Classic Layout

granicni-prelaz

Na Graničnom prelazu Batrovci putnička vozila na prelaz srpske granice ovog jutra čekaju oko sat vremena, ali tome je potrebno dodati i vreme zadržavanja u međuzoni, koja je puna.

Putnici na ovom graničnom prelazu su za Tanjug rekli da odavno nisu videli ovakvu gužvu i da čekaju oko sat vremena.

Neki od njih su već prolazili kroz ovaj sistem, dok je drugima prvi put, i dodaju da se vozila sporo pomeraju.

Od ponoći je na snazi puna primena EES sistema evidentiranja putnika, odnosno nedržavljana zemalja Evropske unije.

Pored fotografisanja, evidentiraju se i otisci prstiju pojedinaca, a već prvog jutra potpune primene novog sistema, stvorile su se kolone vozila duže od kilometra, u obe trake.

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je ranije za Tanjug da će u narednom periodu biti neophodno više strpljenja i bolja organizacija putovanja, kao i da se mogu očekivati veće gužve tokom ovog vikenda na graničnim prelazima, a posebno sa Hrvatskom, Mađarskom i Rumunijom.

 Puna primena, to jest 24-časovni režim EES sistema (Entry/Exit System) počela je danas, 10. aprila, što podrazumeva da ćemo morati svaki put da se registrujemo kroz taj sistem, zbog pravila boravka u EU najviše 90 dana u periodu od 180 dana.

EES sistem počeo je sa radom 12. oktobra 2025. godine, uz postepeno uvođenje u 29 evropskih zemalja.

Bez većih zadržavanja vozila na prelazu Horgoš

Na Graničnom prelazu Horgoš 1 ovog jutra, prvog dana pune primene sistema EES, nema većih zadržavanja na izlasku iz naše zemlje, ali se međuzona sa Mađarskom povremeno popunjava.

Na terminalu za ulazak u Srbiju, neophodno vreme zadržavanja je jednako redovnom trajanju provere pasoške i carinske kontrole.

Zbog mogućih gužvi, kako zbog vaskršnjih praznika, tako prvenstveno zbog ove potpune primene elektronskog evidentiranja ulaska/izlaska sa teritorije Evropske unije, Uprava granične policije Srbije, u saradnji sa nadležnim organima Mađarske, usaglasila je produženje radnog vremena na dva malogranična prelaza.

Granični prelaz Bački Vinogradi Ašothalom od 10. do 12. aprila, radi neprekidno, odnosno 24 časa dnevno. Takođe, od 17. do 19. aprila radno vreme biće od 7 do 22 časa.

Kada je reč o prelazu Bajmok Bačalmaš, on će raditi od 7 do 24 časa, 10. i 11. aprila, dok će u nedelju, 12. aprila ovaj prelaz biti otvoren od 6 do 21 čas.

Nakon više meseci najava i probnog režima, danas je počela puna primena EES sistema na graničnim prelazima EU. Ovaj novi sistem za naše putnike donosi obavezno uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje na granicama Šengen zone.

Tanjug

koo

Bečka policija jutros oko osam časova pokrenula je veliku akciju i uklonila nelegalni klimatski kamp koji je oko 20 aktivista podiglo na zemljištu predviđenom za izgradnju nove velike event-arene u bečkom kvartu St. Marx. Kako prenose austrijski mediji i policija, skup nije bio prijavljen, zbog čega je usledila intervencija. Deo demonstranata napustio je lokaciju bez otpora, dok su drugi pokušali da pruže otpor podizanjem barikada i drvene kule.

Prema izveštajima portala „oe24.at“ i „heute.at“, policija je još u ranim jutarnjim satima na teren poslala veći broj pripadnika. Aktivisti iz inicijative „St. Marx für Alle“ i pokreta „Klimacamp“ zauzeli su deo prostora, postavili šatore i pokušali da zaustave planiranu izgradnju komercijalne arene kapaciteta do 20.000 mesta. Akcija je trajala više sati, a policija je na kraju potpuno raščistila lokaciju i uklonila sve bespravno postavljene objekte.

Protest je deo šire kampanje protiv projekta gradske uprave Beča i kompanije „Wien Holding“, koja zajedno sa nemačkim „CTS Eventimom“ planira izgradnju moderne multifunkcionalne hale. Aktivisti tvrde da žele da sačuvaju taj prostor kao „besplatan javni park za sve“, dok njihovi kritičari podsećaju da je reč o zapuštenom zemljištu koje godinama koristi tek mali broj ljudi, dok bi nova arena, prema najavama investitora, mogla da donese nova radna mesta, veći turistički promet i više kulturnih i zabavnih sadržaja.

