Classic Layout

офк-кикинда-слобода-дт-1

Кикинда – Гледалаца: 150. Судија: Никола Шћепановић (Крушчић). Стрелац: Миленковић (казнени ударац) 90. Жути картони: Миленковић, Лекај, Белош, Стојановић (ОФК Кикинда), Илић, Гачић, Јорданов (Слобода).
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Чутовић, Молнар, Трифиновић (Оторан), Миленковић (Зечевић), Лекај, Белош (Степанчев), Милисављевић, Ћировић (Вујовић), Вучетић, Стојановић (Перашевић).
СЛОБОДА: Јорданов, Јосимов, Младеновић, Павловић, Гачић (Станојевић), Вељовић (Ј. Кокир), Ђукановић (Н. Кокир), Обрадовић, Кубуровић (Малешевић), Илић, Кукољ.
Обрадовић је запретио главом у другом минуту, али је тукао у нашег голмана Видаковића. Узвратио је Трифуновић након пола сата, ишла је лопта у оквир гола, али недивољно снажно, а и погодила је на том путу Молнара, па Јорданов није био угрожен.
У наставку, садржајнија игра, поготово домаћина и то у последној четвртини сусрета. Прва велика прилика била је у 64. минуту. После најбоље акције, млађани Белош лепо је пробио по левој страни и убацио пред мрежу, али је Молнар био кратак.

Десетак минута касније, на супротној страни, покушао је из гужве Обрадовић, али је Видаковић био добро постављен. Минут доцније резервиста домаћина Вујовић, из изгледне позиције, упутио је лопту замало покрај стативе, а недуго потом исти играч није се снашао у гужви.
Правда је задовољена на самом крају. Дугу лопту упутио је Лекај, голман гостију Јорданов кренуо је на њу, али одлично је истрчао Трифуновић, стигао први, а онда га је чувар мреже оборио за насјтрожу казну. Пенал је сигурно извео Миленковић, за радост Кикинђана и продужетак наде у опстанак.
Д. П.

гСГсБОјц1
Како портал НС Уживо наводи у свом даљем тексту: За сутрашње локалне изборе у Кули влада огромно интересовање јавности. О томе сведочи рекордних преко 1600 пријављених посматрача, из чак 24 домаће и стране посматрачке мисије.

Оно што међутим буди сумњу у искреност намера пријављених посматрача јесу управо имена која се налазе на списку посматрача неких од пријављених удружења грађана повезаних са опозицијом и тзв. студентским покретима.

Удружење грађана „ЛибертаН.С.”, са седиштем у Новом Саду, Ул. Теодора Павловића 6, чији је законски заступник извесна Татјана Влаинић, пријавило је за посматрање избора чак двоје оптужених за једно од најтежих кривичних дела, рушење уставног поретка Републике Србије, и то: Срђана Ђурића и Марију Васић. Поред ових оптужених , на њиховом списку се налази и скоро пензионисана судија Апелационог суда у Новом Саду, Здравка Писарић, која се одмах након пензионисања прикључује оваквој скупини људи, чиме буди сумњу у сопствену непристрасност током радног века.

На списку удружења грађана „МРЕЖА“, са седиштем у Кљајићеву, налазе се двоје покрајинских посланика: Мирослав Илић и Љиљана Гусић. Иако примају надокнаду за рад посланика, врло ретко долазе на седнице Скупштине АПВ да би оправдали поверење малобројних грађана које заступају.

Удружење грађана „САМО ДА ВИДИМ“, са седиштем у Новом Саду, Ул. Браће Рибникара 63, пријавило је као посматрача Миломира Јаћимовића. Ради се о блокадерском аутопревознику, који има преко 30 прекршајних пријава због кршења јавног реда и мира, и кршења саобраћајних правила, али поседује и кривични досије. Шта таква особа, без икаквог предзнања о правилима рада бирачког одбора, склона инцидентном понашању, уопште тражи у Кули на бирачким местима?

