Најновије

пензионер-11

Одлазак деце из родитељског дома често се описује као природан след догађаја, али за многе мајке и очеве тај тренутак уме да донесе неочекивано дубоку празнину. Кућа постаје тиша, дани дужи, а родитељи се изненада суочавају с питањем: шта сада, кад су сви разлози за бригу и свакодневне обавезе нестали? Управо тај период преласка и прилагођавања назива се синдромом празног гнезда.

Специјализанткиња медицинске психологије, Јована Давидхази, објашњава да је овај синдром у основи очекивана фаза у животном циклусу сваке породице.

-То је природан процес навикавања на новонасталу ситуацију, а родитељи кроз њега пролазе лакше или теже зависно од личних и породичних околности – рекла је наша саговорница.

У мањим срединама, попут Кикинде, деца најчешће одлазе у веће градове због образовања или посла, па је тај осећај губитка често појачан јер физичка удаљеност постаје стварна препрека свакодневним контактима.

-Колико ће синдром бити изражен, зависи од тога какав су однос родитељи изградили са дететом и колики део свог идентитета су везали за родитељску улогу – напоменула је Давидхази.

Феномен губитка улоге је кључан. Ако је родитељство било централни део нечијег живот, тешко је пронаћи нову сврху када деца оду. Мајке су често теже погођене јер су у већини случајева биле више укључене у свакодневне потребе детета, али и очеви пролазе кроз сличан процес, само га теже изражавају.

Синдром празног гнезда може имати симптоме који личе на депресију: туга, осећај безвредности, забринутост и страх од будућности. Ипак, како објашњава психолошкиња, у питању је пролазна фаза која се с временом ублажава.

-За разлику  од депресије, ови симптоми не оптерећују особу до те мере да не може да функционише. Ако туга и безвољност трају дуже од шест месеци и почну да утичу на свакодневни живот, тада говоримо о могућем развоју психичког поремећаја и то је тренутак када треба потражити стручну помоћ – саветовала је наша саговорница.

Родитељима који пролазе кроз овај период Давидхази предлаже да одржавају блиске односе са својом децом, чак и ако живе далеко. Важно је да се контакти не прекину – позиви поруке, заједнички планови, то све помаже да се одржи повезаност. Исто тако кључно је да родитељи поново пронађу себе у свакодневним активностима.

-Посветите се послу, хобијима, пријатељима, свом партнеру. Заједничка подршка унутар брачног односа може много олакшати прилагођавање новој породичној динамици – истакла је психолошкиња.

Синдром празног гнезда, дакле, није болест – то је доказ да су родитељи одрадили свој посао, да су деци дали корене и крила. Иако тај тренутак уме да заболи, он истовремено отвара простор за ново поглавље живота, у којем родитељи поново могу да открију себе, своје жеље и свој мир. У породицама где су породичне везе посебно јаке, то није крај – то је само другачији облик блискости, сазрео и тих, али једнако вредан.

 

 

полиција

У претходна 24 сата на подручју Полицијске управе у Кикинди догодиле су се две саобраћајне незгоде у којима је једно лице погинуло, а једно је повређено. Полиција упозорава да је неприлагођена брзина и даље један од главних узрока тешких саобраћајних последица и апелује на све учеснике у саобраћају да буду одговорнији.

Погинуло лице је четрдесеттрогодишњи Б. Н. из Чантавира који се бициклом кретао путем између Богараша и Торњоша код Сенте. На њега је путничким возилом налетео В. Л. (62). Бициклиста је преминуо на лицу места.

Према подацима Министарства унутрашњих послова, током протекле недеље на путевима Србије забележене су 633 саобраћајне незгоде. У тим несрећама живот је изгубило осам лица, док је 315 особа повређено.

Како се наводи у апелу Полицијске управе у Кикинди, анализе показују да је неприлагођена брзина један од доминантних фактора који доводе до саобраћајних незгода. Брзина смањује могућност правовремене реакције возача, продужава зауставни пут и значајно повећава последице судара.

Због тога полиција позива возаче да путовања планирају унапред и да предвиде најмање 20 одсто више времена за вожњу, како би избегли журбу и ризична понашања услед кашњења или непредвиђених околности на путу.

Истовремено, подсећају се возачи да поштују ограничења брзине, прилагоде вожњу условима на путу и временским приликама, као и да праве паузе током дужих путовања. Пешацима, бициклистима и мотоциклистима упућен је позив на додатни опрез и строго поштовање саобраћајних прописа, јер спадају међу најугроженије учеснике у саобраћају.

Из Полицијске управе у Кикинди поручују да безбедно учешће у саобраћају није само законска обавеза, већ и питање личне и заједничке одговорности, уз поруку да безбедност на путевима зависи од свих нас.

мелизми-2

Женска певачка група „Мелизми“ обележила је двадесет година активног рада јубиларним вокално-инструменталним концертом „Пољубац за опроштај“, приређеним као својеврсни пресек њиховог досадашњег уметничког и истраживачког деловања. Концерт је окупио чланице ансамбла, гостујуће инструменталисте и оркестар, са јасним фокусом на очување и савремено представљање традиционалне музичке баштине.

