Најновије

Tera-murali-(8)

Umetnička kolaborativna grupa „DIM Tim“ koju čine Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić, vizuelni umetnici iz Beograda, vratila se u Kikindu, u Salon Muzeja „Tera“ u kojem je, pre tri sedmice, postavila svoju izložbu „KOD“. Danas su, u njenom središtu, održali multimedijalno predavanje na temu istorije zidnog slikarstva.

Kroz vreme, murali su menjali svoj oblik, nekada su bili bliži onome što nazivamo savremenim životom – politici, sportu… ali postoje i čitave grupacije koje kroz murale izražavaju svoje stavove. Pre nekoliko dana hiperrealne likove napravili su, u muralima, navijači „Partizana“ na Dorćolu. Odmah zatim zvezdaši su ih prekrečili, priča Milenko Vasić.

Murali ovog umetničkog tima nalaze se širom sveta – od Švajcarske do Vijetnama. Danas će oplemeniti stražarsku kućicu na ulazu u nekadašnju kasarnu.

– Naši murali su, obično, birani za neke prostore, trudimo se da probude pažnju na duži rok i traže od ljudi da razmišljaju, uključe svoje senzore i pronađu sebe. U Novom Sadu imamo dva, jedan je na Svilari i ima stih. Tamo se nalazi zadnji visoki odžak od cigala i smetala im je kuća u blizini. Mi smo na njoj uradili takozvani put svile – meandre velike ravničarske reke smo, u geometrizovanom smislu predstavljene, odveli do dalekih prostranstava. Pošto je Mika Antić živeo u tom kraju, i Almaška crkva je tada slavila 300 godina, tu je sada, slovima veličine jednog metra, stih koji je on preuzeo od starih Kineza i  malo ga preradio. To je, takođe, i prva izreka koju je naša ćerka naučila kada je imala dve godine: „Samo vreme i strpljenje pretvaraju dudovo lišće u svilu“ – priča Milenko Vasić. – Urađeno je anagramski, hteli smo da čovek mora da zastane malo, da potroši vreme na tumačenje i da to bude kapisla za neka druga razmišljanja. U donjem delu smo, sa decom iz obližnje škole, napravili origami-golubove koji su prekrili postojeće grafite, ružne reči o tekućoj politici.

Prvi mural „DIM Tim kolaboracijske grupe“ u Kikindi biće takođe urađen i anagramski i imaće asocijacije na kasarnu i na „Teru“. Obuhvatiće čitavu stražaru i na njoj su danas rad započeli, osim porodice Vasić, i prisutni Kikinđani i zaposleni u „Teri“.

Inače, Danijela Mršulja Vasić bila je u „Teri“ kao studentkinja, pre 16 godina. Tada je nastalo 50 komada stopala, sada izloženih na postavci „KOD“. Stopala su prešla tačno 2.828 kilometara po izložbama u različitim postavkama i vratila se u Kikindu. „Mi to nazivamo ‘kodom’, kaže Vasić i najavljuje još jedan dolazak u Kikindu, kako bi napravili „terakota lopte“, kao oznaku za Muzej.

Tako će izuzetna, svetski priznata i uvažavana umetnost Vasića, ostaviti svoj pečat i u našem gradu, upravo tamo gde joj je i mesto i čemu su se vratili – u Centru za lepu i primenjenu umetnost „Tera“.

S. V. O.

sveća (2)

U Kikindu je danas stigla tužna vest da je preminula ugledna doktorka, kardiolog, Branislava Manevski (64). Doktorka Manevska je, u Opštoj bolnici u Kikindi, ostvarila četiri decenije dug staž. Potiče iz poznate porodice lekara – njen otac Branislav Mikić bio je, takođe, priznati kardiolog, dok je majka Ruža bila pedijatar. Brat doktorke Manevske, Saša Mikić, srpskoj javnosti poznat je jer je radio kao sportski novinar RTS-a. Suprug doktorke Manevske, Lefter, bio je priznat inženjer u kikindskoj Livnici.

