Најновије

Ilija-Prvi-maj-(5)

Povodom Međunarodnog dana rada Veće Saveza samostalnih sindikata (SSS) za opštine Kikinda, Čoka, Novi Kneževac i Nova Crnja organizovalo je okupljanje radnika – svojih članova i aktivista u Lisoviću, izletištu u Novim Kozarcima. Na pasulj u kotliću pozvani su svi, a okupljanje je nazvano „Opasuljivanje“ sa razlogom.

– Opasuljivanje je poruka, pre svega, poslodavcima, da im damo do znanja da je Sindikat tu, da postoji, a takođe i državi, da kroz zakonsku regulativu postignemo što bolje uslove, posebno za mlade ljude – rekao je predsednik Veća, Ilija Drljić. – Ovo što se sada dešava je neoliberalni kapitalizam – sve suprotno od onoga što sindikat želi, a to su poznate tri osmice sindikalne borbe: osam sati radi, osam sati odmora i osam sati kulture i obrazovanja.

Mladi pokazuju interesovanje i sve više se učlanjuju u Sindikat, naglašava Drljić.

– Potreba se ukazala u najvećoj meri zbog šikaniranja i nepoštovanja zakona na radnom mestu, a mi imamo radno-pravnu zaštitu koja je besplatna za članove Danas se pokazuje značaj sindikata u punom smislu, čak i oni koji nisu članovi Sindikata dolaze kod nas i traže da ih branimo i mi to činimo, nikog nismo odbili. Pored našeg pravnika, imamo dva advokata za radno i jednog za krivično pravo, znači da možemo da pomognemo u svemu što tišti radnike, od mobinga na dalje – ističe Drljić.

Da su mladi prepoznali značaj sindikalnog organizovanja, potvrđuje predsednik Sekcije mladih Veća SSS, Mitar Bogojević.

– Mladi shvataju važnost sindikata u punom smislu, oni pokazuju interesovanje i učlanjuju se – kaže Bogojević. – Okupio sam i svoje prijatelje i borimo se za prava radnika i za bolje sutra. Potrebni su veliki rad i trud, ali sindikat može da pomogne.

Sindikalni prvomajski uranak organizovan je, umesto u Beogradu, u lokalnim sredinama, prvi put posle deset godina, kaže Ilija Drljić.

– Okupili smo se da popričamo o problemima i da ukažemo javnosti da smo prisutni za sve radnike – dodaje Drljić. – Prvi su stigli organizatori, pasulj se kuva i očekujemo još ljudi jer su svi pozvani.

Savez samostalnih sindikata sa sedištem u Kikindi ima oko pet hiljada članova.

S. V. O.

 

crveni-karanfil

Praznik rada ili Međunarodni dan radnika, koji se obeležava 1. maja, državni je praznik u više od 80 zemalja.

Toga dana se obeležava sećanje na radničke borbe iz prošlosti protiv brojnih kršenja radničkih prava, uključujući duge radne dane i sedmice, loše uslove i dečiji rad.

Prvi maj kao Međunarodni praznik rada ustanovljen je daleke 1889. godine, a njegovi začeci zapravo padaju još u 1886. godinu, kada su stotine hiljada američkih radnika, prisiljenih da rade i do 16 sati dnevno u nesigurnim uslovima, izašle na ulice Čikaga kako bi zahtevale opšte prihvatanje  osmočasovnog radnog vremena. Iako 1. i 2. maja nije bilo nereda na ulicama, 3. maja je izbila tuča u kojoj je policija ubila četiri člana sindikata.

To je bio povod da radnici, na poziv anarhista Avusta Spejsa i Alberta Parsona, dođu na proteste naoružani, i novi su zakazani već za sutradan, za 4. maj 1866. Iako je na pomenuti protest na trgu Haymarket došlo svega 3.000 radnika, pred kraj protesta neko je pod nerazjašnjenim okolnostima bacio bombu, ubivši sedam radnika i 67 policajaca.

Gradske vlasti su gotovo godinu i po dana kasnije za taj čin optužile anarhiste, posle čega su njih osmorica bili osuđeni na smrtnu kaznu. Više od 250.000 ljudi je bilo prisutno u njihovoj povorci.

U oktobru 1884. godine, Federacija organizovanih trgovačkih i radničkih sindikata Sjedinjenih Američkih Država i Kanade odlučila je da će 1. maj 1886. označiti prvi dan kada će stupiti na snagu osmosatni radni dan.

