Најновије

Ilija-Prvi-maj-(5)

Поводом Међународног дана рада Веће Савеза самосталних синдиката (ССС) за општине Кикинда, Чока, Нови Кнежевац и Нова Црња организовало је окупљање радника – својих чланова и активиста у Лисовићу, излетишту у Новим Козарцима. На пасуљ у котлићу позвани су сви, а окупљање је названо „Опасуљивање“ са разлогом.

– Опасуљивање је порука, пре свега, послодавцима, да им дамо до знања да је Синдикат ту, да постоји, а такође и држави, да кроз законску регулативу постигнемо што боље услове, посебно за младе људе – рекао је председник Већа, Илија Дрљић. – Ово што се сада дешава је неолиберални капитализам – све супротно од онога што синдикат жели, а то су познате три осмице синдикалне борбе: осам сати ради, осам сати одмора и осам сати културе и образовања.

Млади показују интересовање и све више се учлањују у Синдикат, наглашава Дрљић.

– Потреба се указала у највећој мери због шиканирања и непоштовања закона на радном месту, а ми имамо радно-правну заштиту која је бесплатна за чланове Данас се показује значај синдиката у пуном смислу, чак и они који нису чланови Синдиката долазе код нас и траже да их бранимо и ми то чинимо, никог нисмо одбили. Поред нашег правника, имамо два адвоката за радно и једног за кривично право, значи да можемо да помогнемо у свему што тишти раднике, од мобинга на даље – истиче Дрљић.

Да су млади препознали значај синдикалног организовања, потврђује председник Секције младих Већа ССС, Митар Богојевић.

– Млади схватају важност синдиката у пуном смислу, они показују интересовање и учлањују се – каже Богојевић. – Окупио сам и своје пријатеље и боримо се за права радника и за боље сутра. Потребни су велики рад и труд, али синдикат може да помогне.

Синдикални првомајски уранак организован је, уместо у Београду, у локалним срединама, први пут после десет година, каже Илија Дрљић.

– Окупили смо се да попричамо о проблемима и да укажемо јавности да смо присутни за све раднике – додаје Дрљић. – Први су стигли организатори, пасуљ се кува и очекујемо још људи јер су сви позвани.

Савез самосталних синдиката са седиштем у Кикинди има око пет хиљада чланова.

С. В. О.

 

crveni-karanfil

Празник рада или Међународни дан радника, који се обележава 1. маја, државни је празник у више од 80 земаља.

Тога дана се обележава сећање на радничке борбе из прошлости против бројних кршења радничких права, укључујући дуге радне дане и седмице, лоше услове и дечији рад.

Први мај као Међународни празник рада установљен је далеке 1889. године, а његови зачеци заправо падају још у 1886. годину, када су стотине хиљада америчких радника, присиљених да раде и до 16 сати дневно у несигурним условима, изашле на улице Чикага како би захтевале опште прихватање  осмочасовног радног времена. Иако 1. и 2. маја није било нереда на улицама, 3. маја је избила туча у којој је полиција убила четири члана синдиката.

То је био повод да радници, на позив анархиста Авуста Спејса и Алберта Парсона, дођу на протесте наоружани, и нови су заказани већ за сутрадан, за 4. мај 1866. Иако је на поменути протест на тргу Хаyмаркет дошло свега 3.000 радника, пред крај протеста неко је под неразјашњеним околностима бацио бомбу, убивши седам радника и 67 полицајаца.

Градске власти су готово годину и по дана касније за тај чин оптужиле анархисте, после чега су њих осморица били осуђени на смртну казну. Више од 250.000 људи је било присутно у њиховој поворци.

У октобру 1884. године, Федерација организованих трговачких и радничких синдиката Сједињених Америчких Држава и Канаде одлучила је да ће 1. мај 1886. означити први дан када ће ступити на снагу осмосатни радни дан.

