Најновије

penzioner-11

Odlazak dece iz roditeljskog doma često se opisuje kao prirodan sled događaja, ali za mnoge majke i očeve taj trenutak ume da donese neočekivano duboku prazninu. Kuća postaje tiša, dani duži, a roditelji se iznenada suočavaju s pitanjem: šta sada, kad su svi razlozi za brigu i svakodnevne obaveze nestali? Upravo taj period prelaska i prilagođavanja naziva se sindromom praznog gnezda.

Specijalizantkinja medicinske psihologije, Jovana Davidhazi, objašnjava da je ovaj sindrom u osnovi očekivana faza u životnom ciklusu svake porodice.

-To je prirodan proces navikavanja na novonastalu situaciju, a roditelji kroz njega prolaze lakše ili teže zavisno od ličnih i porodičnih okolnosti – rekla je naša sagovornica.

U manjim sredinama, poput Kikinde, deca najčešće odlaze u veće gradove zbog obrazovanja ili posla, pa je taj osećaj gubitka često pojačan jer fizička udaljenost postaje stvarna prepreka svakodnevnim kontaktima.

-Koliko će sindrom biti izražen, zavisi od toga kakav su odnos roditelji izgradili sa detetom i koliki deo svog identiteta su vezali za roditeljsku ulogu – napomenula je Davidhazi.

Fenomen gubitka uloge je ključan. Ako je roditeljstvo bilo centralni deo nečijeg život, teško je pronaći novu svrhu kada deca odu. Majke su često teže pogođene jer su u većini slučajeva bile više uključene u svakodnevne potrebe deteta, ali i očevi prolaze kroz sličan proces, samo ga teže izražavaju.

Sindrom praznog gnezda može imati simptome koji liče na depresiju: tuga, osećaj bezvrednosti, zabrinutost i strah od budućnosti. Ipak, kako objašnjava psihološkinja, u pitanju je prolazna faza koja se s vremenom ublažava.

-Za razliku  od depresije, ovi simptomi ne opterećuju osobu do te mere da ne može da funkcioniše. Ako tuga i bezvoljnost traju duže od šest meseci i počnu da utiču na svakodnevni život, tada govorimo o mogućem razvoju psihičkog poremećaja i to je trenutak kada treba potražiti stručnu pomoć – savetovala je naša sagovornica.

Roditeljima koji prolaze kroz ovaj period Davidhazi predlaže da održavaju bliske odnose sa svojom decom, čak i ako žive daleko. Važno je da se kontakti ne prekinu – pozivi poruke, zajednički planovi, to sve pomaže da se održi povezanost. Isto tako ključno je da roditelji ponovo pronađu sebe u svakodnevnim aktivnostima.

-Posvetite se poslu, hobijima, prijateljima, svom partneru. Zajednička podrška unutar bračnog odnosa može mnogo olakšati prilagođavanje novoj porodičnoj dinamici – istakla je psihološkinja.

Sindrom praznog gnezda, dakle, nije bolest – to je dokaz da su roditelji odradili svoj posao, da su deci dali korene i krila. Iako taj trenutak ume da zaboli, on istovremeno otvara prostor za novo poglavlje života, u kojem roditelji ponovo mogu da otkriju sebe, svoje želje i svoj mir. U porodicama gde su porodične veze posebno jake, to nije kraj – to je samo drugačiji oblik bliskosti, sazreo i tih, ali jednako vredan.

 

 

policija

U prethodna 24 sata na području Policijske uprave u Kikindi dogodile su se dve saobraćajne nezgode u kojima je jedno lice poginulo, a jedno je povređeno. Policija upozorava da je neprilagođena brzina i dalje jedan od glavnih uzroka teških saobraćajnih posledica i apeluje na sve učesnike u saobraćaju da budu odgovorniji.

Poginulo lice je četrdesettrogodišnji B. N. iz Čantavira koji se biciklom kretao putem između Bogaraša i Tornjoša kod Sente. Na njega je putničkim vozilom naleteo V. L. (62). Biciklista je preminuo na licu mesta.

Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, tokom protekle nedelje na putevima Srbije zabeležene su 633 saobraćajne nezgode. U tim nesrećama život je izgubilo osam lica, dok je 315 osoba povređeno.

