Aleksandra Djuran

377338698_1400691850855445_5498228008095870829_n

Mini sajam preduzetnika, 16. po redu, počeo je danas i trajaće i sutra, kada je i svečano otvaranje. Organizator je Opšte udruženje preduzetnika, a cilj je afirmacija, pre svega, lokalnih proizvođača.

Ove godine sajam je okupio 60 izlagača, iako je interesovanje bilo puno veće. Osim kikindskih, predstavljaju se preduzetnici iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Republike Srpske i naše zemlje.

0-02-05-28557549cc177b30fdbc471996d3dd2eaed735e259f83c022b26ce1a7d7c3acf_8ca69e709527486a-w1024

Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, 15. septembar, obeležava se danas širom Srbije, a i Kikinda je u znaku srpske trobojke. Praznik  se obeležava na dan kada je 1918. godine probijen Solunski front, a na osnovu odluke vlada Srbije i Republike Srpske o zajedničkom obeležavanju ovog datuma.

Centralna manifestacija povodom proslave ovog jedinstvenog praznika biće održana večeras u Nišu, uz prisustvovo najviših zvaničnika Srbije i Republike Srpske.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je danas fotografiju srpske zastave i čestitao Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave, koji Srbija i Republika Srpska obežavaju kao zajednički praznik.

“Srbijo, srećan Dan srpskog jedinstva, slobode i nacionalne zastave”, napisano je na fotografiji srpske zastave, koju je Vučić objavio na Instagram nalogu “avucic”.

217663478_2623923931246415_7053360300563622830_n

Kikindski „Rotari klub“ raspisao je konkurs za dodelu stipendija za školsku 2023/24. godine, studentima sa mestom prebivališta na teritoriji Kikinde. Uslovi su da je student upisao prvu godinu fakulteta i da je na budžetskom finansiranju, kao i to da je pokazao odličan uspeh u prethodnom školovanju.

 

Potrebno je dostaviti kraću biografiju, propratno pismo, kontakt podatke, uverenje o upisu na fakultet, dokaz mesta koje je kandidat zauzeo na rang listi i dokaz uspeha u prethodnom školovanju. Nepotpune prijave će biti odbačene.

Komisija „Rotari kluba“ će nepristrasno, u skladu sa diskrecionim ovlašćenjima, odabrati tri kandidata koji će dobiti 10 mesečnih stipendija.

Dokumentacija se dostavlja isključivo elektronskom poštom do 20. septembra 2023. godine na email adresu: rckikinda1997@gmail.com

 

377252976_1396207617625123_2005626547874640142_n

Na konkursu za izbor najlepše uređenog izloga, koji je povodom „Dana ludaje“ raspisala lokalna samouprava, doneta je  odluka da nagrada za prvo mesto ode u ruke Dunji Vranjin, vlasnici cvećare „Mario“. Žiri u kom su bile Dolores Nemet i Tatjana Vuković iz Turističke organizacije  i Miroslava Narančić, sekretarka Sekretarijata za zaštitu životne sredine, poljoprivredu i ruralni razvoj, pobednici i njenoj ćerki Petri uručio je poklone.

– Prvi put smo se prijavili na konkurs, iako svake godine za „Dane ludaje“ ukrasimo izlog. Do sada su uglavnom lokali u centru učestvovali i dobijali nagrade, a mi koji smo blizu centra bili smo pasivni. Sada je vreme da se to promeni. Drago nam je što su nam se pridružile i komšije iz „SP“ marketa tako da je slika koju šaljemo iz ulice Miloša Velikog, još lepša – rekla je Dunja Vranjin i napomenula da je izlog zajedno sa radnicom Gocom ukrašavala sedam dana.

Inspiraciju je, pobednica, pronašla u karnevalu predškolaca u kom ove godine učestvuje i njena ćerka. Osim toga  tu je i lala na ludaji, sove, kao i  i jesenji aranžmani.

– Na travnjaku ispred cvećare dekorisali smo kutak za fotografisanje. Pozivam sve građane da dođu i naprave uspomenu, a za svakog ko to uradi pripremili smo simbolične poklone – rekla je Dunja Vranjin.

Miroslava Narančić pohvalila je sve koji su učestvovali na konkursu.

– Raspisujemo ga šestu godinu zaredom i  ove godine imamo rekordan broj prijavljenih, iako je velik broj izloga koji su u znaku ludaja. Svi izlozi su lepo i zanimljivo ukrašeni, a ove godine odabrali smo čak pet izloga koji će dobiti nagradu – istakla je Miroslava Narančić.

Drugo mesto pripalo je „SP“ marketu, treće butiku „Ledžend“, četvrto Robnoj kući „Panda”, a peto obući „Gizela“.

CDA_1388-w1024

Karnevalska povorka najmlađih i najslađih Kikinđana obučenih u plodove jeseni okupiće, u petak u 16 sati, mališane iz svih vrtića sa teritorije grada. Predškolci, njih 500, ponosno će prošetati Gradskim trgu i pozvati gradonačelnika Nikolu Lukača i njegove saradnike da im se pridruže.

