Спорт

Finiš fudbalske sezone

Fudbalska sezona ulazi u finiš kada je reč o Vojvođanskoj i Područnoj ligi, a ovoga vikenda najvažniji ispit, od svih naših klubova, imao je kikindski ŽAK koji je na Vašarištu stigao do bodova (3:2) protiv Proletera iz Banatskog Karlovca i sada je blizu je opstanka u pokrajinskom rangu. U isto vreme, OFK Kikinda i preostali klubovi sa šire teritorije našega Grada zapravo odrađuju obaveze, kako već ko i s kolikim motivom.

Danas, u Sinđelićevoj ulici, Kočiš je rano doneo prednost ŽAK-u, gosti su poravnali sredinom prvoga dela, a nekoliko minuta kasnije Fučak je s 35 metara opet doneo vođstvo „žutim mravima”. Da može i očajnije „intervenisati”, golman Proletera pokazao je početkom nastavka. Tada je Fučak opet pogodio s distance, bio je doduše bliže golu, ali i mnogo lošije šutirao. Karlovačni su ubrzo vratili neizvesnost postigavši drugi pogodak, ali do kraja promene nije bilo. Ako Radnički iz Zrenjanina sačuva u stepenu više, Srpskoj ligi, status, a Begej iz Žitišta izgubi u narednom kolu na Gradskom stadionu od OFK Kikinde, ŽAK u preostala dva kola ne mora osvojiti niti bod, a i pored toga opstaće na vojvođanskom „Istoku”.

Novi prvak i povratnik u društvo srpskoligaša, pomenuta OFK Kikinda, danas je bez pogodaka remizirao u Perlezu s Vojvodinom, dok je trećeplasirana novokozaračka Sloboda, juče na svom terenu pobedila (4:2) tim Omladinca iz Botoša, peta Crvena zvezda iz Ruskog Sela poražena je (3:2) u Žitištu od Begeja, a deveta Kozara u Banatskom Velikom Selu deklasirana je (0:5) od kovinskog Radničkog.

U Područnoj ligi, takođe u 28. kolu, Polet je odigravši bez pobednika (2:2) u Nakovu sa zrenjaninskim ŽFK Banatom i definitivno otpao iz trke za drugim mestom koje donosi doigravanje za plasman u viši rang, pošto sada zaostaje osam bodova za drugoplasiranom melenačkom Rusandom. I mokrinski Delija remizirao je (3:3) u ovom kolu kod kuće – protiv Crvene zvezde iz Vojvode Stepe, a, dosad smo već više puta ponovili, opstanak Mokrinčana zavisi od raspleta u višim stepenima.

Okupili se šampioni. Mokrinčani proslavili povratak u naš treći rukometni rang

Prošloga vikenda rukometaši mokrinske Crvene zvezde pobedom su okončali šampionsku sezonu u Drugoj ligi Vojvodine i nakon dve takmičarske godine provedene u tom našem četvrtom nacionalnom rangu, vratili se u pokrajinski prvi stepen odnosno treći rukometni razred u Srbiji.

Sinoć pak, u Domu omladine u Mokrinu, okupili su se šampioni iz najvećeg sela nekadašnje bivše države, uprava, prijatelji i gosti kluba. Ivan Mandić, iz Rukometnog saveza Vojvodine, uručio im je pobednički pehar i medalje i, odavši im priznanje i u sportskom i u moralnom pogledu, poručio:

Čistija titula prvaka nije osvojena u istoriji vojvođanskog rukometa, na ovom pokrajinskom nivou.

Inače, prisutnima su se, osim Mandića, biranim rečima obratili i Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, u ime gradske uprave, te Radoslav Pribiš, član Saveta MZ Mokrin.

Jasno, osim verbalne podrške, najavili su i finansijsku, jer u trećem rangu Mokrinčani, kao klub i kao mesto, ne smeju se obrukati i taj stepen nadmetanja najmanje je što ova varoš, kako oni svoje mesto karakterišu i doživljavaju, zaslužuje.

