Classic Layout

ИМГ-20260410-113401

У духу традиције и заједништва, у порти Храм Светих Козме и Дамјана данас у 11 часова организовано је традиционално фарбање васкршњих јаја, које је окупило око стотину деце – основаца и предшколаца, као и њихове родитеље, вероучитеље и свештенство.

Иако је Велики петак дан туге и сећања на страдање Исуса Христа, у порти храма данас је владала посебна, тиха радост – она која долази из дечје искрености и заједничког стварања. Малишани су са великим ентузијазмом бојили јаја, свако на свој начин, уносећи у овај обичај лични печат и значење.

Осмогодишњи Филип Гавранчић одлучио се за зелену боју.

-Офарбао сам јаје у зелено јер ми је то омиљена боја. Први пут сам дошао у храм да фарбам јаја и јако ми је лепо. Верујем да ћу доћи и следеће године, а надам се да ћу моћи и у недељу да учествујем у дечијој туцанијади.

Слично узбуђење дели и Вукашин Милић (11).

-Први пут сам овде и супер ми је. Офарбао сам јаје у бело, али планирам још да га украшавам. Донећу га у недељу да се такмичим и надам се победи. Препоручио бих свим другарима да дођу сваке године на Велики петак.

Десетогодишња Дуња Буква већ има искуства.

-Долазим већ пет година. Данас сам офарбала јаје у црвено јер то представља Исусову крв. Кад се вратим кући, фарбаћу јаја за породицу. У недељу ћу вероватно доћи на такмичење.

И деветогодишња Ања Стојков показал је да разуме симболику празника.

-Офарбала сам јаје у црвено због Исуса Христа и нацртала крст као симбол цркве. Први пут сам овде и баш ми је лепо. Доћи ћу и следеће године.

Присутнима се обратио старешина храма, отац Бобан Петровић, који је захвалио свима који су помогли организацију, посебно родитељима и представницима Црвеног крста. Он је истакао да је циљ оваквих окупљања да се деци приближи вера кроз радост и заједништво.

-Свесни смо да је Велики петак тужан дан, али се трудимо да створимо радост код деце. Срећан сам што се одазвао велики број деце и родитеља. Позивамо да деца посте данас и сутра, макар ова два дана симболично, како би у недељу могла да се причесте – поручио је отац Бобан.

Он је најавио и новину – прво такмичење у туцању васкршњих јаја, које ће бити организовано у недељу, уз награде за победнике, али и поклоне за све учеснике.

Поред духовног и едукативног значаја, догађај је имао и хуманитарни карактер. И ове године припремљени су пакети помоћи за породице којима је подршка најпотребнија – укупно 33 пакета, симболично у част Христових година. Најзначајнији допринос дала је Татјана Косић из Америке са својим удружењем и донаторима.

За наредни период најављен је и васкршњи концерт донаторског карактера, који ће бити одржан 18. априла у 19 часова, са циљем прикупљања средстава за изградњу звоника – будућег украса храма и града.

Т. Д.

границни-прелаз

На Граничном прелазу Батровци путничка возила на прелаз српске границе овог јутра чекају око сат времена, али томе је потребно додати и време задржавања у међузони, која је пуна.

Путници на овом граничном прелазу су за Танјуг рекли да одавно нису видели овакву гужву и да чекају око сат времена.

Неки од њих су већ пролазили кроз овај систем, док је другима први пут, и додају да се возила споро померају.

Од поноћи је на снази пуна примена ЕЕС система евидентирања путника, односно недржављана земаља Европске уније.

Поред фотографисања, евидентирају се и отисци прстију појединаца, а већ првог јутра потпуне примене новог система, створиле су се колоне возила дуже од километра, у обе траке.

Директор Националне асоцијације туристичких агенција Србије (YУТА) Александар Сеничић изјавио је раније за Танјуг да ће у наредном периоду бити неопходно више стрпљења и боља организација путовања, као и да се могу очекивати веће гужве током овог викенда на граничним прелазима, а посебно са Хрватском, Мађарском и Румунијом.

 Пуна примена, то јест 24-часовни режим ЕЕС система (Ентрy/Еxит Сyстем) почела је данас, 10. априла, што подразумева да ћемо морати сваки пут да се региструјемо кроз тај систем, због правила боравка у ЕУ највише 90 дана у периоду од 180 дана.

ЕЕС систем почео је са радом 12. октобра 2025. године, уз постепено увођење у 29 европских земаља.

Без већих задржавања возила на прелазу Хоргош

На Граничном прелазу Хоргош 1 овог јутра, првог дана пуне примене система ЕЕС, нема већих задржавања на изласку из наше земље, али се међузона са Мађарском повремено попуњава.