Vest o smrti jedne od omiljenih doktorki veoma je rastužila njene sugrađane. Doktorka Manevska bila je posvećena, odgovorna i profesionana, isticala se znanjem i brigom o pacijentima. U penziji je bila od decembra prošle godine, ali nije napustila svoje pacijente, nastavila je da radi po ugovoru. Preminula je u KBC Zvezdara u koji je prebačena pre nekoliko dana, posle lečenja u kikindskoj bolnici. Sahrana je zakazana za ponedeljak, 15. april, u 13 sati, na Novom gradskom groblju.

euprava

Isplata zahteva za osnovne podsticaje u biljnoj proizvodnji kasni jer mnogi korisnici koji su ostvarili to pravo još nisu otvorili svoje eSanduče, izjavila je direktorka Uprave za agrarna plaćanja (UAP) Sanja Danilović.

Ona je kazala da je zahteve za subvencije u biljnoj proizvodnji do 1. aprila, do kada je bio otvoren javni poziv za njihovo podnošenje, podnelo ukupno 317.000 poljoprivrednih proizvođača i da je blizu 300.000 tih zahteva odobreno.

“Tačnije, 292.000 uredno podnetih zahteva je odobreno, ali na žalost veliki broj proizvođača ne prati, odnosno ne otvara redovno svoje eSanduče na portalu eUprave i to je dovelo do zastoja u postupku uređenja podnesaka kao i isplati subvencija”, rekla je Danilovićeva.

Kako je objasnila, da bi ubrzali postupak isplate, korisnici moraju da otvore svoje eSanduče i prihvate rešenje o odobravanju podsticaja ukoliko su sa njima saglasni.

Nakon prihvatanja rešenja, prema njenim rečima, na platformi ePodsticaji poljoprivredni proizvođači imaju mogućnost da odustanu od žalbe na rešenje i tako ubrzaju isplatu podsticaja, jer će im sredstva na namenske račune leći već sledećeg prvog radnog dana.

“Ovih dana se u medijima bespotrebno šire neistine i optužbe da se podsticaji ne isplaćuju redovno, ali to nije tačno i proces stoji u mestu zbog još jednog koraka koji korisnici treba da preduzmu, a to je da otvore svoje eSanduče”, rekla je Danilovićeva.

Ona je navela i podatak da je konkretno u Šapcu isplaćeno oko 60 odsto od ukupno podnetih zahteva za podsticaje u biljnoj proizvodnji.

Direktorka UAP je osim na korisnike podsticaja po hektaru, apelovala i na poljoprivrednike koji su podneli zahtev za ostvarivanje prava na refakciju akcize za gorivo da redovno proveravaju svoje eSanduče, gde mogu da prihvate i preduzmu Rešenje o usvajanju, a potom podnesu odustanak od prigovora putem platforme eAgrar (eRPG).

Danilovićeva je kazala i da za sve dodatne informacije i pomoć korisnici mogu da se obrate na kontakt telefon UAP koji su navedeni na sajtu, odnosno na brojeve 011/30-20-100, 011/30-20-101 i 011/30-20-118 ili 0800/106-107.

Poljoprivrednici se za pomoć mogu obratiti, kako je istakla, i poljoprivrednim stručnim službama, kao i da mogu na sajtu Ministarstva poljoprivrede i UAP da preuzmu pripremljena uputstva.

(Izvor: RTV, foto: Vlada Srbije)

Uzmi-racun-i-pobedi

Novi krug nagradne igre “Uzmi račun i pobedi” počeće u petak, 25. aprila i građani će ponovo imati priliku da osvoje neki od deset 10 stanova u Beogradu. U aplikaciju se mogu unositi samo računi iz 2024. godine, a prvo izvlačenje biće 11. maja.

Pravo na učešće u nagradnoj igri koju je pokrenula Vlada Srbije imaju sva punoletna lica sa prebivalištem ili boravištem na teritoriji Republike Srbije. Potrebno je da fiskalni račun sa QR kodom, bez obzira na vrednost, unesu u mobilnu aplikaciju “Uzmi račun i pobedi”.

Novi krug donosi i jednu novinu za bezgotovinska plaćanja – unosom u aplikaciju, svaki račun dobija jedinstveni alfanumerički kod, a ukoliko je na računu zabeležen bezgotovinski način plaćanja, karticom, instant i slično, dobija se i još jedan, dodatni kod. Svi dodeljeni kodovi učestvuju u javnim izvlačenjima – navode.