Изборни дан пратиће и адвокати Драгана Ђиласа и пословни сарадници Горана Јешића – браћа Срђан и Александар Ковачевић. Пошто им посао са Зборовима грађана Новог Сада не иде како су замислили, сада се фокусирају на Кулу, да и ту покушају да муте на бирачким местима. Са њима је и координаторка поменутих Зборова, извесна Хана Љиљак. Такође, испред тог истог удружења грађана „БУДНИ“, налазе се и опозициони чланови Покрајинске изборне комисије, као и родитељи деце који су се залагали за блокаде наставе у прошлој школској години.

За праћење локалних избора пријавило се и Удружење грађана месне заједнице Соње Маринковић, из Новог Сада, иако је нејасно какве везе новосадска месна заједница има са локалним изборима у Кули. На њиховом списку налазе се и професори новосадског већински блокадерског ПМФ-а, познати по томе што су за тзв. студенте прошле године током блокаде тог факултета кували гулаш унутар просторија факултета, јер се по њима и то сматра аутономијом високошколске установе.

Избори у Кули неће проћи ни без блокадерског двојца Брајан Брковић – Миран Погачар,  Са собом воде и остале припаднике ГРАЂАНСКОГ ПОКРЕТА БРАВО, из Новог Сада: Дариа Пурића, Данеа Прибића, Марију Срдић, Петра Холика и друге.

На крају, на списку је и бахати професор и лекар Илија Срдановић, који је 2016. године постављен за управника Клинике за кардиологију у Сремској Каменици, али је 2018. године смењен због више жалби запослених. Сутра ће бити испред удружења „КРАЈ“.

Уочљиво је да већина ових организација долази из Новог Сада, подржава анархију, не признаје институције државе Србије, а заједничко им је очигледно једно – нарушавање изборног процеса у Кули и покушај оспоравања изборних резултата након њиховог проглашења.

Такође, сви поменути актери немају предзнање из изборне тематике, већ ће њихова мисија сутра бити и ометање рада бирачког одбора, са циљем да на неки начин утичу на изборни процес. Они ће присуством на бирачким местима и непосредно испред служити нарушавању изборног процеса и ширењу лажних информација са бирачких места, будући да својом неукошћу и незнањем, у сплету са склоношћу ка девијантном понашању, не могу ни на један начин допринети демократији изборног дана, већ свему супротно томе.

Извор: НС уживо

ИМГ-20260323-150811

У времену када су приватни часови за многе породице велики трошак, Народна библиотека „Јован Поповић“ показује да подршка деци не мора да има цену. Бесплатне припреме за завршни испит из српског језика, које ова установа организује већ 11 година, постале су сигурно место за ученике осмог разреда – место где се учи, али и ослобађа од треме.

Ове године пријавило се око 50 ученика, који су распоређени у мање групе. Часови се одржавају једном недељно, а како се приближава пријемни, интензитет рада се појачава. Рад са децом заснива се на постепеном проласку кроз задатке и детаљном објашњавању сваке недоумице.

-Идеја је била да помогнемо деци тако што ћемо збирку коју имају прећи од почетка до краја и сваки задатак појединачно објаснити – каже професор српског језика и књижевности Слободан Томић, који већ четрнаест година ради у библиотеци, након искуства у школству.

-Најважније ми је да буду слободни и да кажу шта им није јасно. Када то знамо, онда можемо стварно да помогнемо.

Да припреме имају конкретан ефекат, потврђују и сами ученици. Балша Ивковић, ученик ОШ „Жарко Зрењанин“, каже да му ови часови значе управо оно што је најпотребније – сигурност.

-Мислим да је потребно да знам какав ће бити пријемни. Ови часови ми баш помажу да се припремим – каже Балша. Иако признаје да му граматика задаје највише муке, додаје да је уз подршку лакше.

– Часови су заиста добри, посебно са друштвом које познајем. Осећам се сигурније.