Pogled redakcije portala Srpski Ugao

Ovaj slučaj još jednom pokazuje kako radikalni klimatski aktivisti, iako malobrojni, mogu ozbiljno da ometaju razvoj savremenih evropskih gradova. Umesto da svoje stavove iznose kroz zakonske procedure i javne rasprave, oni se odlučuju za nelegalnu okupaciju prostora i direktan sukob sa policijom, pri čemu trošak na kraju snose poreski obveznici. Grad Beč ima pravo da o razvoju odlučuje u interesu većine građana, a ne pod pritiskom glasne manjine koja pod parolom ekologije blokira investicije i infrastrukturni napredak. Ovakvi protesti ne nude rešenja za klimatske izazove, već služe kao paravan za radikalizam i opstrukciju.

Piše: mr. Jasmina Dragutinović

Izvor: Srpski ugao

veliki-petak-raspece-isusovo

Danas je Veliki petak, jedan od najtužnijih i najznačajnijih dana u hrišćanskom kalendaru. U okviru Veliki petak, vernici se sećaju stradanja i raspeća Isus Hrist na Golgoti – događaja koji predstavlja temelj hrišćanske vere i simbol najveće žrtve za spas čovečanstva.

Prema učenju Srpska pravoslavna crkva, Veliki petak je dan najstrožeg posta, tuge i molitvene tišine. Ne služi se liturgija, već se u hramovima iznosi plaštanica – platno koje simbolično predstavlja telo Hristovo položeno u grob. Vernici joj prilaze sa dubokim poštovanjem, celivajući je i tiho se moleći.

Ovaj dan obeležava se bez radosti i slavlja. Zvona ne zvone, a bogosluženja protiču u tišini i dostojanstvu. U narodnoj tradiciji, Veliki petak se smatra danom kada treba zastati, utihnuti i okrenuti se sebi – preispitati misli, postupke i odnose sa drugima.

Posebno mesto u obeležavanju ovog dana zauzimaju i narodni običaji, među kojima je najpoznatije farbanje vaskršnjih jaja. Prema tradiciji, jaja se najčešće farbaju u crvenu boju, koja simbolizuje prolivenu krv Isusa Hrista, ali i novi život i vaskrsenje. Prvo obojeno jaje, poznato kao „čuvarkuća“, čuva se tokom cele godine kao simbol zaštite doma i porodice. U mnogim krajevima Srbije veruje se da na Veliki petak ne treba raditi teške poslove, prati veš ili obrađivati zemlju, već dan provesti u miru, postu i molitvi.

Iako je obojen tugom, Veliki petak nosi snažnu poruku ljubavi, praštanja i nade. Žrtva Isus Hrist, kako uči hrišćanstvo, nije kraj, već početak – uvod u Vaskrsenje i pobedu života nad smrću.

Za mnoge vernike, upravo ovaj dan predstavlja najdublji duhovni trenutak u godini – trenutak kada se, u tišini, najjasnije čuje ono što je zaista važno.

 

ucenici-iz-albanije-3

Učenici i profesori iz Berata u Albaniji boravili su početkom meseca u Kikindi, u okviru međunarodnog projekta razmene „Superschools“, koji realizuje Regionalna kancelarija za saradnju mladih uz podršku Evropske unije i Vlade Nemačke. Gosti su u Kikindu stigli 30. marta uveče, a nakon pet dana ispunjenih aktivnostima, vratili su se kući.

Kako ističe Vanja Tomašev, profesor stručnih predmeta u SSŠ „Miloš Crnjanski“, ovo je treći put da škola učestvuje u „Superschools“ projektu, a saradnja sa školama iz Albanije nastavlja se iz godine u godinu.

– U ovom ciklusu bili smo partneri sa gimnazijom iz Berata. U decembru je 15 naših učenika sa dvoje profesora boravilo kod njih, a sada su oni uzvratili posetu. Tokom boravka u Kikindi imali su radionice na temu multikulturalnosti, mira i upoznavanja različitih kultura, kao i obilazak grada – Narodnog muzeja, „Tera“, „Mokrin hausa“ – uz vreme za druženje i zabavu – navodi Tomašev.

Poseban utisak na goste ostavila je radionica u „Tera“ ateljeu, gde su imali priliku da izrađuju figure od gline, dok su u Narodnom muzeju sa pažnjom slušali priču o mamutici Kiki.

Iako vremenske prilike nisu bile naklonjene, razmena je, kako ističu organizatori, protekla veoma uspešno.

– Učenici su bili oduševljeni. Kikinda je prilično drugačija od Berata, koji je primorski grad, ali su se veoma brzo uklopili. Rastanak je bio emotivan, bilo im je žao što odlaze – dodaje Tomašev.