Ukupna vrednost nagradnog fonda prvog kruga u 2024. godini je 1,9 miliona evra, a čini ga: deset stanova u Beogradu – dva jednoiposobna, dva dvosobna, pet trosobnih i jedan četvorosobni.

Prvo izvlačenje je u subotu, 11. maja, od 18 sati, i moći će da se prati na RTS-u. Održaće se ukupno pet javnih izvlačenja, svake subote u isto vreme.

Aplikacija “Uzmi račun i pobedi” dostupna je u Google Play, Apple ili Huawei prodavnicama, a detaljna pravila nagradne igre nalaze se na sajtu https://www.uzmiracun.rs.

1712940742649

Učenički parlament Gimnazije „Dušan Vasiljev“, uz podršku profesora i zaposlenih, organizovao je „Noć Gimnazije“. Manifestacija je prava prilika da se budući srednjoškolci upoznaju sa školom, predmetima, ali i svemu ostalom što ova srednja škola nudi. Iz svakog predmeta organizovane su interesantne radionice, koje su privukle pažnju osmaka, a među posećenijim je bila ona organizovana za predmete hemija i biologija.

-Pojasnili smo kako se hemijskim procesima izdvaja pigment hlorofila, a isti proces pokazali smo i na štandu za biologiju. Đacima je ovo bilo interesantno i postavili su nam puno zanimljivih pitanja – saznali smo od Mile Radlović.

Iva Plemić bila je jedna od učenica koje su promovisale matematiku.

-Učenici treba da reše matematičku misteriju odnosno pet zadataka. Ko dobije tačna rešenja ima mogućnost da otvori sef znanja. Kako bi olakšali matematičke probleme svi smo se potrudili i napravili kolače i poslastice na kojima su formule, brojevi, geometrijski oblici – dodala je Iva Plemić.

Muhamed Kasif Darinaufaldi, za svoje prijatelje Ifal, iz Indonezije koji je na razmeni učenika oduševljen je ovom manifestacijom.

-I u matičnoj školi imamo slična događanja. Ipak, ovde je sve nekako lepše i opuštenije. Oduševljen sam idejom da se izrade matematički kolači. Zavoleo sam školu i Srbiju i svakodnevno saznajem nešto novo – kazao je Ifal.

I likovna radionica privukla je pažnju.

-Za „Noć Gimnazije“ osmislili smo radionicu na kojoj se od gline izrađuju grčke vaze po uzorcima koje smo im dali. Dobro smo se zabavili, a budućim srednjoškolcima istakli smo prednost naše škole – navela je Mila Zorić.

Danijela Mandić, profesorica srpskog jezika i književnosti napomenula je da učenici na najbolji način predstavljaju školu koju pohađaju.

-Cilj je promocija i upoznavanje sa našom školom i „Noć Gimnazije“ organizujemo više od deset godina. U goste smo pozvali osnovce, ali i naše sugrađane kako bi videli šta mi to radimo na časovima i kako naši učenici stiču znanja. Svi zaposleni učestvuju u radionicama koje osmišljavaju đaci koji se trude da svaka godina bude jedinstvena – rekla je Danijela Mandić.

„Noći Gimnazije“ prethodila je debata srednjoškolaca na temu „Snaga reči“.

 

A.Đ.

policija-saobracaj

Pripadnici MUP-a, Uprave saobraćajne policije, će, od 25. aprila do 1. maja, sprovoditi akciju pojačane kontrole saobraćaja radi otkrivanja i sankcionisanja prekršaja prekoračenja brzine.

Saobraćajna policija će svakog dan angažovati sve raspoložive uređaje za merenje brzine kretanja: ručne radare, radare u sistemima video-nadzora i uređaje za merenje brzine u vozilima bez obeležja policije, takozvane presretače, dok će na auto-putevima biti merena i prosečna brzina kretanja vozila, saopšteno je danas iz MUP-a.

U okviru akcije koja se realizuje u saradnji sa organizacijom ROADPOL (mreža saobraćajnih policija Evrope), u sredu, 1. maja, od 00 do 24 časa sprovodiće se  akcija „Speed Marathon“, tokom koje će, na najvažnijim putnim pravcima brzina biti merena neprekidno u trajanju od 24 sata.