Године 1889. године је на Првом конгресу 2. Интернационале установљено да је „Први мај заједнички празник свих земаља на којима радничка класа треба да манифестује јединство својих захтева и своју класну солидарност“.

Од тада се сваке године године баш 1. маја обележава празник радника и њихових права на свим светским меридијанима. симбол празника је црвени кранфил.

Овај празник је први пут у нашој земљи обележен 1. маја 1893. године и то великим протестима у Београду.

Autoprevoz-Kikinda

За време првомајских и ускршњих празника – 1, 2, 3, 5. и 6. маја, ЈП „Аутопревоз“ ће саобраћати по реду вожње за недељу/празник.

Информације о реду вожње могу се добити на 423 770 или на сајту Предузећа: https://autoprevozkikinda.rs/.

kup-kikinde

Београдска Црвена звезда победник је другог „Купа Кикинде” у фудбалу за кадете рођене 2008. године, одржаног од недеље до вечерас на три стадиона: Градском, у Великом и Руском Селу. „Црвено-бели” су у финалу савладали хрватски НК Осијек, резултатом 2:0, а трофеј је капитену Београђана уручио градоначелник Никола Лукач.

– Послали смо предивну слику из нашег града који је овом приликом спојио, осим наших клубова, и клубове из још пет земаља региона. Истовремено, све чинимо и да фудбал у Кикинди вратимо на старе стазе славе, које овај најпопуларнији спорт и заслужује у нашем граду. Хвала свима из организационог одбора који су се потрудили да турнир успе, хвала и ОФК Кикинди, Великоселцима и Рускоселцима на великом доприносу. Сви заједно показали су колико можемо да будемо успешни организатори, а момци из наше три екипе, сигурно су много научили од колега из бољих тимова. Гости су сви презадовољни, носе дивне утиске и то нам је најважније, уз жељу да овај турнир постане традиционалан, а кикиндска градска управа и даље ће наставити да улаже не само у спорт већ и у спортску инфраструктуру – рекао је Лукач.

У утакмици за треће место новосадска Војводина победила је, такође 2:0, словеначки НК Бринје из Гросуплја, а претходно су се и Београђани и Хрвати  у финале пласирали након бољег извођења једанаестераца против Словенаца односно Новосађана.

За најбољег играча турнира проглашен је Никша Благојевић (Црвена звезда), најбољи је голман Нико Иванковић (НК Осијек), а стрелац Лазар Пекић (Војводина).

Осим поменуте четири најбоље екипе, учествовали су још: Македонија Ђорче Петров из Скопја (Северна Македонија), УТА из Арада (Румунија), ОФК Кикинда, Партизан из Београда, Козара из Великог Села, ТСЦ из Бачке Тополе, Печи из Печуја (Мађарска) и Раднички из Зрењанина.

 

 

Д. П.

muzej-uskrsnja-radionica-(6)

Народни музеј организовао је ускршњу радионицу током које су деца више сазнала о најрадоснијем хришћанском празнику, али и о томе како и зашто се фарбају јаја. Ученике првог разреда ОШ „Вук Караџић“ затекли смо у добром расположењу и спремне да израде корпице за чуваркућу.

-Користили смо папир, картон и папире у боји. Корпицу за јаје коју сам направио носим кући и у њу ћу чувати чуваркућу. Пожурио сам и направио две корпице  – открио нам је  Урош Лисица.

Николина Глигор, такође је уживала у радионици.

-Волим Ускрс јер се тада фарбају јаја, а на поклоне добијам чоколадна јаја и зеке. Моја корпица је плаве боје и прво јаје које офарбам у петак стајаће у њој – каже Николина.

Заједно са децом дружила се музејски водич Славица Цвијетић.

-Деца су имала прилику да виде презентацију о Ускрсу, а разговарали смо и о томе шта представља овај празник и који обичаји су везани за њега. Причали смо и о томе како су се некада фарбала и украшавала јаја, али и о новијим техникама које се данас практикују. Сви су израдили корпице за чуваркућу и ускршње честитке које су однели кући – рекла је Славица Цвијетић.

