Најновије

euromelanoma-2026-(3)

Opšta bolnica priključila se preventivnoj kampanji Euromelanoma dan, koja je deo je evropske kampanje za rano otkrivanje malignih tumora kože. Cilj je rano otkrivanje promena na koži i očuvanje zdravlja stanovništva.

-Radilo se u dve ambulante i sugrađani su bili veoma zainteresovani. Pregledali smo 32 pacijenata. Cilj kampanje je da stanovništvo bar jednom godišnje preventivno pregleda kožu kako bi se na vreme otkrili eventualni melanomi i drugi oblici raka kože – istakao je dr Siniša Jolić, dermatovenerolog koji je obavljao preglede zajedno sa dr Milicom Agić. – Naša želja je da podignemo svest o raku kože jer je kampanja posvećena prevenciji, ranom otkrivanju i lečenju raka kože. Više nije problem samo sunce kojem se izlažemo tokom leta, nego tokom čitave godine.

Ove godine fokus je na dezinformacijama o izlaganju suncu i o prevenciji raka kože koje kruže društvenim mrežama, posebno među adolescentima. Nedavni trendovi na platformama kao što su TikTok i Instagram pokazuju sve više obmanjujućih poruka koje podstiču rizična ponašanja poput namernih opekotina od sunca ili obeshrabrivanje upotrebe mera zaštite od sunca. Da bi se rešio ovakav izazov, kampanja Euromelanoma 2026 usvaja komunikacionu strategiju usmerenu na digitalne tehnologije i prema adolescentima i mlađim odraslima putem društvenih mreža.

-Godišnje u našoj Bolnici otkrijemo petnaestak osoba kod kojih dijagnostifikujemo melanom, a deset puta je više onih sa nemelanomskim tumorima. Na svakom pregledu radimo skrining kompletne kože i dermoskopske preglede, a sugrađanima su omogućeni i, zakazani, digitalni pregledi. Preventivno, rano, otkrivanje takozvanih „tankih“ melanoma je najvažnije. To je melanom koji u svom promeru nije veći od 0,8 do 0,9 milimetara. Ukoliko neko primeti da mladež raste, menja boju, krvari, zadaje bol neophodno je  da se što pre javi dermatologu, kako bi obavio dermoskopiju – dodao je dr Siniša Jolić.

A.Đ.

sis

U okviru svečanog obeležavanja Gradske slave, letnjeg Svetog Nikole, u petak 22. maja od 19 sati u Narodnom pozorištu biće održan koncert sestara Gobović.

Muzički tandem koji izvodi tradicionalnu muziku čine bliznakinje Marina i Marija Gobović, koje su za svoj rad dobile zlatnu Medalju za zasluge Republike Srbije. Laureatkinje su brojnih nagrada i priznanja za očuvanje srpske izvorne muzike, doprinos kulturi, umetničko stvaralaštvo i rad sa najmlađima.[

Sestre Gobović su nastupale širom sveta od Amerike, Švajcarske, Rumunije, pa do Mađarske.

Koncert organizuju Grad Kikinda i Kulturni centar Kikinda.

jefimija-ples-senta

Studio plesa „Jefimija“ ostvario je veliki uspeh na Svetskom prvenstvu u plesu, koje je juče održano u Senti. Mlade plesačice nastupile su sa šest koreografija i još jednom potvrdile svoj talenat, predan rad i kvalitet.

Na takmičenju su osvojena četiri prva i dva druga mesta, a pored medalja stigle su i dve specijalne nagrade koje su dodatno obeležile nastup studija.

Koreografija „Here I Go“ obezbedila je plasman u Barseloni, dok je za koreografiju „Kalifornija“ osvojena besplatna kotizacija za takmičenje u Temišvaru, koje će biti održano 25. oktobra.

Iz Plesnog studija ističu da posebnu težinu ovim uspesima daje činjenica da su nagrade potvrđene na dva različita takmičenja i od strane različitih sudija, što je još jedan dokaz kvaliteta i rada mladih plesačica.

