Најновије

mika-16

Синоћ је поново наша суграђанка Славка Француски Мика заблистала у шоу програму “Никад није касно” на Телевизији Прва. Дванаест такмичара извело је по једну нумеру и жири је за директан пласман у финале одредио пет, а преосталих седам, међу којима је и Мика, шансу за пролазак у финале потражиће путем гласања публике.

-Видели сте и сами, извела сам песму “Ловац и кошута“ од Плавог оркестра, а била сам и адекватно костимирана. Жика Јакшић, стални члан жирија је прокоментарисао да увек пригодним стајлингом пропратим сваку песму коју изводим. Додуше, Саша Матић, који је исто био у жирију, упутио ми је једну малу замерку која се односила на интонацију, али је генерално имао позитиван став о мом наступу. Стални члан жирија, Саша Милошевић Маре је изјавио да је песма коју сам отпевала захтевна и добро изведена, али да можда није за овај ранг надметања. Ипак, генерални утисак жирија је позитиван, а надам се да ће тако реаговати и публика на гласању-изјавила је Мика после наступа, додавши да је конкуренција била изузетно јака и да су и остали такмичари који пролаз траже преко баража веома квалитетни.

Подсетимо, у првом полуфиналу, које је емитивано прошле недеље прошло је пет такмичара директно и један путем гласања публике. Тако је и у овом другом полуфиналу. Од седам певача који су на гласачкој листи, само ће се један наћи у финалу, које је предвиђено за 21. јун.

Славка Француски Мика је прошлог пута у последњим сатима гласања престигла противкандидата из Бања Луке, а и овог пута рачуна на гласове суграђана и нада се сличном исходу.

Свој глас за Мику Кикинђани могу да дају до вечерас у поноћ, када ће бити закључено гласање, а линк за подршку Мики је овде

 

Н.С.

 

zak-ofk-klek-1

Кикинда – Стадион: „Вашариште”. Гледалаца: 450. Судија: Никола Кнежевић (Банатско Карађорђево). Стрелци: Врбашки 83. за ЖАК, Чимпокић 79. и Тодоров (аутогол) 90+2. минуту. за ОФК Клек.
ЖАК: Видицки, Баба, Станковић (Сивчев), Тодоров, Утржен, Крнић, Бошков (Голић), Симић (Врбашки), Ратко, Ћулафић, Ходик.
ОФК КЛЕК: Томић, Дапчевић, М. Богдановић, М. Мачкић, Стојановски, Л. Мачкић (Спасић), Чимпокић, Вуловић, П. Богдановић, Нинковић (Грујић, Ћурић), Б. Ратковић.
У садржајаној, првој утакмици баража за попуну Подручне лиге Зрењанин, играло се на просечном нивоу војвођанског ранга, стварале се шансе, борило и обострано добро трчало, а до финиша недостајали су голови.
Повели су Клечани ближе крају, када је голман Видицки, после неколико изврсних интервенција у првом делу, начинио једину погрешку на утакмици. Одбранио је и тада не толико опасан ударац гостујућег играча, али заправо сервиравши одбитак Чимпокићу за мат.
„Жутим мравима” наду је убрзо вратио резервиста Врбашки, пошто му је лопта претходно дошла ширином казненог простора и чинило се да ће то бити реалан и праведан исход, али гости су славили у надокнади аутоголом најискуснијег и до тада одличног ветерана Тодорова (43), када је лопту несмотреном реакцијом скренуо у властиту мрежу.
Узвратни сусрет на распореду је у недељу у Клеку.

Д. П.

mini-basket

На дводневном 21. Фестивалу мини-баскета „Ранко Жеравица”, у кикиндском „Језеру” у организацији Спортског савеза Кикинде, окупило се око 300 малишана из 12 клубова Србије и иностранства, а отворио га је градоначелник Кикинде Младен Богдан.
– Увек ћемо да се сетимо нашег Ранка Жеравице који је у нашем граду почео своје кошаркашке кораке, уствари и дечачке кораке кроз наше школе и не смемо никад да заборавимо, иако је он Новомилошевчанин, да је он уствари и Кикинђанин и да ће Кикинда увек да му се одужи, не само што ћемо да организујемо овај турнир са његовим именом него што ћемо и да учествујемо у свему да се њгов лик и дело не заборави. Ми смо сви заједно учествовали и у његовом Меморијалу у Новом Милошеву и нама је велика част да видимо, међу свим оним именима и организацијама, да је учествовао и град Кикинда, јер нећемо никад да га заборавимо, а овде сада желимо да развијамо младе таленте као што смо у нашем граду изнедрили многе велике кошаркаше – рекао је Богдан.
Окупљенима се обратио и Божидар Маљковић, некадашњи кошаркашки тренер:
– Ранко Жеравица је био велики човек, а и велики тренер. Одавде је пошао без пара у џеповима, без хране, у Београд и био борац, сам против свих. Победио је све, био олимпијски победник и носилац разних признања и њему у част урадили смо две бисте, једна ће бити испред хале у Новом Београду, а друга у његовом Новом Милошеву. У Кикинду долазим, радо, хвала градоначелнику Богдану, хвала мојој пријатељици Јелени Чуданов, председници Спортског савеза Кикинде, којој честитам на добијању „Мајске награде” Спортског савеза Србије. Што се тиче вас, децо, проводите што више времена с лоптом, слушајте тренере, а не слушајте тате и маме. Изабрали сте најбољи спорт, живи били да вас следеће године видим овде боље, технички, тактички, индивидуално.
Раде Георгијевски, председник Удружења мини-баскет Србија и представник КСС, поздравио је све и градоначелнику уручио монографију „100 година кошарке у Србији”.