Uvek su ovakva okupljanja prilika i da se još jedanput, obavezno u opuštenoj i veseloj atmosferi, načini osvrt na sezonu koja je okončana. A takmičarska 2022/23. godina za Crvenu zvezdu bila je izvanredna. Pre svega, impresivna je bila serija Mokrinčana koji su u sada već minuloj sezoni najpre odigrali 21. utakmicu bez poraza, ostvarivši 20 trijumfa i remi, a tek u 22. kolu zabeležili su prvi neuspeh. Na kraju, kada se podvukla crta, imali su učenici trenera Mihajla Vekića, bilans od 22 pobede uz po dva remija i poraza.

– Da bismo mi stigli do ovog uspeha i vratili mokrinski Rukometni klub na neke stare staze, bilo je potrebno dosta truda i rada igrača, ali i odricanja i pomoći mnoštva ljudi u i oko kluba. Ključ uspeha bio je naše brzo prilagođavanje situacijama u kojima smo se nalazili i ispostavilo se odlično snalazili. Vrlo je bitno naglasiti i da ovaj tim Crvene zvezde može biti konkurentan i u Prvoj ligi Vojvodine, a uz nekoliko pojačanja, iako o tome još uvek klub nije zauzeo stav, sigurno bismo mogli predstavljati i iznenađenje u narednoj sezoni – rekao nam je Vekić, koji i kao igrač zabeležio šest nastupa.

Kapiten Nemanja Dukatatarov, nadovezao se:

– Istakli smo prošlog leta jasne ambicije, da se vratimo u Prvu ligu Vojvodine gde nam je i mesto po svemu što je naš klub predstavljao u bližoj istoriji rukometa u ovoj sadašnjoj našoj državi, a da ne govorimo o daljoj prošlosti u nekim prethodnim državama. Sada valja pokušati da u narednoj sezoni budemo, u najgorem slučaju, stabilan ligaš u trećem stepenu, a onda ćemo za dalje videti.

Na koncu, član uprave i od narednog leta, očekuje se, novi predsednik UO Zvezde, Slobodan Popov, zaključio je:

– Pre svega, zahvalio bih se Rukometnom savezu Vojvodine koji je izašao u susret našem klubu i omogućio nam da se radujemo uručenju pehara u našem mestu i na ovakav način. Ovo je veliki dan za Mokrin, mesto sa dugom i bogatom rukometnom tradicijom. Ne samo rukomet, već i sport u celini vratio se na velika vrata u našu varoš. 

U PROTOKOLIMA BILO 25 IGRAČA

Ukupno 29 rukometaša bilo je u protekloj sezoni licencirano za nastupe u „crveno-belom” dresu Mokrinčana, a njih 25, uz veću ili manju minutažu, vratili su Zvezdu u treći rang rukometa Srbije, u našu vojvođansku grupu. Evo imena: Nemanja Dukatarov (24 utakmice/100 pogodaka), Živojin Milivojević (24/27), Ljubomir Golić (23/44), Luka Domazet (23/36), Nikola Almaši (22/104), Miodrag Trnić (22/88), Boško Krstić (22/1), Aleksandar Maluckov (21/0), Stevan Ladičorbić (20/63), Nikola Markuš (20/28), Mićo Majkić (19/20), Marko Kokot (16/16), Filip Kovač (15/74), Nemanja Blažić (14/63), Marko Dražić (13/104), Milan Maluckov (13/29), Milan Čeleketić (12/7), Igor Skuban (10/45), Aleksandar Ivetić (10/8), Jovan Gavrilov (7/2), Mihajlo Vekić (6/9), Nikola Blažić (6/8), Vladen Simić (3/0), Milenko Radujko (1/2) i Marko Marković (1/0). Nastupe nisu zabeležili: Mirko Čeleketić, Dimitrije Dražić, Đorđe Putnik i Vujadin Dumitrov.

Sećanje na Jovanu Kojić - sedmi put

Sedmi put delatnici iz Sportske organizacije ženske kikindske košarke, zapravo ženskog košarkaškog kluba iz našega grada, upriličili su Memorijal „Jovana Kojić”, u znak sećanja na tragično preminulu nekadašnju košarkašicu njihovog sportskog kolektiva.

