Спорт

Finiš fudbalske sezone

Фудбалска сезона улази у финиш када је реч о Војвођанској и Подручној лиги, а овога викенда најважнији испит, од свих наших клубова, имао је кикиндски ЖАК који је на Вашаришту стигао до бодова (3:2) против Пролетера из Банатског Карловца и сада је близу је опстанка у покрајинском рангу. У исто време, ОФК Кикинда и преостали клубови са шире територије нашега Града заправо одрађују обавезе, како већ ко и с коликим мотивом.

Данас, у Синђелићевој улици, Кочиш је рано донео предност ЖАК-у, гости су поравнали средином првога дела, а неколико минута касније Фучак је с 35 метара опет донео вођство „жутим мравима”. Да може и очајније „интервенисати”, голман Пролетера показао је почетком наставка. Тада је Фучак опет погодио с дистанце, био је додуше ближе голу, али и много лошије шутирао. Карловачни су убрзо вратили неизвесност постигавши други погодак, али до краја промене није било. Ако Раднички из Зрењанина сачува у степену више, Српској лиги, статус, а Бегеј из Житишта изгуби у наредном колу на Градском стадиону од ОФК Кикинде, ЖАК у преостала два кола не мора освојити нити бод, а и поред тога опстаће на војвођанском „Истоку”.

Нови првак и повратник у друштво српсколигаша, поменута ОФК Кикинда, данас је без погодака ремизирао у Перлезу с Војводином, док је трећепласирана новокозарачка Слобода, јуче на свом терену победила (4:2) тим Омладинца из Ботоша, пета Црвена звезда из Руског Села поражена је (3:2) у Житишту од Бегеја, а девета Козара у Банатском Великом Селу декласирана је (0:5) од ковинског Радничког.

У Подручној лиги, такође у 28. колу, Полет је одигравши без победника (2:2) у Накову са зрењанинским ЖФК Банатом и дефинитивно отпао из трке за другим местом које доноси доигравање за пласман у виши ранг, пошто сада заостаје осам бодова за другопласираном меленачком Русандом. И мокрински Делија ремизирао је (3:3) у овом колу код куће – против Црвене звезде из Војводе Степе, а, досад смо већ више пута поновили, опстанак Мокринчана зависи од расплета у вишим степенима.

Okupili se šampioni. Mokrinčani proslavili povratak u naš treći rukometni rang

Прошлога викенда рукометаши мокринске Црвене звезде победом су окончали шампионску сезону у Другој лиги Војводине и након две такмичарске године проведене у том нашем четвртом националном рангу, вратили се у покрајински први степен односно трећи рукометни разред у Србији.

Синоћ пак, у Дому омладине у Мокрину, окупили су се шампиони из највећег села некадашње бивше државе, управа, пријатељи и гости клуба. Иван Мандић, из Рукометног савеза Војводине, уручио им је победнички пехар и медаље и, одавши им признање и у спортском и у моралном погледу, поручио:

Чистија титула првака није освојена у историји војвођанског рукомета, на овом покрајинском нивоу.

Иначе, присутнима су се, осим Мандића, бираним речима обратили и Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, у име градске управе, те Радослав Прибиш, члан Савета МЗ Мокрин.

Јасно, осим вербалне подршке, најавили су и финансијску, јер у трећем рангу Мокринчани, као клуб и као место, не смеју се обрукати и тај степен надметања најмање је што ова варош, како они своје место карактеришу и доживљавају, заслужује.

Увек су оваква окупљања прилика и да се још једанпут, обавезно у опуштеној и веселој атмосфери, начини осврт на сезону која је окончана. А такмичарска 2022/23. година за Црвену звезду била је изванредна. Пре свега, импресивна је била серија Мокринчана који су у сада већ минулој сезони најпре одиграли 21. утакмицу без пораза, остваривши 20 тријумфа и реми, а тек у 22. колу забележили су први неуспех. На крају, када се подвукла црта, имали су ученици тренера Михајла Векића, биланс од 22 победе уз по два ремија и пораза.

– Да бисмо ми стигли до овог успеха и вратили мокрински Рукометни клуб на неке старе стазе, било је потребно доста труда и рада играча, али и одрицања и помоћи мноштва људи у и око клуба. Кључ успеха био је наше брзо прилагођавање ситуацијама у којима смо се налазили и испоставило се одлично сналазили. Врло је битно нагласити и да овај тим Црвене звезде може бити конкурентан и у Првој лиги Војводине, а уз неколико појачања, иако о томе још увек клуб није заузео став, сигурно бисмо могли представљати и изненађење у наредној сезони – рекао нам је Векић, који и као играч забележио шест наступа.