– To samo potvrđuje da su naše devojke svetske, a naše – poručili su ponosno iz „Jefimije“.

Veliku zahvalnost uputili su i roditeljima, koji su im, kako kažu, najveća podrška u svakom nastupu i takmičenju.

Iz „Jefimije“ su najavili da će 31. maja Studio plesa i folklorna sekcija održati završni koncert.

AKCIJA-SAOBRACAJ-(5)

Na području Policijske uprave u Kikindi za dane vikenda dogodile su se dve saobraćajne nezgode u kojima su dve osobe zadobile lakše telesne povrede. U nezgodama je nastala materijalna šteta u iznosu od 20.000 dinara.

Saobraćajne nezgode su se dogodile zbog radnje vozilom.

Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja ukupno su sankcionisana 134 učesnika u saobraćaju. Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno je osam vozača, od kojih su četiri  zadržana u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 promila odnosno imali su nedozvoljene psihoaktivne supstance.

Takođe, otkriveno je 13 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 76 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 37 ostalih prekršaja.

struja-brojilo

Zbog planiranih radova na električnoj mreži, sutra, 19. maja, od 9 do 9.30 časova ulica Miladina Zorića od Glavne do kućnog broja 32 u Nakovu biće bez električne energije.

U sredu, 20. maja, od 8.30 do 11.30 sati bez struje će biti domaćinstva u sledećim ulicama:  Jugovićeva od kućnog broja 45 do Nikole Pašića, Braće Lakovića od Jaše Tomića do Jovana Popovića, Vojvode Putnika od Jaše Tomića do Nikole Pašića, Nikole Pašića od Vojvode Putnika do Semlačke, Semlačka od Hajduk Veljkove do Nikole Pašića, Jugovićeva od Semlačke do Nikole Pašića, Koste Bočarca (Semlačko sokače), Braće Laković od Semlačke do Jaše Tomića, Jaše Tomića od Semlačke do Vojvode Putnika, Hajduk Veljkova od Teodora Ilića Češljara do Semlačke, Semlačka od Kralja Petra Prvog do Hajduk Veljkove, Vojvode Putnika od Teodora Ilića Češljara do Jaše Tomića, Jaše Tomića od Braće Laković do Vojvode Putnika.

 

hajduk-divos-ofk-kikinda

Divoš – Sudija: Marko Popov (Zrenjanin). Strelci: Mitrović 29, Nađ 48, Čutović (autogol) 49, Đurić 54, Zolnajić 59. i Veselinović 76. za Hajduk, Vujović 18. i 26, Trifunović 34. i Lekaj 81. za OFK Kikindu. Žuti kartoni: Ivanović, Krtinić, Cerović, Marinković (Hajduk).
HAJDUK: Bajić, Ivanović (Mandić), Lazarević, Nađ, Zolnajić, Krtinić (Đurić), Cerović (Veselinović), Trajković (Petrenj), Mitrović, Marinković (Ahmetović), Petrić.
OFK KIKINDA: Vidaković, Zečević, Čutović, Molnar, Otoran (Čudan), Trifunović, Lekaj, Beloš (Stepančev), Vučetić, Vujović (Kecman), Stojanović.
Nesvakidašnji rezultat, barem za trećeligaški rang nadmetanja, u rezultatski potpuno nebitnom meču.
D. P.

