Dušan Đokić nije više šef struke severnobanatskog srpskoligaša. Desetak dana nakon što je s OFK Kikindom u uzbudljivom i turbulentnom finišu sezone Srpske lige „Vojvodina” izborio opstanak, rastao se s klubom i danas obznanio prelazak u redove superligaša OFK Beoograda, gde će biti pomoćnik Simi Kruniću.
Đokić je na severu Banata proveo polusezonu, ekipu je preuzeo na četvrtoj poziciji s 25 bodova, a završio na devetom mestu, prvom iznad crte spasa. Tokom proleća osvojio je 21 bod, u nekoliko navrata pobede su njegovim izabranicima izmicale i već dobijene utakmice pretvarale se u mršave remije pa je bliže kraju sezone OFK Kikinda došla u situaciju da se bori za opstanak, mora se naglasiti i zbog raspleta u Prvoj ligi iz koje su u srpskoligašku „Vojvodinu” ispale čak tri ekipe iz Srema.
Ipak, furioznim finišom i osvajanjem devet bodova u poslednja tri kola, uz priželjkivani poraz Podunavca u zadnjoj rundi u Divošu, Kikinđani su s Đokićem proslavili opstanak u ligi.
D. P.
Спорт
U poslednjim metrima srpskoligaške trke u „Vojvodini”, OFK Kikinda je izborila opstanak i to u direktnom duelu za spas, uverljivo, 4:1, savladavši Dinamo, a trener Dušan Đokić ističe da je iz nedelje u nedelju tokom proleća ponavljao da ekipa, koju je zimus preuzeo, ima kvalitet.
– Mnogo šansi smo tokom čitave polusezone stvarali, ali i promašivali. Realizacija nije bila na potrebnom nivou i zato smo u finišu trke i zapali u neugodnu situaciju da strahujemo i zavisimo čak i od nekih rezultata rivala. Na svu sreću, u poslednja tri kola poklopilo se sve kako je trebalo odavno da bude i kako smo i zaslužili imajući u vidu koliko dobro smo trenirali od januara – kaže Đokić.
Šef struke priznaje da mu je, psihološki, ovo bila najteža sezona u trenerskoj karijeri.
– Promašivali smo neretko u gostima i po tri ili četiri zicera i nakon toga čak i gubili utakmice, nanizali remije i tako rasipali bodove. Znao sam koliki kvalitet imaju moji momci, i zato sam i sebi dosadio dok sam govorio da igramo dobro a promašujemo mnogo, ali sam do kraja verovao u njih i to mi se na najbolji način vratilo. Osim toga, ne sećam sam ovakve sezone u trećem rangu, da je čak sedam klubova, gotovo pola lige, ispalo. Jasno, posebno nas je sve pogodilo ispadanje čak tri vojvođanska kluba iz Prve lige i sve je to uticalo u velikoj meri i na nas koji smo se borili za spas.
Ovaj tim OFK Kikinde, podseća Đokić, oformljen je januara.
– Čak 16 novih igrača našlo se zimus u redovima kluba, kada sam i ja došao, a pored toga veliki broj njih vrlo je mlad, od 2005. godišta pa čak do 2008. Dobijali su momci šansu i u prvenstvu i u Kupu, nisam mnogo kalkulisao, ubacio sam ih u vatru i zadovoljan sam što se na kraju sve to višestruko isplatilo. Za ovakav poduhvat sa mladim fudbalerima potrebna je minumum sezona ili čak i dve, a mi smo ovaj deo zacrtanog plana odradili za šest meseci.
Nakon utakmice s Vrbasom u gostima i minimalnog poraza, u 24. kolu, Đokić je, sada to otkriva, bio spreman da preuzme odgovornost isključivo na sebe.