Програм је конципиран у више целина. Почетак концерта био је посвећен песмама са простора Косова и Метохије, са акцентом на призренску традицију и ношњу. Програм, како је наведено, осмишљен је у сарадњи са ауторком и етномузикологом Горданом Рогановић, која је уклопила ношње и сценски приказ. У средишњем делу уследила је мања ретроспектива града, док је завршница донела песме са терена – напеве који су живели у народу, а овом приликом представљени у другачијем аранжерском руху, уз израженију инструменталну слободу и елементе џеза.

Оснивачица и чланица групе Биљана Мандић истакла је да ансамбл од оснивања делује са циљем очувања песме, обичаја, ношњи и нематеријалног културног наслеђа.

-Група се тематски ослања на животни циклус жене, окупља око петнаест чланица различитих генерација и континуирано сарађујемо са стручњацима из области музике и кореографије. Крилатица која прати наш рад је: „Да бисмо знали куда идемо, морамо знати одакле долазимо“.

ИМГ-20251229-171431

У дворишту Основне школе „Вук Караџић“ у Кикинди данас у 17 часова отворено је клизалиште, у оквиру манифестације „Кикиндска зима“. Отварање је окупило велики број грађана, пре свега деце и породица, који су прве зимске сате на леду дочекали у празничном духу.

Клизалиште је отворено у организацији Туристичке организације града Кикинде и представља један од централних садржаја зимског програма у граду. Радиће у наредних месец дана — радним данима од 14 до 20 часова, док је викендом радно време од 12 до 22 часа. Цена изнајмљивања клизаљки износи 200 динара, а сат времена клизања такође 200 динара.

Данашњи дан су са посебним одушевљењем чекали најмлађи Кикинђани. Деветогодишња Милица Лињачки каже да ову активност једва дочека сваке године.

-Клизалиште је супер, долазим сваке године. Зими највише чекам клизалиште и пакетиће – рекла је она.

Слично искуство поделила је и њена вршњакиња Дуња Буква, која истиче да редовно долази на лед јер, како каже, „воли клизање и добро јој иде“.

В. д. директора Туристичке организације, Јасмина Орашанин, истакла је да је циљ овог простора да понуди место за рекреацију и дружење током зимских месеци.

-Клизалиште је осмишљено као место уживања и стварања зимских успомена за све генерације. Верујемо да ће бити тачка окупљања деце, младих и одраслих – навела је Орашанин, позвавши суграђане и госте да посете клизалиште и учествују у програму.

Посебан утисак на посетиоце оставила је празнична атмосфера на самом отварању. Уз божићне песме и велики број деце, простор клизалишта био је испуњен ликовима из зимске бајке — два Деда Мраза, вилењак и Снежна краљица делили су слаткише и поздрављали најмлађе. Деда Мраз је, поред поклона и загрљаја, појединим девојчицама које нису имале новца за клизање платио клизаљке и време на леду, што је обележило вече и изазвало пажњу присутних.

Градоначелник Кикинде Младен Богдан нагласио је да велико интересовање грађана потврђује значај оваквих садржаја.

-Клизалиште је препуно и види се да су и деца и родитељи ово дуго чекали. Потрудили смо се да обезбедимо и пратеће садржаје, од анимације до топлих напитака. Иако је ове године отварање било нешто касније због временских услова, реаговали смо чим су температуре то дозволиле – истакао је Богдан.

болница-донације-(21)

Комисија за заштиту од болничких инфекција Опште болнице Кикинда донела је одлуку о привременој забрани посета пацијентима на свим стационарним одељењима. Одлука ступа на снагу сутра, 30. децембра 2025. године.

Забрана је уведена као превентивна мера ради смањења ризика од уношења и ширења респираторних инфекција и грипа, у складу са Предлогом мера за превенцију и сузбијање ширења ових обољења које је препоручио Институт за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”.

Посете ће бити дозвољене искључиво у изузетним ситуацијама, када за то постоје медицински или социјални разлози. У таквим случајевима неопходно је претходно одобрење надлежног руководиоца, као и примена свих прописаних мера превенције како би се умањио ризик од преноса инфекција.

Истовремено, у Општој болници Кикинда обавезно је ношење заштитних маски и друге личне заштитне опреме за све запослене, као и за сва лица која улазе и бораве у болници.

Из болнице апелују на грађане да покажу разумевање и поштовање донетих мера, које су усмерене на заштиту здравља пацијената и здравствених радника у периоду повећане учесталости респираторних инфекција.

 

пакетиц-студенти

Студенти Високе школе струковних студија за образовање васпитача су данас уручили пакетиће прикупљене у оквиру хуманитарне акције Студентског парламента „Хуманитарни пакетић“ деци на дечјем одељењу Опште болнице у Кикинди. Акција је организована с циљем да се најмлађим пацијентима, који празнике проводе у болници, улепша боравак и бар накратко одврате мисли од лечења.

