Најновије

subnor

У организацији СУБНОР-а и Града Кикинде, у просторијама Удружења пензионера одржана је традиционална подела новогодишњих пакетића деци чланова СУБНОР-а, ветерана и припадника Посебних јединица полиције. Програму су присуствовала и деца из руских породица из Кикинде, околних места и Сомбора, уз учешће гостију и сарадника из више удружења.

Подела пакетића одржана је 30. децембра у 17 часова, а укупно је уручено око 180 новогодишњих пакета. Међу њима је било око 160 пакетића за децу из Кикинде, 11 за децу из руских породица из Кикинде и околине, као и девет пакетића за руску децу која су у Кикинду дошла из Сомбора.

Поред СУБНОР-а, у реализацији програма учествовало је и Удружење „Свет без граница“ из Сомбора, које је организовало дечји програм и долазак Деда Мраза у руској народној ношњи. Овом приликом у Кикинди су боравили и представници организације „Бојево братство“, која је, како је истакнуто, дала значајан допринос повезивању удружења и градова.

Председница сверуске организације „Бојево братство“ у Србији и Републици Српској, Олга Литвина, нагласила је значај заједништва и неговања пријатељства.

-У овој години урадили смо много за ширење нашег пријатељства и љубави. Најактивнији су били наши извиђачи и људи из СУБНОР-а, јер чувају сећање на хероје, без којих нас данас не би било. Наше срце је увек уз ветеране – поручила је Литвина.

О сарадњи и пријатељству Кикинде и Сомбора говорила је и Елена Горновић из Удружења грађана „Свет без граница“, истичући да је организација за кратко време окупила велики број чланова различитих националности и да се бави образовним, културним и хуманитарним пројектима.

-Наши градови су се повезали душом. Сада смо пријатељи, а подршка коју смо добили из града Сомбора, доказ је те сарадње. Наш градоначелник, Антонио Ратковић, кад је чуо да идемо за Кикинду, одмах је послао пакетиће за вас – рекла је Горновић.

Председник СУБНОР-а Сава Орељ подсетио је да се подела пакетића организује сваке године уз подршку Града Кикинде.

-Хвала граду Кикинди и „Този Марковић“ за подршку и пакетиће. Део поклона намењен и деци из породица слабијег материјалног стања, чиме је акција добила и хуманитарни карактер – нагласио је Орељ.

saobracajna-policija-mup-2

На путевима на подручју Полицијске управе у Кикинди претходног дана догодила се једна саобраћајна незгода, у којој је повређен један учесник у саобраћају. Због повећаног интензитета саобраћаја током празника, полиција упућује апел грађанима да безбедност ставе на прво место.

Према подацима граничне полиције, од 25. децембра 2025. године у Републику Србију је из правца Мађарске и Хрватске ушло укупно 190.450 возила. Тај појачан прилив довео је до повећаног оптерећења саобраћаја, нарочито на северним и западним граничним прелазима, што захтева додатни опрез свих учесника у саобраћају.

Из Полицијска управа у Кикинди апелују на возаче да покажу стрпљење, поштују саобраћајне прописе и прилагоде брзину условима на путу. Посебан нагласак стављен је на одговорно понашање током дочека Нове године, када се традиционално бележи повећан број учесника у саобраћају.

Полиција посебно упозорава возаче да не управљају возилом под дејством алкохола или психоактивних супстанци, како би се током празничних дана очувало повољно стање безбедности саобраћаја и спречиле незгоде са тежим последицама.

decija-ng

На тргу испред Градске куће, најмлађи суграђани дочекали су Нову годину тачно у подне, уз слаткише, представу ансамбла „Лане“ и долазак Деда Мраза.

Традиционални дочек намењен деци окупио је бројне малишане који су, у пратњи родитеља, уживали у програму прилагођеном њиховом узрасту. Смех, песма и новогодишње честитке обележили су догађај, а централни тренутак било је одбројавање до 12 часова.

Међу малишанима који су поделили своје утиске био је и десетогодишњи Вељко, који каже да ће ову Нову годину памтити по дружењу.

-Ове године сам пожелео трактор и комбајн и Деда Мраз ми је испунио жељу. Моја новогодишња жеља је да се сви лепо проведемо за Нову годину и Божић – рекао је Вељко.

Осмогодишња Дарија истиче да још чека свој поклон.

-Пожелела сам таблет за Нову годину. Моја жеља за следећу годину је да будемо сви здрави, весели и да се радујемо – истакла она.

Десетогодишњи Јован Нову годину је дочекао са већ испуњеном жељом.

-Прошла је стара година, дошла је нова. Деда Мраз је дошао и донео нам пакетиће. Пожелео сам фудбалску лопту, јер тренирам фудбал, и то ми је испунио – навео је Јован.

Своју поруку поделила је и осмогодишња Моња.

-Пожелела сам срећу и љубав за моје родитеље, а за себе да добијем кућицу са куцама. Још увек чекам да ми Деда Мраз испуни ту жељу – објаснила је она.