ofk-kikinda-ofk-vrbas-1

Кикинда – Гледалаца: 70. Судија: Никола Чекичевић (Моровић). Стрелци: Трифуновић 10. за ОФК Кикинду, Симић 27. и 52. и Бескорвајни 71. за ОФК Врбас. Жути картон: Милисављевић (ОФК Кикинда).
ОФК КИКИНДА: Видаковић (Адамовић), Зечевић, Чутовић, Кецман, Молнар, Трифуновић (Чудан), Лекај (Пашић), Белош, Степанчев, Милисављевић, Вујовић.
ОФК ВРБАС: Зорић, Вујошевић, Јовић, Шћепановић (Ђурковић), Мићуновић, Краиновић (Бескорвајни), Сердар, Живкуцин, Вујин, Авдаловић, Симић (Дракуловић).
Врбашани су бодове вредне избегавања додатног играња у баражу за опстанак у Српској лиги, осигурали на северу Баната тек у другом делу. Отписани па самим тим и растерећени домаћин рано је повео преко Трифуновића, а претходно га је упослио Вујовић. Поравнали су гости уз много среће и из прве шансе. Након „флипера” у казненом простору Кикинђана, Симић је био најприсебнији, а почетком наставка исти играч убацио се из другог плана и донео преокрет. Средином другог дела све је било одлучено, резервиста Бескорвајни искористио је кикс одбране домаћина, избио сам пред голмана и дар претворио у оверу бодова спаса.
Д. П. 

 

Djura-Liparski-dani

Српска Црња од 5. до 12. јуна биће домаћин 65. манифестације „Ђурини дани – Липарске вечери“, традиционалног културног догађаја посвећеног великом српском песнику, сликару и приповедачу Ђури Јакшићу. Манифестацију организује Народна библиотека „Ђура Јакшић“, а посетиоце очекује богат и разноврстан програм који ће током осам дана обухватити академије, концерте, позоришне представе, књижевне вечери и ликовне садржаје.

У Дому културе синоћ је одржана свечана академија и уприличена додела књижевне награде „Ђура Јакшић“ овогодишњем лауреату Зорану Богнару.

Љубитељи позоришта данас, 6. јуна, моћи ће да погледају представу „Прва брачна ноћ“ у извођењу Аматерског позоришта „Јовица Јелић“ из Банатског Карађорђева, док ће у недељу, 7. јуна, од 20 сати и 30 минута бити одржано музичко-поетско вече у Музеју, односно Каштелу у случају лошег времена. Наступиће Мина Лазаревић, Наташа Радовановић и Владимир Посавец – Тушек.

Позоришни програм наставља се и наредних дана. У Дому културе у понедељак, 8. јуна, такође од 20 сати и 30 минута публика ће имати прилику да погледа представу „Непријатељице“ у извођењу Милене Павловић, Љубинке Кларић и Наде Мацанковић. Дан касније на репертоару је монодрама „Оскар кога нисам добила“, у извођењу Татјане Кецман.

У среду, 10. јуна, такође у Дому културе, биће изведена представа „Брачни превртљивци“, у којој играју Олга Одановић, Соња Кнежевић и Милош Ђорђевић.

У оквиру манифестације биће отворена и изложба слика насталих на Ликовној колонији у Српској Црњи. Отварање изложбе заказано је за четвртак, 11. јун, у 19 часова у Музеју.

Завршница 65. „Ђуриних дана – Липарских вечери“ предвиђена је за петак, 12. јун, када ће у Дому културе концерт одржати Културно-уметничко друштво „Ђура Јакшић“ са гостима.

Организатори позивају све љубитеље културе да посете Српску Црњу и уживају у садржајима који већ више од шест деценија чувају успомену на једног од најзначајнијих стваралаца српске књижевности и уметности. Цена улазнице за позоришне представе је 200 динара.

 

struja

Због планираних радова на електроенергетској мрежи, поједини делови Кикинде и Банатског Великог Села наредних дана биће привремено без електричне енергије.

У Банатском Великом Селу искључења су планирана 8, 9. и 10. јуна, у периоду од 8 до 12 часова- у Омладинској улици (непарна страна), као и у Улици Симе Шолаје на деоници од Петра Кочића до Улице српских ратника.