Ина Магловски, студенткиња треће године и председница парламента, истакла је да се акција организује већ неколико година уназад.

-Драго нам је што можемо да донесемо осмех деци, посебно оној која празнике не могу да проведу код куће са породицом. Иницијатор акције је Студентски парламент, а пакетићи се праве искључиво на бази донација које прикупљамо око две недеље – рекла је Магловски. – Ове године припремљено је око 80 пакетића, које смо спаковали за само један дан. У акцији је учествовало осам студената – додала је она.

Према речима др Слободана Лазара, лекара специјалисте на дечјем одељењу, овакве акције много значе.

– Деци боравак у болници представља стресно и често трауматично искуство, а један овакав гест им макар на кратко скрене мисли и улепша дан – наглашава др Лазар.

Са дечјег одељења поручују да ће пакетићи бити подељени деци која буду примљена током празника.

-Улепшали сте боравак и донели лепе успомене онима којима је болница током празника једно тешко искуство. За овакву акцију био је потребан велики труд и ми то искрено ценимо – поручили су лекари са одељења.

Тренутно се на одељењу налази мали број пацијената, што је уобичајено за празнични период.

Др Лазар истиче да је сезона грипа у пуном јеку и да се велики број деце јавља са високом температуром, најчешће најмлађи пацијенти, али да у већини случајева нема потребе за болничким лечењем.

-Деца и родитељи, ако нема преке потребе, не остају у болници током празника. Задржавају се само они пацијенти код којих је хоспитализација неопходна – наводи др Лазар.

 

Ана-бронза-28.12.2025.

Такмичари Стреличарског удружења Аполо наступили су на такмичењу у индор стреличарству у Банатском Новом Селу у организацији СК Панчево. Ана Лукић освојила је бронзану медаљу у категорији јуниорки у стилу олимпијски лук.

Индор такмичење је дворански тип такмичења где се пуца на мете удаљене 18 метара. На такмичењу је учествовало око 90 стреличара из целе Србије. Ово је био други рангирни турнир у новој такмичарској сезони.

саобрацајна-полиција-муп-2

На подручју Полицијске управе у Кикинди у данима викенда догодиле су се 2 саобраћајне незгоде са материјалном штетом, где је настала укупна материјална штета у износу од 185.000 динара.

Саобраћајне незгоде догодиле су се због радње возилом. Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 8 учесника у саобраћају и издат је 71 прекршајни налог.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 16 возача, од којих је 1 лице задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 мг/мл алкохола.

Такође, откривено је 28 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 100 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 45 осталих прекршаја.

струја-2

Из Електродистрибуције обавештавају домаћинства у улици Краља Петра Првог (непарна страна) од куће број 25 до броја 63 да ће у уторак, 30. децембра привремено остати без електричне енергије. Радови су планирани у термину од 12 до 14 часова.

славка-француски

Поново је у недељу увече цела земља могла да се увери у вокално мајсторство Кикинђанке Славке Француски Мике. Празнична емисија „Никад није касно“ на ТВ Прва угостила је пет изузетних певача, а Славка је с лакоћом прошла у наредни круг.

У овом другом кругу, од укупно предвиђених шест, Славка се представила песмом Мире Васиљевић „Године су пролазиле“, а за другу нумеру пропозиције су захтевале да такмичар наступи у дуету са особом коју сам изабере. Мика је изабрала своју ћерку Дуњу, иначе ученицу другог разреда Основне школе „Јован Поповић“ и првог разреда Музичке школе „Слободан Малбашки“. Извеле су у дуету песму Луне и Цеце „Другарице, лажљивице“.

– Дуња је својом непосредношћу и харизмом одушевила и жири и публику у студију- каже њена мама. – Популарни водитељ Жика, и сами сте видели, био је одушевљен њеном непосредношћу, а и чланови жирија, у ком су били певач Урош Живковић и глумица Јелена Гавриловић, похвално су се изразили не само за нашу интерпретацију, него и за стајлинг. Биле смо идентично обучене, овог пута са дезеном нота. Дуња је била спонтана и непосредна и, осим што је наступила без треме, мислим да је и њена искреност оставила утисак на жири, који ју је упитао ко нам је стилиста и где смо набавиле гардеробу, на шта је она сасвим искрено рекла да смо купиле код Кинеза. Тај њен одговор и целокупна спонтаност допринели су, поред нашег певања, да добијемо овације за наступ и да у јакој конкуренцији прођемо у наредни круг – истиче с поносом популарна Мика.

Поред ћерке Дуње, уз Славку су те вечери као подршка у студију били и син Вања и пријатељица Зорана Бајра. Певачица већ од данас наставља припреме за трећи круг такмичарског шоу-програма „Никад није касно“, који ће највероватније уследити већ у фебруару. А дотле, ту су позиви за наступе поводом предстојећих празника, а Славкин шарм и спонтаност уживо још су израженији него што се то може видети путем малих екрана.

Н. Савић

error: Content is protected !!