Kako se navodi u apelu Policijske uprave u Kikindi, analize pokazuju da je neprilagođena brzina jedan od dominantnih faktora koji dovode do saobraćajnih nezgoda. Brzina smanjuje mogućnost pravovremene reakcije vozača, produžava zaustavni put i značajno povećava posledice sudara.

Zbog toga policija poziva vozače da putovanja planiraju unapred i da predvide najmanje 20 odsto više vremena za vožnju, kako bi izbegli žurbu i rizična ponašanja usled kašnjenja ili nepredviđenih okolnosti na putu.

Istovremeno, podsećaju se vozači da poštuju ograničenja brzine, prilagode vožnju uslovima na putu i vremenskim prilikama, kao i da prave pauze tokom dužih putovanja. Pešacima, biciklistima i motociklistima upućen je poziv na dodatni oprez i strogo poštovanje saobraćajnih propisa, jer spadaju među najugroženije učesnike u saobraćaju.

Iz Policijske uprave u Kikindi poručuju da bezbedno učešće u saobraćaju nije samo zakonska obaveza, već i pitanje lične i zajedničke odgovornosti, uz poruku da bezbednost na putevima zavisi od svih nas.

melizmi-2

Ženska pevačka grupa „Melizmi“ obeležila je dvadeset godina aktivnog rada jubilarnim vokalno-instrumentalnim koncertom „Poljubac za oproštaj“, priređenim kao svojevrsni presek njihovog dosadašnjeg umetničkog i istraživačkog delovanja. Koncert je okupio članice ansambla, gostujuće instrumentaliste i orkestar, sa jasnim fokusom na očuvanje i savremeno predstavljanje tradicionalne muzičke baštine.

Program je koncipiran u više celina. Početak koncerta bio je posvećen pesmama sa prostora Kosova i Metohije, sa akcentom na prizrensku tradiciju i nošnju. Program, kako je navedeno, osmišljen je u saradnji sa autorkom i etnomuzikologom Gordanom Roganović, koja je uklopila nošnje i scenski prikaz. U središnjem delu usledila je manja retrospektiva grada, dok je završnica donela pesme sa terena – napeve koji su živeli u narodu, a ovom prilikom predstavljeni u drugačijem aranžerskom ruhu, uz izraženiju instrumentalnu slobodu i elemente džeza.

Osnivačica i članica grupe Biljana Mandić istakla je da ansambl od osnivanja deluje sa ciljem očuvanja pesme, običaja, nošnji i nematerijalnog kulturnog nasleđa.

-Grupa se tematski oslanja na životni ciklus žene, okuplja oko petnaest članica različitih generacija i kontinuirano sarađujemo sa stručnjacima iz oblasti muzike i koreografije. Krilatica koja prati naš rad je: „Da bismo znali kuda idemo, moramo znati odakle dolazimo“.

IMG-20251229-171431

U dvorištu Osnovne škole „Vuk Karadžić“ u Kikindi danas u 17 časova otvoreno je klizalište, u okviru manifestacije „Kikindska zima“. Otvaranje je okupilo veliki broj građana, pre svega dece i porodica, koji su prve zimske sate na ledu dočekali u prazničnom duhu.

Klizalište je otvoreno u organizaciji Turističke organizacije grada Kikinde i predstavlja jedan od centralnih sadržaja zimskog programa u gradu. Radiće u narednih mesec dana — radnim danima od 14 do 20 časova, dok je vikendom radno vreme od 12 do 22 časa. Cena iznajmljivanja klizaljki iznosi 200 dinara, a sat vremena klizanja takođe 200 dinara.

Današnji dan su sa posebnim oduševljenjem čekali najmlađi Kikinđani. Devetogodišnja Milica Linjački kaže da ovu aktivnost jedva dočeka svake godine.

-Klizalište je super, dolazim svake godine. Zimi najviše čekam klizalište i paketiće – rekla je ona.

Slično iskustvo podelila je i njena vršnjakinja Dunja Bukva, koja ističe da redovno dolazi na led jer, kako kaže, „voli klizanje i dobro joj ide“.

V. d. direktora Turističke organizacije, Jasmina Orašanin, istakla je da je cilj ovog prostora da ponudi mesto za rekreaciju i druženje tokom zimskih meseci.

-Klizalište je osmišljeno kao mesto uživanja i stvaranja zimskih uspomena za sve generacije. Verujemo da će biti tačka okupljanja dece, mladih i odraslih – navela je Orašanin, pozvavši sugrađane i goste da posete klizalište i učestvuju u programu.