Godine 1889. godine je na Prvom kongresu 2. Internacionale ustanovljeno da je „Prvi maj zajednički praznik svih zemalja na kojima radnička klasa treba da manifestuje jedinstvo svojih zahteva i svoju klasnu solidarnost“.

Od tada se svake godine godine baš 1. maja obeležava praznik radnika i njihovih prava na svim svetskim meridijanima. simbol praznika je crveni kranfil.

Ovaj praznik je prvi put u našoj zemlji obeležen 1. maja 1893. godine i to velikim protestima u Beogradu.

Autoprevoz-Kikinda

Za vreme prvomajskih i uskršnjih praznika – 1, 2, 3, 5. i 6. maja, JP „Autoprevoz“ će saobraćati po redu vožnje za nedelju/praznik.

Informacije o redu vožnje mogu se dobiti na 423 770 ili na sajtu Preduzeća: https://autoprevozkikinda.rs/.

kup-kikinde

Beogradska Crvena zvezda pobednik je drugog „Kupa Kikinde” u fudbalu za kadete rođene 2008. godine, održanog od nedelje do večeras na tri stadiona: Gradskom, u Velikom i Ruskom Selu. „Crveno-beli” su u finalu savladali hrvatski NK Osijek, rezultatom 2:0, a trofej je kapitenu Beograđana uručio gradonačelnik Nikola Lukač.

– Poslali smo predivnu sliku iz našeg grada koji je ovom prilikom spojio, osim naših klubova, i klubove iz još pet zemalja regiona. Istovremeno, sve činimo i da fudbal u Kikindi vratimo na stare staze slave, koje ovaj najpopularniji sport i zaslužuje u našem gradu. Hvala svima iz organizacionog odbora koji su se potrudili da turnir uspe, hvala i OFK Kikindi, Velikoselcima i Ruskoselcima na velikom doprinosu. Svi zajedno pokazali su koliko možemo da budemo uspešni organizatori, a momci iz naše tri ekipe, sigurno su mnogo naučili od kolega iz boljih timova. Gosti su svi prezadovoljni, nose divne utiske i to nam je najvažnije, uz želju da ovaj turnir postane tradicionalan, a kikindska gradska uprava i dalje će nastaviti da ulaže ne samo u sport već i u sportsku infrastrukturu – rekao je Lukač.

U utakmici za treće mesto novosadska Vojvodina pobedila je, takođe 2:0, slovenački NK Brinje iz Grosuplja, a prethodno su se i Beograđani i Hrvati  u finale plasirali nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca protiv Slovenaca odnosno Novosađana.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Nikša Blagojević (Crvena zvezda), najbolji je golman Niko Ivanković (NK Osijek), a strelac Lazar Pekić (Vojvodina).

Osim pomenute četiri najbolje ekipe, učestvovali su još: Makedonija Đorče Petrov iz Skopja (Severna Makedonija), UTA iz Arada (Rumunija), OFK Kikinda, Partizan iz Beograda, Kozara iz Velikog Sela, TSC iz Bačke Topole, Peči iz Pečuja (Mađarska) i Radnički iz Zrenjanina.

 

 

D. P.

muzej-uskrsnja-radionica-(6)

Narodni muzej organizovao je uskršnju radionicu tokom koje su deca više saznala o najradosnijem hrišćanskom prazniku, ali i o tome kako i zašto se farbaju jaja. Učenike prvog razreda OŠ „Vuk Karadžić“ zatekli smo u dobrom raspoloženju i spremne da izrade korpice za čuvarkuću.

-Koristili smo papir, karton i papire u boji. Korpicu za jaje koju sam napravio nosim kući i u nju ću čuvati čuvarkuću. Požurio sam i napravio dve korpice  – otkrio nam je  Uroš Lisica.

Nikolina Gligor, takođe je uživala u radionici.

-Volim Uskrs jer se tada farbaju jaja, a na poklone dobijam čokoladna jaja i zeke. Moja korpica je plave boje i prvo jaje koje ofarbam u petak stajaće u njoj – kaže Nikolina.

Zajedno sa decom družila se muzejski vodič Slavica Cvijetić.

-Deca su imala priliku da vide prezentaciju o Uskrsu, a razgovarali smo i o tome šta predstavlja ovaj praznik i koji običaji su vezani za njega. Pričali smo i o tome kako su se nekada farbala i ukrašavala jaja, ali i o novijim tehnikama koje se danas praktikuju. Svi su izradili korpice za čuvarkuću i uskršnje čestitke koje su odneli kući – rekla je Slavica Cvijetić.