На терминалу за улазак у Србију, неопходно време задржавања је једнако редовном трајању провере пасошке и царинске контроле.

Због могућих гужви, како због васкршњих празника, тако првенствено због ове потпуне примене електронског евидентирања уласка/изласка са територије Европске уније, Управа граничне полиције Србије, у сарадњи са надлежним органима Мађарске, усагласила је продужење радног времена на два малогранична прелаза.

Гранични прелаз Бачки Виногради Ашотхалом од 10. до 12. априла, ради непрекидно, односно 24 часа дневно. Такође, од 17. до 19. априла радно време биће од 7 до 22 часа.

Када је реч о прелазу Бајмок Бачалмаш, он ће радити од 7 до 24 часа, 10. и 11. априла, док ће у недељу, 12. априла овај прелаз бити отворен од 6 до 21 час.

Након више месеци најава и пробног режима, данас је почела пуна примена ЕЕС система на граничним прелазима ЕУ. Овај нови систем за наше путнике доноси обавезно узимање отисака прстију и фотографисање на границама Шенген зоне.

Танјуг

коо

Бечка полиција јутрос око осам часова покренула је велику акцију и уклонила нелегални климатски камп који је око 20 активиста подигло на земљишту предвиђеном за изградњу нове велике евент-арене у бечком кварту Ст. Марx. Како преносе аустријски медији и полиција, скуп није био пријављен, због чега је уследила интервенција. Део демонстраната напустио је локацију без отпора, док су други покушали да пруже отпор подизањем барикада и дрвене куле.

Према извештајима портала „ое24.ат“ и „хеуте.ат“, полиција је још у раним јутарњим сатима на терен послала већи број припадника. Активисти из иницијативе „Ст. Марx фüр Алле“ и покрета „Климацамп“ заузели су део простора, поставили шаторе и покушали да зауставе планирану изградњу комерцијалне арене капацитета до 20.000 места. Акција је трајала више сати, а полиција је на крају потпуно рашчистила локацију и уклонила све бесправно постављене објекте.

Протест је део шире кампање против пројекта градске управе Беча и компаније „Wиен Холдинг“, која заједно са немачким „ЦТС Евентимом“ планира изградњу модерне мултифункционалне хале. Активисти тврде да желе да сачувају тај простор као „бесплатан јавни парк за све“, док њихови критичари подсећају да је реч о запуштеном земљишту које годинама користи тек мали број људи, док би нова арена, према најавама инвеститора, могла да донесе нова радна места, већи туристички промет и више културних и забавних садржаја.

Поглед редакције портала Српски Угао

Овај случај још једном показује како радикални климатски активисти, иако малобројни, могу озбиљно да ометају развој савремених европских градова. Уместо да своје ставове износе кроз законске процедуре и јавне расправе, они се одлучују за нелегалну окупацију простора и директан сукоб са полицијом, при чему трошак на крају сносе порески обвезници. Град Беч има право да о развоју одлучује у интересу већине грађана, а не под притиском гласне мањине која под паролом екологије блокира инвестиције и инфраструктурни напредак. Овакви протести не нуде решења за климатске изазове, већ служе као параван за радикализам и опструкцију.

Пише: мр. Јасмина Драгутиновић

Извор: Српски угао

велики-петак-распеце-исусово

Данас је Велики петак, један од најтужнијих и најзначајнијих дана у хришћанском календару. У оквиру Велики петак, верници се сећају страдања и распећа Исус Христ на Голготи – догађаја који представља темељ хришћанске вере и симбол највеће жртве за спас човечанства.

Према учењу Српска православна црква, Велики петак је дан најстрожег поста, туге и молитвене тишине. Не служи се литургија, већ се у храмовима износи плаштаница – платно које симболично представља тело Христово положено у гроб. Верници јој прилазе са дубоким поштовањем, целивајући је и тихо се молећи.

Овај дан обележава се без радости и славља. Звона не звоне, а богослужења протичу у тишини и достојанству. У народној традицији, Велики петак се сматра даном када треба застати, утихнути и окренути се себи – преиспитати мисли, поступке и односе са другима.

Посебно место у обележавању овог дана заузимају и народни обичаји, међу којима је најпознатије фарбање васкршњих јаја. Према традицији, јаја се најчешће фарбају у црвену боју, која симболизује проливену крв Исуса Христа, али и нови живот и васкрсење. Прво обојено јаје, познато као „чуваркућа“, чува се током целе године као симбол заштите дома и породице. У многим крајевима Србије верује се да на Велики петак не треба радити тешке послове, прати веш или обрађивати земљу, већ дан провести у миру, посту и молитви.