Ove godine u dvorani „Jezero” okupilo se stotinak devojčica, osim naših kikindskih još i iz: Spartaka (Subotica), Akademca (Srpska Crnja) i Vojvodine (Novo Miloševo). Igraju danas ekipe po jednostrukom bod sistemu, svaka protiv svake, a na kraju programa predviđen je i revijalni meč između prvih ekipa Kikinđanki i Subotičanki.

Memorijal je otvorila Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, a Mirjana Mićić, predsednica SOŽKK, rekla je:

– Sve ekipe koje smo pozvali, odazvale su se sa zadovoljstvom i zbog toga nam je posebno drago, a sve u želji i nadi da naša deca mogu i moraju da se usmere ka zdravim stilovima života.

Dragan Pecarski, gradski većnik za sport i omladinu, dodao je:

– Osećanja su pomešana, uspomena je ovo na tragično preminulu Jovanu, a sve je ove godine, nakon beogradske školske tragedije, još i više tužno. Istovremeno, nama iz lokalne uprave, afirmacija ovakvih sportskih događaja predstavlja imperativ. Podržavamo inače sve zdrava usmerenja, to je pre svega sport, a akcenat stvaljamo na ove najmlađe uzraste, jer već od najranijeg doba moramo usaditi mladima sportski stil života.  

Kikinđanka Jelena Santo branila boje kuglaške Srbije na SP

Kuglašice Srbije, među njima i Kikinđanka Jelena Santo članica Kike, okončale su nastup na ekipnom Svetskom prvenstvu u hrvatskom Varaždinu u četvrtfinalu. Porazila ih je Austrija rezultatom 5:3 (3.452:3.365) pa su tako naše kuglašice zauzele poziciju od petog do osmog mesta na planeti. Prethodno, Srbija je u grupi pobedila Dansku i Slovačku, a bila poražena od Mađarske.

kadeti mrk kikinda drugi u vojvodini

Kadeti Muškog rukometnog kluba Kikinda zauzeli su drugo mesto u Prvoj ligi Vojvodine, pošto su poraženi u finalu od Vrbasa. Na završnom turniru u našem „Jezeru”, prethodno su Kikinđani u polufinalu savladali Mladost TSK iz Bačkog Jarka, a prema rečima trenera Miroljuba Maćoša, veliki problem predstavljao je zgusnuti raspored utakmica u finišu sezone.

– Naši dečaci praktično su i glavni igrači drugog tima MRK Kikinda u seniorskoj Trećoj ligi Vojvodine, petom rangu u Srbiji, pa su tokom sedam dana odigrali tri prvenstvene utakmice u tom stepenu. Učestvovali su i na državnom prvenstvu srednjih škola, na kojem su odigrali četiri utakmice i bili šesti, te još tri na završnom prvenstvu za igrače do 14 godina. Tako su za sedam dana odigrali u proseku od osam do 10 utakmica, što je neverovatno samo po sebi. U datim okolnostima ostvareni rezultat u kadetskoj Prvoj ligi Vojvodine predstavlja maksimum, a usto, u finalu nastupili smo i bez dvojice povređenih igrača iz prve postave – kaže Maćoš.

Trener Kikinđana, osvrće se i na rad kompletne Škole rukometa MRK Kikinda.

– Čestitke svim dečacima na uloženom trudu i naporu tokom čitave sezone. Bila je ovo mučna takmičarska godina za kikindski seniorski rukomet i muški i ženski, jer su oba naša tima ispali iz elite, pa ovaj kadetski uspeh dođe kao melem na ranu. Kadetska ekipe formirana je pre samo dva meseca, u hodu smo se uigravali i za tako kratko vreme, pravo je čudo da smo uspeli da sve skockamo. Superiorno smo osvojili prvo mesto u grupi, a nakon pobede u polufinalu, izgubili smo u finalu od Vrbasa, koji ima čuvenu rukometnu školu. Nisu nas Vrbašani ničim iznenadili i dok smo imali snage vodili smo i do pet razlike. No, ovaj turnir na rasporedu je bio u nezgodno vreme po nas.

