Најновије

ljubica-vranes-i-dragoljub-bajic

Поводом Светског дана музике, вечерас са поечтком у 20 часова у башти Градске куће биће уприличено јединствено музичко вече.

Културни центар Кикинда организује концерт првака опере Народног позоришта у Београду, Љубице Вранеш и Драгољуба Бајића.

Посетиоци ће имати прилику да уживају у врхунским интерпретацијама у амбијенту једног од најлепших градских простора, а улазак на концерт је бесплатан.

 

memorijal

Родно место Мирослава Мике Антића и ове године биће стециште поштовалаца његовог стваралаштва.

41. Меморијал „Мирослав Мика Антић“, традиционална манифестација посвећена једном од најзначајнијих српских песника, новинара, сликара и филмских стваралаца, биће одржан у среду 24. јуна, са почетком у 21 сат, на Варошком тргу у Мокрину.

Према најављеном програму, учествоваће познати глумци и уметници: Нада Блам, Иван Томић, Филип Жмахер, Ружа Чавић, Јелена Тркуља, Бранислав Зубовић, Миодраг Петровић као и млади песници Симона Дмитровић, Хан Хаџибулић и Наталија Павличевић.

– Једна од новина овогодишњег Меморијала ‘Мика Антић’ је конкурс за младе песнике до 30 година. На конкурс су пристигли радови младих аутора, а стручни жири је одабрао три најбоља рада. Њихови аутори ће током манифестације у Мокрину јавно представити своје песме, након чега ће публика гласати и изабрати победника- каже за Кикиндски портал Горан Ристић, председник Савета Месне заједнице Мокрин.

Победник ће, поред Микине награде, добити и новчану награду од 100.000 динара.

-Жеља нам је да подржимо младе ствараоце и пружимо им прилику да своје радове представе широј публици. Такође, сва три награђена рада биће сачувана и објављена у посебној публикацији, која ће постати традиционални део Меморијала и сведочанство о новим генерацијама песника- истакао је Ристић.

fijakeri-(6)

Иако је прва овогодишња вожња фијакерима кроз Кикинду била најављена за прошлу недељу, киша је пореметила планове организатора и одложила очекивани почетак сезоне.

Фијакери ће на улице Кикинде изаћи данас (у недељу, 21. јуна), од 19 часова, са добро познате почетне тачке – Доситејеве улице.

Током летњих месеци, Туристичка организација Кикинде и Кикиндски коњички клуб „Банат“ настављају традицију недељних вожњи фијакерима, које из године у годину привлаче велики број суграђана и посетилаца.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

morkin-skup-1

Председник посланичке групе СНС у Скупштини Србије Миленко Јованов поручио је са скупа у Мокрину да они који су ширили лажи о наводној употреби звучног топа морају да одговарају, оценивши да је циљ таквих тврдњи био изазивање нестабилности и грађанског сукоба у Србији.

Обраћајући се окупљенима, Јованов је захвалио члановима и симпатизерима странке на, како је рекао, истрајности током протекле скоро две године.

– Велико хвала свима вама на ономе што сте издржали у протеклих скоро две године, на свим увредама и понижењима која сте претрпели ви и ваше породице. Остали сте доследни, чврсто уз нашу странку и политику председника Александра Вучића – рекао је Јованов.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

Он је истакао да се последњих дана отварају афере које јасно показују како су грађани обмањивани причама о звучном топу.

– Није случајно искоришћена реч „топ“. Измислили су причу да би оптужили председника Вучића да је пуцао на сопствени народ, а затим створили атмосферу за сукобе и грађански рат. Мало им је било што су поделили породице, прогањали децу, кварили матурске вечери и доделе диплома. Немају програм, идеју ни политику, па им је остала само мржња – поручио је Јованов.

Додао је да народ Србије сада тражи одговорност за све што се дешавало у претходном периоду.

– Време за извињења је прошло. Сада је време да одговарају они који су покушали да изазову грађански рат у Србији. Свако ко је измислио, пласирао и ширио лажи о звучном топу мора да сноси одговорност – истакао је Јованов.

У обраћању присутнима, позвао је грађане да се мобилишу и пруже подршку политици председника Србије и на великом скупу који ће бити одржан 27. јуна у Београду.

– Показаћемо да нас нису ни уплашили, ни поразили нити поколебали. Стојимо чврсто уз политику Александра Вучића, а када дођу избори победићемо их оловком, достојанствено и пристојно, као и свих претходних година – поручио је Јованов чије је обраћање испраћено громогласним аплаузима.

Члан Главног одбора СНС Владимир Галић истакао је да се широм Србије одржавају скупови са истом поруком.

– Порука народа је јасна: Србија побеђује. Побеђује политика председника Александра Вучића, а не блокадерска политика. Зато позивамо све грађане да 27. јуна дођу у Београд и покажу колико нас има – рекао је Галић.