Ministarstvo unutrašnjih poslova pozvalo je građane da daju doprinos efikasnijem sprovođenju akcije i podizanju bezbednosti saobraćaja tako što će predložiti deonice puteva na kojima će pripadnici Saobraćajne policije kontrolisati brzinu. Predlozi treba da sadrže preciznu lokaciju, odnosno putni pravac i mogu se odnositi na puteve van naselja i u naselju. Šalju se na mejl Uprave saobraćajne policije usp@mup.gov.rs najkasnije do srede, 24. aprila, navedeno je u saopštenju.

S. V. O.

(FOTO: MUP Srbije)

Suvaca-(4)

U jedinom mlinu na konjski pogon u Srbiji, jedinoj preostaloj od ukupno 51 suvače koliko ih je bilo sredinom 19. veka u Kikindi, otvorena je sezona za posetioce. Mlinski deo, mlinarev stan, odnosno čekaonica koja je, ujedno, bila i mesto susreta i druženja Kikinđana, restaurirani su pre četiri godine i svake sezone, od aprila do oktobra, privlače veliki broj posetilaca, kaže Dragan Kiurski, muzejski pedagog.

– Ovo je naš ozbiljan turistički potencijal i očekujemo, i ove sezone, veliki broj posetilaca – iz Kikinde, okolnih mesta, kao i iz čitave Srbije. Suvača je  poseban primer istorijskog nasleđa, na osnovu kojeg može da se rekonstruiše prošlost našeg grada – kaže Kiurski. – Kako je ona bila i mesto okupljanja, i danas je ideja da se ljudi ovde sreću, da održavamo programe za lokalno stanovništvo. U Suvači će biti dečiji edukativni kamp, koji smo izmestili iz Muzeja, kao i, već traadicionalni Dan suvače u julu.

Suvača u Kikindi je izgrađena 1899. godine i predstavlja spomenik kulture od izuzetnog značaja. Pored kikindske, u svetu su sačuvane samo još dve – u mađarskom mestu Sarvaš i u hrvatskom Otoku kod Vinkovaca. Suvače su u Kikindi građene pre vetrenjača. U jednom momentu u Velikokikindskom dištriktu bilo ih je 252.

Veliko kolo pokretali su konji. Bio je upregnut najmanje jedan, a najviše pet pari konja. Dovodili su ih, obično, radnici u Suvači, pomeljari. Staza od cigala, kojom su se kretali konji, posipana je peskom jer je većina pomeljara bila siromašna, pa je dovodila nepotkovane konje. Par konja mogao je za jedan sat da samelje do sto kilograma žita. U Suvači su stalno radila dva čoveka – suvačar i gonič. Broj goniča povećavao se sa brojem upregnutih konja.

Do sredine osamdesetih godina dvadesetog veka, u mlinarevom stanu živela je porodica koja je održavala ovaj objekat. Suvača je od neprocenjivog značaja za Kikindu i jedno od prepoznatljivih obeležja ovog grada. Prošle godine posetilo ga je oko 4,5 hiljade posetilaca, uglavnom turista. Od sedamdesetak ekskurzija, polovina poseti i ovo mesto, kaže Kiurski.

Organizovane grupe ulazak plaćaju 50 dinata, dok je za Kikinđane besplatan. Suvača je otvorena od utorka do subote, od 10 do 16 sati.

Zbog planiranih radova na mreži 17. aprila će u Kikindi, od 13 do 14 sati, bez struje ostati potrošači u:

– Braće Opsenice

– Malom bedemu

– Malom sokaku

– Braće Sredojev ulici, od Stevana Sremca ka pruzi.

1712908595554

Kikinda je u projekat „Razigrano roditeljstvo“ uključena od prošle godine i on obuhvata zajedničko delovanje zdravstva, socijalne zaštite, predškolske ustanove i lokalne samouprave. Tim povodom organizovan je skup patronažnih sestara kom su pored Kikinđanki prisustvovale i gošće iz Zrenjanina, Sečnja, Vrbasa i Plandišta.