У Кикинди ће у среду, 10. јуна, од 8.30 до 11.30 часова без струје ће остати потрошачи у делу Улице Јове Јовановића Змаја од Милоша Великог до Михајла Пупина, Улици Угљеше Терзина од Михајла Пупина до Косовске, као и на деоници од Вука Караџића до Иве Лоле Рибара. Искључење ће обухватити и Улицу Милоша Остојина од Милоша Великог до Косовске, део Косовске улице између Угљеше Терзина и Милоша Остојина, као и део Улице Иве Лоле Рибара од Јове Јовановића Змаја до Милоша Остојина.

Без струје ће бити и потрошачи у Улици Вука Караџића, на непарној страни од Браће Татића до Његошеве, као и на парној страни од Угљеше Терзина до Његошеве.

 

malbasic-srebro-(2)

Виноградар и винар из Нових Козараца Зоран Малбашић на 93. Међународном сајму пољопривреде у Новом Саду освојио је сребрну медаљу за вино мерлот из 2022. године.

-Вино је лично моја производња и био сам сигуран да је врхунског квалитета. Како би добио и званичну процену, послао сам га на оцењивање где је потврђено то што сам већ знао. Конкуренција је била огромна. Било је великих винарија из Македоније, Словеније, наше земље.  Труд се исплатио – сазнајемо од Малбашића.

Виноградар из Нових Козараца овим послом бави се више од 15 година. Има  три сорте грожђа, од којих две црвене каберне совињон и мерлот, док је од белих заступљен рајнски ризлинг. Виногради ове породице простиру се на површини од непуна два хектара.

-У плану је проширења јер нам је ово примарна производња и желимо да је унапредимо Суша је та која ме спречава у намери да повећам површине под грожђем. Немам заливне системе и то је проблем, а надам се да ћу ове јесени успети у томе – каже наш саговорник.

Подрум Малбашић настао је 2014. године, а прво вино под етикетом „Подрум Малбашић“, изашло је годину дана касније и несумњиво је покренуло нови правац у домаћем винарству, померајући курс према квалитету. На винарским такмичењима добио је и потврду квалитета.

-Година није сјајна. Температуре у минусу 1. маја допринеле су да део белог грожђа измрзне и штета је 40 процената. Каберне и мерлот боље су поднели мраз. Чокоти који су опстали су у одличном стању. Виноград је, за сада, здрав и у доброј је кондицији – додао је Малбашић.

Годишње произведе око 3.000 боца вина, а уз вино пече и ракију.

A.Ђ.

Krpelji-1

Из Градске управе обавештавају грађане да ће у утораак, 9. јуна године бити обављен третман сузбијања крпеља на територији града Кикинде.

Упозоравају се пчелари да је препарат опасан за пчеле. Дејство препарата траје један дан.

У случају неповољних временских прилика (јака киша, јак ветар и сл.), третман ће се одложити за наредни повољан дан.

jova-plafon-(2)

У кабинету за техничко образовање  у Основној школи „Јован Поповић“ отпао је део малтера са плафона. Малтер је том приликом, нaнео лакше огреботине ученику Гимназије „Душан Васиљев“. Како сазнајемо од директора Гимназије Александра Аћимова одмах су предузете све мере:

-Позвао сам дечакове родитеље, који је био узнемирен, да дођу и више пута током дана смо се чули. Како је родитељ навео дечак има лакшу повреду, а ми смо испоштовали протокол, ученике удаљили из кабинета и сачинили слжбену белешку о томе шта се десило. Учионица је закључана и у њој се неће одржавати настава.

Директорица ОШ „Јован Поповић“ Јелена Крвопић додаје да је ученик и раније похађао ову школу:

-Ангажоваћемо стручњаке да утврде шта се десило и у каквом је стању плафон. Кабинет ће морати да се санира пре него што се у њему поново буде организовала настава.

kuce-na-selu-(1)

Градоначелник Младен Богдан присуствовао је у Београду потписивању уговора за доделу бесповратних средстава за куповину сеоских кућа са окућницом, захваљујући којима ће још три породице решити своје стамбено питање и започети ново поглавље живота у Новим Козарцима и Накову.

Кров над главом добио је и Данијел Гатарић из Нових Козараца:

-Имам супругу и дете од годину дана. Пронашли смо кућу у Новим Козарцима и захваљујући помоћи Министарства уселићемо се у свој дом. У склопу куће је и башта где ћемо узгајати воће и поврће.

Програм Министарства за бригу о селу већ је дао значајне резултате на територији Кикинде, где је до сада велики број породица добио свој дом. Током недавне посете Руском Селу, министар Милан Кркобабић истакао је да су усељавање младих породица у празне куће и оживљавање села најбољи показатељ да српско село има будућност.

-Град Кикинда ће, у сарадњи са надлежним Министарством, наставити да пружа подршку свима који желе да покрену поступак за куповину куће на селу, да заснују породицу, раде и граде свој живот. Различити су разлози због којих се људи одлучују да учествују на конкурсу и увек нас радује што млади људи препознају вредности живота у нашим селима – поручио је овом приликом градоначелник Младен Богдан.

error: Content is protected !!