Classic Layout

internirci-2026-(7)

У знак сећања на Кикинђане који су послати у концентрационе логоре 1942. године представници локалне самоуправе, борачких удружења и Друштва српско-норвешког пријатељства положили су венце на споменик интернирцима. Немачки фашисти, на Ђурђевдан, интернирали су 46-оро суграђана у логоре у Норвешку.

– Наши суграђани су са 4.500 Југословена, смештени у 36 логора смрти, а највише Кикинђана заробљено је у логору Бејсфорд, на десетак километара од града Нарвика. Имена исписана на плочама споменика доказ су њихове храбрости, спремности на жртву у борби за слободу и њихове бесмртности – рекао је Тибор Фиреди, секретар кикиндског Друштва српско-норвешког пријатељства. – Старији и болесни стрељани су већ 16. и 17. јула, а многи су пресељени у друге логоре где су били на принудном раду, мучени и изгладњивани.

Вратило се свега седморо Кикинђана: Ника Бањин, Славко Вукић, Чеда Ђомпарин, Стеван Михаилов, Стеван Сивчев, Јоца Станић и Жарко Стојков. Они су истицали велике страхоте које су доживели  у логору. Исто тако сведочили су о помоћи и пријатељству локалног становништва у Нарвику. У знак сарадње два народа прва Декларација о пријатељству између Нарвика и Кикинде потписана 6. октобра 1966, а обновљена је пет деценија касније.

– Важно је да негујемо културу сећања и слободарску традицију у бурним временима и превирањима током своје историје. Не заборављамо грађане који су жртвовали своје животе – навела је заменица градоначелника Биљана Кикић.

Подсетимо и да је интернирани Славко Вукић, о страдањима и годинама проведеним у логору, написао књигу „Сећања из Норвешке“. На формирање Југословенско – норвешког друштва највише утицаја су имали интернирци. Споменик страдалима, дело академског вајара мр Слободана Којића, подигнут је 1975. године.

А.Ђ.

struja

У петак, 8. маја од 8.45 до 11.50 часова струје неће имати домаћинства у Кикинди у улицама: Саве Липованов, Краљевића Марка од Жарка Зрењанина до Киш Михаља, Кумановска од Вељка Петровића до Киш Михаља, Албертова од Жарка Зрењанина до Стевана Лакаи Гиге, Албертова непарна страна од Стевана Лакаи Гиге према Ђуре Оличкова (пола улице), Киш Михаља, Милоша Црњанског, Вељка Петровића од Кумановске до Саве Липованова.

 

saobracajna-policija-mup-2-1

Током претходног дана у Републици Србији догодиле су се 102 саобраћајне незгоде у којима су погинуле четири, а повређено 47 особа. Током претходног дана на подручју Полицијске управе Кикинда догодила се једна саобраћајна незгода у којој је повређено једно лице.

Стање безбедности саобраћаја у овом периоду повољније је у односу на исти период прошле године. Забележен је мањи број погинулих и повређених у саобраћајним незгодама, што представља позитиван показатељ и резултат вишег нивоа, одговорности свих учесника у саобраћају. Ипак, упркос позитивним трендовима, возачи су и даље најугроженија категорија учесника у саобраћају. Током априла месеца живот је изгубио 21 возач.

-С обзиром на то  да се данас обележава Ђурђевдан, једна од најчешћих крсних слава у нашој земљи, апелујемо на грађане да не управљају возилом уколико су конзумирали алкохол, јер алкохол представља један од најзначајнијих фактора ризика у саобраћају, утиче на смањење психофизичких способности возача, успорава реакције и повећава могућност настанка саобраћајних незгода.Апелујемо на све возаче да доследно поштују саобраћајне прописе, прилагоде брзину условима пута, користе сигурносни појас и да одговорним понашањем и
поштовањем прописа допринесу очувању безбедности саобраћаја на путевима – саопштавају из МУП-а.

djurdejvadan

Српска православна црква и њени верници данас славе светог великомученика и победоносца Георгија – празник познат у народу као Ђурђевдан.

Ђурђевдан је друга слава по броју прослављања у Србији иза Никољдана, а међу највећим је пролећним празницима.

Овај празник сматра се за границу између зиме и лета, празник везан за здравље укућана, удају и женидбу младих из куће, плодност стоке и добре усеве.

