Најновије

mika-16

Sinoć je ponovo naša sugrađanka Slavka Francuski Mika zablistala u šou programu “Nikad nije kasno” na Televiziji Prva. Dvanaest takmičara izvelo je po jednu numeru i žiri je za direktan plasman u finale odredio pet, a preostalih sedam, među kojima je i Mika, šansu za prolazak u finale potražiće putem glasanja publike.

-Videli ste i sami, izvela sam pesmu “Lovac i košuta“ od Plavog orkestra, a bila sam i adekvatno kostimirana. Žika Jakšić, stalni član žirija je prokomentarisao da uvek prigodnim stajlingom propratim svaku pesmu koju izvodim. Doduše, Saša Matić, koji je isto bio u žiriju, uputio mi je jednu malu zamerku koja se odnosila na intonaciju, ali je generalno imao pozitivan stav o mom nastupu. Stalni član žirija, Saša Milošević Mare je izjavio da je pesma koju sam otpevala zahtevna i dobro izvedena, ali da možda nije za ovaj rang nadmetanja. Ipak, generalni utisak žirija je pozitivan, a nadam se da će tako reagovati i publika na glasanju-izjavila je Mika posle nastupa, dodavši da je konkurencija bila izuzetno jaka i da su i ostali takmičari koji prolaz traže preko baraža veoma kvalitetni.

Podsetimo, u prvom polufinalu, koje je emitivano prošle nedelje prošlo je pet takmičara direktno i jedan putem glasanja publike. Tako je i u ovom drugom polufinalu. Od sedam pevača koji su na glasačkoj listi, samo će se jedan naći u finalu, koje je predviđeno za 21. jun.

Slavka Francuski Mika je prošlog puta u poslednjim satima glasanja prestigla protivkandidata iz Banja Luke, a i ovog puta računa na glasove sugrađana i nada se sličnom ishodu.

Svoj glas za Miku Kikinđani mogu da daju do večeras u ponoć, kada će biti zaključeno glasanje, a link za podršku Miki je ovde

 

N.S.

 

zak-ofk-klek-1

Kikinda – Stadion: „Vašarište”. Gledalaca: 450. Sudija: Nikola Knežević (Banatsko Karađorđevo). Strelci: Vrbaški 83. za ŽAK, Čimpokić 79. i Todorov (autogol) 90+2. minutu. za OFK Klek.
ŽAK: Vidicki, Baba, Stanković (Sivčev), Todorov, Utržen, Krnić, Boškov (Golić), Simić (Vrbaški), Ratko, Ćulafić, Hodik.
OFK KLEK: Tomić, Dapčević, M. Bogdanović, M. Mačkić, Stojanovski, L. Mačkić (Spasić), Čimpokić, Vulović, P. Bogdanović, Ninković (Grujić, Ćurić), B. Ratković.
U sadržajanoj, prvoj utakmici baraža za popunu Područne lige Zrenjanin, igralo se na prosečnom nivou vojvođanskog ranga, stvarale se šanse, borilo i obostrano dobro trčalo, a do finiša nedostajali su golovi.
Poveli su Klečani bliže kraju, kada je golman Vidicki, posle nekoliko izvrsnih intervencija u prvom delu, načinio jedinu pogrešku na utakmici. Odbranio je i tada ne toliko opasan udarac gostujućeg igrača, ali zapravo serviravši odbitak Čimpokiću za mat.
„Žutim mravima” nadu je ubrzo vratio rezervista Vrbaški, pošto mu je lopta prethodno došla širinom kaznenog prostora i činilo se da će to biti realan i pravedan ishod, ali gosti su slavili u nadoknadi autogolom najiskusnijeg i do tada odličnog veterana Todorova (43), kada je loptu nesmotrenom reakcijom skrenuo u vlastitu mrežu.
Uzvratni susret na rasporedu je u nedelju u Kleku.