Капитен Немања Дукататаров, надовезао се:

– Истакли смо прошлог лета јасне амбиције, да се вратимо у Прву лигу Војводине где нам је и место по свему што је наш клуб представљао у ближој историји рукомета у овој садашњој нашој држави, а да не говоримо о даљој прошлости у неким претходним државама. Сада ваља покушати да у наредној сезони будемо, у најгорем случају, стабилан лигаш у трећем степену, а онда ћемо за даље видети.

На концу, члан управе и од наредног лета, очекује се, нови председник УО Звезде, Слободан Попов, закључио је:

– Пре свега, захвалио бих се Рукометном савезу Војводине који је изашао у сусрет нашем клубу и омогућио нам да се радујемо уручењу пехара у нашем месту и на овакав начин. Ово је велики дан за Мокрин, место са дугом и богатом рукометном традицијом. Не само рукомет, већ и спорт у целини вратио се на велика врата у нашу варош. 

У ПРОТОКОЛИМА БИЛО 25 ИГРАЧА

Укупно 29 рукометаша било је у протеклој сезони лиценцирано за наступе у „црвено-белом” дресу Мокринчана, а њих 25, уз већу или мању минутажу, вратили су Звезду у трећи ранг рукомета Србије, у нашу војвођанску групу. Ево имена: Немања Дукатаров (24 утакмице/100 погодака), Живојин Миливојевић (24/27), Љубомир Голић (23/44), Лука Домазет (23/36), Никола Алмаши (22/104), Миодраг Трнић (22/88), Бошко Крстић (22/1), Александар Малуцков (21/0), Стеван Ладичорбић (20/63), Никола Маркуш (20/28), Мићо Мајкић (19/20), Марко Кокот (16/16), Филип Ковач (15/74), Немања Блажић (14/63), Марко Дражић (13/104), Милан Малуцков (13/29), Милан Челекетић (12/7), Игор Скубан (10/45), Александар Иветић (10/8), Јован Гаврилов (7/2), Михајло Векић (6/9), Никола Блажић (6/8), Владен Симић (3/0), Миленко Радујко (1/2) и Марко Марковић (1/0). Наступе нису забележили: Мирко Челекетић, Димитрије Дражић, Ђорђе Путник и Вујадин Думитров.

Sećanje na Jovanu Kojić - sedmi put

Седми пут делатници из Спортске организације женске кикиндске кошарке, заправо женског кошаркашког клуба из нашега града, уприличили су Меморијал „Јована Којић”, у знак сећања на трагично преминулу некадашњу кошаркашицу њиховог спортског колектива.

Ове године у дворани „Језеро” окупило се стотинак девојчица, осим наших кикиндских још и из: Спартака (Суботица), Академца (Српска Црња) и Војводине (Ново Милошево). Играју данас екипе по једноструком бод систему, свака против сваке, а на крају програма предвиђен је и ревијални меч између првих екипа Кикинђанки и Суботичанки.

Меморијал је отворила Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, а Мирјана Мићић, председница СОЖКК, рекла је:

– Све екипе које смо позвали, одазвале су се са задовољством и због тога нам је посебно драго, а све у жељи и нади да наша деца могу и морају да се усмере ка здравим стиловима живота.

Драган Пецарски, градски већник за спорт и омладину, додао је:

– Осећања су помешана, успомена је ово на трагично преминулу Јовану, а све је ове године, након београдске школске трагедије, још и више тужно. Истовремено, нама из локалне управе, афирмација оваквих спортских догађаја представља императив. Подржавамо иначе све здрава усмерења, то је пре свега спорт, а акценат стваљамо на ове најмлађе узрасте, јер већ од најранијег доба морамо усадити младима спортски стил живота.  

Kikinđanka Jelena Santo branila boje kuglaške Srbije na SP

Куглашице Србије, међу њима и Кикинђанка Јелена Санто чланица Кике, окончале су наступ на екипном Светском првенству у хрватском Вараждину у четвртфиналу. Поразила их је Аустрија резултатом 5:3 (3.452:3.365) па су тако наше куглашице заузеле позицију од петог до осмог места на планети. Претходно, Србија је у групи победила Данску и Словачку, а била поражена од Мађарске.

kadeti mrk kikinda drugi u vojvodini

Кадети Мушког рукометног клуба Кикинда заузели су друго место у Првој лиги Војводине, пошто су поражени у финалу од Врбаса. На завршном турниру у нашем „Језеру”, претходно су Кикинђани у полуфиналу савладали Младост ТСК из Бачког Јарка, а према речима тренера Мирољуба Маћоша, велики проблем представљао је згуснути распоред утакмица у финишу сезоне.