На Ђурђевдан не ваља спавати, „да не би болела глава“, а ако је неко спавао „онда на Марковдан да спава на том истом месту“. Веровало се да ако је на Ђурђевдан ведро – „да ће бити плодна година“, а ако на овај празник и сутрадан буде падала киша – „да ће лето бити сушно“. Каже се у Србији да колико недеља пре Ђурђевдана загрми, толико ће бити товара жита те године

fabrika-vode-ispravna-za-pice-(4)

На скупштинском заседању в.д. директор ЈП „Кикинда“ Чедо Гверо истакао је да је важна вест за све грађане да је у фабрици воде инсталиран УПС уређај односно непрекидни извор напајања струјом одговарајуће снаге:

-Очекујемо да у наредном периоду имамо континуитет у снабдевању електричном енергијом. Прошлог лета имали смо честа искакања на самом постројењу, у просеку четири до осам пута месечно. Разлог је што Електропривреда Србије не може да нам испоручи квалитет струје који је загарантован уговором, а искакања до два минута ЕПС не признаје него сматра да је то континуитет у снабдевању. Приликом нестанка електричне енергије систем се испразни и приликом поновног покретања долази до замућења воде. Са инвестирање у нови уређај решићемо проблем.

Квалитет воде контролише Завод за јавно здравље и они се налазе на сајту ове здравствене установе.

-Наша стратегија је да грађанима у наредном периоду што више скренемо пажњу да вода са чесме може да се пије. Информације са терена говоре нам да све више људи пије воду из водовода, а мање је купују – закључио је Гверо.

A.Ђ.

 

 

sednica-tera-(45)

Већином гласова одборник на 16. седници Скупштине града дужности директора Центра за ликовну у примењену уметност „Тера“ разрешен је Александар Липован, а за в.д. директора именована је Сања Радусин Смиљанић, мастер вајар из Кикинде. Радусин Смиљанић ради на пројекту дигитализације установе, аутор је многобројних самосталних и колективних изложби, а добитник је и бројних награда. Највећа полемика међу одборницима водила се управо о овоj тачки дневног реда. За представнике опозиције реч је о политичкој смени на шта је одговорила заменица градоначелника Биљана Кикић:

-Јако добро знамо вредност „Тере“ како код нас, тако и у свету. Подсетићу вас да смо ми именовали Александра Липована на функцију директора. Тада нисмо били политички острашћени, а сада јесмо? Његово политичко опредељење није играло улогу ни тада ни сада јер свако има право да бира политичку опцију коју ће подржати. Једини критеријум по којем се неко поставља и разрешава било које дужности јесте његов квалитет.

Пошто је одборнике опозиционих партија градоначелник Младен Богдан упитао чије су руке крваве, што су потенцирали носећи беџеве, и након расправе првог човека града и одборника Мирослава Панића који је добацивао са места, они су напустили скупштинско заседање.

-Центар за ликовну и примењену уметност „Тера“ има велики значај за наш град. И када чујемо на седници колико се жустро бране наши предлози, тада постављамо себи питање: „Због чега је то толико важно, ко уноси политичку конотацију у рад установе и ко меша политику и културу?“ – упитао је градоначелник Богдан. – Кажете да смењујемо старог директора због генералног штрајка у култури. Штрајк није био генерални, него нелегална обустава рада, а и током тог периода поједини запослени у „Тери“ су радили. Ниједна установа, а пре свега она која се бави културом, не треба да се бави политиком. Напуштањем седнице опозиција је јасно показала колико им је стало до културе и до тога да им се истина каже у лице. Овим поручују да се тобоже залажу за демократију и слободу говора и речи, али и да не трпе никакве разлике, нити да им се одговори на питање. Ово је, драги Кикинђани, слика и прилика оне алтернативе која нам се нуди. Жао ми је што су напустили седници јер имао сам још пуно питања за њих, који се овде представљају као опозициони политичари, а са друге стране се причају како подржавају студенте. Подржавам и ја студенте, али оне који се не баве политиком, који марљиво уче и раде. Не подржавам нелегалне блокаде и бављење политиком у установама културе. Са господином Липованов разговарали смо више пута и предочени су му стварни разлози његовог разрешења. Наш циљ је партнерство са „Тером“ које је нарушено упливом политике. Град је оснивач ове установе културе која треба да буде наш партнер, а не опонент. То је установа грађана Кикинде и желимо да је вратимо народу, а не да буде, као до сада, нечија приватна прћија која је постала полигон за одређене политичке делатности.

Након обраћања градоначелника Богдана опозициони одборници вратили су се поново у скупштинску салу.

Усвојен је  и извештај Драгише Михајловића локалног омбудсмана за прошлу годину. Како је истакнуто од 26. априла до 31. децембра прошле године, локални омбудсман града Кикинде је сачинио и упутио једну препоруку са мишљењем по којој није поступљено до краја 2025. године. Током поменутог периода било било је укупно 97 обраћања. Михајловић је као локални омбудсман 25 притужби одбацио.