– Tada je do kraja je preostalo još šest utakmica i sportskom direktoru Marku Vukobratu sam ponudio ostavku, ako uprava i on misle da je problem u mom radu i pristupu, jer nisam imao problem da se pomerim s klupe. Međutim, dobio sam ogromnu podršku i njega i cele uprave i istovremeno odrešene ruke da radim na način na koji smatram da treba da se radi. Iako smo nakon toga u tri meča dvaput remizirali na strani i kod kuće izgubili od Divošana, strpljenje i poverenje se vratilo svima nama, jer smo potom u poslednje tri, odlučujuće utakmice osvojili svih devet bodova, uz 15 postignutih golova i stigli do opstanka – jasan je Đokić.
D. P.
Kao i u prvoj utakmici doigravanja za popunu Područne lige „Zrenjanin”, iđoški Borac poražen je opet istim rezultatom 0:2 od Lehela, ovoga puta u Mužlji, pa će i na jeseni igrati u najnižem rangu – Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište”. Mužljani su pogotke postigli početkom nastavka i bliže kraju utakmice.
BORAC: Karačonji, Horvat (Karabaš), Vukobrat, Šugić (Pešić), Mirčevski (Magarašev), Matijević, Svirčev, Mirkonj (Mendergiš, ), Števanov, Grujić, Koman (Aćimov).
Kada govorimo o doigravanjima koja direktno utiču na status naših klubova, dodajmo, u borbi za popunu Srpske lige „Vojvodina” u Žitištu, Begej je poražen 1:3 od Veternika i ako se u uzvratu ne dogodi sportsko čudo pa Žitištani prođu, Polet iz Nakova s vojvođanskog „Istoka” ispašće u Područnu ligu, a sledom toga i kikindski ŽAK iz Područne će u Međuopštinsku ligu. U takozvanom baražu za popunu Vojvođanske lige „Istok”, Zadrugar iz Lazareva slavio je 6:3 u Lokvama protiv Banatula pa je gotovo odradio čitav posao na putu ka „Istoku”, a to će onda doneti spas bašaidskoj Vojvodini u Područnoj ligi.
D. P.
Ženska ekipa STK Galadska, članice drugog ranga nadmetanja, okupile su i odradile prvi zajednički trening te na taj način započele pripreme za novu sezonu.
– Renovirali smo ekipu, sa zadovoljstvom želimo dobrodošlicu našim novim članicama Katarini Banjac i Teodori Golić, pojačale su nas za narednu sezonu, a pored njih u timu ostaju: Lena Terzić, Nađa Đulović, Ivana Mršić i Zorica Ljubičić Lalić – kaže Nenad Đukić, član uprave Galadske – Jovana Glišin nakon dve sezone rada i izvrsnih partija u Galadskoj, vratila se u svoj matični klub Čoku i želimo joj mnogo uspeha u nastavku karijere, a mi se nadamo da smo s novom ekipom na početku sjajne takmičarske godine. Inače, Banjac dolazi iz beogradskog Sparka, roditelji su joj Kikinđani, a deda po majci naš legendarni stonoteniser Branko Cvetković dok nam Golić stiže iz Čoke.
Iz STK Galadska još jedna lepa vest, a obradovala je ponajviše najmlađe članove. Iz Nemačke gde živi, stigao je nekadašnji igrač Kikinđanin Jožef Molnar i, sa suprugom Blaženkom Sabljić, obišao klub, darivajući komplete majica za najmlađe i loptice za trening.
– Došao sam na Evropsko prvenstvo za veterane koje je na programu narednih dana u Novom Sadu, naravno obišao i Kikindu, a želja mi je da podržim rad s mlađim kategorijama kluba u kojem sam i trenirao i zato ćemo se supruga i ja potruditi da svaki put kada dođemo iz Nemačke na neki način pomognemo Galadskoj – ističe Molnar.
D. P.
Letnji noćni turnir u malom fudbalu, koji organizuje Sportski savez Kikinde uz podršku grada, biće organizovan u dvorištu Gimnazije od 4. jula, a povodom toga na konferenciji za novinare u Gradskoj kući obratio se gradonačelnik Mladen Bogdan.