– Наши дечаци практично су и главни играчи другог тима МРК Кикинда у сениорској Трећој лиги Војводине, петом рангу у Србији, па су током седам дана одиграли три првенствене утакмице у том степену. Учествовали су и на државном првенству средњих школа, на којем су одиграли четири утакмице и били шести, те још три на завршном првенству за играче до 14 година. Тако су за седам дана одиграли у просеку од осам до 10 утакмица, што је невероватно само по себи. У датим околностима остварени резултат у кадетској Првој лиги Војводине представља максимум, а усто, у финалу наступили смо и без двојице повређених играча из прве поставе – каже Маћош.

Тренер Кикинђана, осврће се и на рад комплетне Школе рукомета МРК Кикинда.

– Честитке свим дечацима на уложеном труду и напору током читаве сезоне. Била је ово мучна такмичарска година за кикиндски сениорски рукомет и мушки и женски, јер су оба наша тима испали из елите, па овај кадетски успех дође као мелем на рану. Кадетска екипе формирана је пре само два месеца, у ходу смо се уигравали и за тако кратко време, право је чудо да смо успели да све скоцкамо. Супериорно смо освојили прво место у групи, а након победе у полуфиналу, изгубили смо у финалу од Врбаса, који има чувену рукометну школу. Нису нас Врбашани ничим изненадили и док смо имали снаге водили смо и до пет разлике. Но, овај турнир на распореду је био у незгодно време по нас.

Маћош још напомиње да је носеће годиште кадета 2006, а да су његови играчи већином годину па и две млађи, а има чак клинаца и 2009. годишта.

– Екипу нисам могао да формирам летос због недостатка играчког кадра, те сам био принуђен да током јесени оспособим дечаке рођене 2008. и 2009. за такмичење са старијима, а потом је од зиме уследило надметање у Првој лиги Војводине. И поред свега, најефикаснија смо екипа, са просеком од преко 30 голова по утакмици. По ко зна који пут показали смо да деце надарене за рукомет у Кикинди има, као и да знамо како треба да се ради са њима. Ове сезоне, осим сениорског погона, имали смо још четири селекције: други тим и екипе дечака до 16, 14 и 12 година, а ту је био и мини рукомет.

Након дуго година паузе формирана је и друга екипа, коју је Маћош такође водио.

– Тако смо момцима који су изашли из млађих категорија пружили прилику за стицање играчког искуства, јер одатле ће прећи у први тим. Показао се тај потез као пун погодак, имамо неколико момака који већ сада куцају на врата прве екипе. Усто, остварили су ти дечаци и неколико победа против играча који су много дуже у рукомету него што они имају година живота.

И за крај тренер млађих категорија у МРК Кикинда истиче:

– Надам се да ћемо у наредном периоду на првом месту додатно омасовити нашу школу, лествицу подићи још више и тиме скренути пажњу јавности и на нас, јер много тога квалитетног што смо начинили, прошло је готово неопажено.

НА СПИСКУ 19 ИМЕНА

За кадетску екипу Кикинде наступали су: Мићо Мајкић (капитен), Даниел Јепурски, Андреј Сувајџић, Арон Гордош, Михаљ Холи, Милан Челекетић, Никола Туцић, Немања Балабан, Горан Шљапић, Алекса Павлов, Урош Обрадов, Владен Симић, Никола Баста, Растко Поповић, Угљеша Микић, Петар Јовановић, Марко Грбић, Јован Крстић и Димитрије Марковић.

Školski turnir u basketu

Градоначелник Кикинде Никола Лукач отворио је у ОШ „Вук Караџић” школски турнир у баскету 3х3, први пут у Кикинди, поздравивши учеснике и њихове наставнике. Бранислав Тешић, председник Савеза за школски спорт Војводине, истакао је:

– Пропагирамо здраве начине живота, а ово је један од њих. Кикинда је град спорта и увек добар домаћин и сигуран сам да ће тако бити и овога пута. Окупило се 24 мушке и 12 женских екипа, а подсетићу само да Србија у баскету има много успеха и зато верујемо да ће и овим кикиндским такмичарима то бити и додатни мотив да буду што бољи.

