Најновије

sa-ministrom-na-ti-3

U okviru programa „Sa ministrom na Ti“, ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti sa dijasporom Đorđe Milićević razgovarao je sa mladima u Kikindi, sa ciljem da iz prve ruke čuje njihove stavove, potrebe i planove za budućnost.

Susret je protekao u otvorenoj atmosferi, bez formalnih obraćanja, a u fokusu su bili konkretni izazovi sa kojima se mladi suočavaju, kao i mogućnosti za njihovo rešavanje.

-Došao sam da slušam, ne da držim govore. Želimo da razumemo šta mladi misle, kako bismo na osnovu tih informacija kreirali mere i pravce delovanja – poručio je ministar Milićević, ističući da je cilj da Srbija bude prvi izbor mladih za školovanje i rad.

On je naglasio da se ovakav vid direktne komunikacije sa mladima sprovodi već treću godinu zaredom, kako bi se njihovi stavovi što bolje razumeli i uključili u buduće programe.

Kikinđani su iskoristili priliku da ukažu na teme koje su im važne – od izbora obrazovnih profila do mogućnosti zaposlenja i daljeg usavršavanja.

-Očekujem konkretan razgovor i savete o daljem školovanju i zaposlenju – rekao je učenik Ekonomsko-trgovinske škole Kristijan Preljević, koji planira nastavak obrazovanja nakon srednje škole u većem gradu.

Njegova vršnjakinja Simona Tatomir istakla je značaj većeg izbora prilikom upisa i više mogućnosti za mlade, kako u obrazovanju, tako i u slobodnom vremenu.

– Najveći problemi sa kojima se mladi u Kikindi suočavaju je to što nema dovoljno škola, nemamo dovoljno izbora prilikom upisa, mesta za posao, za druženje.

Učenica Tehničke škole Marina Koskar ukazala je na izazove sa kojima se suočavaju maturanti.

-Želim da postavim pitanje zašto mi u četvrtom razredu srednje škole moramo da održavamo odličan uspeh a paralalelno da spremamo završni i prijemni ispit. Isto tako, kada žele da upišu fakultet, kikinđani moraju da idu u veće gradove, a tamo teško upadaju u studentske domove. Ja kada završim školovanje planiram da idem u inostranstvo.

Gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan naglasio je da lokalna samouprava kontinuirano radi na unapređenju uslova za život mladih.

-Naš cilj je da mladi nakon školovanja ostanu ili se vrate u Kikindu, da ovde pronađu posao i grade stabilan život. U tom pravcu već preduzimamo konkretne korake – istakao je Bogdan.

On je dodao da je važno da se kroz ovakve susrete čuju potrebe mladih, kako bi se zajednički kreirala rešenja koja će doprineti njihovoj sigurnijoj budućnosti.

T. D.

ofk-kikinda-1

Još jedan nezaslužen, ali istovremeno i naivan, poraz, pretrpio je severnobanatski srpskoligaš: Sloga je u Čonoplji slavila 3:1 (strelac jedinog pogotka za naš tim bio je Albert Lekaj, na slici ispod), pa je i selidba OFK Kikinde u Vojvođansku ligu „Istok”, sve izvesnija.
– Kada se ne iskoriste šanse kakve smo mi imali protiv Sloge, kazna koju smo doživeli najčešće biva neizbežna. Neverovatan je način na koji prosipamo bodove – kaže šef struke Milan Ćulum.
Predstojećeg vikenda sledi još jedno teško gostovanje, Kikinđani će u Veternik, a polako i matematika postaje „protivnik” našeg kluba, jer bodova je sve manje u opticaju…
Rezultati 24. kola: Sloga – OFK Kikinda 3:1, Železničar – Veternik 3:0, Bačka – Mladost (BJ) 2:0, Dinamo – Hajduk 0:4, Naftagas – Sloven 1:0, Sloboda – Mladost (O) 0:0, Jedinstvo – Inđija 2:0, Omladinac – Vrbas 1:0.
POREDAK: Naftagas 57, Železničar 48, Jedinstvo 47, Hajduk 44, Vrbas 38, Mladost (BJ) 34, Sloven 34, Dinamo 34, Bačka 30, Veternik 28, Sloga 27, Sloboda 25, Omladinac 24, Mladost (O) 22, Inđija 21, OFK Kikinda 15.
U 25. kolu, u subotu i nedelju (16.30), igraće: Jedinstvo – Sloga, Inđija – Omladinac, Vrbas – Sloboda, Sloven – Dinamo, Mladost (BJ) – Železničar, Veternik – OFK Kikinda, Mladost (O) – Naftagas, Hajduk – Bačka.
D. P. 

rukometni-karavan

U okviru projekta EuroHaCa (Euro Handball Caravan), u nedelju, u OŠ „Sveti Sava“ realizovan je rukomenti karavan u kom je učestvovalo 300 učenika te škole. Istaknuti rukometaši MRK „Kikinda Grindeks“, Luka Panić, Marko Jokić i Milan Panić svojim primerom pokazali su deci koliko su sport i zdrav život važni za pravilan razvoj.

