Povodom Međunarodnog dana rada Veće Saveza samostalnih sindikata (SSS) za opštine Kikinda, Čoka, Novi Kneževac i Nova Crnja organizovalo je okupljanje radnika – svojih članova i aktivista u Lisoviću, izletištu u Novim Kozarcima. Na pasulj u kotliću pozvani su svi, a okupljanje je nazvano „Opasuljivanje“ sa razlogom.
– Opasuljivanje je poruka, pre svega, poslodavcima, da im damo do znanja da je Sindikat tu, da postoji, a takođe i državi, da kroz zakonsku regulativu postignemo što bolje uslove, posebno za mlade ljude – rekao je predsednik Veća, Ilija Drljić. – Ovo što se sada dešava je neoliberalni kapitalizam – sve suprotno od onoga što sindikat želi, a to su poznate tri osmice sindikalne borbe: osam sati radi, osam sati odmora i osam sati kulture i obrazovanja.

Mladi pokazuju interesovanje i sve više se učlanjuju u Sindikat, naglašava Drljić.
– Potreba se ukazala u najvećoj meri zbog šikaniranja i nepoštovanja zakona na radnom mestu, a mi imamo radno-pravnu zaštitu koja je besplatna za članove Danas se pokazuje značaj sindikata u punom smislu, čak i oni koji nisu članovi Sindikata dolaze kod nas i traže da ih branimo i mi to činimo, nikog nismo odbili. Pored našeg pravnika, imamo dva advokata za radno i jednog za krivično pravo, znači da možemo da pomognemo u svemu što tišti radnike, od mobinga na dalje – ističe Drljić.

Da su mladi prepoznali značaj sindikalnog organizovanja, potvrđuje predsednik Sekcije mladih Veća SSS, Mitar Bogojević.
– Mladi shvataju važnost sindikata u punom smislu, oni pokazuju interesovanje i učlanjuju se – kaže Bogojević. – Okupio sam i svoje prijatelje i borimo se za prava radnika i za bolje sutra. Potrebni su veliki rad i trud, ali sindikat može da pomogne.
Sindikalni prvomajski uranak organizovan je, umesto u Beogradu, u lokalnim sredinama, prvi put posle deset godina, kaže Ilija Drljić.
– Okupili smo se da popričamo o problemima i da ukažemo javnosti da smo prisutni za sve radnike – dodaje Drljić. – Prvi su stigli organizatori, pasulj se kuva i očekujemo još ljudi jer su svi pozvani.
Savez samostalnih sindikata sa sedištem u Kikindi ima oko pet hiljada članova.
S. V. O.

– Poslali smo predivnu sliku iz našeg grada koji je ovom prilikom spojio, osim naših klubova, i klubove iz još pet zemalja regiona. Istovremeno, sve činimo i da fudbal u Kikindi vratimo na stare staze slave, koje ovaj najpopularniji sport i zaslužuje u našem gradu. Hvala svima iz organizacionog odbora koji su se potrudili da turnir uspe, hvala i OFK Kikindi, Velikoselcima i Ruskoselcima na velikom doprinosu. Svi zajedno pokazali su koliko možemo da budemo uspešni organizatori, a momci iz naše tri ekipe, sigurno su mnogo naučili od kolega iz boljih timova. Gosti su svi prezadovoljni, nose divne utiske i to nam je najvažnije, uz želju da ovaj turnir postane tradicionalan, a kikindska gradska uprava i dalje će nastaviti da ulaže ne samo u sport već i u sportsku infrastrukturu – rekao je Lukač.
U utakmici za treće mesto novosadska Vojvodina pobedila je, takođe 2:0, slovenački NK Brinje iz Grosuplja, a prethodno su se i Beograđani i Hrvati u finale plasirali nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca protiv Slovenaca odnosno Novosađana.
Osim pomenute četiri najbolje ekipe, učestvovali su još: Makedonija Đorče Petrov iz Skopja (Severna Makedonija), UTA iz Arada (Rumunija), OFK Kikinda, Partizan iz Beograda, Kozara iz Velikog Sela, TSC iz Bačke Topole, Peči iz Pečuja (Mađarska) i Radnički iz Zrenjanina.











