Душан Ђокић није више шеф струке севернобанатског српсколигаша. Десетак дана након што је с ОФК Кикиндом у узбудљивом и турбулентном финишу сезоне Српске лиге „Војводина” изборио опстанак, растао се с клубом и данас обзнанио прелазак у редове суперлигаша ОФК Беоограда, где ће бити помоћник Сими Крунићу.
Ђокић је на северу Баната провео полусезону, екипу је преузео на четвртој позицији с 25 бодова, а завршио на деветом месту, првом изнад црте спаса. Током пролећа освојио је 21 бод, у неколико наврата победе су његовим изабраницима измицале и већ добијене утакмице претварале се у мршаве ремије па је ближе крају сезоне ОФК Кикинда дошла у ситуацију да се бори за опстанак, мора се нагласити и због расплета у Првој лиги из које су у српсколигашку „Војводину” испале чак три екипе из Срема.
Ипак, фуриозним финишом и освајањем девет бодова у последња три кола, уз прижељкивани пораз Подунавца у задњој рунди у Дивошу, Кикинђани су с Ђокићем прославили опстанак у лиги.
Д. П.
Спорт
У последњим метрима српсколигашке трке у „Војводини”, ОФК Кикинда је изборила опстанак и то у директном дуелу за спас, уверљиво, 4:1, савладавши Динамо, а тренер Душан Ђокић истиче да је из недеље у недељу током пролећа понављао да екипа, коју је зимус преузео, има квалитет.
– Много шанси смо током читаве полусезоне стварали, али и промашивали. Реализација није била на потребном нивоу и зато смо у финишу трке и запали у неугодну ситуацију да страхујемо и зависимо чак и од неких резултата ривала. На сву срећу, у последња три кола поклопило се све како је требало одавно да буде и како смо и заслужили имајући у виду колико добро смо тренирали од јануара – каже Ђокић.
Шеф струке признаје да му је, психолошки, ово била најтежа сезона у тренерској каријери.
– Промашивали смо неретко у гостима и по три или четири зицера и након тога чак и губили утакмице, нанизали ремије и тако расипали бодове. Знао сам колики квалитет имају моји момци, и зато сам и себи досадио док сам говорио да играмо добро а промашујемо много, али сам до краја веровао у њих и то ми се на најбољи начин вратило. Осим тога, не сећам сам овакве сезоне у трећем рангу, да је чак седам клубова, готово пола лиге, испало. Јасно, посебно нас је све погодило испадање чак три војвођанска клуба из Прве лиге и све је то утицало у великој мери и на нас који смо се борили за спас.
Овај тим ОФК Кикинде, подсећа Ђокић, оформљен је јануара.
– Чак 16 нових играча нашло се зимус у редовима клуба, када сам и ја дошао, а поред тога велики број њих врло је млад, од 2005. годишта па чак до 2008. Добијали су момци шансу и у првенству и у Купу, нисам много калкулисао, убацио сам их у ватру и задовољан сам што се на крају све то вишеструко исплатило. За овакав подухват са младим фудбалерима потребна је минумум сезона или чак и две, а ми смо овај део зацртаног плана одрадили за шест месеци.
Након утакмице с Врбасом у гостима и минималног пораза, у 24. колу, Ђокић је, сада то открива, био спреман да преузме одговорност искључиво на себе.
– Тада је до краја је преостало још шест утакмица и спортском директору Марку Вукобрату сам понудио оставку, ако управа и он мисле да је проблем у мом раду и приступу, јер нисам имао проблем да се померим с клупе. Међутим, добио сам огромну подршку и њега и целе управе и истовремено одрешене руке да радим на начин на који сматрам да треба да се ради. Иако смо након тога у три меча двапут ремизирали на страни и код куће изгубили од Дивошана, стрпљење и поверење се вратило свима нама, јер смо потом у последње три, одлучујуће утакмице освојили свих девет бодова, уз 15 постигнутих голова и стигли до опстанка – јасан је Ђокић.
Д. П.
Као и у првој утакмици доигравања за попуну Подручне лиге „Зрењанин”, иђошки Борац поражен је опет истим резултатом 0:2 од Лехела, овoга пута у Мужљи, па ће и на јесени играти у најнижем рангу – Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”. Мужљани су поготке постигли почетком наставка и ближе крају утакмице.
БОРАЦ: Карачоњи, Хорват (Карабаш), Вукобрат, Шугић (Пешић), Мирчевски (Магарашев), Матијевић, Свирчев, Миркоњ (Мендергиш, ), Штеванов, Грујић, Коман (Аћимов).