Посебну вредност, како истиче, има и то што су припреме бесплатне.

-Стварно значи. Свима бих препоручио да дођу – помоћи ће им, а и бесплатно је.

Поред знања, подједнако је важна и атмосфера у којој се учи. Деца различитих школа се упознају, друже и заједно пролазе кроз исти изазов, што значајно утиче на њихово самопоуздање.

-Битно је то међусобно дружење. Они су иста генерација, често се и познају, а ми се трудимо да их подстакнемо да комуницирају, да се опусте и да им учење не буде терет – додаје Томић.

Идеја о покретању ових припрема потекла је из жеље да се допуни оно што школски систем не стиже да обухвати у довољној мери, али и да се библиотека приближи младима.

-Желели смо да деца схвате да је библиотека њихово место, да је отворена за све и да овде не станује досада, већ знање – истиче в.д. директорице Дуња Бркин Трифуновић.

-Имамо ресурсе, имамо стручне људе и сматрали смо да је важно да то поделимо са заједницом.

Она наглашава да бесплатан карактер ових припрема има посебну тежину у данашњим условима.

-Живот је скуп и важно је да користимо оно што имамо. Нико од нас неће осиромашити ако се одрекне свог хонорара. Ово радимо јер видимо да је потребно – и деци и родитељима.

Т. Д.

мала-матура

Пробни завршни испит за ученике осмог разреда настављен је данас широм Србије, када ђаци решавају тест из српског, односно матерњег језика, као и тест из изабраног предмета. Реч је о важној провери знања и симулацији завршног испита који их очекује у јуну.

Пробна мала матура организује се за око 64.000 ученика и представља верну симулацију завршног испита. Њен циљ је да се ђаци упознају са процедурама полагања, али и да провере ниво знања како би се уочиле области на којима је потребно додатно радити.

Пробни испит одржава се 27. и 28. марта, а првог дана ученици су полагали тест из математике, док је други дан резервисан за српски језик и предмет по избору.

Према ранијим подацима, највећи број ученика за трећи тест бира географију, затим биологију, док се мањи број опредељује за историју, физику или хемију.

Након пробе, ученици ће имати могућност да анализирају резултате и, уколико је потребно, промене изборни предмет почетком априла, што је важан корак у припреми за завршни испит.

Завршни испит, који је кључан за упис у средње школе, заказан је за средину јуна и полагаће се током три дана – из српског језика, математике и изабраног предмета.

 

сат-померање

Прелазак на летње рачунање времена у 2026. години десиће се у ноћи између суботе и недеље, 28. и 29. марта, када се казаљке померају са два на три сата ујутру. Тиме губимо један сат сна, али добијамо дуже и светлије дане, што је и главна сврха ове промене.

У Србији, као и у већем делу Европе, летње рачунање времена почиње последње недеље у марту, док се на зимско време прелази последње недеље у октобру. Због тога се тачан датум мења сваке године, а 2026. године то је 29. март.

Идеја о летњем рачунању времена настала је како би се боље искористила природна дневна светлост. Још 1784. године Бенџамин Френклин је разматрао ову могућност, док је конкретнији предлог дао новозеландски научник Џорџ Вернон Хадсон 1895. године. Практична примена започела је 1916. током Првог светског рата, када су Немачка и Велика Британија увеле ову меру ради уштеде енергије, пре свега угља. Убрзо су их следиле и друге земље, укључујући Русију и Сједињене Америчке Државе. На простору бивше СФРЈ летње рачунање времена уведено је 27. марта 1983. године.

јефимија-кањиза-

Плесни студио „Јефимија“ остварио је запажен успех на Интернационалном такмичењу у Кањижи, где су њихове кореографије освојиле више вредних признања, потврдивши континуитет квалитетног рада и талента.

На такмичењу су освојили једно прво место, два друга места и једно треће место, а успех је додатно крунисан са две специјалне награде – позивима за учешће на међународним фестивалима у Румунији у октобру и у Букурешту у јуну.