Poseban utisak na posetioce ostavila je praznična atmosfera na samom otvaranju. Uz božićne pesme i veliki broj dece, prostor klizališta bio je ispunjen likovima iz zimske bajke — dva Deda Mraza, vilenjak i Snežna kraljica delili su slatkiše i pozdravljali najmlađe. Deda Mraz je, pored poklona i zagrljaja, pojedinim devojčicama koje nisu imale novca za klizanje platio klizaljke i vreme na ledu, što je obeležilo veče i izazvalo pažnju prisutnih.

Gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan naglasio je da veliko interesovanje građana potvrđuje značaj ovakvih sadržaja.

-Klizalište je prepuno i vidi se da su i deca i roditelji ovo dugo čekali. Potrudili smo se da obezbedimo i prateće sadržaje, od animacije do toplih napitaka. Iako je ove godine otvaranje bilo nešto kasnije zbog vremenskih uslova, reagovali smo čim su temperature to dozvolile – istakao je Bogdan.

bolnica-donacije-(21)

Komisija za zaštitu od bolničkih infekcija Opšte bolnice Kikinda donela je odluku o privremenoj zabrani poseta pacijentima na svim stacionarnim odeljenjima. Odluka stupa na snagu sutra, 30. decembra 2025. godine.

Zabrana je uvedena kao preventivna mera radi smanjenja rizika od unošenja i širenja respiratornih infekcija i gripa, u skladu sa Predlogom mera za prevenciju i suzbijanje širenja ovih oboljenja koje je preporučio Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut”.

Posete će biti dozvoljene isključivo u izuzetnim situacijama, kada za to postoje medicinski ili socijalni razlozi. U takvim slučajevima neophodno je prethodno odobrenje nadležnog rukovodioca, kao i primena svih propisanih mera prevencije kako bi se umanjio rizik od prenosa infekcija.

Istovremeno, u Opštoj bolnici Kikinda obavezno je nošenje zaštitnih maski i druge lične zaštitne opreme za sve zaposlene, kao i za sva lica koja ulaze i borave u bolnici.

Iz bolnice apeluju na građane da pokažu razumevanje i poštovanje donetih mera, koje su usmerene na zaštitu zdravlja pacijenata i zdravstvenih radnika u periodu povećane učestalosti respiratornih infekcija.

 

paketic-studenti

Studenti Visoke škole strukovnih studija za obrazovanje vaspitača su danas uručili paketiće prikupljene u okviru humanitarne akcije Studentskog parlamenta „Humanitarni paketić“ deci na dečjem odeljenju Opšte bolnice u Kikindi. Akcija je organizovana s ciljem da se najmlađim pacijentima, koji praznike provode u bolnici, ulepša boravak i bar nakratko odvrate misli od lečenja.

Ina Maglovski, studentkinja treće godine i predsednica parlamenta, istakla je da se akcija organizuje već nekoliko godina unazad.

-Drago nam je što možemo da donesemo osmeh deci, posebno onoj koja praznike ne mogu da provedu kod kuće sa porodicom. Inicijator akcije je Studentski parlament, a paketići se prave isključivo na bazi donacija koje prikupljamo oko dve nedelje – rekla je Maglovski. – Ove godine pripremljeno je oko 80 paketića, koje smo spakovali za samo jedan dan. U akciji je učestvovalo osam studenata – dodala je ona.

Prema rečima dr Slobodana Lazara, lekara specijaliste na dečjem odeljenju, ovakve akcije mnogo znače.

– Deci boravak u bolnici predstavlja stresno i često traumatično iskustvo, a jedan ovakav gest im makar na kratko skrene misli i ulepša dan – naglašava dr Lazar.

Sa dečjeg odeljenja poručuju da će paketići biti podeljeni deci koja budu primljena tokom praznika.

-Ulepšali ste boravak i doneli lepe uspomene onima kojima je bolnica tokom praznika jedno teško iskustvo. Za ovakvu akciju bio je potreban veliki trud i mi to iskreno cenimo – poručili su lekari sa odeljenja.

Trenutno se na odeljenju nalazi mali broj pacijenata, što je uobičajeno za praznični period.