Maćoš još napominje da je noseće godište kadeta 2006, a da su njegovi igrači većinom godinu pa i dve mlađi, a ima čak klinaca i 2009. godišta.

– Ekipu nisam mogao da formiram letos zbog nedostatka igračkog kadra, te sam bio prinuđen da tokom jeseni osposobim dečake rođene 2008. i 2009. za takmičenje sa starijima, a potom je od zime usledilo nadmetanje u Prvoj ligi Vojvodine. I pored svega, najefikasnija smo ekipa, sa prosekom od preko 30 golova po utakmici. Po ko zna koji put pokazali smo da dece nadarene za rukomet u Kikindi ima, kao i da znamo kako treba da se radi sa njima. Ove sezone, osim seniorskog pogona, imali smo još četiri selekcije: drugi tim i ekipe dečaka do 16, 14 i 12 godina, a tu je bio i mini rukomet.

Nakon dugo godina pauze formirana je i druga ekipa, koju je Maćoš takođe vodio.

– Tako smo momcima koji su izašli iz mlađih kategorija pružili priliku za sticanje igračkog iskustva, jer odatle će preći u prvi tim. Pokazao se taj potez kao pun pogodak, imamo nekoliko momaka koji već sada kucaju na vrata prve ekipe. Usto, ostvarili su ti dečaci i nekoliko pobeda protiv igrača koji su mnogo duže u rukometu nego što oni imaju godina života.

I za kraj trener mlađih kategorija u MRK Kikinda ističe:

– Nadam se da ćemo u narednom periodu na prvom mestu dodatno omasoviti našu školu, lestvicu podići još više i time skrenuti pažnju javnosti i na nas, jer mnogo toga kvalitetnog što smo načinili, prošlo je gotovo neopaženo.

NA SPISKU 19 IMENA

Za kadetsku ekipu Kikinde nastupali su: Mićo Majkić (kapiten), Daniel Jepurski, Andrej Suvajdžić, Aron Gordoš, Mihalj Holi, Milan Čeleketić, Nikola Tucić, Nemanja Balaban, Goran Šljapić, Aleksa Pavlov, Uroš Obradov, Vladen Simić, Nikola Basta, Rastko Popović, Uglješa Mikić, Petar Jovanović, Marko Grbić, Jovan Krstić i Dimitrije Marković.

Školski turnir u basketu

Gradonačelnik Kikinde Nikola Lukač otvorio je u OŠ „Vuk Karadžić” školski turnir u basketu 3h3, prvi put u Kikindi, pozdravivši učesnike i njihove nastavnike. Branislav Tešić, predsednik Saveza za školski sport Vojvodine, istakao je:

– Propagiramo zdrave načine života, a ovo je jedan od njih. Kikinda je grad sporta i uvek dobar domaćin i siguran sam da će tako biti i ovoga puta. Okupilo se 24 muške i 12 ženskih ekipa, a podsetiću samo da Srbija u basketu ima mnogo uspeha i zato verujemo da će i ovim kikindskim takmičarima to biti i dodatni motiv da budu što bolji.

Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, dodala je:

– Imamo odlične odnose sa ljudima iz Saveza za školski sport Vojvodine. Uvek žele da nas uključe u projekte, tako je i sada, pa je Kikinda prvi put u sistemu takmičenja školskog basketa. Mi u Kikindi zalažemo se da deca imaju još više ovakvih dešavanja i da na ovaj način razvijaju toleranciju.  

Vidljiv rukopis profesora

Učenici nižih razreda kikindskih osnovnih škola „Sveti Sava” i „Đura Jakšić”, osvojili su prvo mesto na pokrajinskom takmičenju u sportskom mini poligonu u Novom Sadu i tako stekli pravo nastupa na završnom republičkom takmičenju narednog meseca u Zrenjaninu.