Када говоримо о доигравањима која директно утичу на статус наших клубова, додајмо, у борби за попуну Српске лиге „Војводина” у Житишту, Бегеј је поражен 1:3 од Ветерника и ако се у узврату не догоди спортско чудо па Житиштани прођу, Полет из Накова с војвођанског „Истока” испашће у Подручну лигу, а следом тога и кикиндски ЖАК из Подручне ће у Међуопштинску лигу. У такозваном баражу за попуну Војвођанске лиге „Исток”, Задругар из Лазарева славио је 6:3 у Локвама против Банатула па је готово одрадио читав посао на путу ка „Истоку”, а то ће онда донети спас башаидској Војводини у Подручној лиги.
Д. П.
Женска екипа СТК Галадска, чланице другог ранга надметања, окупиле су и одрадиле први заједнички тренинг те на тај начин започеле припреме за нову сезону.
– Реновирали смо екипу, са задовољством желимо добродошлицу нашим новим чланицама Катарини Бањац и Теодори Голић, појачале су нас за наредну сезону, а поред њих у тиму остају: Лена Терзић, Нађа Ђуловић, Ивана Мршић и Зорица Љубичић Лалић – каже Ненад Ђукић, члан управе Галадске – Јована Глишин након две сезоне рада и изврсних партија у Галадској, вратила се у свој матични клуб Чоку и желимо јој много успеха у наставку каријере, а ми се надамо да смо с новом екипом на почетку сјајне такмичарске године. Иначе, Бањац долази из београдског Спарка, родитељи су јој Кикинђани, а деда по мајци наш легендарни стонотенисер Бранко Цветковић док нам Голић стиже из Чоке.
Из СТК Галадска још једна лепа вест, а обрадовала је понајвише најмлађе чланове. Из Немачке где живи, стигао је некадашњи играч Кикинђанин Јожеф Молнар и, са супругом Блаженком Сабљић, обишао клуб, даривајући комплете мајица за најмлађе и лоптице за тренинг.
– Дошао сам на Европско првенство за ветеране које је на програму наредних дана у Новом Саду, наравно обишао и Кикинду, а жеља ми је да подржим рад с млађим категоријама клуба у којем сам и тренирао и зато ћемо се супруга и ја потрудити да сваки пут када дођемо из Немачке на неки начин помогнемо Галадској – истиче Молнар.
Д. П.
Летњи ноћни турнир у малом фудбалу, који организује Спортски савез Кикинде уз подршку града, биће организован у дворишту Гимназије од 4. јула, а поводом тога на конференцији за новинаре у Градској кући обратио се градоначелник Младен Богдан.
– Кикинда је град спорта и ове године ћемо да подржимо овај турнир који је сада већ традиционалан. Хоћемо и вечерње садржаје да имамо и овај турнир спада у то. Максимално смо увек ово подржали и хоћемо да то и одржимо и да се трудимо да сваке године покажемо колико нам је ово битно и да је град увек иза ових лепих спортских манифестација. Надамо се да ћемо да оборимо рекорд по броју екипа. Битно је да ми нагласимо са наше стране да, без обзира на започете радове у Гимназији, неће бити проблема да се турнир несметано одвија – рекао је Богдан.
Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, надовезала се:
– Драго ми је што ћемо и ове године да организујемо турнир и што је град то подржао. Организација је већ почела, наградни фонд је као и прошле године, 550 хиљада динара, 400 иде победнику, 100 другопласираном, а 50 хиљада екипи која ће да освоји треће место. Интересовање екипа је велико, а и грађана који једва чекају да почне, јер је ово јако лепа и велика манифестација. Има новина, пре утакмице сениора ће да буду укључена деца, прошле године смо имали ревијалне утакмице, а ове године одређена узрасна категорија ће да има и такмичарске утакмице. Видећемо и да сва села буду укључена, прилика ће то да им буде да се покажу и докажу.
Директор турнира Марко Вукобрат, закључио је:
– Нама је примарни циљ да се окупи што више грађана, да имају неку забаву у врелим данима, а очекујемо и велики број екипа. Играће се у вечерњим терминима, гледаоце очекују робне награде, а покушаћемо за финално вече да окупимо неке наше бивше репрезентативце и то би требало да буде атракција и магнет за публику. План је да, у зависности од времена, турнир траје од 4. до 13. јула.
Д. П.