Učenici su imali priliku da se oprobaju u ovom zanimljivom sportu i da prolaze poligone prilagođene uzrastu i nivou predznanja, uz podršku lokalnih trenera i obučenih volontera. Ispred Srpskog rukometnog saveta, program je vodio Nenad Krsljevski.

U realizaciji aktivnosti, učestvovali su učenici Jovana Savić, Nina Stijelja, Emilija Banjac, Sara Vučković, Marija Nađ, Nikolina Pilipović, Petra Milica Fazekaš, Matija Pataki i Mihajlo Čanak, kao i nastavnica fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, Svetlana Mirčić Vukobrat.

Inače, ovaj međunarodni sportsko-edukativni program je osmislio i sprovodi Sportski rukometni savez sa ciljem da se ovaj sport ponovo približi deci osnovnoškolskog uzrasta. Realizuje se u okviru saradnje Srbije, Nemačke i Francuske, uz podršku programa Erasmus+ i Evropske unije.

T. D.

FF-NS-Teodora-i-Ivana-(2)

Na Republičkom takmičenju u znanju engleskog jezika učenice sedmog razreda Teodora Petrov iz  OŠ „Đura Jakšić“ i Jovana Lisulov iz OŠ „Sveti Sava“, pokazale su zavidan nivo znanja i osvojile  drugo mesto sa 39 od maksimalnih 40 bodova.

Teodorin mentor, nastavnica Ivana Gligorin, istakla je da je ovo izuzetan uspeh:

-Teodora od prvog razreda učestvuje na takmičenjima iz engleskog jezika i u drugom razredu na međunarodnom Hipo takmičenju učestvovala je u svetskom finalu. Nebrojano puta smo se sastale, vežbale i radile testove što pokazuje njenu posvećenost. Pored talenta, rad i trud su se isplatili.

I  Branislava Vujović, Jovanin mentor, napominje da su pripreme za nadmetanje počele još u januaru:

-Jovana je talentovana i pokazala je izuzetno znanje počev od opštinskog nivoa takmičenja, a pa sve Republičkog. I sama sam prijatno iznenađena ovim uspehom s obzirom na to da je engleski jezik najpopularniji među učenicima i da je konkurencija velika.

Takmičenje je organizovano  na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, i na njemu je učestvovalo više od 600 učenika sedmog razreda iz različitih krajeva Srbije.

A.Đ..

 

smotra-recitatora

Na 56. pokrajinskoj smotri recitatora „Pesniče naroda mog“, koja je održana proteklog vikenda u Sečnju, predstavilo se deset recitatora iz našeg okruga. Kako saznajemo od Tanje Nožice iz Kulturnog centra, takmičenje je trajalo tri dana.

-Prvog dana recitovalo je 46 najmlađih učesnika. Naši predstavnici, Mirjana Vašalić, Selena Subotić i Uroš Čavić, svojim nastupima pokazali su izuzetno umeće i hrabrost ali se, nažalost, nisu se plasirali na sledeći nivo.

Drugog dana smotre nastupilo je 47 učenika uzrasta od petog do osmog razreda, među kojima su i Jovan Stepančev, Dragan Jovanić i Adriana Ćurčin iz kikindskog okruga.

-Zlatne diplome odneli su Stepančev i Jovanić što ih stavlja među dvadeset najboljih u pokrajini, dok se Stepančev plasirao i na republičko takmičenje koje će se održati polovinom maja u Valjevu – istakla je Nožica.

Učenici srednjih škola, Tibor Borisov, Lena Davidović, Vid Vašalić i Milica Popov nastupili su u nedelju.

-Možemo da se pohvalimo da su Lena, Vid i Milica dobili zlatne diplome, a Milica se takođe plasirala na republičku smotru recitatora. Ovo je izuzetan uspeh za naš okrug jer od 2010. godine nismo imali dva predstavnika na republičkom nivou.

Prema rečima učesnika i njihovih mentora, konkurencija je bila veoma jaka. Svakog dana dodeljivano je dvadeset zlatnih diploma za odgovarajući uzrast, od kojih je devetoro birano da predstavlja Vojvodinu na državnom nivou.

T. D.

bajkeri

Tokom prethodnog dana na putevima u Republici Srbiji dogodilo se 108 saobraćajnih nezgoda u kojima je poginulo pet, a povređeno je 44 lica. Tokom prethodnog dana na putevima koje pokriva Policijska uprava Kikinda dogodila se jedna saobraćajna nezgoda u kojoj je povređeno jedna osoba.