Dr Lazar ističe da je sezona gripa u punom jeku i da se veliki broj dece javlja sa visokom temperaturom, najčešće najmlađi pacijenti, ali da u većini slučajeva nema potrebe za bolničkim lečenjem.

-Deca i roditelji, ako nema preke potrebe, ne ostaju u bolnici tokom praznika. Zadržavaju se samo oni pacijenti kod kojih je hospitalizacija neophodna – navodi dr Lazar.

 

Ana-bronza-28.12.2025.

Takmičari Streličarskog udruženja Apolo nastupili su na takmičenju u indor streličarstvu u Banatskom Novom Selu u organizaciji SK Pančevo. Ana Lukić osvojila je bronzanu medalju u kategoriji juniorki u stilu olimpijski luk.

Indor takmičenje je dvoranski tip takmičenja gde se puca na mete udaljene 18 metara. Na takmičenju je učestvovalo oko 90 streličara iz cele Srbije. Ovo je bio drugi rangirni turnir u novoj takmičarskoj sezoni.

saobracajna-policija-mup-2

Na području Policijske uprave u Kikindi u danima vikenda dogodile su se 2 saobraćajne nezgode sa materijalnom štetom, gde je nastala ukupna materijalna šteta u iznosu od 185.000 dinara.

Saobraćajne nezgode dogodile su se zbog radnje vozilom. Zbog učinjenih saobraćajnih prekršaja, zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka podneti su protiv 8 učesnika u saobraćaju i izdat je 71 prekršajni nalog.

Istovremeno, iz saobraćaja je zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola i psihoaktivnih supstanci isključeno 16 vozača, od kojih je 1 lice zadržano u trajanju do 12 časova, jer je izmerena količina alkohola u organizmu prelazila granicu od 1,20 mg/ml alkohola.

Takođe, otkriveno je 28 prekršaja nekorišćenja sigurnosnog pojasa, 100 prekršaja prekoračenja dozvoljene brzine kretanja vozila i 45 ostalih prekršaja.

slavka-francuski

Ponovo je u nedelju uveče cela zemlja mogla da se uveri u vokalno majstorstvo Kikinđanke Slavke Francuski Mike. Praznična emisija „Nikad nije kasno“ na TV Prva ugostila je pet izuzetnih pevača, a Slavka je s lakoćom prošla u naredni krug.

U ovom drugom krugu, od ukupno predviđenih šest, Slavka se predstavila pesmom Mire Vasiljević „Godine su prolazile“, a za drugu numeru propozicije su zahtevale da takmičar nastupi u duetu sa osobom koju sam izabere. Mika je izabrala svoju ćerku Dunju, inače učenicu drugog razreda Osnovne škole „Jovan Popović“ i prvog razreda Muzičke škole „Slobodan Malbaški“. Izvele su u duetu pesmu Lune i Cece „Drugarice, lažljivice“.

– Dunja je svojom neposrednošću i harizmom oduševila i žiri i publiku u studiju- kaže njena mama. – Popularni voditelj Žika, i sami ste videli, bio je oduševljen njenom neposrednošću, a i članovi žirija, u kom su bili pevač Uroš Živković i glumica Jelena Gavrilović, pohvalno su se izrazili ne samo za našu interpretaciju, nego i za stajling. Bile smo identično obučene, ovog puta sa dezenom nota. Dunja je bila spontana i neposredna i, osim što je nastupila bez treme, mislim da je i njena iskrenost ostavila utisak na žiri, koji ju je upitao ko nam je stilista i gde smo nabavile garderobu, na šta je ona sasvim iskreno rekla da smo kupile kod Kineza. Taj njen odgovor i celokupna spontanost doprineli su, pored našeg pevanja, da dobijemo ovacije za nastup i da u jakoj konkurenciji prođemo u naredni krug – ističe s ponosom popularna Mika.

Pored ćerke Dunje, uz Slavku su te večeri kao podrška u studiju bili i sin Vanja i prijateljica Zorana Bajra. Pevačica već od danas nastavlja pripreme za treći krug takmičarskog šou-programa „Nikad nije kasno“, koji će najverovatnije uslediti već u februaru. A dotle, tu su pozivi za nastupe povodom predstojećih praznika, a Slavkin šarm i spontanost uživo još su izraženiji nego što se to može videti putem malih ekrana.

N. Savić

error: Content is protected !!