Aleksandra Djuran

deda (6)-w1024

Novu, 2024. godinu, prvi će dočekati najmlađi. U 11 sati i 30 minuta na bini ispred Gradske kuće biće organizovan novogodišnji program u okviru kog će glumci pozorišta „Lane“ izvesti predstavu „Vecin novogodišnji kolačić“.

Tačno u podne uz Deda Mraza, vilenjake i omiljene glumce mališani će odbrojavati sekunde do dočeka Nove godine.

Uslediće mala pauza i već u 14 časova u pozorištu „Lane“ organizuje se novogodišnja žurka za najmlađe koji će imati priliku da uživaju u delovima predstava jeding dečijeg teatra.

naslovna-0f002f80

Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija dr Jelena Begović u zgradi Vlade Republike Srbije sastala se sa mladim dobitnicima medalja na međunarodnim olimpijadama iz fizike.

Među šestoro nagrađenih učenika iz Kragujevca, Kruševca i Beograda sa ministarkom Begović upoznao se i razgovarao i Andrej Popović, učenik trećeg razreda gimnazije „Dušan Vasiljev“ u Kikindi, osvajač zlatne medalje na Međunarodnoj olimpijadi iz savremene fizike  koji se osvrnuo na svoj izvanredan uspeh i zlatnu medalju osvojenu u Singapuru na Međunarodnoj olimpijadi iz savremene fizike.

-Šteta što je takmičenje održano onlajn, pa nisam i posetio Singapur, ali moram da kažem da je konkurencija bila jaka. Radila se kvantna mehanika, teorija relativiteta i slično, a bilo je dosta prestižnih škola iz celog sveta. Osećam se jako dobro jer sam u grupi ambicioznih i pametnih vršnjaka i zadovoljan sam zbog svog uspeha, a primarni cilj za budućnost mi je da studiram astrofiziku na Matematičkom fakultetu – istakao je Andrej.

Ovom prilikom dr Jelena Begović rekla je da joj je rago mi je što su ovi učenici posvećeni i odlučni da se bave naukom.

-Vreme u kom živimo nauku stavlja u sve primarniji položaj u društvu, zato nemojte da odustajete od nauke.  Naši sjajni mladi fizičari iz  Kikinde, Kragujevca, Kruševca i Beograda  su samo potvrda da u Srbiji ima jako mnogo talenata i da moramo svi da ih podržavamo i da im damo šansu da budu sjajni budući naučnici, možda neki od njih čak i nobelovci. Kad vidite koliko su svestrani i pametni, stvarno mi je puno srce i zaista vredi da ih svi zajedno podržavamo – izjavila je ministarka Begović.

 

 

c0e3516e-7c9e-40ce-91c2-76a56b04e8d7 (1)

Novogodišnji bazar prava je prilika da se kupe ukrasi za kuće i stanove, ikebane, pića i hrana domaćih proizvođača, med, jelke ili sadnice koje će ukrasiti dvorišta. Cene su pristupačne, ponuda je raznovrsna, a ovo je i najbolji način da se promovišu sugrađani koji imaju svoje proizvode. Najveća gužva je na štandovima na kojima se prodaju slatkiši kikindskih alvara među kojima je i „Ideja Ki“ čija je vlasnica Sanela Has Milovanov.

-Ove godine potrudili smo se da naše tradicionalne proizvode svilene i gumene bombone, alve, kretoš, liciderska srca i druge sugrađanima ponudimo u pakovanjima koje je novo i drugačije. U ponudi imamo bombone u teglicama većim i manjim, plastičnim kutijama i čašama. Sve one su ukrašene novogodišnjim motivima i privlače, prvenstveno decu. Kupci su prepoznali naš trud i rado pazare kod nas – kaže naša sagovornica.

Pored standardnih proizvoda bombona, ušećerenih jabuka, lizalica, tu su i medenjaci, posebno ukrašeni i namenski pripremljeni.

-Od medenjaka smo pravili kućice i jelke i lepo ih upakovali. Upravo se medenjaci najviše traže. Priprema je trajala mesec dana, a najviše vremena otišlo je na medenjake koji se prvo umese, pa ispeku, suše i na kraju šaraju. Trud se isplatio – napominje Sanela Has Milovanov.

Interesantno je, dodaje Sanela, da sugrađani već sada kupuju lepo upakovane bombone za Badnje veče, kada u kuće dolaze korinđaši.

-Imamo i drugih slatkiša koji su prikladni da se daju korinđašima i zaista su traženi. Za nas puno znači ova vrsta promocije i prodaje. Zima je nema vašara ili sličnih skupova gde izlažemo proizvode. Najvažnije je da smo i mi i kupci zadovoljni – zaključila je Sanela Has Milovanov.

Novogodišnji bazar trajaće i sutra do 22 sata, dok će poslednjeg dana ove godine biti do podneva.

 

djaci u skoli

Na zasedanju Skupštine grada doneta je odluka o određivanju područja za upis dece u osnovne škole na teritoriji Kikinde. Suština ove odluke je, kako ističe predsednik Aktiva direktora osnovnih škola i direktor OŠ „Žarko Zrenjanin” Tihomir Farkaš, da se uvede red u upis u osnovnim školama, a ne vraćanje nekadašnje rejonizacije.

