Кикиндски Аполо биће у суботу домаћин другог кола Централноевропског купа, на којем се очекују стреличари из: Аустрије, Румуније, Словачке, Словеније, Хрватске и Мађарске, држава чланица Стреличарског савеза централне Европе, а дан касније на распореду је и друго коло Купа Србије, на којем ће право наступа имати и страни стреличари. Надметања су заказана на ЖАК-овом стадиону Вашариште, а улаз је слободан.
Најновије
Банатско Велико Село – Гледалаца: 100. Судија: Данило Живаљевић (Панчево). Стрелци: Протић 80. за Козару, Кресоја 25. и 90+2. за Напредак.
КОЗАРА: Шево, Шкеро, Овука (Бунић), Лукић (Лисица), Рофа (Смани), Протић, Кочиш, Видовић, Лабус (Кондић), Лајић, Зељковић (Радојичић).
НАПРЕДАК: Вујовић, Савичић, Кнежевић, Ружић (Богић), Самарџија (Митровић), Микић, Татић, Рељић, Станаћев, Кресоја, Спахић.
Татић је одиграо унатраг по средини, а Кресоја (на слици) донео предност, с ивице казненог простора, ефектно из прве погодивши горњи угао. И док је први део припао Честережанима у сваком погледу, наставак је био у знаку домаћина, али тек пред крај изједначио је Протић, након асистенције Бунића, снашао се близу гола, у висини друге стативе. Када је реми био известан, Кресоја је у надокнади, још једанпут показао класу за војвођански ранг. Станаћев га је пронашао дијагоналом, Кресоја је издржао дуел и потом искоса мајсторски нациљао супротан угао.
Д. П.
Основној музичкој школи „Слободан Малбашки” за звучну изолацију учионица на конкурсу Покрајинског секретаријата за образовање, прописе, управу и националне мањине-националне заједнице опредељено је 5,7 милиона динара.

– Наше учионице су мале, а зидови танки, па се звуци из једне чују у другој учионици што често омета час. Радови ће обухватити спуштање плафона и изолацију зидова у свих 16 учионица, колико их има у школи. Улагање нам много значи и допринеће бољем квалитету рада ђака и наставника – појашњава директорка Музичке школе Маргита Детари.

Радови су почели пре Ускрса, а биће завршени до почетка маја.
А.Ђ.
Музеј Тера у суботу 9. маја постаће место сусрета уметности, игре и маште. Циркуска представа „ЛоПтице” реализована у сарадњи са Циркусфера и програмом Театроскоп, намењена је деци и родитељима и доноси несвакидашње сценско искуство кроз жонглерске дисциплине и игру лоптицама различитих величина, откривајући универзалну поруку – игра је непролазни део живота.

Кроз духовит и симболичан приступ, публика ће имати прилику да размисли о необичним питањима попут: да ли вреди чекати Додоа, има ли истине на интернету и може ли орао постати Феникс.
Програм почиње у 15 часова, а након представе, од 16 до 18 сати, посетиоце очекују интерактивне циркуске радионице. Најмлађи и они старији моћи ће да се опробају у жонглирању, ваздушним акробацијама, као и у популарном хула-хооп-у, кроз које се развијају координација, снага и креативност.

