Најновије

saobracajna-policija-1

Током претходног дана у Републици Србији догодилo се 108 саобраћајних незгода, а повређено је 48 лица. На подручју Полицијске управе у Кикинди догодиле су се четири саобраћајне незгоде у којима су повређена четири особе.

У протеклом месецу стање безбедности саобраћаја на путевима оцењује се као повољно, у односу на исти период претходне године, имајући у виду број и тежину саобраћајних незгода са најтежим последицама. У саобраћајним незгодама у Републици Србији смртно је страдало укупно 15 лица. На подручју Полицијске управе Кикинда претходног месеца није било смртно страдалих лица у саобраћајним незгодама. Међу погинулима је осам возача, шест пешака и један путник, што указује на висок ризик за све категорије учесника у саобраћају.

Посебно забрињава податак о временској дистрибуцији саобраћајних незгода са погинулим лицима. Наиме, у периоду од 00 до 18 часова догодила се већина саобраћајних незгода, а у том временском интервалу живот је изгубило чак 12 лица. Ови подаци указују да се највећи ризик не везује искључиво за ноћне сате, већ и за дневни период, када је интензитет саобраћаја знатно већи.

Анализа указује да су најчешћи фактори настанка саобраћајних незгода и даље неприлагођена брзина, непоштовање првенства пролаза, као и непажња учесника у саобраћају, посебно према пешацима. Страдање великог броја пешака додатно обавезује све возаче на повећан опрез, нарочито у зонама насеља, пешачких прелаза и школа.

Из Полицијске управе апелују на све учеснике у саобраћају да поштују саобраћајне прописе, прилагоде брзину условима пута и повећају пажњу, јер је одговорно понашање једини начин да се смањи број саобраћајних незгода и сачувају људски животи.

1.2.-kosarka

Друго коло у овој календарској години било је на распореду у четвртом рангу, другом војвођанском, Велика Кикинда забележила је још једну победу, док је Слобода (Нови Козарци) поражена. Великокикинђани су славили 77:68 против суботичког СУБАК-а у Бајмоку, први су у групи „А” с 11 тријумфа и поразом, а предстојећег викенда слободни су. Шестопласирана у групи „Б” Слобода (скор 4-7), изгубила је 72:76 у „Језеру” од новосадског Данубиуса, а у следећој рунди гостоваће у Новом Бечеју, Јединству.
Д. П.
ФОТО: КК Велика Кикинда /facebook/ 

1.2.-dzudo-1

У Степановићеву, близу Новог Сада, одржано је Првенство Војводине за кадетски узраст, а младе џудоке кикиндског Партизана визирале су четири пласмана на државни шампионат. На војвођанском надметању Никола Билић био је први у категорији до 60кг, Филип Срејин други (до 66кг), а Катарина Исаков трећа (до 44кг), али треба напоменити да она и није имала више противница од две које су завршиле испред ње. Осим поменутих, још је и Миа Мортвански, у одговарајућој тежинској категорији, поделила пету позицију па се и она, сходно правилима, квалификовала на Првенство Србије у Београду. Иначе, наступило је упупно девет такмичара Партизана, седам кадета и две поменуте кадеткиње.
Надметали су се и најмлађи из кикиндског клуба, на турниру у Сегедину. У свом узрасту и категорији Младен Бубуљ узео је у Мађарској злато, а Филип Вукашиновић и Теодор Завишин били су сребрни.
Д. П. 

2.2.-streljastvo-1

На свечаности коју је уприличио Стрељачки савез Србије, у Београду, проглашени су најбоље стрелкиње и стрелци, тренери и клубови у 2025. години, Међу добитницима признања су и чланови СД Кикинда.

Ема Цвејин најбоља је пиштољашица у узрасту пионирки и кадеткиња, Душко Петров други је најбољи сениор Србије у пуцању из пиштоља, а Јелена Томић трећa најбоља сениорка пиштољашица.