– Kikinda je grad sporta i ove godine ćemo da podržimo ovaj turnir koji je sada već tradicionalan. Hoćemo i večernje sadržaje da imamo i ovaj turnir spada u to. Maksimalno smo uvek ovo podržali i hoćemo da to i održimo i da se trudimo da svake godine pokažemo koliko nam je ovo bitno i da je grad uvek iza ovih lepih sportskih manifestacija. Nadamo se da ćemo da oborimo rekord po broju ekipa. Bitno je da mi naglasimo sa naše strane da, bez obzira na započete radove u Gimnaziji, neće biti problema da se turnir nesmetano odvija – rekao je Bogdan.
Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, nadovezala se:
– Drago mi je što ćemo i ove godine da organizujemo turnir i što je grad to podržao. Organizacija je već počela, nagradni fond je kao i prošle godine, 550 hiljada dinara, 400 ide pobedniku, 100 drugoplasiranom, a 50 hiljada ekipi koja će da osvoji treće mesto. Interesovanje ekipa je veliko, a i građana koji jedva čekaju da počne, jer je ovo jako lepa i velika manifestacija. Ima novina, pre utakmice seniora će da budu uključena deca, prošle godine smo imali revijalne utakmice, a ove godine određena uzrasna kategorija će da ima i takmičarske utakmice. Videćemo i da sva sela budu uključena, prilika će to da im bude da se pokažu i dokažu.
Direktor turnira Marko Vukobrat, zaključio je:
– Nama je primarni cilj da se okupi što više građana, da imaju neku zabavu u vrelim danima, a očekujemo i veliki broj ekipa. Igraće se u večernjim terminima, gledaoce očekuju robne nagrade, a pokušaćemo za finalno veče da okupimo neke naše bivše reprezentativce i to bi trebalo da bude atrakcija i magnet za publiku. Plan je da, u zavisnosti od vremena, turnir traje od 4. do 13. jula.
D. P.
Na Prvenstvu Vojvodine za starije poletarce (do 10 godina), u Stepanovićevu kod Novog Sada, u odgovarajućoj težinskoj kategoriji Mateja Džakula bio je prvi, Noa Balaž, Filip Vukašinović drugi, Mladen Bubulj, Ana Mikalački, Sergej Čakarmiš treći, Mirka Popeskov peta, Filip Stojanović sedmi, a nastupili su još: Teodor Zavišin, Jovan Munćan i Vukašin Grbić.
U starijem uzrastu, u Severnoj Makedoniji, gradu Strugi, Ivan Kovačev, u svojoj kategoriji, osvojio je zlato, Filip Srejin srebro, a Luka Ristevski bronzu.
Pionirke OK Kikinde pobednice su Prolećne pionirske lige u organizaciji Odbojkaškog saveza Severnobanatskog okruga. U polufinalu OK Kikinda lako je savladala Hercegovinu iz Ravnog Topolovca, rezultatom 2:0, a u finalu su se susrele sa ekipom OK Subotice i pobedile 3:1 (25:17, 25:11, 21:25, 29:27).
– U uzbudljivom finalu, naša mlada ekipa je nakon vođstva od 2:0 i lako dobijenog drugog seta, dozvolila protivniku da se razigra i osvoji treći set, čime je stvorila pritisak. Ipak, devojčice su se dobro snašle i sprečile potencijalno iznenađenje. Inače, tokom čitave lige, 27 devojčica, rođenih 2011. godine i mlađih, dobile su priliku da se dokažu na terenu i zasluženo su osvojile zlato. Posebno treba istaći ekipu koja je odigrala finalni turnir: Anđela Knežević, Dunja Momčilov, Una Ugrešić, Staša Radak, Miljana Mićin, Milica Stanišin, Marija Gašić, Jana Injac i kapitenka Nevena Kovačević. Ova generacija je pokazala ogroman potencijal, a u ovom sastavu su i najmlađe učesnice seniorske lige u istoriji kikindske odbojke. Srećan sam zbog uspeha, devojčice imaju potencijal, a neke od njih su rođene 2012. godine, što u ovom uzrastu puno znači – kaže trener Igor Golijanin.