Ови резултати долазе као наставак успешног периода за овај плесни колектив, који је недавно на такмичењу на Врднику са пет кореографија освојио исто толико првих места.

Управо у знаку ових успеха, „Јефимија“ позива публику да им се придружи већ сутра на Трећем Рускоселском фестивалу плеса, који се организује сутра поводом Светског дана плеса са почетком у 16 часова. Фестивал ће имати и хуманитарни карактер – улазнице ће се наплаћивати 400 динара, а средства од продатих улазница биће усмерена вртићу „Бубамара“ у Руском Селу.

Очекује се богат програм и наступи талентованих плесача. Поред домаћина наступиће и гости бубњарска секција „Кикинда“, КУД „Милан Мића Сучевић“ из Житишта, Центар за очување традиционалне културе „Петровградски Ђерђеф“ из Зрењанина, КУД „Марија Бурсаћ“ из Банатског Великог Села и клуб „Пентру копи“.

Уз нове медаље и међународне позиве, „Јефимија“ у Руско Село доноси победничку енергију – и позив да публика буде део приче која спаја плес и хуманост.

Т. Д.

 

обреновици-публикација

У Галерији Нова Народног музеја, вечерас је одржано представљање стручне каталошке публикације „Обреновићи у музејским и другим збиркама Србије и Европе“, која на јединствен начин осветљава наслеђе једне од најзначајнијих српских владарских породица.

О значају овог пројекта говорио је Александар Марушић, виши кустос Музеја рудничко-таковског краја и један од уредника публикације, истичући да је реч о издању које се разликује од класичних историјских студија.

– Ово није класична историографска публикација, већ кроз предмете, документе и личне ствари чланова династије добијамо другачији, веродостојнији увид у њихов живот и утицај. Не приступамо теми са намером да их глорификујемо, већ приказујемо оно што је сачувано – кроз то видимо и приватни живот, односе и дух једног времена – нагласио је Марушић

Пројекат је започет 2010. године, а од првобитно планирана два до три тома, до сада је објављено чак седам књига, док је у припреми и осми том. У раду на публикацији учествовало је 88 стручњака из различитих области, чији је заједнички рад резултирао обимном базом података о династији Обреновић.

Посебан изазов представљало је прикупљање грађе из великог броја институција, не само у Србији, већ и у иностранству.

– Сарађивали смо са институцијама из региона, али и из земаља попут Аустрије и Француске, а пројекат се шири и ван европских оквира. То је био изузетно динамичан и инспиративан процес, који нас је све повезао и обогатио новим сазнањима – истакао је Марушић.

Публикација обухвата више од 2.500 артефаката – од личних предмета, писама и фотографија, до одликовања, новца и намештаја. Међу најупечатљивијим су, како каже Марушић, и предмети који сведоче о драматичним историјским догађајима.

– Тешко је издвојити један предмет, али свакако су занимљиви они који носе снажну историјску причу, попут предмета везаних за Мајски преврат као што је део завесе у коју су била умотана тела последњих Обреновића, личних ствари краља Милана или мање познатих детаља из живота кнегиње Јулије – навео је он.

Ова публикација, како је истакнуто, представља значајан допринос савременој музеологији и историографији, јер омогућава нова тумачења прошлости кроз материјалну културу, повезујући институције и истраживаче широм региона и Европе.

У плану је наставак пројекта и објављивање нових томова, а жеља аутора је да едиција достигне најмање десет књига, чиме би се додатно заокружила прича о заоставштини династије Обреновић.

Т. Д.

 

дан-гимназије

Свечаном академијом у позоришту, уз беседе, рецитале, музику и сценски програм, Гимназија „Душан Васиљев“ обележила је 168 година постојања, настављајући традицију неговања знања, културе и младости.

 

Обележавање Дана школе почело је јутрос полагањем цвећа на гроб Душан Васиљев, док је вечерњи програм окупио ученике, професоре, званице и бројне госте.

