Поводом Међународног дана рада Веће Савеза самосталних синдиката (ССС) за општине Кикинда, Чока, Нови Кнежевац и Нова Црња организовало је окупљање радника – својих чланова и активиста у Лисовићу, излетишту у Новим Козарцима. На пасуљ у котлићу позвани су сви, а окупљање је названо „Опасуљивање“ са разлогом.
– Опасуљивање је порука, пре свега, послодавцима, да им дамо до знања да је Синдикат ту, да постоји, а такође и држави, да кроз законску регулативу постигнемо што боље услове, посебно за младе људе – рекао је председник Већа, Илија Дрљић. – Ово што се сада дешава је неолиберални капитализам – све супротно од онога што синдикат жели, а то су познате три осмице синдикалне борбе: осам сати ради, осам сати одмора и осам сати културе и образовања.

Млади показују интересовање и све више се учлањују у Синдикат, наглашава Дрљић.
– Потреба се указала у највећој мери због шиканирања и непоштовања закона на радном месту, а ми имамо радно-правну заштиту која је бесплатна за чланове Данас се показује значај синдиката у пуном смислу, чак и они који нису чланови Синдиката долазе код нас и траже да их бранимо и ми то чинимо, никог нисмо одбили. Поред нашег правника, имамо два адвоката за радно и једног за кривично право, значи да можемо да помогнемо у свему што тишти раднике, од мобинга на даље – истиче Дрљић.

Да су млади препознали значај синдикалног организовања, потврђује председник Секције младих Већа ССС, Митар Богојевић.
– Млади схватају важност синдиката у пуном смислу, они показују интересовање и учлањују се – каже Богојевић. – Окупио сам и своје пријатеље и боримо се за права радника и за боље сутра. Потребни су велики рад и труд, али синдикат може да помогне.
Синдикални првомајски уранак организован је, уместо у Београду, у локалним срединама, први пут после десет година, каже Илија Дрљић.
– Окупили смо се да попричамо о проблемима и да укажемо јавности да смо присутни за све раднике – додаје Дрљић. – Први су стигли организатори, пасуљ се кува и очекујемо још људи јер су сви позвани.
Савез самосталних синдиката са седиштем у Кикинди има око пет хиљада чланова.
С. В. О.

– Послали смо предивну слику из нашег града који је овом приликом спојио, осим наших клубова, и клубове из још пет земаља региона. Истовремено, све чинимо и да фудбал у Кикинди вратимо на старе стазе славе, које овај најпопуларнији спорт и заслужује у нашем граду. Хвала свима из организационог одбора који су се потрудили да турнир успе, хвала и ОФК Кикинди, Великоселцима и Рускоселцима на великом доприносу. Сви заједно показали су колико можемо да будемо успешни организатори, а момци из наше три екипе, сигурно су много научили од колега из бољих тимова. Гости су сви презадовољни, носе дивне утиске и то нам је најважније, уз жељу да овај турнир постане традиционалан, а кикиндска градска управа и даље ће наставити да улаже не само у спорт већ и у спортску инфраструктуру – рекао је Лукач.
У утакмици за треће место новосадска Војводина победила је, такође 2:0, словеначки НК Бринје из Гросуплја, а претходно су се и Београђани и Хрвати у финале пласирали након бољег извођења једанаестераца против Словенаца односно Новосађана.
Осим поменуте четири најбоље екипе, учествовали су још: Македонија Ђорче Петров из Скопја (Северна Македонија), УТА из Арада (Румунија), ОФК Кикинда, Партизан из Београда, Козара из Великог Села, ТСЦ из Бачке Тополе, Печи из Печуја (Мађарска) и Раднички из Зрењанина.