Минула година за наше стрељаштво била је у знаку младих стрелаца, истакнуто је на свечаности, а током минуле године репрезентативци Србије свих узраста, на међународним такмичењима пиштољом и пушком, освојили су укупно 67 медаља, од којих 19 на Првенствима Европе, по пет златних и сребрних и девет бронзаних.
Д. П. 

ФОТО: СД Кикинда

2.2.-istok

Фудбалери трију чланова војвођанског „Истока” са шире територије града Кикинде: Слободе, Црвене звезде и Козаре, припремају се за наставак сезоне, а последњи су се окупили у Новим Козарцима, најбоље пласираном саставу са севера Баната. Тренер Слободе Слободан Митровић неће више рачунати на Француског, а из омладинаца ОФК Кикинде вратио се Пекија.
У Руском Селу нема играча са стране Видића и Голијанина, а стижу Коцкар из великоселске Козаре и ветеран Стојанов из ОФК Кикинде.
И нови тренер Козаре Бранислав Бјелић, осим Кочиша из наковачког Полета, има придошлице из ОФК Кикинде, али из јуниорског погона, у Банатско Велико Село долазе: Кондић, Плавшић, Смани и Шкеро, док су отишли: Радивојац, Кнежевић, Јанков, Спахић, Ђорић и поменути Коцкар.
Д. П.
ФОТО: ФК Козара /facebook/

metanol

Хемијска индустрија у Европи већ читаву деценију је у великом проблему. Све ово време током ког Метанол има дисконтинуитет у производњи, разлози су објективни, наводе у управи. У МСК је запослено 550 радника и ово предузеће једно је од три из петрохемијског комплекса који су предвиђени за приватизацију.

-Чак и да нам је дозвољено да радимо са губитком, ми не бисмо имали коме да продамо робу – истакао је Мирко Латиновић, директор МСК. – Фабрика је конципирана тако да после 45 дана рада има пуне складишне капацитете. У  току је израда студија, које су на линији онима у Европској унији, и за годину дана имаћемо повратну информацију куда МСК иде. Заједно са кабинетом председника Републике Србије и ресорним Министарством посвећени смо развојним програмима који ће обезбедити сигурну будућност за Метанол.

Подсетимо да је Метанол почео са радом 1987. године, али од тада до данас рад је више пута прекидан због високе цене гаса као основног енергента. Када ради ова фабрика један је од највећих извозника. Годинама уназад тражи се стратешки партнер, јер је власништво расподељено тако да 71,85 одсто капитала припада ЈП „Србијагас“, а 24, 8 процената је у власништву републике Србије.

 

msk-kuhinja-(4)

После петомесечне паузе у припремању куване хране за кориснике програма Народна кухиња, 550 корисника из града поново ће добијати топле оброке. Захваљујући потписаном уговору о сарадњи и коришћењу кухиње Метанолско-сирћетног комплекса, између ове фабрике и Црвеног крста, за најугроженије суграђане поново ће бити припреман ручак.

Догађају је присуствовао Љубомир Миладиновић, генерални секретар Црвеног крста Србије.

-Ово је пример добре праксе на који начин треба решавати озбиљан проблем и како доћи до системског решења – рекао је Миладиновић. – Када се сви удружимо нема тога што не може да се реши. У овој години Црвени крст Србије обележава 150 година постојања, а реч је о организацији која је мост између оних који имају и могу и оних којима су подршка и помоћ најпотребнији.

Мирко Латиновић, генерални директор МСК додао је да су први разговори започети августа прошле године.

-Одлучили смо да простор који не користимо дуже од две деценије, а који одговара намени, уступимо граду Кикинди и Црвеном крсту. У договору са њима урадили смо све што је било неопходно да кухиња што пре проради. Подршку ћемо пружити и у наредном периоду јер нам је жеља да не буде прекида у дистрибуцији оброка – прецизирао је Латиновић.

Уговор је потписан на 11 месеци, са могућношћу да се продужи. У МСК је запослено 550 радника и ово предузеће једно је од три предузећа из петрохемијског комплекса и предвиђено је а приватизацију.