На Првенству Војводине за старије полетарце (до 10 година), у Степановићеву код Новог Сада, у одговарајућој тежинској категорији Матеја Џакула био је први, Ноа Балаж, Филип Вукашиновић други, Младен Бубуљ, Ана Микалачки, Сергеј Чакармиш трећи, Мирка Попесков пета, Филип Стојановић седми, а наступили су још: Теодор Завишин, Јован Мунћан и Вукашин Грбић.
У старијем узрасту, у Северној Македонији, граду Струги, Иван Ковачев, у својој категорији, освојио је злато, Филип Срејин сребро, а Лука Ристевски бронзу.
Пионирке ОК Кикинде победнице су Пролећне пионирске лиге у организацији Одбојкашког савеза Севернобанатског округа. У полуфиналу ОК Кикинда лако је савладала Херцеговину из Равног Тополовца, резултатом 2:0, а у финалу су се сусреле са екипом ОК Суботице и победиле 3:1 (25:17, 25:11, 21:25, 29:27).
– У узбудљивом финалу, наша млада екипа је након вођства од 2:0 и лако добијеног другог сета, дозволила противнику да се разигра и освоји трећи сет, чиме је створила притисак. Ипак, девојчице су се добро снашле и спречиле потенцијално изненађење. Иначе, током читаве лиге, 27 девојчица, рођених 2011. године и млађих, добиле су прилику да се докажу на терену и заслужено су освојиле злато. Посебно треба истаћи екипу која је одиграла финални турнир: Анђела Кнежевић, Дуња Момчилов, Уна Угрешић, Сташа Радак, Миљана Мићин, Милица Станишин, Марија Гашић, Јана Ињац и капитенка Невена Ковачевић. Ова генерација је показала огроман потенцијал, а у овом саставу су и најмлађе учеснице сениорске лиге у историји кикиндске одбојке. Срећан сам због успеха, девојчице имају потенцијал, а неке од њих су рођене 2012. године, што у овом узрасту пуно значи – каже тренер Игор Голијанин.
У Војвођанску лигу „Исток” прешла је Граднулица, у баражу за поменуту лигу играће Задругар, а у Међуопштинску лигу „Кикинда-Житиште” односно А лигу ФСГ Зрењанина испали су: Раднички, Црвена звезда и мокрински Делија. Ако војвођански лигаш Бегеј у доигравању за Српску лигу буде неуспешан испашће и кикиндски ЖАК, а ако поред тога и Задругар из ове лиге не успе у доигравању за Војвођанску лигу, у најнижи ранг још ће и башаидска Војводина која има лошији скор у међусобним сусретима с тополским Напретком.
Резултати 30. кола: Јединство – Билећанин 3:3, Раднички – ЖФК Банат 2:6, Војводина – МСК 5:2 /Марић, Моноштори, Врбачки, Мартиновић, Барбат/, Граднулица – Задругар 5:0, Делија – Напредак 0:2 /Дрљача, Јосимовић/, 2.октобар – Црвена звезда 4:1, ЖАК – Младост 1:1 /Симић/, Банат – Омладинац 4:2.
Д. П.
БОРБА ЗА ПФЛ: МИНУС ИЂОШАНА
У првој утакмици доигравања за пласман у Подручну лигу Зрењанин”, Борац је у Иђошу поражен 0:2 од Лехела из Мужље. У недељу, у Мужљи, на распореду је реванш меч другопласираних екипа из окончане сезоне у Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште” и А лиги ФСГ Зрењанина.
БОРАЦ: А. Карачоњи, Хорват, Шугић (Мирчевски), Ћирић, Матијевић, Свирчев, Миркоњ, Танацков (Мендергиш), Грујић (Коман), Елезовић, Б. Карачоњи.
И у четвртој утакмици Прве лиге Србије, кикиндски Мамути уписали су висок пораз, овога пута Јајинцима од земунских Плавих змајева, који су их савладали резултатом 39:0. Преостала су још два кола у лиги државног првенства које броји четири клуба, у претпоследњој рунди Мамути ће предстојећег викенда гостовати у Доњој Трнави, тиму крагујевачких Дивљих вепрова, после тога их у последњој дочекати у Кикинди, а након овог лигашког дела, играће у полуфиналу доигравања.
Д. П.
Кикинда – Гледалаца: 350. Судија: Никола Чекичевић (Моровић). Стрелци: Гајић 35, Станковић 58, Молнар 64. и Пјошта (казнени ударац) 78. за ОФК Кикинду, Стевановић 68. за Динамо. Жути картони: Гајић, Станковић, Ђорђевић, Тасић (ОФК Кикинда), Ожеговић, Анџић, Марковић (Динамо). Црвени картон: Николић (Динамо) 11. минут.
