Nastupom hora „Fa Mi Re Do“ u vrtiću „Kolibri“ otvorena je druga „Kolibrijade“ u okviru koje su mališani učestvovali u ekološkim radionicama koje su specijalno za ovu priliku osmislili vaspitači.

Predrag Popović, vaspitač ističe da je u ovoj manifestaciji učestvovalo 150 mališana iz svih vrtićkih grupa zajedno sa vaspitačima, roditeljima, bakama i dekama.

-Tokom čitave školske godine, kroz razne sadržaje, decu učimo o značaju očuvanja životne okoline i na koji način svi treba da se ponašamo kako bismo je sačuvali. Manifestacija je kruna našeg rada u ovoj godini, a posebnu zahvalnost dugujemo Sekretarijatu za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj koji nam je donirao sadnice voća o kojima će se brinuti naši mališani – kazao je Popović.

Edvin Tot, rukovodilac odseka za zaštitu životne sredine pomenutog Sekretarijata zajedno sa zaposlenima pomogao je deci i vaspitačima da oplemene dvorište novim sadnicama.

-Obeležavanje Dana planete Zemlje i ekološku nedelju završavamo na najlepši način, družeći se sa najmlađim sugrađanima. Zajedno sa njima zasadili smo devet patuljastih sadnica kruške, kajsije i breskve u „Kolibrijevom“ voćnom kutku. Želja nam je bila da se sami staraju o voćkama, ali i da mogu da ubiraju plodove kada voće sazri – naveo je Edvin.
U okviru radionica „Kad se male ruke slože“ organizovano je devet radionica: zini stižu vitamini, eko privezak, mirisna bašta, bockaj, cvetaj pa ulepšaj, više cveća, manje smeća, sportuljci, voda vazduh i babl-dabl.

A.Đ.

– Cilj kampanje je da, uoči maturskih proslava, skrenemo pažnju mladima na važnost odgovornog ponašanja u saobraćaju, upravo u trenutku koji im je možda jedan od najvažnijih u životu – rekao je Pavle Popović, koordinator Saveta za bezbednost saobraćaja Grada. – Poruka je jednostavna: na maturu se ne ide automobilom, već sa osmehom i dobrim raspoloženjem.
Slaviša Savić, saradnik Agencije iz Šapca, naveo je da je samo u 2024. godini u saobraćajnim nesrećama život izgubilo 514 ljudi, od čega čak 114 mladih.
Najpotresniji deo predavanja bio je ispovest Julke Lopušine, koja je maturantima prenela svoju životnu priču – o trenutku koji je sve promenio.
Julka je pre nesreće studirala književnost i fotografiju, sanjala o paraglajdingu, želela da bude profesor. Sada je srećno udata i majka dvoje dece. Od mladalačkih snova morala je da odustane i zato šalje snažnu poruku.














I ovoga puta roditelji i starija braća i sestre stigli su opremljeni deci omiljenim, često zabranjenim rekvizitima – ključevima, mobilnim telefonima… kojima su na kraju staze motivisali svoje mališane.
Ponovo se dogodilo i da najslađi učesnici drukčije doživljavaju ovaj program, pa je bilo odlazaka sa staze, sedenja i druženja u toku trke, ali i to da svi takmičari pohrle ka jednom tati jer je imao najlepši „mamac” – čokoladnu bananicu.
Trka se održavala u etapama, pa je na kraju najbolje vreme, međi devojčicama, imala Una Radujko iz Kikinde.
– Nismo se pripremali, ona je odavno počela da puzi, još nije prohodala, ali je jako aktivna. Učestvovali smo prvi put. Pored pehara za “Naj Kiću”, dobili smo poklone, šolju i slatkiše – rekla je mama Ivana.
Janko Laković je, takođe, veoma ozbiljno shvatio nadmetanje i briljirao po brzini među dečacima.
– Nama je bilo važno da učestvujemo, a Janku da što pre dopuzi do svoje sestre – kazao je tata Uglješa. – Bitno je da su se deca lepo provela.
Troje najboljih u svakoj grupi dobilo je pehare i poklone, a svi ostali mali takmičari – zahvalnice za učešće.
– Veoma smo zadovoljni i ponosni što manifestacija traje toliko dugo. Ovde su sada decu doveli i roditelji koji su i sami, kao bebe, učestvovali u trci u puzanju – rekla je Tanja Nožica, pomoćnik direktora Kulturnog centra za programske aktivnosti. – Rekord u broju učesnika biće postavljen i na centralnoj manifestaciji koja se, kao i svi programi danas, zbog nestabilnog vremena, održava u sali Narodnog pozorišta. Prijavljeno je čak 20 tačaka predškolaca, što je najviše do sada, a nastupiće i polaznici Baletske škole. Jako nam je drago što svi predškolci znaju za ovu manifestaciju i rado učestvuju u njoj.
Centralna priredba zakazana je za u 15 sati, dok će, od 17 sati, biti dodeljene nagrade najboljima na likovnom konkursu Kulturnog centra – „Proleće u mom gradu”.