Посетиоце очекују и пратећи садржаји, уз понуду хране и пића локалних произвођача. Овај догађај део је пројекта „Фузија“, који спаја савремене уметничке форме и друштвену интеракцију, а реализује се у сарадњи са Француски институт у Србији и уз подршку Амбасада Француске у Србији.
Улаз на представу и радионице је бесплатан, а организатори позивају све заинтересоване да дођу и заједно открију свет „ЛоПтица“ – кроз игру, уметност и дружење.
У дечијем позоришту „Лане“ почео је месец Сунца. Данас, 3. маја од 19 сати, на репертоару је луткарска представа „Супермиш“, по тексту Оливере Јелкић.
Шта се деси када се три миша Џони, Љуба и Ћира побуне против мачка који их непрестано јури? Кога позвати у помоћ осим Супермиша?
У четвртак, 7. маја, од 8.30 до 11.30 сати, због радова на елекетричној мрежи без струје ће бити следеће улице у Кикинди: Семлачка, Јаше Томића од Доситејеве до Косте Бочарца, Николе Пашића од Доситејеве до Семлачке, Југовићева од Семлачке до Николе Пашића, Југовићева од Николе Пашића према Јована Поповића (пола улице), Браће Лаковић од Семлачке до Јована Поповића, Хајдук Вељкова од Семлачке до Теодора Илића Чешљљара, Војводе Путника од Николе Пашића до Семлачке, Војводе Путника парна страна од кућног броја 32 до броја 56 и броја 83 и улица Косте Бочарца.
Аранђеловац – Дворана: „Шумадија”. Гледалаца: 500. Судије: Ненадић (Младеновац) и Стефановић (Земун). Седмерци: Шамот 13(10), МРК Кикинда 3(2). Искључења: Шамот 8 минута, МРК Кикинда 14 минута.
ШАМОТ: Максовић, Прековић 2, Праштало 2(2), Илић, Крејовић 3, Спасић 9(3), Гемаљевић, Радовановић 7(5), Шећевић, Змајевић 2, Аврамовић 1, Весковић, Радисављевић 3, Марић 3, Ђорђевић, Јовановић.
МРК КИКИНДА: Балабан, Давидовић 3, Јокић 2(1), Лисица 1, Јовановић 7, Ћосић 3, Мишков, Тодоров, М. Панић, Китановић, Гајски, Л. Панић, Косановић, Петровић 3, Ковачевић 5(1), Гаћиновић.
Играч утакмице: Јанко Гемаљевић (Шамот).
Семафор: 1:2(5.), 7:3(14.), 12:7(28.), 17:11(34.), 21:14 (40,), 28:20(51.).
Након сезоне проведене у АРКУС лиги, „гриндексовци” се враћају у други ранг надметања који ће од јесени опет бити јединствен на територији целе Републике Србије и бројаће 16 клубова, да би у наредној 2027/28. сезони био смањен на 14 екипа.
Када је реч о утакмици у Аранђеловцу, Шамот је против клуба с именом нашег града већ на полувремену наговестио тријумф, имао је плус четири, а и у наставку сусрета створио је истоветан вишак голова за коначану уверљиву победу.
Тако ће Аранђеловчани наставити борбу за опстанак с крагујевачким Радничким који је пак много ближи циљу. Потом ће, у случају да Крагујевчани у наредном колу очекивано, ипак, добију Шамот, екипа која је вечерас славила против наших у дворани „Шумадија”, ићи у додатни бараж на самом крају сезоне, против неког од „супербелигаша”, практично треће екипе поменутог такмичења које је још ове сезоне, као што смо на почетку напоменули, у формату две групе.
Ако је уопште и битно, наредног викенда МРК Кикинда уписаће два бода, службеним резултатом, у неодиграном сусрету са зрењанинским Пролетером, а онда ће у утакмици без резултатског значаја дочекати Раднички, док ће Шамот тада, на самом крају, 20. маја, добити бодове „за зеленим столом”.
Д. П./ФОТО: АРКУС лига
Ветерник – Гледалаца: 150. Судија: Никола Ђурић. Стрелци: Савковић 31. и Милисављевић (аутогол) 40. минут. Жути картони: Печић (Ветерник), Лекај(ОФК Кикинда).
ВЕТЕРНИК: Митровић, Лазаревић, Хрубик, Јелић (Чалија), Гојковић, Матић (Ушћумлић), Гагић (Балабановић), Парошки, Вучковић, Савковић (Печић), Крстевски (Чавић).
ОФК КИКИНДА: Видаковић, Чутовић, Трифуновић (Чудан), Миленковић (Оторан), Лекај, Белош (Зечевић), Милисављевић, Ћировић, Вучетић (Бркљач), Вујовић (Пашић), Стојановић.
Одмах у уводу, две велике прилике за Ветерник, али голман Кикинђана Видаковић, био је изврстан и мрежа му је остала нетакнута, а запретили су домаћи и у 30. минуту, но без успеха. Међутим, минут касније Ветерничани су повели. Успавана одбрана ОФК Кикинде изиграна је на брзину, лопта је убачена са стране, а сам је пред Видаковићем био Савковић и лагано га матирао. У 40. минуту пех за госте и бизаран погодак Ветерничана, заправо аутогол Кикинђана. После акције и центаршута, лопта је у леђа погодила Милисављевића и одбила се у мрежу. Нити у наставку екипа из нашег града није угрозила домаће, ни Ветерник није претерано затезао, па је резултат из првог дела остао на снази до краја, а друго полувреме било је као супа без „вегете”.
Д. П.
Кикинђанин П. Д. (24) правоснажно је осуђен на трогодишњу казну затвора, јер је утврђено да је починио кривично дело неовлашћена производња и стављање у промет опојних дрога, сазнаје “Дневник”. Кривични поступак против њега вођен је пред Вишим судом у Зрењанину, по оптужници коју је подигло Више јавно тужилаштво у овом граду.
Према наводима пресуде, Кикинђанин је 21. фебруара 2024. године, у Кикинди, у стану у којем живи, у стању смањене способности услед дејства марихуане, држао ради продаје опојну дрогу канабис. Већа количина дроге била је подељена у пакетиће приближно једнаке грамаже, припремљене од алуминијумске фолије, који су били сакривени по различитим скровитим местима куће. Код њега су пронађени и дигитална вага за прецизно мерење са траговима кокаина, ТХЦ-а и кофеина, дробилица са поклопцем и један део фолије са траговима ТХЦ-а.
Првостепеном пресудом зрењанинског суда он је оглашен кривим и осуђен је на казну затвора у трајању од три године. Првостепени суд није утврдио било какве отежавајуће околности на страни окривљеног, а као олакшавајуће је ценио чињеницу да се ради о лицу млађе животне доби, које раније није било осуђивано и које је радно опредељено, као и да се коректно држао пред судом.
Више јавно тужилаштво у Зрењанину, међутим, уложило је жалбу због одлуке о кривичној санкцији, сматрајући да је окривљеном требало изрећи казну затвора у дужем временском трајању. Бранилац окривљеног је, пак, у својој жалби указао на наводне повреде кривичног законика и погрешно и непотпуно утврђено чињенично стање, тврдећи да је П. Д. могло бити стављено на терет само блаже кривично дело – неовлашћено држање опојних дрога, јер ју је користио искључиво за своје потребе.
Другостепеном пресудом Апелационог суда у Новом Саду, одбијене су као неосноване жалбе и јавног тужиоца и браниоца, па је потврђена првостепена пресуда Вишег суда у Зрењанину.
Извор: Дневник
Марија Миљковић, кикиндска књижевница и професорка енглеског, објавила је трећу самосталну књигу. Издавач је Банатски културни центар. Рецензију потписују књижевници Драган Батинић и Драгица Оличков. На представљању књиге у Народној библиотеци „Јован Поповић” говорио је и професор др. Јовица Тркуља.
У тврдом повезу и богато опремљена, ову књигу је дизајнерски и илустраторски обогатила Ивана Јурич.
Представљање ове књиге било је повод да с ауторком осветлимо њену поетику.
-Од прве књиге “Јерес нежности”, која је била трагање кроз личне емоције, преко књиге “Присно с невидљивим”, па до ове треће, нове „Песмарице за три срца”, све три сажимају моја искуства и као боготражитељке и као мајке и као кћери, а ту је присутно и сећање на оне којих више нема, а који су итекако присутни у мојим сећањима, иако су невидљиви- каже ауторка, додајући да се док је радила у школи као професор енглеског, без остатка се предавала свом основном занимању, у којем је имала много успеха, па је стога и правила дуже песничке паузе.

