У Кикинди је у четвртак, 3. јула, измерена највиша дневна температура од 37,5 степени Целзијуса и наш град био је међу најтоплијим у Србији. Сличне температуре измерене су и у Новом Саду, Зрењанину, Сремској Митровици, Великом Градишту, Ћуприји, Нишу и Лесковцу.
Како сазнајемо у Метеоролошкој станици у Кикинди за данас, 4. јул очекују се још више температуре.
-И у наредним данима задржаће се температуре изнад просека за ово доба године и са тропским ноћима јер температуре неће падати испод 20 степени Целзијуса. Тек од уторка и среде очекује се мањи пад, са температурама испод 30 степени. Највиша температура забележена је 26. јуна када је измерено 39 степени. Наредног дана пало је око 7 литара кише по квадратном метру у раним јутарњим сатима и то су једине падавине које смо имали прошлог месеца – наводе у Метеоролошкој служби.
Са порастом температура, Служба Хитне помоћи кикиндског Дома здравља имала је много више посла, а поред хроничних болесника, за помоћ се обраћају и пацијенти који до сада нису имали озбиљнијих здравствених тегоба. Број позива повећао се за више од 50 процената, а нарочито последњих недеља, од када су почеле летње врућине.
Европа се суочава с екстремно високим температурама, што је према климатској агенцији УН постало учесталије због „људски изазваних климатских промена“. Шпанија и Енглеска забележиле су најтоплији јун откад постоје мерења. У Француској је ово био други најтоплији јун од 1900. године.
А.Ђ.
По два првопласирана тима из сваке групе проћи ће у нокаут фазу односно четвртфинале.
Д. П.
Управни одбор Рукометног савеза Србије усвојио је календар такмичења за предстојећу 2025/26. сезону и потврдио учешће клубова који су се, у сада већ минулој такмичарској години, пласирали у АРКУС лигу. Почетак нове сезоне мушке АРКУС лиге заказан је за 13. септембар, а нема промена када је реч о систему надметања па ће и наредне сезоне лига бројати 12 клубова. У највишем рангу такмичења нови су: зрењанински Пролетер, аранђеловачки Шамот и МРК Кикинда, а најјачу конкуренцију Србије, напустили су београдски Обилић, костолачки Рудар и лазаревачка Колубара и они ће се наредне сезоне такмичити, распоређени у две групе, у Б лиги.
Надметање у АРКУС лиги одвијаће се, као и протекле сезоне, у два дела. У првом делу играће се по двоструком бод систему и биће одиграна 22 кола. По завршетку класичног дела надметања, уследиће други део у којем ће четири првопласиране екипе доигравати за првака (биће то тзв. плејоф), тимови од петог до осмог места играће за пласман (плејин) док ће најслабији тимови, од деветог до 12. места, формирати групу за останак (плејаут). Из лиге ће испасти два најслабија клуба у плејауту, а трећи одоздо играће бараж за опстанак против екипе из Б лига која то право избори.




– Ова монографија ће бити друкчија – неће садржати само податке, већ и репортаже, као и QР кодове који ће читаоце водити ка дигиталним платформама где ће моћи да виде више слика и информација – истакла је Рамона Тот, председница „Еђшега“ и чланица Савета мађарске националне мањине.
„Еђшег“ ове године обележава и 120 година од рођења Јожефа Атиле, једног од најзначајнијих мађарских песника 20. века. У част овог јубилеја, глумачка секција друштва, која носи његово име, припрема представу сенки под називом „Атила Јожеф – човек иза линија“, која ће осветлити песников животни пут, унутрашње борбе и дубину његовог стваралаштва. Режију потписује Шандор Кираљ.
– Захваљујући средствима које је Удружење грађана „Кекенд” добило по конкурсу Министарства културе, већ смо одржали неколико програма песнику у част: радионице, рецитовања и наступ музичког састава „Мечвираг“ из Сенте који је извео композиције на основу његових текстова. Последњи у низу је позоришна представа, чија се премијера очекује до краја јула – додала је Рамона Тот.
Поред културних активности, у току је и адаптација новог објекта намењеног раду Друштва. Зграда, која се налази преко пута „Еђшега“ недавно је купљена уз подршку Савеза војвођанских Мађара, Националног савета мађарске националне мањине и Владе Мађарске.
– Наши чланови, аматери, уређују нови простор. Током лета планирамо да завршимо летњу сцену у дворишту, док су просторије унутар зграде намењене раду секција. Тамо већ ради секција веза, а у зграду су унесене и ношње фолклорног ансамбла.