ОФК КИКИНДА: Тасић, Хромиш (Васовић), Чутовић, Гајић, Молнар (Стојанов), Будаи (Ђорђевић), Станковић (Ивановић), Виола, Пјошта, Грковић, Пајтин (Загорац).
ДИНАМО: Анџић, Лазић (Стојановски, Вукојевић), Мојсиловић, Ожеговић, Николић, Влаховић (Станимировић), Дашић, Стевановић, Вујовић (Пантић), Марковић, Јонаш.
Директан судар банатских клубова за опстанак припао је северу, а будући да је Подунавац поражен у Дивошу, Кикинђанима је то било довољно за опстанак у друштву српсколигаша из којег је ове сезоне испало чак седам клубова, међу њима и Динамо из Панчева.
У 11. минуту тренутак који је у значајној мери одредио ток сусрета, директан црвени картон због неспортског понашања добио је Панчевац Николић, а 20 минута касније прва опасност, из изгледне позиције Виола је тукао преко гола. Недуго потом исти играч извео је слободан ударац искоса са десне стране, лопта је ишла ка малој мрежи, а главом ју је тамо и проследио Гајић с петерца. До одмора покушај Будаиа, а на супротној страни и Динамо је запретио, али је чувар мреже Тасић интревенцијом најавио да ће бити јунак утакмице. Још је и Стевановић у последњим тренутцима првога дела био у идеалној ситуацији, али је лоше шутирао, високо преко пречке.
У првом минуту наставка, гужва пред голом домаћина и нестварна интревенција Тасића, ногом одбранио је ударац Марковића из близине и, испоставиће се, преломио утакмицу, премда је тај одбитак Стевановић у паду, с два метра, још невероватније упутио преко гола. На другој половини терена, Молнар је у 58. минуту по левој страни истрчао контру, одлично убацио на другу стативу, све је испратио Станковић и удвостручио предност Кикинђана. Шест минута након тога опстанак ОФК Кикинде осигуран је, имајући у виду, у тим тренутцима, вођство Дивошана против Белегишана. Тада је Пјошта изврсно центрирао с десне страни, а Молнар у трку коленом, у висини друге стативе, проследио лопту у мрежу. Повратили су се мало Панчевци, после додавања у казненом простору, смањили преко Стевановића, али ближе крају стављена је тачка. Након саплитања Грковића с леђа, с беле тачке сигуран је био Пјошта.
Д. П.
Резултати 30. кола Српске лиге „Војводина”: Врбас – Слобода 2:1, Хајдук – Подунавац 3:1, Нови Сад – Бечеј 11:0, ОФК Кикинда – Динамо 4:1, Борац – Војводина 3:3, Нафтагас – Раднички 3:2, Железничар – Слога 2:1, Омладинац – Кабел 1:1.
ПОРЕДАК: Кабел 56, Слобода 52, Хајдук 50, Железничар 49, Врбас 49, Омладинац 48, Нафтагас 47, Слога 47, ОФК Кикинда 46, Нови Сад 45, Динамо 44, Подунавац 44, Раднички 37, Војводина 22, Борац 22, Бечеј (-1 бод) 30 1 5 24 12:123 7.
Кабел је прешао у други ранг, а у три војвођанске групе (четврти степен) испали су: Бечеј, Борац, Војводина, Раднички, Подунавац, Динамо и Нови Сад.


ВОЈВОЂАНСКИ „ИСТОК”
Расплет у Српској лиги „Војводина” погодовао је клубовима који су уочи последњег кола у Војвођанској лиги „Исток” били угрожени па неће бити додатног испадања из овог четвртог ранга.
Резултати 30. кола: Будућност – Јединство (БК) 1:3, Борац – Долово 3:1, Полет (Н) – Козара 1:4 /Ђукић – Зељковић, Ратко, Јанков, Спахић/, БАК – Русанда 3:0 /службеним резултатом, гости нису дошли/, Напредак – Бегеј 3:5, Пролетер – Полет (И) 1:2, Слобода – Црвена звезда 2:1 /Ћулибрк, Чубрило – Попесков/, Јединство (В) – Младост 1:0.
Козара је на крају пета, Слобода 10, Црвена звезда 11, а Полет 12. Младост из Омољице нови је српсколигаш, а Бегеј ће у доигравање. Ако буде успешан у лиги ће остати и Наковчани. Испали су сигурно: Напредак, БАК, Русанда и Пролетер.