D. P.

mini-basket

Na dvodnevnom 21. Festivalu mini-basketa „Ranko Žeravica”, u kikindskom „Jezeru” u organizaciji Sportskog saveza Kikinde, okupilo se oko 300 mališana iz 12 klubova Srbije i inostranstva, a otvorio ga je gradonačelnik Kikinde Mladen Bogdan.
– Uvek ćemo da se setimo našeg Ranka Žeravice koji je u našem gradu počeo svoje košarkaške korake, ustvari i dečačke korake kroz naše škole i ne smemo nikad da zaboravimo, iako je on Novomiloševčanin, da je on ustvari i Kikinđanin i da će Kikinda uvek da mu se oduži, ne samo što ćemo da organizujemo ovaj turnir sa njegovim imenom nego što ćemo i da učestvujemo u svemu da se njgov lik i delo ne zaboravi. Mi smo svi zajedno učestvovali i u njegovom Memorijalu u Novom Miloševu i nama je velika čast da vidimo, među svim onim imenima i organizacijama, da je učestvovao i grad Kikinda, jer nećemo nikad da ga zaboravimo, a ovde sada želimo da razvijamo mlade talente kao što smo u našem gradu iznedrili mnoge velike košarkaše – rekao je Bogdan.
Okupljenima se obratio i Božidar Maljković, nekadašnji košarkaški trener:
– Ranko Žeravica je bio veliki čovek, a i veliki trener. Odavde je pošao bez para u džepovima, bez hrane, u Beograd i bio borac, sam protiv svih. Pobedio je sve, bio olimpijski pobednik i nosilac raznih priznanja i njemu u čast uradili smo dve biste, jedna će biti ispred hale u Novom Beogradu, a druga u njegovom Novom Miloševu. U Kikindu dolazim, rado, hvala gradonačelniku Bogdanu, hvala mojoj prijateljici Jeleni Čudanov, predsednici Sportskog saveza Kikinde, kojoj čestitam na dobijanju „Majske nagrade” Sportskog saveza Srbije. Što se tiče vas, deco, provodite što više vremena s loptom, slušajte trenere, a ne slušajte tate i mame. Izabrali ste najbolji sport, živi bili da vas sledeće godine vidim ovde bolje, tehnički, taktički, individualno.
Rade Georgijevski, predsednik Udruženja mini-basket Srbija i predstavnik KSS, pozdravio je sve i gradonačelniku uručio monografiju „100 godina košarke u Srbiji”.

ofk-kikinda-ofk-vrbas-1

Kikinda – Gledalaca: 70. Sudija: Nikola Čekičević (Morović). Strelci: Trifunović 10. za OFK Kikindu, Simić 27. i 52. i Beskorvajni 71. za OFK Vrbas. Žuti karton: Milisavljević (OFK Kikinda).
OFK KIKINDA: Vidaković (Adamović), Zečević, Čutović, Kecman, Molnar, Trifunović (Čudan), Lekaj (Pašić), Beloš, Stepančev, Milisavljević, Vujović.
OFK VRBAS: Zorić, Vujošević, Jović, Šćepanović (Đurković), Mićunović, Krainović (Beskorvajni), Serdar, Živkucin, Vujin, Avdalović, Simić (Drakulović).
Vrbašani su bodove vredne izbegavanja dodatnog igranja u baražu za opstanak u Srpskoj ligi, osigurali na severu Banata tek u drugom delu. Otpisani pa samim tim i rasterećeni domaćin rano je poveo preko Trifunovića, a prethodno ga je uposlio Vujović. Poravnali su gosti uz mnogo sreće i iz prve šanse. Nakon „flipera” u kaznenom prostoru Kikinđana, Simić je bio najprisebniji, a početkom nastavka isti igrač ubacio se iz drugog plana i doneo preokret. Sredinom drugog dela sve je bilo odlučeno, rezervista Beskorvajni iskoristio je kiks odbrane domaćina, izbio sam pred golmana i dar pretvorio u overu bodova spasa.
D. P. 

 

Djura-Liparski-dani

Srpska Crnja od 5. do 12. juna biće domaćin 65. manifestacije „Đurini dani – Liparske večeri“, tradicionalnog kulturnog događaja posvećenog velikom srpskom pesniku, slikaru i pripovedaču Đuri Jakšiću. Manifestaciju organizuje Narodna biblioteka „Đura Jakšić“, a posetioce očekuje bogat i raznovrstan program koji će tokom osam dana obuhvatiti akademije, koncerte, pozorišne predstave, književne večeri i likovne sadržaje.

U Domu kulture sinoć je održana svečana akademija i upriličena dodela književne nagrade „Đura Jakšić“ ovogodišnjem laureatu Zoranu Bognaru.