JP-KIKINDA

Јавно предузеће „Кикинда“ обавештава грађане да ће током новогодишњих и божићних празника радити по измењеном распореду.

 

Радно време током празника:

31. децембар – од 7.00 до 12.00 часова

1, 2, 6. и 7. јануар – нерадни дани

 

У циљу обезбеђивања континуитета услуга, Градска пијаца ће током празника радити по редовном распореду, изузев 1. и 7. јануара, када неће радити.

 

Паркирање на територији града неће се наплаћивати 1, 2, 6. и 7. јануара, у складу са празничним режимом рада.

 

Дежурне службе током празника:

Службе водовода и канализације дежурају 24 часа, а за информације и пријаву кварова доступан је позивни центар: 062/88-44-891

Служба зоохигијене – дежурни телефон: 062/88-44-927

Служба гробља – дежурни телефон: 062/88-52-292

mladen-bogdan-podkast

Крај године је право време за осврт на протекли период и за сагледавање планова за годину која долази.

Шта је обележило 2025. годину и са каквим очекивањима и приоритетима улазимо у нову?

О тим темама разговарамо са градоначелником Младеном Богданом.

 

 

stk-galadska

На новогодишњем турниру у Добановцима за категорију мини кадети и мини кадеткиње, такмичар СТК Галадска Огњен Ђурин освојио је треће место.

На турниру су учествовали и Хуанг Сјин Јао и Алиса Срдић, и пружиле добру игру, али су изгубиле у шеснаестини финала.

Ово је био последњи стонотениски турнир у 2025. години. Такмичења се настављају 10. јануара, када мушка и женска екипа настављају лигашко такмичење.

mora-karolj-1-1

У Основној школи „Мора Карољ“ у Сајану 22. децембра одржана је приредба „Улагање у будућност“, посвећена најмлађима и значају образовања као темеља сваког друштва. Догађај је окупио ученике, родитеље, наставнике и представнике институција, уз јасну поруку да улагање у децу значи улагање у заједницу.

Свечаност је реализована у сарадњи Националним саветом мађарске националне мањине и Савеза „Rakoci“. Посебан сегмент био је посвећен ученицима који започињу школовање, којима су уручени симболични поклони као подршка и подстрек на њиховом образовном путу. Поклони су обезбеђени уз подршку Владе Мађарске и државног секретаријата за националну политику Кабинета премијера Мађарске, посредством фонда „Betlen Gabor“.

Догађају су присуствовали и представници политичког и друштвеног живота, међу којима су били др Балинт Пастор из Савеза војвођанских Мађара, председник Националног савета мађарске националне мањине Арпад Фремонд и председник Савеза „Rakoci“ Чонгор Чаки. Свечани програм обогатили су ученици, који су се представили песмом, рецитацијама и игром.

Школа је недавно добила и значајну институционалну подршку за унапређење услова рада. Покрајински секретаријат за образовање, прописе, управу и националне мањине обезбедио је 10.4 милиона динара за реконструкцију крова фискултурне сале, чиме ће бити створени безбеднији услови за наставу физичког васпитања и друге активности.

-Школа планира да у наредном периоду, у складу са могућностима, настави са улагањима у инфраструктуру, укључујући и обнову фасаде, са циљем да се додатно унапреди изглед и функционалност школског објекта – истакла је директорица школе, Лидиа Кикић Бари.

lazar-demic

Улице су тихи хроничари сваког града. Њихова имена чувају сећања на људе, догађаје и епохе које су обликовале локалну историју.

Од времена Аустроугарске до социјалистичке Југославије, као и касније, свака табла на фасади има своје време и поруку.

У Кикинди су свега три улице задржале своје првобитне називе, сазнајемо од Лазара Демића, историчара.

Албертова улица је још једно познато име на мапи града, али данас мало ко зна ко је заправо био Алберт?

 

muzej-radionice-4

Новогодишње радионице у Народном музеју почеле су 23. децембра и трајаће до 17. јануара, сваког дана од 10 до 19 часова, осим понедељком и недељом, када музеј не ради са публиком. Радионице су осмишљене као породичан простор за заједничко стварање, а улаз је бесплатан.

Како је истакла Љубица Такачев, музејски водич, циљ радионица је да деца и родитељи заједно проводе време кроз креативан рад у празничној атмосфери. Посетиоци имају прилику да сами праве новогодишње украсе, уз музику и амбијент прилагођен празницима.

-Радионице су замишљене као породични дан у музеју. Родитељи са децом заједно праве украсе, без готових решења, што подстиче креативност и заједнички рад – навела је Такачев.

Деца током радионица уче да израђују различите облике и украсе, попут купе, ирваса и круга, као и технике плетења трачица.

Радно време радионица 31. децембра биће скраћено до 15 часова, док музеј неће радити 1. и 2. јануара, као ни 6. и 7. јануара. У осталим радним данима радионице ће бити доступне у уобичајеном термину.

error: Content is protected !!