-Ја нисам плодан писац, и правила сам паузе у објављивању јер сам се предано бавила својим педагошким радом, али још у време објављивања моје друге књиге „Присно с невидљивим”, пре више од 25 година, постала сам члан Удружења књижевника Србије, што је велика част. Кад је реч о овој мојој новој збирци, откад су моје три унучице дошле на свет, песме су настајале на најприроднији начин-кад оне крену у шетњу, па ми деца пошаљу фотографију из шетње, ја им одговорим песмицом. Тако да сам кроз моје унуке поново почела да откривам свет детињства. Ово су песме које су се такорећи писале саме- наводи Марија додајући да се у овој новој књизи осврнула и на то како је бити носилац титуле баке.

-То је у мом случају и слатко, али и горко јер су моје три унуке, три дивне музе, далеко од своје нане. Све што излази из мог срца, а преточено је у стихове, има и емотивну димензију, па је и „Песмарица за три срца” у ствари намењена најпре срцима мојих унучица. Поред рецензената, имам и неколико препорука људи од струке-учитеља, педагога, психолога… и то ми је значајно, јер су оценили да је ова књига приступачна свој деци и да је поучна.
Рецензент Драган Батинић је навео да би се ова књига могла сматрати неком врстом поетског дневника. „Језичка и стилска одмереност, прилагођеност дечијем узрасту, рима и мелодичност стиха, дају песмама пријемчивост и памтљивост, што је у овој врсти књижевности посебно битно. Ово може бити и приручник свима, како децу учити и од њих учити, како опет уживати и радовати се са децом , као дете”.
Н. С.