Ljubitelji pozorišta danas, 6. juna, moći će da pogledaju predstavu „Prva bračna noć“ u izvođenju Amaterskog pozorišta „Jovica Jelić“ iz Banatskog Karađorđeva, dok će u nedelju, 7. juna, od 20 sati i 30 minuta biti održano muzičko-poetsko veče u Muzeju, odnosno Kaštelu u slučaju lošeg vremena. Nastupiće Mina Lazarević, Nataša Radovanović i Vladimir Posavec – Tušek.

Pozorišni program nastavlja se i narednih dana. U Domu kulture u ponedeljak, 8. juna, takođe od 20 sati i 30 minuta publika će imati priliku da pogleda predstavu „Neprijateljice“ u izvođenju Milene Pavlović, Ljubinke Klarić i Nade Macanković. Dan kasnije na repertoaru je monodrama „Oskar koga nisam dobila“, u izvođenju Tatjane Kecman.

U sredu, 10. juna, takođe u Domu kulture, biće izvedena predstava „Bračni prevrtljivci“, u kojoj igraju Olga Odanović, Sonja Knežević i Miloš Đorđević.

U okviru manifestacije biće otvorena i izložba slika nastalih na Likovnoj koloniji u Srpskoj Crnji. Otvaranje izložbe zakazano je za četvrtak, 11. jun, u 19 časova u Muzeju.

Završnica 65. „Đurinih dana – Liparskih večeri“ predviđena je za petak, 12. jun, kada će u Domu kulture koncert održati Kulturno-umetničko društvo „Đura Jakšić“ sa gostima.

Organizatori pozivaju sve ljubitelje kulture da posete Srpsku Crnju i uživaju u sadržajima koji već više od šest decenija čuvaju uspomenu na jednog od najznačajnijih stvaralaca srpske književnosti i umetnosti. Cena ulaznice za pozorišne predstave je 200 dinara.

 

struja

Zbog planiranih radova na elektroenergetskoj mreži, pojedini delovi Kikinde i Banatskog Velikog Sela narednih dana biće privremeno bez električne energije.

U Banatskom Velikom Selu isključenja su planirana 8, 9. i 10. juna, u periodu od 8 do 12 časova- u Omladinskoj ulici (neparna strana), kao i u Ulici Sime Šolaje na deonici od Petra Kočića do Ulice srpskih ratnika.

U Kikindi će u sredu, 10. juna, od 8.30 do 11.30 časova bez struje će ostati potrošači u delu Ulice Jove Jovanovića Zmaja od Miloša Velikog do Mihajla Pupina, Ulici Uglješe Terzina od Mihajla Pupina do Kosovske, kao i na deonici od Vuka Karadžića do Ive Lole Ribara. Isključenje će obuhvatiti i Ulicu Miloša Ostojina od Miloša Velikog do Kosovske, deo Kosovske ulice između Uglješe Terzina i Miloša Ostojina, kao i deo Ulice Ive Lole Ribara od Jove Jovanovića Zmaja do Miloša Ostojina.

Bez struje će biti i potrošači u Ulici Vuka Karadžića, na neparnoj strani od Braće Tatića do Njegoševe, kao i na parnoj strani od Uglješe Terzina do Njegoševe.

 

malbasic-srebro-(2)

Vinogradar i vinar iz Novih Kozaraca Zoran Malbašić na 93. Međunarodnom sajmu poljoprivrede u Novom Sadu osvojio je srebrnu medalju za vino merlot iz 2022. godine.

-Vino je lično moja proizvodnja i bio sam siguran da je vrhunskog kvaliteta. Kako bi dobio i zvaničnu procenu, poslao sam ga na ocenjivanje gde je potvrđeno to što sam već znao. Konkurencija je bila ogromna. Bilo je velikih vinarija iz Makedonije, Slovenije, naše zemlje.  Trud se isplatio – saznajemo od Malbašića.

Vinogradar iz Novih Kozaraca ovim poslom bavi se više od 15 godina. Ima  tri sorte grožđa, od kojih dve crvene kaberne sovinjon i merlot, dok je od belih zastupljen rajnski rizling. Vinogradi ove porodice prostiru se na površini od nepuna dva hektara.