Велики скуп у Мокрину протекао је у знаку позива на јединство, политичку мобилизацију и подршку државној политици председника Вучића.

sastavi-liga-2026-27

Након данашњих финалних утакмица баража за попуну три групе Војвођанске лиге познати су састави лига, за сезону 2026/27, у надлежности Фудбаског савеза Војводине и нижих савеза. Наравно, условно речено, јер познато је из претходних сезона, увек постоји могућност одустајања или гашења неког клуба, као и обнове целог клуба или само сениорског погона и укључење у најнижи степен надметања. Такав смо случај имали летос у Међуопштинској лиги „Кикинда-Житиште”, када су ревитализовани и у том степену стартовали Олимпија (Торда) и Будућност (Банатски Двор).
Како било, клубови са шире територије града Кикинде, осим Напретка из Банатске Тополе, нису били овога месеца директно заинтересовани за исходе доигравања, а осим тога Тополчани су испали још након полуфинала баража за попуну војвођанског „Истока”, када Куманчани нису прошли у финале.
Рецимо још, ако су циљеви баража били већа гледаност и занимиљивост такмичења, испуњена је сврха у потпуности, али с друге стране све се маратонски одужило па још кроз вреле дане. Дакле, као добра страна додатних доигравања може се рачунати поменуто, али уз раније датуме баража, што ће се и догодити ако Фудбалски савез Војводине и подручни савези на територији наше покрајине буду доследни властитим обећањима и наставе са скраћењем лига, како су то већ учинили с три групе војвођанског ранга, тзв. зонама.
Војвођанска лига „Исток” /14 клубова/: ОФК Кикинда, Младост (Омољица), Глогоњ, Јединство (Влајковац), Јединство (Банатско Карађорђево), Црвена звезда (Руско Село), Бегеј (Житиште), Слобода (Нови Козарци), Задругар (Лазарево), Борац (Старчево), Омладинац (Равни Тополовац), Борац (Сакуле), Банатул (Локве), Црвена звезда (Павлиш).
Подручна лига „Зрењанин” /16 клубова, скраћује се за сезону 2027/28. на 14/: Војводина (Перлез), Напредак (Честерег), Козара (Банатско Велико Село), Будућност (Српска Црња), 2.октобар (Кумане), МСК (Михајлово), Билећанин (Сечањ), Полет (Наково), ЖФК Банат (Зрењанин), Младост (Банатски Деспотовац), Војводина (Башаид), Русанда (Меленци), Јединство (Нови Бечеј), Црвена звезда (Војвода Степа), Борац (Зрењанин), ОФК Клек.
Међуопштинска лига „Кикинда-Житиште” /14 клубова/: Напредак (Банатска Топола), Борац (Александрово), Делија (Мокрин), ЖАК (Кикинда), Рохам (Нова Црња), Бега (Нови Итебеј), Подгрмеч (Житиште), Војводина (Ново Милошево), Јединство (Бочар), Олимпија (Торда), 1.октобар (Српски Итебеј), Борац (Иђош), Пролетер (Међа), Будућност (Банатски Двор).
Д. П. 

matura-gimnazija-2026-(6)

Ученици Гимназије „Душан Васиљев“ након окупљања код фонтане поносно су прошетали Градским тргом и тако се поздравили са једним и пригрлили део живота који им предстоји у будућности. Ученик генерације је Богдан Завишин који је завршио природно-математички смер.

-Школу сам представљао на такмичењима из српског језика и језичке културе, као и из историје. Све четири године сам полазник Регионалног центра за таленте „Душан Васиљев“ у оквиру ког сам истраживао локалну историју и писао научно-истраживачке радове. Имам освојена два прва, два друга и два трећа места на републичким такмичењима  – каже Богдан чији је циљ да упише Економски факултет у Новом Саду на смеру пословна информатика.

 

Спортиста генерације је Милош Добранић, кошаркаш.

-Представљао сам школу у екипним спортовима. Баскету и кошарци. Освајали смо сребрне медаље на војвођанским и међуокружним такмичењима. Тренирам кошарку већ седам година у клубу „Велика Кикинда“ – рекао је Милош који планира да упише ФТН у Новом Саду, производно машинство.

Директор Александар Аћимов навео је да је 77 ученика матурирало у овој генерацији:

-Као и сваку и ову генерацију памтићемо по добром. Агилни и спремни да помогну како једни другима, тако и онима којима је помоћ потребна. Сигуран сам да ће бити успешни млади људи који знају шта желе у животу и пронаћи ће свој пут.

И у наредној школској години Гимназија уписује четири одељења два природно- математичка и два друштвено-језичка.

А.Ђ.

Komarci-2

Из локалне саоуправе обавештавају грађане да ће у понедељак, 22. јуна  бити обављен третман одраслих форми комараца са земље на територији граде Кикинда.

Третман ће бити извршен у Кикинди и свим насељеним местима у вечерњим часовима. Препарат који ће се користити је Aqua K-Othrine EW 20 (активна материја Deltametrin).

У уторак,  23. јуна  биће третиране одрасле форме комараца у центру града у јутарњим сатима, од шест  сати.

