Наступом хора „Фа Ми Ре До“ у вртићу „Колибри“ отворена је друга „Колибријаде“ у оквиру које су малишани учествовали у еколошким радионицама које су специјално за ову прилику осмислили васпитачи.

Предраг Поповић, васпитач истиче да је у овој манифестацији учествовало 150 малишана из свих вртићких група заједно са васпитачима, родитељима, бакама и декама.

-Током читаве школске године, кроз разне садржаје, децу учимо о значају очувања животне околине и на који начин сви треба да се понашамо како бисмо је сачували. Манифестација је круна нашег рада у овој години, а посебну захвалност дугујемо Секретаријату за заштиту животне средине, пољопривреду и рурални развој који нам је донирао саднице воћа о којима ће се бринути наши малишани – казао је Поповић.

Едвин Тот, руководилац одсека за заштиту животне средине поменутог Секретаријата заједно са запосленима помогао је деци и васпитачима да оплемене двориште новим садницама.

-Обележавање Дана планете Земље и еколошку недељу завршавамо на најлепши начин, дружећи се са најмлађим суграђанима. Заједно са њима засадили смо девет патуљастих садница крушке, кајсије и брескве у „Колибријевом“ воћном кутку. Жеља нам је била да се сами старају о воћкама, али и да могу да убирају плодове када воће сазри – навео је Едвин.
У оквиру радионица „Кад се мале руке сложе“ организовано је девет радионица: зини стижу витамини, еко привезак, мирисна башта, боцкај, цветај па улепшај, више цвећа, мање смећа, спортуљци, вода ваздух и бабл-дабл.

А.Ђ.

– Циљ кампање је да, уочи матурских прослава, скренемо пажњу младима на важност одговорног понашања у саобраћају, управо у тренутку који им је можда један од најважнијих у животу – рекао је Павле Поповић, координатор Савета за безбедност саобраћаја Града. – Порука је једноставна: на матуру се не иде аутомобилом, већ са осмехом и добрим расположењем.
Славиша Савић, сарадник Агенције из Шапца, навео је да је само у 2024. години у саобраћајним несрећама живот изгубило 514 људи, од чега чак 114 младих.
Најпотреснији део предавања био је исповест Јулке Лопушине, која је матурантима пренела своју животну причу – о тренутку који је све променио.
Јулка је пре несреће студирала књижевност и фотографију, сањала о параглајдингу, желела да буде професор. Сада је срећно удата и мајка двоје деце. Од младалачких снова морала је да одустане и зато шаље снажну поруку.














И овога пута родитељи и старија браћа и сестре стигли су опремљени деци омиљеним, често забрањеним реквизитима – кључевима, мобилним телефонима… којима су на крају стазе мотивисали своје малишане.
Поново се догодило и да најслађи учесници друкчије доживљавају овај програм, па је било одлазака са стазе, седења и дружења у току трке, али и то да сви такмичари похрле ка једном тати јер је имао најлепши „мамац” – чоколадну бананицу.
Трка се одржавала у етапама, па је на крају најбоље време, међи девојчицама, имала Уна Радујко из Кикинде.
– Нисмо се припремали, она је одавно почела да пузи, још није проходала, али је јако активна. Учествовали смо први пут. Поред пехара за “Нај Кићу”, добили смо поклоне, шољу и слаткише – рекла је мама Ивана.
Јанко Лаковић је, такође, веома озбиљно схватио надметање и бриљирао по брзини међу дечацима.
– Нама је било важно да учествујемо, а Јанку да што пре допузи до своје сестре – казао је тата Угљеша. – Битно је да су се деца лепо провела.
Троје најбољих у свакој групи добило је пехаре и поклоне, а сви остали мали такмичари – захвалнице за учешће.
– Веома смо задовољни и поносни што манифестација траје толико дуго. Овде су сада децу довели и родитељи који су и сами, као бебе, учествовали у трци у пузању – рекла је Тања Ножица, помоћник директора Културног центра за програмске активности. – Рекорд у броју учесника биће постављен и на централној манифестацији која се, као и сви програми данас, због нестабилног времена, одржава у сали Народног позоришта. Пријављено је чак 20 тачака предшколаца, што је највише до сада, а наступиће и полазници Балетске школе. Јако нам је драго што сви предшколци знају за ову манифестацију и радо учествују у њој.
Централна приредба заказана је за у 15 сати, док ће, од 17 сати, бити додељене награде најбољима на ликовном конкурсу Културног центра – „Пролеће у мом граду”.