U Vojvođansku ligu „Istok” prešla je Gradnulica, u baražu za pomenutu ligu igraće Zadrugar, a u Međuopštinsku ligu „Kikinda-Žitište” odnosno A ligu FSG Zrenjanina ispali su: Radnički, Crvena zvezda i mokrinski Delija. Ako vojvođanski ligaš Begej u doigravanju za Srpsku ligu bude neuspešan ispašće i kikindski ŽAK, a ako pored toga i Zadrugar iz ove lige ne uspe u doigravanju za Vojvođansku ligu, u najniži rang još će i bašaidska Vojvodina koja ima lošiji skor u međusobnim susretima s topolskim Napretkom.
Rezultati 30. kola: Jedinstvo – Bilećanin 3:3, Radnički – ŽFK Banat 2:6, Vojvodina – MSK 5:2 /Marić, Monoštori, Vrbački, Martinović, Barbat/, Gradnulica – Zadrugar 5:0, Delija – Napredak 0:2 /Drljača, Josimović/, 2.oktobar – Crvena zvezda 4:1, ŽAK – Mladost 1:1 /Simić/, Banat – Omladinac 4:2.
D. P.
BORBA ZA PFL: MINUS IĐOŠANA
U prvoj utakmici doigravanja za plasman u Područnu ligu Zrenjanin”, Borac je u Iđošu poražen 0:2 od Lehela iz Mužlje. U nedelju, u Mužlji, na rasporedu je revanš meč drugoplasiranih ekipa iz okončane sezone u Međuopštinskoj ligi „Kikinda-Žitište” i A ligi FSG Zrenjanina.
BORAC: A. Karačonji, Horvat, Šugić (Mirčevski), Ćirić, Matijević, Svirčev, Mirkonj, Tanackov (Mendergiš), Grujić (Koman), Elezović, B. Karačonji.
I u četvrtoj utakmici Prve lige Srbije, kikindski Mamuti upisali su visok poraz, ovoga puta Jajincima od zemunskih Plavih zmajeva, koji su ih savladali rezultatom 39:0. Preostala su još dva kola u ligi državnog prvenstva koje broji četiri kluba, u pretposlednjoj rundi Mamuti će predstojećeg vikenda gostovati u Donjoj Trnavi, timu kragujevačkih Divljih veprova, posle toga ih u poslednjoj dočekati u Kikindi, a nakon ovog ligaškog dela, igraće u polufinalu doigravanja.
D. P.
Kikinda – Gledalaca: 350. Sudija: Nikola Čekičević (Morović). Strelci: Gajić 35, Stanković 58, Molnar 64. i Pjošta (kazneni udarac) 78. za OFK Kikindu, Stevanović 68. za Dinamo. Žuti kartoni: Gajić, Stanković, Đorđević, Tasić (OFK Kikinda), Ožegović, Andžić, Marković (Dinamo). Crveni karton: Nikolić (Dinamo) 11. minut.
OFK KIKINDA: Tasić, Hromiš (Vasović), Čutović, Gajić, Molnar (Stojanov), Budai (Đorđević), Stanković (Ivanović), Viola, Pjošta, Grković, Pajtin (Zagorac).
DINAMO: Andžić, Lazić (Stojanovski, Vukojević), Mojsilović, Ožegović, Nikolić, Vlahović (Stanimirović), Dašić, Stevanović, Vujović (Pantić), Marković, Jonaš.
Direktan sudar banatskih klubova za opstanak pripao je severu, a budući da je Podunavac poražen u Divošu, Kikinđanima je to bilo dovoljno za opstanak u društvu srpskoligaša iz kojeg je ove sezone ispalo čak sedam klubova, među njima i Dinamo iz Pančeva.