Иако је обојен тугом, Велики петак носи снажну поруку љубави, праштања и наде. Жртва Исус Христ, како учи хришћанство, није крај, већ почетак – увод у Васкрсење и победу живота над смрћу.

За многе вернике, управо овај дан представља најдубљи духовни тренутак у години – тренутак када се, у тишини, најјасније чује оно што је заиста важно.

 

уценици-из-албаније-3

Ученици и професори из Берата у Албанији боравили су почетком месеца у Кикинди, у оквиру међународног пројекта размене „Суперсцхоолс“, који реализује Регионална канцеларија за сарадњу младих уз подршку Европске уније и Владе Немачке. Гости су у Кикинду стигли 30. марта увече, а након пет дана испуњених активностима, вратили су се кући.

Како истиче Вања Томашев, професор стручних предмета у ССШ „Милош Црњански“, ово је трећи пут да школа учествује у „Суперсцхоолс“ пројекту, а сарадња са школама из Албаније наставља се из године у годину.

– У овом циклусу били смо партнери са гимназијом из Берата. У децембру је 15 наших ученика са двоје професора боравило код њих, а сада су они узвратили посету. Током боравка у Кикинди имали су радионице на тему мултикултуралности, мира и упознавања различитих култура, као и обилазак града – Народног музеја, „Тера“, „Мокрин хауса“ – уз време за дружење и забаву – наводи Томашев.

Посебан утисак на госте оставила је радионица у „Тера“ атељеу, где су имали прилику да израђују фигуре од глине, док су у Народном музеју са пажњом слушали причу о мамутици Кики.

Иако временске прилике нису биле наклоњене, размена је, како истичу организатори, протекла веома успешно.

– Ученици су били одушевљени. Кикинда је прилично другачија од Берата, који је приморски град, али су се веома брзо уклопили. Растанак је био емотиван, било им је жао што одлазе – додаје Томашев.

Посебна вредност овог пројекта је што је у потпуности бесплатан за ученике, што омогућава да и они који иначе не би имали прилику да путују стекну овакво искуство.

Да су разлике мање него што се чини, потврђују и сами ученици. Миња Балинт, ученица друге године смера архитектонски техничар, која је у децембру боравила у Албанији, сада је била у улози домаћина.

– Приметили смо да другачије гледамо на школу и живот од наших другара из Албаније, да нам се разликују навике и храна, али смо се упркос томе лепо уклопили и заиста уживали – каже она.

Ученици су, додаје, већ током претходне посете остали у контакту преко друштвених мрежа, па је овај сусрет био наставак започетих пријатељстава.

– И тамо и овде смо имали опроштајне журке које су биле и веселе и емотивне. Сигурно ћу остати у контакту са новим пријатељима – истиче Миња, уз поруку да би свима препоручила да се пријаве за овакву размену.

Пројекат је овим циклусом завршен, а завршна конференција биће одржана у мају на Златибору, где ће представници школе изнети утиске. У ССШ „Милош Црњански“ већ планирају пријаву за нови круг, са надом да ће ученици поново добити прилику да кроз путовања, дружење и заједнички рад граде мостове међу младима региона.

Т. Д.

ивабалк-еастер-707700

У организацији Друштва за неговање традиције и обичаја „Делибаб“ у суботу, 11. априла, биће организоване 31. Ускршње народне игре. Циљ је да се деца упознају са народним обичајима који се везују за ускршње празнике, али и да се угосте малишани из других средина. И овога пута биће организована изложба фарбаних ускршњих јаја и такмичење у ускршњим играма.

 

Посетиоци ће имати прилику да учествују и виде изложбу ускршњих фарбаних јаја које припремају чланице удружења жена. За млађе основце припремљене су интересантне игре у којима ће се надметати трчање са пластичним јајетом у кашики, бацање јаја у корпу, а последња игра је тражење јаја око Дома културе, где ће се и све дешавати. За најуспешније предвиђене су и награде.

Тог дана за све посетиоце биће отворена и Завичајна кућа у Сајану која чува начин на који се некада живело.

А.Ђ.

продавница-1

Следује нам четири дана празника, те ће и радно време продавница и јавних служби бити прилагођено Ускрсу.

Малопродајни објекти „Универекспорта“, „Идеје“, „Максија“, „Лидла“, сутра, на Велики петак биће отворене до 18 сати. Субота и понедељак су редовни радни дани, док се неће радити у недељу на Ускрс.

Током четири дана празника дежура амбуланта у Другој здравственој амбуланти која ће радити од 7 до 19 часова, док ће лекари у Хитној служби дежурати 24 сата. Од петка, закључно са понедељком у Дечијем и Школском диспанзеру радно време биће од 9 до 17 сати.