-U planu je proširenja jer nam je ovo primarna proizvodnja i želimo da je unapredimo Suša je ta koja me sprečava u nameri da povećam površine pod grožđem. Nemam zalivne sisteme i to je problem, a nadam se da ću ove jeseni uspeti u tome – kaže naš sagovornik.

Podrum Malbašić nastao je 2014. godine, a prvo vino pod etiketom „Podrum Malbašić“, izašlo je godinu dana kasnije i nesumnjivo je pokrenulo novi pravac u domaćem vinarstvu, pomerajući kurs prema kvalitetu. Na vinarskim takmičenjima dobio je i potvrdu kvaliteta.

-Godina nije sjajna. Temperature u minusu 1. maja doprinele su da deo belog grožđa izmrzne i šteta je 40 procenata. Kaberne i merlot bolje su podneli mraz. Čokoti koji su opstali su u odličnom stanju. Vinograd je, za sada, zdrav i u dobroj je kondiciji – dodao je Malbašić.

Godišnje proizvede oko 3.000 boca vina, a uz vino peče i rakiju.

A.Đ.

Krpelji-1

Iz Gradske uprave obaveštavaju građane da će u utoraak, 9. juna godine biti obavljen tretman suzbijanja krpelja na teritoriji grada Kikinde.

Upozoravaju se pčelari da je preparat opasan za pčele. Dejstvo preparata traje jedan dan.

U slučaju nepovoljnih vremenskih prilika (jaka kiša, jak vetar i sl.), tretman će se odložiti za naredni povoljan dan.

jova-plafon-(2)

U kabinetu za tehničko obrazovanje  u Osnovnoj školi „Jovan Popović“ otpao je deo maltera sa plafona. Malter je tom prilikom, naneo lakše ogrebotine učeniku Gimnazije „Dušan Vasiljev“. Kako saznajemo od direktora Gimnazije Aleksandra Aćimova odmah su preduzete sve mere:

-Pozvao sam dečakove roditelje, koji je bio uznemiren, da dođu i više puta tokom dana smo se čuli. Kako je roditelj naveo dečak ima lakšu povredu, a mi smo ispoštovali protokol, učenike udaljili iz kabineta i sačinili slžbenu belešku o tome šta se desilo. Učionica je zaključana i u njoj se neće održavati nastava.

Direktorica OŠ „Jovan Popović“ Jelena Krvopić dodaje da je učenik i ranije pohađao ovu školu:

-Angažovaćemo stručnjake da utvrde šta se desilo i u kakvom je stanju plafon. Kabinet će morati da se sanira pre nego što se u njemu ponovo bude organizovala nastava.

kuce-na-selu-(1)

Gradonačelnik Mladen Bogdan prisustvovao je u Beogradu potpisivanju ugovora za dodelu bespovratnih sredstava za kupovinu seoskih kuća sa okućnicom, zahvaljujući kojima će još tri porodice rešiti svoje stambeno pitanje i započeti novo poglavlje života u Novim Kozarcima i Nakovu.

Krov nad glavom dobio je i Danijel Gatarić iz Novih Kozaraca:

-Imam suprugu i dete od godinu dana. Pronašli smo kuću u Novim Kozarcima i zahvaljujući pomoći Ministarstva uselićemo se u svoj dom. U sklopu kuće je i bašta gde ćemo uzgajati voće i povrće.

Program Ministarstva za brigu o selu već je dao značajne rezultate na teritoriji Kikinde, gde je do sada veliki broj porodica dobio svoj dom. Tokom nedavne posete Ruskom Selu, ministar Milan Krkobabić istakao je da su useljavanje mladih porodica u prazne kuće i oživljavanje sela najbolji pokazatelj da srpsko selo ima budućnost.

-Grad Kikinda će, u saradnji sa nadležnim Ministarstvom, nastaviti da pruža podršku svima koji žele da pokrenu postupak za kupovinu kuće na selu, da zasnuju porodicu, rade i grade svoj život. Različiti su razlozi zbog kojih se ljudi odlučuju da učestvuju na konkursu i uvek nas raduje što mladi ljudi prepoznaju vrednosti života u našim selima – poručio je ovom prilikom gradonačelnik Mladen Bogdan.

error: Content is protected !!