Prvi put sa njima će biti i drugari iz vrtića sa Voždovca koji su izrazili želju da budu deo karnevala i najveće kikindske manifestacije.

Ovom prilikom poslaće najlepšu sliku iz našeg grada i pozvati sve da dođu na centralnu proslavu ovogodišnjih  „Dana ludaje”. Nakon šetnje, za najlepše promotere Kikinde, u dvorištu Kurije biće organizovana žurka – „Kinderbal”.

377242117_1477225776372654_4130852899945471978_n

Kikindski osnovci su “Igrama sa ludajom” otvorili 38. manifestaciju “Dani ludaje” koja i ove godine nudi bogat program. Najspretniji su bili osnovci škole „Sveti Sava“ koji su kao nagradu za prvo mesto osvojili tortu u obliku ludaje. U ekipi su bili: Una Grbić, Samanta Kala, Sanja Rajić, Vuk Matijević i Marija Nađ.

 

-Trudili smo se i borili da budemo prvi i u tome smo i uspeli. Sve igre su bile interesantne i nisu bile teške. Dobro smo se zabavili što je i najvažnije – istakla je Marija Nađ.

Sudija je bio nastavanik fizičkog vaspitanja Srđan Mitrović koji je napomenuo da je bilo pet igara tako da su osnovci imali priliku da se oprobaju u cepkanju semenki od ludaje, prenošenju tikve, njihovom traženju, u igri leteće ludaje i u krunjenju kukuruza.

-Imali smo 12 ekipa, što je rekordan broj. Igre su bile prilagođene uzrastu. Spretnost i brzina bili su presudni, a najvažnije je da se nadmetanje odvijalo u fer pleju i uz zdušnu podršku navijača – rekao je Mitrović.

Drugo mesto pripalo je ekipi OŠ „Vuk Karadžić”, dok su treći bili učenici OŠ  „Jovan Popović”.

CDA_4297-w1024

„Dani ludaje“ počinju sutra, 14. septembra, i traju do nedelje, uz bogat i raznovrstan program. Manifestaciju tokom prepodneva otvaraju „Igre sa ludajom“ u kojima će osnovci pokazati koliko su spretni sa bundevom. U Narodnoj biblioteci u 19 sati je predavanje dr Gorana Abrahama „Zdravlje na dlanu, ludaja na tanjiru“, a u 20 sati je koncert violiniste Stefana Milenkovića i orkestra „Kamerata“.

U petak će plato ispred Gradske kuće postati Ulica starih zanata i suvenira. Poslepodnevni sati biće u znaku najmlađih i najslađih predškolca. U 16 sati Gradskim trgom prošetaće mališani obučeni u plodove jeseni. Karavan maskiranih predškolaca poslaće najlepšu sliku iz našeg grada i  pozvaće sve da dođu na centralnu proslavu u subotu.

U Narodnom muzeju u 19 sati biće otvorena izložba „Borba sa zubom vremena: Dokumentacija i rekonstrukcija Svetske baštine – poljsko iskustvo“ koju realizuje Ambasada Poljske u Beogradu. Od 21 časa na centralnoj bini je nastup Ju grupe, a u 23 sata je koncert dr Neleta Karajlića i Osiromašenog uranijuma.

Centralnog dana, u subotu, Gradski trg postaće najlepša gostinska soba Evrope. Na „Banatskom fruštuku“ od 10 sati očekuje vas mnoštvo slanih i slatkih đakonija, u „Evropskom kutku“ predstaviće se gosti iz inostranstva, a u isto vreme u „Gostinskoj sobi“ biće priređen muzičko-scenski program. Na Trgu vas očekuju i majstori karvinga. Od 10 časova je i otvaranje Mini sajma preduzetnika koji će i ove godine okupiti izlagače iz naših i zemalja u okruženju. Čitavog dana planiran je i niz sportskih turnira, sastaće se enigmate, rekreativci železnice. U 17 sati biće proglašeni pobednici koji su uzgojili najtežu i najdužu ludaju, uz prateći muzički program. Od 21 časa na centralnoj bini nastupa Milica Pavlović, a u 23 sata počinje koncert Saše Matića.

U nedelju od 10 sati na Starom jezeru biće upriličeno takmičenje u kuvanju riblje čorbe „Kikindska zlatna jesen“, u 13 časova je na nekadašnjem pogonu III „Toze Marković“ je 28. Revija paradnih zaprega u organizaciji Konjičkog kluba „Banat“. U 21 sat na centralnoj bini je koncert grupe „Banda drvena“.

 

struja (4)

Zbog radova na elektro mreži sutra, 14. septembra, od 9 do 13 sati struje neće biti u Ruskom Selu.

Bez struje će biti domaćinstva u sledećim ulicama: Braće Opsenice, Braće Domazet, Polita Desančića, Ive Lole Ribara, Njegoševoj, Žarka Zrenjanina, Sonje Marinković, Solunskih dobrovoljaca i Stevice Jovanovića.