U 11. minutu trenutak koji je u značajnoj meri odredio tok susreta, direktan crveni karton zbog nesportskog ponašanja dobio je Pančevac Nikolić, a 20 minuta kasnije prva opasnost, iz izgledne pozicije Viola je tukao preko gola. Nedugo potom isti igrač izveo je slobodan udarac iskosa sa desne strane, lopta je išla ka maloj mreži, a glavom ju je tamo i prosledio Gajić s peterca. Do odmora pokušaj Budaia, a na suprotnoj strani i Dinamo je zapretio, ali je čuvar mreže Tasić intrevencijom najavio da će biti junak utakmice. Još je i Stevanović u poslednjim trenutcima prvoga dela bio u idealnoj situaciji, ali je loše šutirao, visoko preko prečke.
U prvom minutu nastavka, gužva pred golom domaćina i nestvarna intrevencija Tasića, nogom odbranio je udarac Markovića iz blizine i, ispostaviće se, prelomio utakmicu, premda je taj odbitak Stevanović u padu, s dva metra, još neverovatnije uputio preko gola. Na drugoj polovini terena, Molnar je u 58. minutu po levoj strani istrčao kontru, odlično ubacio na drugu stativu, sve je ispratio Stanković i udvostručio prednost Kikinđana. Šest minuta nakon toga opstanak OFK Kikinde osiguran je, imajući u vidu, u tim trenutcima, vođstvo Divošana protiv Belegišana. Tada je Pjošta izvrsno centrirao s desne strani, a Molnar u trku kolenom, u visini druge stative, prosledio loptu u mrežu. Povratili su se malo Pančevci, posle dodavanja u kaznenom prostoru, smanjili preko Stevanovića, ali bliže kraju stavljena je tačka. Nakon saplitanja Grkovića s leđa, s bele tačke siguran je bio Pjošta.
D. P.
Rezultati 30. kola Srpske lige „Vojvodina”: Vrbas – Sloboda 2:1, Hajduk – Podunavac 3:1, Novi Sad – Bečej 11:0, OFK Kikinda – Dinamo 4:1, Borac – Vojvodina 3:3, Naftagas – Radnički 3:2, Železničar – Sloga 2:1, Omladinac – Kabel 1:1.
POREDAK: Kabel 56, Sloboda 52, Hajduk 50, Železničar 49, Vrbas 49, Omladinac 48, Naftagas 47, Sloga 47, OFK Kikinda 46, Novi Sad 45, Dinamo 44, Podunavac 44, Radnički 37, Vojvodina 22, Borac 22, Bečej (-1 bod) 30 1 5 24 12:123 7.
Kabel je prešao u drugi rang, a u tri vojvođanske grupe (četvrti stepen) ispali su: Bečej, Borac, Vojvodina, Radnički, Podunavac, Dinamo i Novi Sad.


VOJVOĐANSKI „ISTOK”
Rasplet u Srpskoj ligi „Vojvodina” pogodovao je klubovima koji su uoči poslednjeg kola u Vojvođanskoj ligi „Istok” bili ugroženi pa neće biti dodatnog ispadanja iz ovog četvrtog ranga.
Rezultati 30. kola: Budućnost – Jedinstvo (BK) 1:3, Borac – Dolovo 3:1, Polet (N) – Kozara 1:4 /Đukić – Zeljković, Ratko, Jankov, Spahić/, BAK – Rusanda 3:0 /službenim rezultatom, gosti nisu došli/, Napredak – Begej 3:5, Proleter – Polet (I) 1:2, Sloboda – Crvena zvezda 2:1 /Ćulibrk, Čubrilo – Popeskov/, Jedinstvo (V) – Mladost 1:0.
Kozara je na kraju peta, Sloboda 10, Crvena zvezda 11, a Polet 12. Mladost iz Omoljice novi je srpskoligaš, a Begej će u doigravanje. Ako bude uspešan u ligi će ostati i Nakovčani. Ispali su sigurno: Napredak, BAK, Rusanda i Proleter.