Јелена Чуданов, председница Спортског савеза Кикинде, додала је:

– Имамо одличне односе са људима из Савеза за школски спорт Војводине. Увек желе да нас укључе у пројекте, тако је и сада, па је Кикинда први пут у систему такмичења школског баскета. Ми у Кикинди залажемо се да деца имају још више оваквих дешавања и да на овај начин развијају толеранцију.  

Vidljiv rukopis profesora

Ученици нижих разреда кикиндских основних школа „Свети Сава” и „Ђура Јакшић”, освојили су прво место на покрајинском такмичењу у спортском мини полигону у Новом Саду и тако стекли право наступа на завршном републичком такмичењу наредног месеца у Зрењанину.

– У две поменуте школе часове физичког васпитања поред учитеља, редовно држе и професори и резултати су видљиви. Реч је о „малим олимпијским играма” забавног карактера, где до изражаја долази свестраност и спретност, а развија се моторика. Наши ученици били су 30 секунди бржи од другопласираних, а поред тога начинили су и најмање грешака. Није случајно што су ове две школе биле успешне, јер у њима и даље финкционише пројекат „Спорт у школе” који је некада био спровођен у свим, а сада још живи у  школама „Јован Поповић” и „Вук Караџић”. Код нас у школи добро функционише и Гимнастички клуб што је такође одлична база – каже Светлана Мирчић Вукобрат, професорица физичког из ОШ „Свети Сава”.

Сандра Маљковић, професорица физичког из ОШ „Ђура Јакшић”, додала је:

– Трудимо се да радимо са децом основне и природне облике кретања, а предлажемо и да се сви професори физичког упуте у рад с ученицима млађих разреда. Нажалост, ти природни облици кретања некада су били нормални, јер су деца играла напољу, трчала, скакала, превртала… Сада ми то радимо у салама вештачки, јер је модернизација живота довела до тога да се деца све мање крећу. 

Ponosni smo zbog načina na koji se OFK Kikinda vratila u Srpsku ligu

Након победе на Градском стадиону над Омољичанима, три кола пре краја војвођанског „Истока”, Кикинђани су оверили прво место и повратак у друштво српсколигаша. Јевто Јарчевић, тренер ОФК Кикинде, сматра да је ова утакмица била огледало читаве сезоне.

– Стрпљење, борбеност и чврст карактер, одлике су моје екипе. Препознајемо тешке ситуације и онда исправно реагујемо. Омољичани су озбиљна екипа и зато нам није било лако – истиче Јарчевић.

Следи гостовање у Перлезу, а, иако је све одлучено, ваља сачувати углед првака и недалеко од ушћа Бегеја у Тису.

– Емотивно смо празни и физички истрошени, али опет жељни да одиграмо такмичарски до краја. Имамо ред и систем, војничка је дисциплина у екипи. Момци су се много одрицали, често тренирали и преко граница бола и зато не треба да чуди што смо овако рано стигли до наслова. Што је најбитније, поштено смо дошли до Српске лиге и то је једини начин да се дугорочно праве добри резултати – јасан је Јарчевић

Душан Радовановић игра уз десну аут линију, али се некадашњи ђак београдске Црвене звезде морао овога пролећа у неколико мечева опробати и на позицији штопера.

– У ОФК Кикинду сам дошао на препоруку Јарчевића када он још и није био тренер у клубу. Имао сам моралну обавезу да помогнем и због њега и због свих осталих у клубу који су ме као Нишлију одлично прихватили. Циљ смо остварили, заслужено смо прваци, сваки бод је чист и можемо бити поносни на који начин смо се вратили у Српску лигу. ОФК Кикинда се вратила тамо где припада – каже Радовановић, међу саиграчима омиљен због својих манира.

Bašaicima pet odličja

На Првенству Србије у организацији Шотокан карате савеза наше државе, на којем се у Јагодини окупило 550 такмичара из 40 клубова, чланови КК Башаид освојили су пет одличја.

Зорица Балог узела је три бронзе: у катама екипно и поjединачно, те у борбама, а Давид Ленард био је други у појединачним и трећи у екипним катама.

Plivački miting „Banja Luka Open”

На пливачком митингу „Бања Лука Опен” окупило се 439 младих такмичара из 48 клубова и 10 држава, а Велика Кикинда, са шесторо чланова, освојила је 12 медаља (5-4-3). Алекса Коцкар био је двапут први (50 и 100 метара леђно), Матија Торњански једанпут први и двапут други (100, 200 и 400м краул), Теодора Станчић двапут прва и једанпут трећа (200, 100 и 50м делфин), а Лука Ђукић по двапут други и трећи (400 мешовито, 50, 100 и 200м прсно).

error: Content is protected !!