-Циљ који ћу настојати да остварим и даље ће бити јачање превентивне улоге институције локалног омбудсмана у насељеним местима Града и ту у сврху ћу увести редовне отворене дане у селима како би се осигурала равноправна заштита свих грађана како у урбаним тако и у руралним деловима. Значај локалног омбудсмана огледа се у томе што служи као мост који преводи круту бирократску терминологију у разумљив језик људских права и што представља прву линију заштите права у директном контакту са локалном администрацијом. Моја мисија ће и даље бити очување достигнутих нивоа заштите грађана и грађанки и њиховог даљег унапређења – рекао је Михајловић.

Донета је и одлука о давању сагласности на Статут Јавног предузећа за спорт „Језеро“.

А.Ђ.

 

 

ilijana

Млада Кикинђанка Илијана Лазичић донела је у свој град значајно признање са међународног фестивала „Angel voice“, одржаног у италијанском Трсту, где је освојила друго место у јакој конкуренцији учесника из седам земаља. Њен наступ оцењен је као један од најзапаженијих, а публика и жири наградили су је сребрном медаљом.

Илијана се представила песмом „Жеља“, чију музику потписује Светлана Цеца Милић, текст Тода Николетћ, док је за аранжман био задужен Ладо Леш. Управо је њен интерпретативни израз и, како многи истичу, „анђеоски глас“ допринео да освојено сребро има посебан сјај.

Иако је успех у Трсту велики, млада певачица истиче да га није очекивала.

– Нисам се надала награди, дошла сам да покажем шта знам. Када сам чула резултат, била сам пресрећна – каже Илијана. – Стварно је било прелепо. Диван град и диван фестивал. Учествовала су деца из целог света, 60 у категорији „хитови“ и 14 у категорији „нове песме“, што значи да је конкуренција била јака – каже Илијана, сумирајући утиске са путовања.

Њен музички пут започео је веома рано. Већ са пет година придружила се хору „Чуперак“, а прве озбиљније кораке на сцени направила је кроз фестивале широм региона. До сада је освајала награде у Доњем Милановцу, Врбасу, Мркоњић Граду и Пожеги, где је бележила запажене резултате, укључујући и Гран при.

Поред певања, Илијана успева да усклади и школске обавезе и тренинге, што, како каже, није увек лако, али је љубав према музици мотивише да истраје. У наредном периоду очекују је нови наступи и фестивали у региону, као и рад на новој песми.

Т. Д.

crveni-krst-festival-humanosti-(6)

Поводом 8. маја – Светског дана Црвеног крста и Црвеног полумесеца, који се ове године обележава под слоганом „Уједињени у хуманости“, Црвени крст Кикинда припремио је богат програм активности. Обележавање ће трајати од 8. до 15. маја, у оквиру Недеље Црвеног крста, уз бројне едукативне, хуманитарне и друштвено корисне садржаје за све генерације.

Програм почиње у четвртак, 8. маја у 10 часова, у дворишту ОШ „Вук Караџић“, где ће бити одржан XVII Фестивал „Младости, хуманости, љубави и лепоте“. Учествоваће волонтери и сарадници Црвеног крста, као и екипе основаца које ће се надметати у знању о активностима ове организације кроз едукативне и забавне полигоне. Дефиле учесника кренуће у 9.50 часова из просторија Црвеног крста Кикинда ка градском тргу.

У понедељак, 11. маја од 17 часова, на Старом језеру биће обележен Међународни дан физичке активности кроз едукативне радионице намењене грађанима.

Током 11, 12. и 13. маја биће организоване свечаности за ђаке прваке, као и посете сеоским основним школама. Уз подршку компаније „Јафа“, свим првацима биће уручени пригодни поклони, уз упознавање са радом и значајем Црвеног крста.

Хуманитарни карактер обележавања наставља се 14. маја, када ће у просторијама Црвеног крста бити организована акција добровољног давања крви.

Последњег дана, 15. маја, планиране су посете старијим волонтерима и корисницима програма „Брига о старима“, као вид захвалности и подршке.

По завршетку Недеље Црвеног крста, реализоваће се и акција „Пакет за новорођену бебу“, током које ће волонтери обићи породице и уручити пакете за бебе рођене у периоду од 8. до 15. маја.

Обележавање овог значајног датума прилика је да се истакне значај хуманости, солидарности и заједништва, али и да се ода признање волонтерима чија посвећеност свакодневно доприноси добробити заједнице.