У Јавном превозу „Аутопревоз“ у петак, недељу и понедељак аутобуси ће превозити путнике по распореду од недеље. Поласци и доласци аутобуса у суботу су по редовном возном реду.

И у ЈП “Кикинда” за време ускршњих празника радиће се по измењеном распореду. Нерадни дани су почев од петка 10, закључно са понедељком 13. априлом. У том периоду Ппаркирање у зонираним деловима града неће се наплаћивати.

Службе водовода и канализације дежураће током празника 24 сата, а за све информације или евентуалне кварове на услузи је број Позивног центра 062/88-44-888.

Градска пијаца у Кикинди ће у петак, суботу и понедељак радити уобичајено, док ће у недељу, за дан Ускрса бити затворена. На Централном (Мокринском) гробљу сахрањивања се неће обављати у петак, 10. априла и у недељу, 12. априла.

Радне јединице „Поште“ на територији града неће радити на Велики петак, док ће у суботу и понедељак главна Пошта у улици Генерала Драпшина бити отворена од 8 до 14 сати Од уторка све радне јединице раде уобичајено радно време.

 

струја-радови

Због планираних радова на електромрежи, у четвртак, 16. априла, без струје ће бити више делова Кикинде у два термина.

У периоду од 8.30 до 10.30 часова, искључење ће обухватити:

– ул. Јована Поповића (од ул. Краља Петра И до ул. Доситејеве, као и од ул. Југовићева до ул. Доситејеве)

– ул. Доситејева (од ул. Јована Поповића до ул. Николе Тесле)

– ул. Ивана Милутиновића (од ул. Краља Петра И до ул. Светозара Милетића)

– ул. Краља Петра И (од ул. Николе Тесле до кућног броја)

– ул. Генерала Драпшина (од ул. Ивана Милутиновића до ул. Карађорђеве)

– ул. Светозара Милетића (од ул. Ивана Милутиновића према Силосима)

– ул. Ослобођења (од ул. Краља Петра И до ул. Генерала Драпшина)

– ул. Војводе Путника (од ул. Николе Тесле до ул. Николе Пашића)

– ул. Николе Тесле (од ул. Војводе Путника до ул. Доситејеве и од ул. Југовићева до ул. Војводе Путника)

– ул. Браће Лаковића (од ул. Николе Тесле до ул. Јована Поповића)

 

У периоду од 11.00 до 13.00 часова, без струје ће бити:

– ул. Стара Кланица

– део ул. Стрелиште (од ул. Виногради до разграничења и од разграничења према Накову)

– ул. Јоргована

Из Електродистрибуција Србије напомињу да ће, уколико радови буду завршени раније, напајање бити успостављено пре планираног времена, док у случају лоших временских услова радови могу бити одложени.

колацијада-(2)

Мирис домаћих колача, дечји смех и велико срце мештана обележили су овогодишњу „Колачијаду“ у Банатском Великом селу. У парку поред новог игралишта, у недељу, окупио се велики број мештана, а резултат је више него импресиван – прикупљено је чак 97.430 динара.

Манифестацију су, у име родитеља села, организовале Славица Вујовић и Ана Боровница Булајић, које ову лепу традицију негују већ годинама. Овога пута, промена локације показала се као пун погодак – више излагача, више колача и, што је најважније, више осмеха.

Сва средства имају јасну намену: 40.000 динара већ је уложено у дрвену кућицу за игралиште, 20.000 динара биће искоришћено за песак, док ће остатак новца бити усмерен у хуманитарне сврхе – за помоћ Јасни Стокић из Новог Милошева.

Посебну чар догађају дали су аниматори из Зрењанина, који су одушевили најмлађе – маскота зеца, игра и осмеси учинили су да ова „Колачијада“ буде незаборавна, како за децу, тако и за родитеље.

Организација оваквог догађаја не би била могућа без подршке заједнице. Помоћ су пружили Удружење жена „Орхидеја“, Удружење жена „Великоселке“, Удружење пензионера и Удружење пчелара, док су значајан допринос дали и бројни донатори.

Т. Д.

Мокрин-трг

У Мокрину ће у недељу, у периоду од 7 до 15 часова, бити затворен саобраћај на делу државног пута ИИ А реда број 104, односно у Улици Светог Саве, на деоници од Улице Браће Томића до Улице Ђуре Јакшића.

Саобраћај ће у том периоду бити преусмерен на улице Браће Томића, Васе Стајића и Ђуре Јакшића.

Надлежни апелују на грађане да користе алтернативне правце и прилагоде кретање у складу са изменама режима саобраћаја.

 

error: Content is protected !!