Razmena iskustva i znanja u okviru podsticajnog roditeljstva, o tome šta znači mentalno zdravlje roditelja i kako patronažne sestre mogu da budu podrška, govorila je Jelena Vranković, psihološkinja i koordinatorka Centra „Harmonija“ iz Novog Sada.

-Patronažne sestre su od ključnog značaja porodici kada se beba rodi. One su podrška u trudnoći, ali i u prvim danima novorođenčeta. Sestre su u prilici da vide kako su roditelji, da ih posavetuju, saslušaju, edukuju, ali i da ih upute na ustanove i institucije koje im mogu pružiti podršku. Roditelj koji je u teškom emocionalnom stanju ne može kvalitetno da brine o detetu i vrlo važno je da se prepoznaju signali takozvane „crvene zastavice“ odnosno kada treba reagovati u slučaju postporođajne depresije, intenzivne anksioznosti, opterećenosti, stresa – istakla je Jelena Vranković.

Patronažne sestre u Kikindi prošle su obuku u okviri projekta, a deo njih se dodatno edukovao o brizi roditelja i staratelja, navela je Olivera Vučković Popov, glavna sestra Patronažne službe Doma zdravlja i koordinatorka Škole za trudnice.

-Što smo više prepoznati u lokalnoj zajednici biće lakše da nam se  roditelji otvore i povere nam svoje strahove. Ovakvi skupovi važni su jer stičemo nova iskustva i znanja. U našoj službi projekat je u primeni i pošto sve patronaže u Srbiji budu uključene bićemo umreženi i bolje povezani, a sve to radi kvalitetnijeg rada – dodala je Olivera Vučković Popov.

Cilj projekta „Razigrano roditeljstvo“ jeste da se unapredi kvalitet usluga za decu ranog uzrasta i njihove roditelje, kroz podršku roditeljima u stvaranju sigurnog okruženja, dobrog zdravlja, odgajanja u skladu sa potrebama deteta i ranog učenja kroz igru. Projekat su podržali Vlada Republike Srbije i UNICEF.

A.Đ.

031cc4a7-53c1-4e2c-8ad1-2f8d112fb484

Adriana Bendiks iz Salvadora, Ema Adams iz Amerike i Elizabet Bustorf iz Nemačke tokom uskršnjeg raspusta bile su gošće našeg grada. Sve zajedno sa sugrađankom Anđelijom Knežević pohađaju internacionalni univerzitet u Bremenu i rešile su da deo slobodnih dana provedu u našem gradu i uvere se u priče da je Kikinda grad dobrih ljudi.

-U školi smo nerazdvojne i puno vremena provodimo zajedno. Od mene su čule priče o Srbiji i Kikindi i sada su se uverile da su sve tačne i da nisam preterivala kada sam opisivala lepotu rodnog kraja – kaže Anđelija.

Gradsko jezgo, gostoljubivost i dobri domaćini ostaće im u sećanju.

-Jako im je bilo lepo, oduševile su se koliko su ljudi druželjubivi i koliko je hrana ukusna. U Kikindiposetile sve znamenitosti, a poseban utisak ostavio je Muzej „Tera“ i monumentalne skulpture.U Suboticu smo bile na Palićkom jezeru i u Zoološkom vrtu, Novom Sadu na Petrovaradinskoj tvrđavi, a boravile smo i u Beogradu. Pune utisaka otišle su iz naše zemlje i sa novom energijom započele novo polugodište – kaže naša sagovornica.

Nije izostao ni tradicionalni, nedeljni, vojvođanski ručak u Banatskom Velikom Selu, kao ni poseta Destileriji „Hubert“ gde su kao favorit Adriana, Ema i Elizabet izdvojile liker od maline.

-Uživale se u pohovanim slanim palačinkama, ajvaru, sarmi, bureku,  kurtoš kolaču. Probale su i naš sladoled za koji tvrde da je puno bolji u odnosu na one koje su do sada imale priliku da jedu. Sve tri su uživale i već negde pravimo planove da opet dođu – napominje Anđelija.

Elizabet bi volela da dođe na Egzit festival, posebno sada kada je videla Pterovaradinsku tvrđavu. Ema se već najavila da će božićne praznike provesti u Srbiji.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!