376569881_219478884154243_8992671821322135996_n

Sa velikom pažnjom propraćena je karnevalska povorka koja se prošetala danas trgom u Temišvaru. Mališani iz vrtića „Poletarac“, praćeni tamburaškim orkestrom ADZNM „Gusle“ pozvali su susede iz Rumunije na 38. „Dane ludaje“. Sa njima su bili predstavnici lokalne samouprave članovi Gradskog veća Saša Tanackov i Ljuban Sredić.

-„Dani ludaje“ su veoma popularni, ne samo u Temišvaru, nego i na čitavom prostoru zapadne Rumunije. Mi smo čuvari tradicije jer su svi naši programi zasnovani na očuvanju kulturnog nasleđa, gastronomije, običaja, svega što krasi Banat. Upravo to je razlog zbog kog stanovnici županija Timiš, Arad, Karaš rado dolaze u Kikindu. I ove godine očekujem veliki broj posetilaca kako Rumuna, tako i Srba koji žive u Rumuniji, ali i svih drugih naroda – istakao je Saša Tanackov.

Javor Radovanković, koji živi u Temišvaru, dugodišnji je promoter najveće kikindske manifestacije. Ovogodišnja promocija za  značajan broj novinara organizovana je u Vladičanskom dvoru.

-Rumuni svake godine sa nestrpljenjem očekuju „Dane ludaje“. Već neko vreme se intresuju kada počinje manifestacija i kakav je program i siguran sam da će i ove godine pohrliti u Kikindu. Najviše interesovanja ima za „Banatski fruštuk“, merenje takmičarskih ludaja, ali i koncerte. I ovo je način da se još bolje povežemo i sarađujemo – rekao je Radovanković.

Zadovoljstvo što su Kikinđani promovisali svoju manifestaciju u Temišvaru izrazio je i Sorin Jonesku, zamenik prefekta Županije Timiš i dodao da će u ovogodišnjem programu učestvovati i Srbi iz Rumunije.

-Gradovi Temišvar i Kikinda imaju bratski odnos. Ponosni smo što smo na mapi gradova u kojima se predstavljaju „Dani ludaje“. Posredovali smo da granični prelaz Nakovo – Lunga radi 24 sata. I sami ćemo pozvati žitelje Temišvara i okoline da u što većem broju posete Kikindu i provedu lep vikend uz proizvode od ludaje. To će još više produbiti bratsvo između dva grada i bolju saradnju između dve države –  napomenuo je Jonesku.

Radno vreme graničnog prelaza 24 sata

Od petka, 15. septembra od 8 časova  do nedelje, 17. septembra do ponoći granični prelaz Nakovo -Lunga biće otvoren non stop. Na ovaj način omogućeno je svima da posete sve programe u našem gradu i najkraćim putem i dođu i vrate se u Rumuniju.

migranti kanjiza

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u današnjoj akciji usmerenoj na suzbijanju ilegalnih migracija na području Kikinde, Subotice i Sombora pronašli su  371  iregularnog migranta i koji se prevoze u prihvatne centre. Takođe, u akciji su nađene tri automatske puške, jedna poluautomatska puška i pištolj, kao i dva agregata, 25 pasoša i 12 ličnih karata.

Pomoćnik direktora policije Dragan Vasiljević poručio je da će najveći broj migranata biti sprovden u prihvatne centre.

-Pronađeno je više komada vatrenog oružja, tačnije na jednoj lokaciji nađene su četiri automatske puške. U  toku je uviđaj lica mesta i krim-tehnička obrada lica mesta. Videćemo da li nekome od ovih migranata koje smo pronašli na licu mesta pripada to oružje – rekao je Vasiljević.

On je naveo je da je u ovoj akciji po prvi put jedan broj migranata takozvanih „izviđača“ pronađen u krošnjama drveća, a da policija prilagođava svoje mere i radnje promenama u njihovim aktivnostima.

-Mogu da poručim svim građanima da mogu da budu maksimalno spokojni i bezbedno će biti na svim područjima u Republici Srbiji –  kazao je Vasiljević.

Akciji je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić koji je istakao da se ovakve akcije detaljno planiraju, kao i da u njima učestvuju najobučeniji pripadnici elitnih jedinica MUP-a.

-Republika Srbija je zemlja humanih i dobrih ljudi. I tako se i odnosimo prema svima kojima je pomoć potrebna. Ali država neće dozvoliti da bilo ko zloupotrebi to gostoprimstvo i ugrozi bezbednost naših građana. Ova akcija je još jedna u nizu akcija koje Ministarstvo unutrašnjih poslova sprovodi u cilju suzbijanja ilegalnih migracija, a posebno na suzbijanju njihovih međusobnih obračuna i kriminalnih aktivnosti. Zbog nepristupačnog i nepreglednog terena ovakve akcije se detaljno planiraju i u njima učestvuju najobučeniji pripadnici elitnih jedinica ministarstva – precizirao je  rekao je ministar Gašić.

Ministar Gašić je poručio da Ministarstvo unutrašnjih poslova aktivno prati dešavanja i da su pripadnici MUP-a spremni da adekvatno reaguju u svakom trenutku.

error: Content is protected !!