A.Đ.

sns

Koalicija okupljena na listi  „Aleksandar Vučić – Kikinda sutra” poziva sugrađane na prvomajsko druženje na Starom jezeru.

Druženje je zakazano od podneva i svi koji dođu imaće priliku da uživaju u najlepšoj zelenoj oazi u centru grada.

Od 18 časova, na istom mestu, u organizaciji Turističke organizacije biće održan koncert folk pevačice Vesne Zmijanac.

muzej-dom-vojske-(4)

U Galeriji „Nova” otvorena je izložba „Sedam decenija posvećenosti – Galerija Doma Vojske Srbije 1953–2023”. Realizuje se u saradnji Medija centra „Odbrana”, uprave za odnose sa javnošću Ministarstva odbrane , a izložba je premijerno prikazana u decembru 2023. u Galeriji Doma vojske Srbije, istakla je Jelena Knežević, načelnica pomenute galerije i autorka izložbe.

-Najreprezentativnija dela koja se baštine u našoj zbirci nalaze se na izložbi nastaloj povodom  obeležavanja 70 godina njenog postojanja i rada. Kikinđani će imati priliku da vide dela iz prve polovine 20. veka poput radova Save Šumanovića, Jovana Bjelića, međutim ono što čini okosnicu umetničke zbirke jesu dela nastala na našoj čuvenoj manifestaciji „Narodno oslobodilačka borba u delima likovnih umetnika Jugoslavije“. Ona se skoro dve i po decenije održavala u našoj galeriji i okupljala je vrhunske umetnike sa prostora nekadašnje zemlje – navela je Jelena Knežević.

U galeriji Narodnog muzeja izložene su slike Vlaha Bukovca, Ljube Ivanovića, Marina Tartalje, Mila Milunovića, Koste Hakmana, Jovana Bijelić, Petra Lubarde, Zore Petrović, Milana Konjovića, Peđe Milosavljevića, Miće Popovića i mnogih drugih. Posetioci  mogu da vide i skulpture istaknutih vajara Nandora Glida, Tome Rosandića, Angeline Gatalice, kao i radove primenjenih umetnika Velimira Vukićevića, Borivoja Dedića, Aranke Mojak, Gordane Glid i Vanje Žanko.

-Očekujem da sugrađani izložbu posete ne jednom, nego više puta. Svako može da pronađe delo za sebe. Ujedno ovo je odličan pregled nacionalne istorije umetnosti. Naš cilj i strategija je da bar jednom godišnje imamo izložbe koje gostuju iz većih gradova i koje podrazumevaju saradnju sa većim ustanovama od naše, sa bogatijim fondom. Na taj način pružićemo priliku Kikinđanima da mogu i u svom gradu da vide vredna dela nacionalne umetnosti – rekla je direktorica Narodnog muzeja Lidija Milašinović.

Otvaranju izložbe prisustvovala je i članica Gradskog veća Valentina Mickovski.

-Sigurna sam da će saradnja Galeriji Doma vojske Srbije i kikindskog Narodnog muzeja biti plodonosna. Mogućnosti ima u realizaciji zajedničkih projekata, razmeni znanja, ali i izložbi. Pozivam sugrađane da posete izložbu jer imaju mogućnost da pogledaju originalna dela najznačajnijih slikara i vajara naše zemlje – napomenula je Valentina Mickovski.

Za vizuelni identitet  izložbe pobrinula se Maja Vučković iz Medija centra „Odbrana”, a recenzije potpisuju dr Marijana Mraović iz Vojnog arhiva i dr Katarina Živanović iz Galerije SANU. Izložba će biti otvorena do 6. jula.

A.Đ.

 

drop-of-water-g3d12ff612_1920

Iz JP „Kikinda“ obaveštavaju da, zbog završnih radova u fabrici vode, tokom praznika postoji mogućnost smanjenja pritiska u vodovodnoj mreži. Slabiji pritisak u distributivnoj mreži u Kikindi u popodnevnim satima posebno je osetan na višim spratovima objekata kolektivnog stanovanja.

Kako su radovi u baštama i zalivanje travnjaka već uveliko počeli, apelujemo na potrošače da vodu racionalno i namenski troše, jer to takođe utiče na pritisak u vodovodnoj mreži, navodi se u saopštenju iz ovog javnog preduzeća.

error: Content is protected !!