Posebna vrednost ovog projekta je što je u potpunosti besplatan za učenike, što omogućava da i oni koji inače ne bi imali priliku da putuju steknu ovakvo iskustvo.

Da su razlike manje nego što se čini, potvrđuju i sami učenici. Minja Balint, učenica druge godine smera arhitektonski tehničar, koja je u decembru boravila u Albaniji, sada je bila u ulozi domaćina.

– Primetili smo da drugačije gledamo na školu i život od naših drugara iz Albanije, da nam se razlikuju navike i hrana, ali smo se uprkos tome lepo uklopili i zaista uživali – kaže ona.

Učenici su, dodaje, već tokom prethodne posete ostali u kontaktu preko društvenih mreža, pa je ovaj susret bio nastavak započetih prijateljstava.

– I tamo i ovde smo imali oproštajne žurke koje su bile i vesele i emotivne. Sigurno ću ostati u kontaktu sa novim prijateljima – ističe Minja, uz poruku da bi svima preporučila da se prijave za ovakvu razmenu.

Projekat je ovim ciklusom završen, a završna konferencija biće održana u maju na Zlatiboru, gde će predstavnici škole izneti utiske. U SSŠ „Miloš Crnjanski“ već planiraju prijavu za novi krug, sa nadom da će učenici ponovo dobiti priliku da kroz putovanja, druženje i zajednički rad grade mostove među mladima regiona.

T. D.

ivabalk-easter-707700

U organizaciji Društva za negovanje tradicije i običaja „Delibab“ u subotu, 11. aprila, biće organizovane 31. Uskršnje narodne igre. Cilj je da se deca upoznaju sa narodnim običajima koji se vezuju za uskršnje praznike, ali i da se ugoste mališani iz drugih sredina. I ovoga puta biće organizovana izložba farbanih uskršnjih jaja i takmičenje u uskršnjim igrama.

 

Posetioci će imati priliku da učestvuju i vide izložbu uskršnjih farbanih jaja koje pripremaju članice udruženja žena. Za mlađe osnovce pripremljene su interesantne igre u kojima će se nadmetati trčanje sa plastičnim jajetom u kašiki, bacanje jaja u korpu, a poslednja igra je traženje jaja oko Doma kulture, gde će se i sve dešavati. Za najuspešnije predviđene su i nagrade.

Tog dana za sve posetioce biće otvorena i Zavičajna kuća u Sajanu koja čuva način na koji se nekada živelo.

A.Đ.

prodavnica-1

Sleduje nam četiri dana praznika, te će i radno vreme prodavnica i javnih službi biti prilagođeno Uskrsu.

Maloprodajni objekti „Univereksporta“, „Ideje“, „Maksija“, „Lidla“, sutra, na Veliki petak biće otvorene do 18 sati. Subota i ponedeljak su redovni radni dani, dok se neće raditi u nedelju na Uskrs.

Tokom četiri dana praznika dežura ambulanta u Drugoj zdravstvenoj ambulanti koja će raditi od 7 do 19 časova, dok će lekari u Hitnoj službi dežurati 24 sata. Od petka, zaključno sa ponedeljkom u Dečijem i Školskom dispanzeru radno vreme biće od 9 do 17 sati.

U Javnom prevozu „Autoprevoz“ u petak, nedelju i ponedeljak autobusi će prevoziti putnike po rasporedu od nedelje. Polasci i dolasci autobusa u subotu su po redovnom voznom redu.

I u JP “Kikinda” za vreme uskršnjih praznika radiće se po izmenjenom rasporedu. Neradni dani su počev od petka 10, zaključno sa ponedeljkom 13. aprilom. U tom periodu Pparkiranje u zoniranim delovima grada neće se naplaćivati.

Službe vodovoda i kanalizacije dežuraće tokom praznika 24 sata, a za sve informacije ili eventualne kvarove na usluzi je broj Pozivnog centra 062/88-44-888.

Gradska pijaca u Kikindi će u petak, subotu i ponedeljak raditi uobičajeno, dok će u nedelju, za dan Uskrsa biti zatvorena. Na Centralnom (Mokrinskom) groblju sahranjivanja se neće obavljati u petak, 10. aprila i u nedelju, 12. aprila.

Radne jedinice „Pošte“ na teritoriji grada neće raditi na Veliki petak, dok će u subotu i ponedeljak glavna Pošta u ulici Generala Drapšina biti otvorena od 8 do 14 sati Od utorka sve radne jedinice rade uobičajeno radno vreme.

 

struja-radovi

Zbog planiranih radova na elektromreži, u četvrtak, 16. aprila, bez struje će biti više delova Kikinde u dva termina.