Упозоравају се пчелари да је препарат Aqua K-Othrine EW 20 токсичан за пчеле. Дејство препарата траје три дана.

Поменутима данима биће извршен и ларвицидни третман комараца у каналима и барама на територији Града Кикинде. Ларвицидни третман није опасан за пчеле.

 

bvs-folklor-(1)

Банатско Велико Село у суботу 20. јуна биће домаћин Трећег дечијег фестивала фолклора „Окрени се, моје коло мало“, манифестације која из године у годину окупља све већи број младих чувара традиције из Србије и региона. У организацији КУД-а „Марија Бурсаћ“, овогодишњи фестивал окупиће више од 350 деце из 14 културно-уметничких друштава из Војводине и других крајева Србије. Током целог дана учесници ће имати прилику да се друже, упознају вршњаке из других средина и представе богатство народне традиције кроз игру и песму.

Део програма биће Дечије игре које ће се одржати од 14 до 17 часова у централном парку. Након тога уследиће свечани дефиле учесника у народним ношњама у 18.30 сати, док ће од 19 часова вече бити резервисано за велики концерт фолклорних ансамбала.

Велику подршку организацији пружили су родитељи чланова КУД-а, као и чланице удружења жена које ће за учеснике припремати крофне, колаче и различита пецива како би деца током целог дана имала обезбеђене оброке.

Поред домаћина, КУД-а „Марија Бурсаћ“, на фестивалу ће наступити КУД „Мокрин“, СКЦ „Стеван Сремац“ из Сенте, АНИП „Властимир Павловић Царевац“ из Великог Градишта, КУД „Јован Аћимац“ из Кумана, КУД „Александрово“ из Суботице, КУД „Ђура Јакшић“ из Српске Црње, КУД „Коло“ из Меленаца, КУД „Војвода Степа“, КУД „Илија Прерадовић“ из Банатског Карађорђева, КУД „Петар Кочић“ из Челарева, КУД „Јандрија Томић-Ћић“ из Крајишника, ХКПД „Матија Губец“ из Таванкута и КУД „Свети Сава“ из Каћа.

Организатори истичу да је основни циљ фестивала очување фолклорне традиције, као и неговање пријатељства, заједништва и правих вредности међу најмлађима.

Р. К.

senta-nesreca

На мосту преко Тисе код Сенте јутрос око 8.30 часова догодила се саобраћајна незгода у којој су учествовала два теретна возила.

До судара је дошло на самом мосту, а од силине удара један од камиона готово се преврнуо. Због незгоде саобраћај је био обустављен, док су на терен изашле надлежне службе ради уклањања возила и успостављања нормалног одвијања саобраћаја.

Принтскрин 192.рс

Теретно возило је ударило у металну контрукцију када је терет из возила пао на пут.

У незгоди није било повређених, али је причињена материјална штета.

 

bicikli-ugovori-2026-(6)

Додела уговора суграђанима који су остварили право на субвенцију за куповину бицикла које је додељује локална самоуправа, организовано је у Градској кући.

Ове године аплицирало је 187, а 174 њих добило је 10.000 динара, а међу њима је и Мира Новаковић која ће бицикл купити унуку:

-Павлу је други рођендан 22. јула и бицикл стиже у право време. Ово је леп гест града и ко може да не буде задовољан? Свака част за ову меру јер је то велика помоћ, посебно пензионерима који желе да обрадују своје најмилије.

Драгану Милованову превозно средство управо је бицикл.

-Имам 72 године, а бицикл који имам је малтене мој вршњак. Сваког дана возим бицикл и сада ћу коначно имати нов – открио нам је Милованов.

Моника Терзин купиће бицикл са помоћним точковима двоипогодишњој ћерки Уни.

-Уна је већ одабрала бицикл и једва чека да почне да га вози. Износ од 10.000 пуно значи јер та сума је половина цене бицикла – појаснила је Моника Терзин.

Све присутне грађане, којима су одобрена средства јер су испуњавали услове конкурса, поздравио је Младен Богдан, градоначелник

-Огромно интересовање свих вас који сте конкурисали за ову меру града, показатељ је колико вам она значи. Поред тога што желимо да допринесемо здравим стиловима живота, возећи бицикл чувамо животну средину. Потрудићемо се да унапредимо начин за конкурисање за ову меру наредне године – прецизирао је Богдан.

Сваке године овај конкурс изазива велико интересовање и пријем захтева отвори се и затвори за један дан. Конкурс расписује Секретаријат за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој, подсетио је члан Градског већа Ђорђе Тешин.

 

– За Кикинђане је бицикл традиционално превозно средство, сви их радо возе и ово је начин да помогнемо да дођете до нових двоточкаша. Живимо у равници и то нам је предност, а уједно чувамо животну околину и пропагирамо здрав начин живота – казао је Тешин.

Суграђани који су потписали уговоре треба да оду до продавница из којих су узели предрачуне и регулишу куповину бицикла које су одабрали. Сви који нису потписали уговоре могу то да учине у поменутом Секретаријату.

А.Ђ.

 

 

error: Content is protected !!