А.Ђ.

sns

Коалиција окупљена на листи  „Александар Вучић – Кикинда сутра” позива суграђане на првомајско дружење на Старом језеру.

Дружење је заказано од поднева и сви који дођу имаће прилику да уживају у најлепшој зеленој оази у центру града.

Од 18 часова, на истом месту, у организацији Туристичке организације биће одржан концерт фолк певачице Весне Змијанац.

muzej-dom-vojske-(4)

У Галерији „Нова” отворена je изложба „Седам деценија посвећености – Галерија Дома Војске Србије 1953–2023”. Реализује се у сарадњи Медија центра „Одбрана”, управе за односе са јавношћу Министарства одбране , а изложба је премијерно приказана у децембру 2023. у Галерији Дома војске Србије, истакла је Јелена Кнежевић, начелница поменуте галерије и ауторка изложбе.

-Најрепрезентативнија дела која се баштине у нашој збирци налазе се на изложби насталој поводом  обележавања 70 година њеног постојања и рада. Кикинђани ће имати прилику да виде дела из прве половине 20. века попут радова Саве Шумановића, Јована Бјелића, међутим оно што чини окосницу уметничке збирке јесу дела настала на нашој чувеној манифестацији „Народно ослободилачка борба у делима ликовних уметника Југославије“. Она се скоро две и по деценије одржавала у нашој галерији и окупљала је врхунске уметнике са простора некадашње земље – навела је Јелена Кнежевић.

У галерији Народног музеја изложене су слике Влаха Буковца, Љубе Ивановића, Марина Тартаље, Мила Милуновића, Косте Хакмана, Јована Бијелић, Петра Лубарде, Зоре Петровић, Милана Коњовића, Пеђе Милосављевића, Миће Поповића и многих других. Посетиоци  могу да виде и скулптуре истакнутих вајара Нандора Глида, Томе Росандића, Ангелине Гаталице, као и радове примењених уметника Велимира Вукићевића, Боривоја Дедића, Аранке Мојак, Гордане Глид и Вање Жанко.

-Очекујем да суграђани изложбу посете не једном, него више пута. Свако може да пронађе дело за себе. Уједно ово је одличан преглед националне историје уметности. Наш циљ и стратегија је да бар једном годишње имамо изложбе које гостују из већих градова и које подразумевају сарадњу са већим установама од наше, са богатијим фондом. На тај начин пружићемо прилику Кикинђанима да могу и у свом граду да виде вредна дела националне уметности – рекла је директорица Народног музеја Лидија Милашиновић.

Отварању изложбе присуствовала је и чланица Градског већа Валентина Мицковски.

-Сигурна сам да ће сарадња Галерији Дома војске Србије и кикиндског Народног музеја бити плодоносна. Могућности има у реализацији заједничких пројеката, размени знања, али и изложби. Позивам суграђане да посете изложбу јер имају могућност да погледају оригинална дела најзначајнијих сликара и вајара наше земље – напоменула је Валентина Мицковски.

За визуелни идентитет  изложбе побринула се Маја Вучковић из Медија центра „Одбрана”, а рецензије потписују др Маријана Мраовић из Војног архива и др Катарина Живановић из Галерије САНУ. Изложба ће бити отворена до 6. јула.

A.Ђ.

 

drop-of-water-g3d12ff612_1920

Из ЈП „Кикинда“ обавештавају да, због завршних радова у фабрици воде, током празника постоји могућност смањења притиска у водоводној мрежи. Слабији притисак у дистрибутивној мрежи у Кикинди у поподневним сатима посебно је осетан на вишим спратовима објеката колективног становања.

Како су радови у баштама и заливање травњака већ увелико почели, апелујемо на потрошаче да воду рационално и наменски троше, јер то такође утиче на притисак у водоводној мрежи, наводи се у саопштењу из овог јавног предузећа.

error: Content is protected !!