sloboda-nk-gradnulica-zr

Novi Kozarci – Stadion: „Ilija Pantelić”. Gledalaca: 100. Sudija: Stefan Paunović (Žitište). Strelci: Terzin 40. za Slobodu, Titin 10. i Mijatov 77. za Gradnulicu. Crveni karton: Velevski (Gradnulica) 90+7.
SLOBODA: Živkov, D. Marković, Bogojević, Galić, Vrbački, Misić, Terzin, Čubrilo, Vokić, Đurđević (B. Marković), Jovandić.
GRADNULICA: Kojić, Tasić, Rudan, Runjevac (Barošević), Gardinovački, Zekanović (Velevski), Titin (Mijatov), Stanić, Vlaučin (Knežević), Radanović (Šemić), Lisica.
Titin je u uvodu doneo prednost lideru, izvesno i novom srpskoligašu, nakon nespele ofsajd zamke domaćina, kada je golman Živkov najpre u situaciji jedan na jedan odbranio udarac, ali je igrač gostiju odbitak poslao u mrežu. Pred odmor poravnao je Terzin, s peterca prosledivši povratnu loptu, dobijenu od Galića, u suprotan ugao. Imali su Novokozarčani stativu i prečku i još nekoliko opasnih prekida, ali bliže kraju usledila je kazna, rezervista Mijatov, koji je zamenio strelca prvog pogotka za Zrenjanince, iz prve s 25 metara pogodio je gornji ugao za tri boda, praktično, vrednih plasmana u Srpsku ligu.
D. P.

krave

Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo objavio je konkurs za sufinansiranje investicija u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava radi kupovine novih mašina i opreme za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje u stočarstvu za čega je opredelio 130 miliona dinara.

Konkursom Pokrajina sufinansira 60 odsto troškova za opremanje govedarskih farmi, svinjarskih, ovčarskih, kozarskih i živinarskih farmi, nabavku opreme za mužu, hlađenje i skladištenje mleka, opremu za izđubravanje, za pripremu, rukovanje i distribuciju koncentrovane i kabaste hrane na gazdinstvima, i nabavku pčelinjih društava i opreme za pčelarstvo.

Najviše po jednoj prijavi stočari mogu da dobiju tri miliona dinara za investicije u opremanje farmi, a najmanje 150.000 dinara. U sufinansiranju investicija u pčelarstvu makismalan iznos bespovrantog novca je pola miliona dinara, a minimalno po jednoj prijavi se može dobiti 50.000 dinara.

Za fizička lica, preduzetnike i pravna lica, čije je gazdinstvo registrovano na području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, žene nosioci poljoprivrednih gazdinstava, i fizičko lice i osnivač pravnog lica mlađi od 40 godina, bespovratna sredstva za podršku investicija iznose 70 odsto od ukupnih prihvatljivih troškova.

Dodatne informacije i termin za konsultacije mogu se dobiti isključivo putem elektronske pošte: psp@vojvodina.gov.rs. Termin za konsultacije se može zakazati i putem telefona broj: 021/487-4411 od 10 do 12 časova.

Konkurs je otvoren do 12. juna.

struja-radovi

Zbog planiranih radova na eleketričnoj mreži, u utorak, 19. maja, od 9 do 12 sati biće iskljena domaćinstva u Kikindi u sledećim ulicama: Kumanovska od Đure Daničića do Veljka Petrovića, Kraljevića Marka od Đure Daničića do Žarka Zrenjanina, Žarka Zrenjanina od Albertove do Save Lipovanova, Vatrogasno spremište, Kraljevića Marka od Žarka Zrenjanina do Đure
Oličkova, Kumanovska od ul.Đure Daničića do Žarka Zrenjanina, Albertova od  Žarka Zrenjanina do Laze Kostića, Žarka Zrenjanina od Kumanovske do Kinđe, Laze Kostića od Albertove do Kraljevića Marka, Dimitrija Tucovica od Albertove do Kraljevića Marka, Gavrila Principa od Novosadske do Žarka Zrenjanina, Sutjeska od Žarka Zrenjanina do Moravske, Prizrenska od Sterije Popovića do Nikole Francuskog, Žarka Zrenjanina od Sterije Popović do Albertove, Suvačarska od Žarka Zrenjanina do Đure Daničića i Đure Daničića od Suvačarske do Albertove.

 

noc-muzeja-2026-(7)

Povodom obeležavanja Međunarodnog dana muzeja, u Narodnom muzeju, u Galeriji „Nova“, otvorena je izložba „Život u banatskoj vojnoj granici“, autora Ivana Radića. Kroz izložene slike, geografske karte, oružje, pa i kuće u kojima se živelo na verodostojan način približen  je svakodnevni život na prostoru južnog Banata tokom perioda Vojne granice.