Sa poboljšanjem vremenskih uslova i početkom lepših dana, na putevima Republike Srbije beleži se povećan broj motociklista i drugih vozača dvotočkaša. Iz MUP-a podsećaju sve učesnike u saobraćaju da je neophodno poštovanje saobraćajnih propisa, kao i povećan oprez, imajući u vidu veću ranjivost ove kategorije vozača. Apeluju na motocikliste da brzinu kretanja prilagode uslovima na putu, da poštuju ograničenja i izbegavaju rizična preticanja i nagle manevre. Posebno ističu značaj korišćenja zaštitne opreme – zaštitne kacige, rukavica,
jakni i druge opreme – u skladu sa uputstvima proizvođača, jer pravilna upotreba značajno smanjuje rizik od teških povreda.

-Pozivamo i vozače putničkih i teretnih vozila da obrate dodatnu pažnju na motocikliste, posebno prilikom skretanja, uključivanja u saobraćaj i promene saobraćajne trake – navode u MUP-u.

olickov-sleme

U Velikoj sali Kulturnog centra večeras je održana promocija knjige „Sleme“ autorke Dragice Oličkov, koja je publici predstavila svoje peto književno delo, spajajući priče, poeziju i porodičnu istoriju u jedinstvenu celinu.

Kako je istakla autorka, „Sleme“ predstavlja njenu do sada najzreliju knjigu, u kojoj su se priče i pesme „same pisale“, oslonjene na lična sećanja i životna iskustva.

– Ovo je moja peta knjiga. U njoj su sada preovladale priče, dok je manji deo poezije. Priče su iz mog detinjstva, iz mog života, i nadam se da će se publici svideti – rekla je Oličkov.

Knjiga je podeljena u tri celine – prvu čine priče, centralni deo donosi rodoslov porodice Radak, iz koje autorka potiče, dok treći deo obuhvata duhovnu poeziju. Sve je objedinjeno simboličnim naslovom „Sleme“, koji, kako je autorka nagovestila, svoje puno značenje otkriva unutar samog dela.

Književna kritičarka Marija Miljković ocenila je da ova knjiga predstavlja vrhunac autorkinog dosadašnjeg stvaralaštva.

– „Sleme“ je zaista sleme na kući Dragičine poezije. Iz knjige u knjigu ona tu kuću gradi, a sada vidimo da je sve zrelija, čvršća i duhovnija. Posebna vrednost je u tome što je utkala sećanja na detinjstvo i zaboravljene vrednosti, sa merom, skromnošću i ljudskom toplinom – istakla je Miljković.

O značaju knjige govorio je i recenzent Nemanja Savić, koji je naglasio da delo prevazilazi okvire lične priče.

– Knjiga je izašla u izdanju Banatskog kulturnog centra. Reč je o mešovitom književnom delu koje spaja prozno-poetske zapise i memoarsku građu. Knjiga nije samo lično sećanje, već i univerzalno svedočanstvo o kikindskim porodicama, prostorima i ljudima, što joj daje posebnu vrednost – naveo je Savić.

„Sleme“ je namenjeno kako deci, tako i odraslima, a autorka je najavila da već ima materijal za novu knjigu, čime je jasno da njen književni put nastavlja da se razvija.

Veče je upotpunjeno nastupom dečjeg hora „Cvrčak“, koji je izveo dve pesme iz autorkinih zbirki, dajući dodatnu emocionalnu notu čitavom događaju.

T. D.

toza-remont

U fabrici „Toza Marković“ završen je remont mašina i opreme koji nije rađen više od decenije. On će omogućiti da crep iz kikindske ciglane bude kvalitetniji, a proizvodnja će se obavljati bez nepotrebnih zastoja, istaknuto je prilikom posete gradonačelnika Mladena Bogadna i njegovih saradnika, firmi koja ova godine obeležava 160 godina postojanja.

-Ozbiljna sredstva  su uložena, a urađeno je sve – istakao je Miroslav Gajić, direktor. – Remont su vodili inženjeri i zaposleni u održavanju i prema njihovim sugestijama. Počeo je 12. januara i nakon više od tri meseca sve mašine u fabrici dovedene su u ispravno stanje. U maju planiramo da pokrenemo proizvodnju i očekujem da ulaganja donesu pozitivne efekte.