– U dve pomenute škole časove fizičkog vaspitanja pored učitelja, redovno drže i profesori i rezultati su vidljivi. Reč je o „malim olimpijskim igrama” zabavnog karaktera, gde do izražaja dolazi svestranost i spretnost, a razvija se motorika. Naši učenici bili su 30 sekundi brži od drugoplasiranih, a pored toga načinili su i najmanje grešaka. Nije slučajno što su ove dve škole bile uspešne, jer u njima i dalje finkcioniše projekat „Sport u škole” koji je nekada bio sprovođen u svim, a sada još živi u  školama „Jovan Popović” i „Vuk Karadžić”. Kod nas u školi dobro funkcioniše i Gimnastički klub što je takođe odlična baza – kaže Svetlana Mirčić Vukobrat, profesorica fizičkog iz OŠ „Sveti Sava”.

Sandra Maljković, profesorica fizičkog iz OŠ „Đura Jakšić”, dodala je:

– Trudimo se da radimo sa decom osnovne i prirodne oblike kretanja, a predlažemo i da se svi profesori fizičkog upute u rad s učenicima mlađih razreda. Nažalost, ti prirodni oblici kretanja nekada su bili normalni, jer su deca igrala napolju, trčala, skakala, prevrtala… Sada mi to radimo u salama veštački, jer je modernizacija života dovela do toga da se deca sve manje kreću. 

Ponosni smo zbog načina na koji se OFK Kikinda vratila u Srpsku ligu

Nakon pobede na Gradskom stadionu nad Omoljičanima, tri kola pre kraja vojvođanskog „Istoka”, Kikinđani su overili prvo mesto i povratak u društvo srpskoligaša. Jevto Jarčević, trener OFK Kikinde, smatra da je ova utakmica bila ogledalo čitave sezone.

– Strpljenje, borbenost i čvrst karakter, odlike su moje ekipe. Prepoznajemo teške situacije i onda ispravno reagujemo. Omoljičani su ozbiljna ekipa i zato nam nije bilo lako – ističe Jarčević.

Sledi gostovanje u Perlezu, a, iako je sve odlučeno, valja sačuvati ugled prvaka i nedaleko od ušća Begeja u Tisu.

– Emotivno smo prazni i fizički istrošeni, ali opet željni da odigramo takmičarski do kraja. Imamo red i sistem, vojnička je disciplina u ekipi. Momci su se mnogo odricali, često trenirali i preko granica bola i zato ne treba da čudi što smo ovako rano stigli do naslova. Što je najbitnije, pošteno smo došli do Srpske lige i to je jedini način da se dugoročno prave dobri rezultati – jasan je Jarčević

Dušan Radovanović igra uz desnu aut liniju, ali se nekadašnji đak beogradske Crvene zvezde morao ovoga proleća u nekoliko mečeva oprobati i na poziciji štopera.

– U OFK Kikindu sam došao na preporuku Jarčevića kada on još i nije bio trener u klubu. Imao sam moralnu obavezu da pomognem i zbog njega i zbog svih ostalih u klubu koji su me kao Nišliju odlično prihvatili. Cilj smo ostvarili, zasluženo smo prvaci, svaki bod je čist i možemo biti ponosni na koji način smo se vratili u Srpsku ligu. OFK Kikinda se vratila tamo gde pripada – kaže Radovanović, među saigračima omiljen zbog svojih manira.

Plivački miting „Banja Luka Open”

Na plivačkom mitingu „Banja Luka Open” okupilo se 439 mladih takmičara iz 48 klubova i 10 država, a Velika Kikinda, sa šestoro članova, osvojila je 12 medalja (5-4-3). Aleksa Kockar bio je dvaput prvi (50 i 100 metara leđno), Matija Tornjanski jedanput prvi i dvaput drugi (100, 200 i 400m kraul), Teodora Stančić dvaput prva i jedanput treća (200, 100 i 50m delfin), a Luka Đukić po dvaput drugi i treći (400 mešovito, 50, 100 i 200m prsno).

error: Content is protected !!