Т. Д.

kula

КУЛА – Прва конститутивна седница новоизабраног сазива Скупштине општине Кула данас се одржава у атмосфери појачаних политичких тензија, али и уз очигледан контраст у мобилизацији политичких актера.

Наиме, представници опозиције данима су путем друштвених мрежа најављивали масовно окупљање испред зграде Општине Кула, уз поруке да ће „хиљаде грађана“ доћи да пруже подршку њиховим одборницима приликом уласка на конститутивну седницу. У појединим објавама помињало се чак и симболично постављање „шпалира“ као знак политичке подршке.

Међутим, упркос вишедневној кампањи и снажној реторици на друштвеним мрежама, испред зграде општине данас се окупило свега двадесет људи, што је далеко испод очекивања и најава које су долазиле из опозиционих редова.

Са друге стране, као одговор на опозиционе позиве, коалиција окупљена око Српске напредне странке организовала је скуп подршке на којем се окупило више од хиљаду активиста и грађана, који су испратили улазак својих одборника у зграду Скупштине општине.

Подсећања ради, на локалним изборима одржаним 29. марта у Кули, листа „Александар Вучић – Кула, наша породица“ освојила је 19 одборничких мандата, док је листа „Глас младих општине Кула“ освојила 18 мандата, чиме је формиран изузетно тесан однос снага у локалном парламенту.

Данашња слика са терена показала је, међутим, да политичка енергија са друштвених мрежа не мора нужно да значи и реалну подршку на улици. Док опозиција покушава да одржи наратив о растућој подршци, одзив грађана на њихов позив оставио је озбиљан знак питања о стварном капацитету мобилизације.

Остаје да се види како ће изгледати рад новог сазива Скупштине општине Кула и да ли ће тесна већина успети да обезбеди политичку стабилност у наредном периоду

Извор текст и фото: Vojvodina Uživo

stasa-radak

Млада саксофонисткиња из Кикинде, Сташа Радак, још једном је потврдила свој изузетан таленат освојивши прво место на Републичком такмичењу Удружења музичких и балетских педагога Србије. Уз њу, запажен наступ имале су и друге ученице кикиндске музичке школе, које су својим резултатима показале да Кикинда има снажну и перспективну музичку сцену.

На 31. Републичком такмичењу одржаном у Београду, Сташа Радак, ученица Основне музичке школе „Слободан Малбашки“, освојила је прву награду у категорији саксофона са високих 98,67 бодова.

Овај успех, како сама истиче, није дошао случајно.

-Освојила сам прву награду са 98,67 бодова. Током припрема прошла сам кроз много рада, одрицања и треме, али ме је све то додатно ојачало и мотивисало. Поносна сам што сам оправдала труд и посвећеност своје наставнице – каже Сташа.

Поред Сташе, на такмичењу је учествовало још четворо ученика кикиндске музичке школе – три са одсека саксофона и једна ученица клавира. Заједно су провели дан у Београду, стичући не само такмичарско, већ и драгоцено животно искуство.

Међу њима је и Дуња Караћ, ученица другог разреда, којој је ово било прво републичко такмичење.

-Било ми је лепо и занимљиво, а свирала сам боље него што сам мислила. Имала сам трему због жирија, али ми је значило што сам прошла све ово са другарицом – каже Дуња, која је освојила похвалу.

Слично искуство дели и Лејла Јовић, којој је ово такође први наступ на оваквом нивоу.

-Била сам срећна и поносна што сам имала прилику да свирам. Много ми значи јер сам могла да покажем колико сам напредовала – истиче Лејла.

Јована Вујанић, ученица трећег разреда, освојила је прву другу награду у својој категорији, а како каже, кључ успеха био је у посвећености и уживању у музици.

-Најважније ми је било да уживам у свирању. Мислим да је то оно што публика и жири највише препознају – наводи Јована.

На клавиру је наступила и Ксенија Дивљаков, којој је ово било прво републичко такмичење.

-Иако нисам освојила награду коју сам желела, за мене је ово било веома узбудљиво и корисно искуство – каже Ксенија.

Професорка саксофона Николија Сувајџић истиче да је задовољна целокупним наступом ученика, посебно имајући у виду да су неки од њих тек на почетку свог такмичарског пута.

Успех Сташе Радак представља наставак њеног изузетног низа резултата – недавно је освојила максималних 100 бодова на међународном фестивалу у Сремској Митровици, као и прво место на Смотри музичких талената Србије.

Млада Кикинђанка ускоро завршава основно музичко образовање и припрема се за пријемни испит за средњу музичку школу у Новом Саду, док је иза ње већ и први солистички концерт у родном граду.

error: Content is protected !!