U kompaniji će biti zaposleno 350 radnika, koliko je neophodno za optimalnu proizvodnju. Konkurs za posao je otvoren jer, kako navodi Gajić, dolazi do prirodnog odliva zaposlenih koji su stekli pravo na penziju:

-Na zajedničkom kolegijumu donećemo odluku o tačnom datumu pokretanja proizvodnje. Zaposleni, koji trenutno primaju zaradu od 65 odsto, kao ni svi ostali ne treba da brinu o tome da li će fabrika ponovo početi da radom. Čekamo prave uslove, a očekivani profit, zahvaljujući remontu samo jedne prese, biće osam miliona dinara veći mesečno. Postavili smo i metal detektor, reparirali smo peći i sušare. Na glinokopu je 70.000 tona odležale gline i sve to doneće nam kvalitetan proizvod – crep.

U ovom trenutku na lageru je nešto više od 8,5 miliona komada crepa prve klase. Značajna su pomeranja na tržištu u prethodnom periodu, pre svega sirovine i repromaterijala, što je dovelo do njegove nestabilnosti.

-Na zajedničkom kolegijumu donećemo odluku o tačnom datumu pokretanja proizvodnje. Zaposleni, koji trenutno primaju zaradu od 65 odsto, kao ni svi ostali ne treba da brinu o tome da li će fabrika ponovo početi da radom. Čekamo prave uslove, a očekivani profit, zahvaljujući remontu samo jedne prese, biće osam miliona dinara veći mesečno. Postavili smo i metal detektor, reparirali smo peći i sušare. Na glinokopu je 70.000 tona odležale gline i sve to doneće nam kvalitetan proizvod – crep.

„Toza Marković“ je među najstarijim fabrikama, ne samo u Srbiji, nego i u regionu, podsetio je gradonačelnik Bogdan. I pored neproverenih glasina proizvodnja u fabrici zaustavljena je isključivo zbog remonta.

 

-Što bolje poslovanje i unapređena proizvodnja puno znači za sve nas. Fabrika crepa u našem gradu starija je i od mnogih država koje postoje u svetu i na svima nama je da se borimo da je sačuvamo jer je ona bogatstvo grada, ne samo u oblasti ekonomije, već i tradicije. Gde god da odemo prva jedna od prvih asocijacija na Kikindu je upravo „Toza Marković“.  Pored geopolitičkih kretnja, proizvodnju u ovoj, ali i mnogim drugim firmama poremetila je i unutrašnja nestabilnost, te i ovog puta želim da pozovem na smirivanje tenzija. Kriza koja traje duže od 18 meseci negativno utiče na sve sfere života – precizirao je Mladen Bogdan.

Petar Zarić, rukovodilac tehničkih poslova napomenuo je da će pored olakšanog rada, remont doprineti i uštedama za fabriku.

-Ovo je veliki iskorak u odnosu na prošlu godinu i doneće boljitak kako za firmu, tako i za sve zaposlene.

Direktor proizvodnje grube keramike Dragan Đukanović navodi da će remont doprineti da pogonska spremnost bude maksimalna, ali i da proizvodnja teče bez zastoja:

-I ranijih godina bilo je remonta, ali nikada nije bio ovakav, sveobuhvatan. Rekonstrukciju vagona peći uradili smo u potpunosti. Oni su bili u lošem stanju, pa je takav bio i proizvod. Sad smo doprineli da proizvod bude odličnog kvaliteta.

Remontovane su dve ciglane, kao i glinokop, a prvi čovek grada iskoristio je priliku da rukovodstvu „Toze“ uruči plaketu Crvenog krsta prilikom opremanja prostora kuhinje u kojima se pripremaju obroci za najugroženije.

A.Đ.

 

prijem-1

Milan Panić, na Mediteranskom prvenstvu u Slovačkoj, bio je član kadetske rukometne selekcije Srbije koja je zauzela drugo mesto nakon poraza u finalu od Španije, a gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan primio ga je u Gradskoj kući.
– Siguran sam da Milan Panić još može dosta da pruži i pomogne kikindskom rukometu, a mi ćemo gledati da uvek podržimo, tu smo i važno je da mi vidimo koliko mi imamo uspeha u svim vrstama sporta i to kada pogledamo koliko su naša ulaganja manja u odnosu na veće gradove u Srbiji – rekao je Bogdan.
Turnir u Slovačkoj poslužio je kao provera za Evropsko prvenstvo za kadete, predstojećeg leta u Beogradu.
– Vodili smo protiv Španaca, od dva do tri razlike, a pred kraja su nas stigli i preokrenuli u finišu, ali do Evropskog prvenstva ima još dosta vremena da ispravimo nedostatke uz pomoć trenera Raula Gonzalesa – istakao je Panić.
Još je Jelena Čudanov, predsednica Sportskog saveza Kikinde, dodala:
– Svakako se trudimo da Kikindu promovišemo kao grad sporta, a Milan Panić je to sada na najbolji način uradio.
D. P. 

error: Content is protected !!