-По завршетку ове године, обновићемо уговор о закупу. Уколико дође до непредвиђених околности на време ћемо обавестити све надлежне  службе како би изнашли ново решење, а да не дође до прекида  у снабдевању корисника Народне кухиње – закључио је Мирко Латиновић.

Поред 550 куваних оброка, обезбеђује се и 435 ланч пакета за кориснике Народне кухиње у селима, напоменуо је градоначелник Младен Богдан.

-За све време, док није било кухиње, и корисници у граду добијали су ланч пакете са основним животним намирницама. Кухиња, која је била у некадашњем Дому ученика, морала је да се измести јер у овом објекту почињу радови који ће допринети проширењу капацитета Геронтолошког центра. Тражећи нови објекат, циљ нам је био да то буде простор који ће у потпуности одговарати стандардима и који ће нам дуго служити. Пронашли смо га у Метанолу и сада је потписивањем уговора то и озваничено – истакао је градоначелник Богдан.

Данијела Бјељац, секретарка Црвеног крста прецизирала је да дистрибуција куваних оброка почиње сутра, 3. фебруара:

-Мобилни дистрибутивни пунктови остају у улицама Хајдук Вељковој, Раде Трнића и у Микронасељу. Храна ће се дистрибуирати и у Црвеном крсту, а топле оброке са хлебом корисници ће моћи да преузму од 10 до 11 сати. Град је обезбедио близу 20 милиона динара, а Црвени крст Србије десет артикала за функционисање Народне кухиње.

Кухињу је опремио Метанол, а локална самоуправа и Црвени крст плаћаће изнајмљивање простора. Учествовала је и фабрика „Тоза Марковић“ која је донирала 150 квадрата плочица.

А.Ђ.

kikindske-tamburaske-svecanosti-(3)

Културни центар Кикинда организује концерт „Тамбуром кроз свет и филм“ у извођењу Градског тамбурашког оркестра „Бранко Радичевић“ из Руме. Наступ ће бити одржан у Народном позоришту Кикинда у четвртак, 5. фебруара, са почетком у 19.30 часова, а улаз је слободан.

Публику очекује вече посвећено мелодијама филмске музике и композицијама инспирисаним различитим музичким традицијама, у извођењу тамбурашког оркестра који негује спој традиционалног звука и савременог израза.

Концерт се реализује под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, као и Града Кикинде.

Организатори позивају суграђане да присуствују музичкој вечери у позоришном амбијенту и уживају у репертоару који повезује тамбуру са темама из света филма и различитих жанрова.

 

Т. Д.

pozoriste1

Кикиндско Народно позориште објавило је репертоар за фебруар 2026. године. Током месеца биће изведено седам представа различитих жанрова, а све пројекције заказане су у вечерњем термину од 20 часова.

Прва представа очекује нас већ у уторак, 3. фебруара, под називом „Савршен партнер“ Мира Гаврана, у режији Тијане Васић.

У суботу, 7. фебруара, на програму је комад „Србија all inclusive“ Владимира Ђурђевића, у режији Марка Мисираче.

Уторак, 10. фебруара, резервисан је за представу „Џепови пуни камења“ Мери Џонс, коју режира Растислав Ћопић.

Средином месеца, у суботу, 14. фебруара, биће изведено „Љубавно писмо“ аутора Зорана Бачића и Златана Фазлагића, у режији Драгана Остојића.

Следи представа „Ковачи“ Милоша Николића, у режији Тијане Васић, заказана за суботу, 21. фебруар.

У уторак, 24. фебруара, публика ће моћи да погледа „Смрт човека на Балкану“ Мирослава Момчиловића, у његовој режији.

Репертоар се затвара у суботу, 28. фебруара, представом „Херој нације“ Ивана М. Лалића, у режији Дајане Јосиповић.

Т. Д.

sneg

Кикинда је јутро дочекала прекривена танким белим прекривачем. Иако слаб снег провејава сатима, не задржава се на путевима и пешачким стазама.

Из Зимске службе јављају да никакве интервенције нису биле потребне. У поподневним часовима очекују се  температуре изнад нуле што ће спречити појаву поледице на путевима.

Т. Д.

 

error: Content is protected !!