-Izložba je nastala povodom obeležavanja 300 godina od Požarevačkog mira i kroz bogatu dokumentarnu građu, ilustracije, rekonstrukcije i vizuelne prikaze osvetljava istorijske, kulturne i društvene promene koje su oblikovale Banat tokom 18. i 19. veka – navodi autor – Pre osnivanja Velikokikindskog distrikta osnovana je vojna granica i posetioci mogu da se putem ove izložbe uvere u promene koje su se desile u tom periodu. Na koji način su ljudi živeli i kako su dolazile promene za stanovništvo koje je regrutovano kao vojna snaga. Vojne vlasti upravljale su životima običnih ljudi i uslovljavali su ih da budu u vojnoj službi.

Kroz bogatu izložbu posetioci imaju priliku da se upoznaju sa životom graničara, razvojem naselja, vojnom organizacijom i običajima stanovništva koje je živelo na prostoru nekadašnje banatske vojne granice.

-Poseban segment postavke čine rekonstrukcije uniformi, istorijske mape i ilustracije koje verno prikazuju vreme velikih promena na prostoru južnog Banata i šireg podunavskog regiona. Vojna uniforma ima veliki uticaj i upliv na narodno odelo. Na samom početku dolazi do otpora jer su Srbi smatrali da uvođenjem uniforme gube svoj identitet. Marija Terezija, pošto je videla reakcije, ostavila je vreme da se stanovništvo navikne na uniforme koje su kasnije bile toliko prihvaćene, da su ih graničari nosili i nakon završetak vojnog roka kao uspomenu na ratišta na kojima su bili. Pojedini delovi vojne uniforme prihvaćeni su i kao narodno odelo – kaže Radić.

Sa uvođenjem promena dolazi i do boljeg života stanovništva, razvija se trgovina, obrada zemlje je bolja i efikasnija.

-Tokom 100 godina, to su četiri generacije jedne porodice, spremnije se dočekuje 19. vek kada su ljudi sa ovih prostora pomogli Srbima sa druge strane Save i Dunave da dođe do spajanja u jednu zemlju Srbiju – dodao je Ivan Radić.

Slike su delo studenata sa Fakulteta primenjene umetnosti. U okviru nastave studenti, tada treće godine, tokom čitave godine radili su na rekonstrukciji uniforme graničara banatske vojne granice. Pre likovnih prikaza sledilo je istraživanje, a nakon toga sa kostimografima iz pozorišta urađena je rekonstrukcija uniformi. Od pet, koliko treba da se uradi i da prikažu njihov razvoj, urađen su dve pešak i strelac.

Miloš Pušara, v.d. direktor Narodnog muzeja napomenuo je da će biti organizovana stručna vođenja kroz izložbu i predavanja:

-I mi smo doprineli da izložba bude bogatija tako da smo izložili i deo naše etnološke i istorijske zbirke. Ona ima snažnu simboliku jer su granica, kolonizacija i migracije važan segment naše nacionalne istorije. Pozvaćemo i učenike da nas posete i tako više saznaju o lokalnom nasleđu.

Otvaranju izložbe prisustvovala je i Marijana Mirkov, članica Gradskog veća koja je pozvala građane da dođu i da vide postavku koja sve vraća u vreme koje ne sme da se zaboravi.

-Ovo je prilika da svi mi vidimo kako je Banat nekada izgledao, kako su živeli, razmišljali i koje nade i želje su imali graničari, šta da ostave svima nama. Istorija su ljudi i na nama je da sačuvamo kulturu sećanja na naše pretke – precizirala je Marijana Mirkov.

Posebna atrakcija je prikaz stanovanja. Urađene su makete kuća koje predstavljaju evaluaciju kuća kroz 18. vek, a u prirodnoj veličini je koliba koja je najzanimljiviji tip staništa.

Sve posetioce iznenadili su Milan i Vid Vašalić koji su svirali na arhaičnim instrumentima i pevali stare pesme.

A.Đ.

 

error: Content is protected !!