-Данас смо обележили овај значајан датум, а вечерас смо кроз програм наших ученика показали због чега је кикиндска гимназија оно што јесте – истакао је директор Александар Аћимов.

Он је нагласио да школа има много разлога за понос.

-У последњих шест месеци већ имамо 15 ученика који су се пласирали на републичка такмичења из физике, математике, енглеског и биологије. Имамо и изузетне спортске резултате – државне прваке у пливању и репрезентативце у рукомету.

Током свечаности додељене су плакете најуспешнијим ученицима – њих 16, који су током школовања остварили изузетне резултате, али и посебно признање професору др Јовици Тркуљи за посебан допринос Гимназији.

Тркуља је признање примио са емоцијом, подсећајући на вредност овакве плакете.

-Ово признање ме подсећа на време када смо и сами као ученици добијали похвалнице. Сматрам да смо сви ми велики дужници нашим професорима – они су нам отварали путеве ка другим световима и културама.

 

Као посебан дар школи, он је припремио књигу о својој генерацији и гимназијским данима, коју је поклонио колективу, уз иницијативу да се до великог јубилеја – 170 година постојања – изради и званична монографија гимназије.

Свечаности је присуствовао и градоначелник, који је и сам некадашњи ученик ове школе, истичући значај који гимназија има за читав град.

-У временима која се брзо мењају, знање остаје најсигурнији ослонац. Гимназија је место где се стварају људи који обликују свет – поручио је Младен Богдан.

Посебно признање додељено је и граду за допринос очувању лика и дела Душан Васиљев, кроз књижевну награду која носи његово име.

Програм академије употпунили су рецитали поезије Душана Васиљева, хорски наступи и позоришна представа у којој је лик песника оживео кроз интерпретацију ученика, чиме је још једном потврђено да гимназија није само образовна установа, већ и важно културно средиште Кикинде.

Са 341 учеником и бројним успесима у настави, науци и спорту, Гимназија „Душан Васиљев“ наставља да гради своју дугу и богату традицију – корак по корак, генерацију по генерацију.

Т. Д.

стрелисте-канализација-(6)

Изградња фекалне канализације на Стрелишту поново је настављена. Радови започети у мају прошле године,  у четвртак су  настављени.

Подсетимо да је уговорена вредност радова више од 308 милиона динара, а рок за извођење је 540 календарских дана. Посао обухвата улазак механизације на терен,  копање рупа, поставку цеви и канализационих чворишта и пропратне радове.

-Како би посао био урађен квалитетно, без застоја и уз поштовање свих рокова, упућен је апел житељима овог дела града да покажу разумевање – истакнуто је у локалној самоуправи.

Инвеститор радова је Министарство за заштиту животне средине.

инклузивни-клуб-уговор-(2)

У Палати Србија одржано је свечано потписивање уговора које је организовало Министарство за бригу о породици и демографију. Овом догађају присуствовао је градоначелник Младен Богдан који је са  министарком Јеленом Жарић Ковачевић потписао уговор  вредан шест милиона динара.

Средства су намењена за суфинансирање нове услуге подршке породицама и деци ,,Породични сервис подршке” – Унапређење саветодавних услуга и успостављање инклузивног клуба за децу и младе са инвалидитетом у Кикинди.

Градоначелник је истакао да се израженија потреба за оваквом врстом подршке деци и родитељима исказала пре неколико година. Иницијативама родитеља и разговорима са њима, разумели смо да је оваква услуга потребна .

-Реч је о новој услузи која би требало да премости период од завршетка основне школе до могућности уписа и похађања Дневног боравка за одрасле. Нажалост, број деце са вишеструким сметњама у развоју се повећава и због тога морамо дугорочно да размишљамо о овом изазову. Инклузивни клуб за децу са сметњама у развоју имаће задатак да омогући очување стечених вештина код деце и одржање њиховог укупног функционисања – појаснио је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

error: Content is protected !!