za ovu deonicu, a obezbediće i za sve preostale faze. Predviđeni rok za završetak prve deonice je dve godine, što je znatno brže od standardnog roka od tri godine, zahvaljujući kompaniji „Azvirt“.

Saobraćajnica od Bačkog Brega do Srpske Crnje, poznate i kao „Osmeh Vojvodine“ duga je oko 186 kilometara i biće projektovana za brzinu od 100 kilometara na sat. Od Bačkog Brega do Vrbasa stizaće se za oko 50 minuta, a od Vrbasa do Srpske Crnje za sat i deset minuta. Na delu trase od Sombora do Kikinde, planirana je izgradnja 46 mostova (preko kanala i prolaza za put), 34 nadvožnjaka, pet podvožnjaka i 35 propusta.  Saobraćajnica će imati i 12 petlji: Sombor, Kljajićevo, Sivac, Crvenka, Kula, Vrbas Zapad, Vrbas Sever, Vrbas Istok, Vrbas E75, Srbobran Sever, Turija i Kikinda Istok. Planirana je izgradnja i 13 površinskih kružnih raskrsnica.

 

 

error: Content is protected !!