U periodu od 8.30 do 10.30 časova, isključenje će obuhvatiti:

– ul. Jovana Popovića (od ul. Kralja Petra I do ul. Dositejeve, kao i od ul. Jugovićeva do ul. Dositejeve)

– ul. Dositejeva (od ul. Jovana Popovića do ul. Nikole Tesle)

– ul. Ivana Milutinovića (od ul. Kralja Petra I do ul. Svetozara Miletića)

– ul. Kralja Petra I (od ul. Nikole Tesle do kućnog broja)

– ul. Generala Drapšina (od ul. Ivana Milutinovića do ul. Karađorđeve)

– ul. Svetozara Miletića (od ul. Ivana Milutinovića prema Silosima)

– ul. Oslobođenja (od ul. Kralja Petra I do ul. Generala Drapšina)

– ul. Vojvode Putnika (od ul. Nikole Tesle do ul. Nikole Pašića)

– ul. Nikole Tesle (od ul. Vojvode Putnika do ul. Dositejeve i od ul. Jugovićeva do ul. Vojvode Putnika)

– ul. Braće Lakovića (od ul. Nikole Tesle do ul. Jovana Popovića)

 

U periodu od 11.00 do 13.00 časova, bez struje će biti:

– ul. Stara Klanica

– deo ul. Strelište (od ul. Vinogradi do razgraničenja i od razgraničenja prema Nakovu)

– ul. Jorgovana

Iz Elektrodistribucija Srbije napominju da će, ukoliko radovi budu završeni ranije, napajanje biti uspostavljeno pre planiranog vremena, dok u slučaju loših vremenskih uslova radovi mogu biti odloženi.

kolacijada-(2)

Miris domaćih kolača, dečji smeh i veliko srce meštana obeležili su ovogodišnju „Kolačijadu“ u Banatskom Velikom selu. U parku pored novog igrališta, u nedelju, okupio se veliki broj meštana, a rezultat je više nego impresivan – prikupljeno je čak 97.430 dinara.

Manifestaciju su, u ime roditelja sela, organizovale Slavica Vujović i Ana Borovnica Bulajić, koje ovu lepu tradiciju neguju već godinama. Ovoga puta, promena lokacije pokazala se kao pun pogodak – više izlagača, više kolača i, što je najvažnije, više osmeha.

Sva sredstva imaju jasnu namenu: 40.000 dinara već je uloženo u drvenu kućicu za igralište, 20.000 dinara biće iskorišćeno za pesak, dok će ostatak novca biti usmeren u humanitarne svrhe – za pomoć Jasni Stokić iz Novog Miloševa.

Posebnu čar događaju dali su animatori iz Zrenjanina, koji su oduševili najmlađe – maskota zeca, igra i osmesi učinili su da ova „Kolačijada“ bude nezaboravna, kako za decu, tako i za roditelje.

Organizacija ovakvog događaja ne bi bila moguća bez podrške zajednice. Pomoć su pružili Udruženje žena „Orhideja“, Udruženje žena „Velikoselke“, Udruženje penzionera i Udruženje pčelara, dok su značajan doprinos dali i brojni donatori.

T. D.

Mokrin-trg

U Mokrinu će u nedelju, u periodu od 7 do 15 časova, biti zatvoren saobraćaj na delu državnog puta II A reda broj 104, odnosno u Ulici Svetog Save, na deonici od Ulice Braće Tomića do Ulice Đure Jakšića.

Saobraćaj će u tom periodu biti preusmeren na ulice Braće Tomića, Vase Stajića i Đure Jakšića.

Nadležni apeluju na građane da koriste alternativne pravce i prilagode kretanje u skladu sa izmenama režima saobraćaja.

 

crkva

Povodom Uskrsa u crkvi Svetog Nikola i bogosluženja su u duhu najradosnijeg hrišćanskog praznika. Danas (Veliki četvrtak) u 9 sati je Sveta liturgija, a u 17 Veliko bdenije i čitanje 12 jevanđelja.

Na Veliki petak služba počinje u 8 časova Carskim darovima, u 16 je Večernje sa iznošenjem plaštanice, a u 18.30 sati je Statije. U subotu je Sveta liturgija u 9 časova. Tačno u ponoć između subote i nedelje je Vaskršnje jutrenje. U nedelju na sam Uskrs Sveta liturgija je u 9 sati, a pashalno večernje je u 17 časova.

I ove godine u porti Hrama Svetih Kozme i Damjana na Veliki petak u 11 časova biće organizovane radionice farbanja i ukrašavanja vaskršnjih jaja. Nekoliko godina unazad veliki broj dece zajedno sa veroučiteljima, učestvuju u ovom događaju. Kroz druženje i igru deca uče o uskršnjim  običajima koji su duboko ukorenjeni u našem narodu

A.Đ.

error: Content is protected !!