-Naš cilj je da pružimo svim učenicima šansu da imaju ravnopravno obrazovanje. Raspodelom dece, vodeći računa o teritorijalnoj pripadnosti odnosno blizini škole, imaćemo optimalan broj đaka u odeljenjima. U svakom razredu biće oko 25 učenika i izbeći ćemo tehnološke viškove u prosveti – naveo je Farkaš.

U ranijem periodu roditelji su, zbog preseljenja ili drugih okolnosti, opravdano podnosili molbe kako bi deca prešla iz jedne u drugu školu. I sada će se u tim situacijama izlaziti u susret učenicima i roditeljima.

-Formirana je komisija koja će razmatrati sve molbe koje stignu. Tim za rejonizaciju čine svi direktori osnovnih škola, pedagozi, predstavnici interresorne komisije, Predškolske ustanove, pravnici. Vodili smo računa da budu uključeni svi relevantni činioci, a odluke, u interesu roditelja i deca, donosićemo zajedno – pojasnio je naš sagovornik.

Škole u Kikindi imaju najbolje rezultate na teritoriji Školske uprave Zrenjanin. Rad u obrazovnim institucijama, predstavnici Ministarstva prosvete i važnih institucija, ocenili su najvišim ocenama.

-U prošlosti smo imali situacije da smo u pojedinim odeljenjima u školama imali 15, a u pojedinim 30 učenika, što ne omogućava isti rad i pristup đacima. Ove razlike nastajale su jer je roditeljima pojedina škola bila simpatičnija jer im je to rekao rođak ili komšija. Na osnovu zakonskih propisa određeno je koje ulice odnosno rejoni pripadaju kojoj školi – rekao je Tihomir Farkaš.

Pomenuti tim će preko Sekretarijata za društvene delatnosti i vrtića uputiti obaveštenja roditeljima u koju školu je dete raspoređeno. Na pozivu će biti objašnjeno i koje su procedure u slučaju da postoji potreba da dete pohađa drugu školu.

-Tada roditelji pišu molbu u kojoj se navodi razlog te potrebe. Svi opravdani slučajevi će se uvažiti. Kada je reč o izboru učitelja zauzet je stav da stručne službe u školama, pedagozi i psiholozi, odluče o tome. Opravdane razloge, za odabir učitelja ili učiteljice, uvažićemo, ali smatramo da je došlo vreme da pustimo struku da radi svoj posao – zaključio je Farkaš.

Upis prvaka počinje u februaru i u narednoj školskoj godini biće ih 322-oje u svih 15 osnovnih škola na teritoriji Grada.

-Imamo dosta učenika da sve škole imaju dovoljan broj odeljenja i da ne bude viška obrazovnog kadra. Prošle godine, zbog mogućnosti odabira škole, bili smo na granici i mogli smo da imamo desetak prosvetnih radnika kao tehnološki višak, a imali smo dovoljan broj đaka. To našem gradu u kojem postoji uređen obrazovni sistem, gde škole dobro rade i funkcionišu, nije potrebno – zaključio je Farkaš.

U školskoj 2024/2025. godini, a na osnovu ove odluke, osnovne škole „Jovan Popović“, „Đura Jakšić“, „Vuk Karadžić“ i „Feješ Klara“ imaće po dva odeljenja prvaka, a „Sveti Sava“ i „Žarko Zrenjanin“ po tri odeljenja.

Screenshot 2023-12-28 213701

Sinoćnim nastupima KUD-a „Sunčana jesen“, Ene Gogić, plesači studija „Step ap“ i gimnazijskog benda „Krivi spoj“, Novogodišnji bazar upotpunili su i muzički programi.

 

Već večeras na bini ispred Gradske kuće od 18 sati sugrađani će imati priliku da čuju grupe „Feniks“ i „Dogma“, a u subotu su na programu „Bubnjarska sekcija“ Kikinda i „Metalik gejt“.

Do 30. decembra od 10 do 22 sata dostupan je bazar koji je ove godine  okupio je 35 lokalnih proizvođača među kojima su alvari, proizvođači jelki, domaćih pića i hrane, meda, a veliki je i izbor zanimljivih predmeta koji će dodatno  ukrasiti  stanove i kuće  za Novu godine i Božić. Poslednjeg dana ove godine bazar će trajati od 10 do 12 časova.

7205eeb9-1d23-4fcc-9ecc-24955178cb41

Koncert operske muzike soprana Pamela Kiš Ignjatov uz klavirsku pratnju Stefana Rakićevića održan je povodom 20 godina Nemačkog udruženja Kikinda.  Umetnica, rodom iz Novog Kneževca, nekoliko godina unazad saradnica je Nemačkog udruženja i kako je istakla čast joj je što će biti deo obeležavanja dve decenije njihovog rada.

-Uvek je zadovoljstvo biti u Kikindi i pevati pred publikom koja zna da ceni umetnost i opersku muziku. Kao i Nemačko udruženje i ja ove godine obeležavam 20 godina umetničkog rada i koncertne karijere. Udruženju želim da raste i razvija se, da i dalje podržava umetnike i operu. I u mojoj profesiji, za sve ove godine, bilo je uspona i padova, ali nastaviću i dalje da radim na sebi i svom usavršavanju – rekla je Pamela Kiš Ignjatov.

Kikinđanima se predstavila delom repertoara Riharda Vagnera jer se ove godine obeležava 210 godina od rođenja ovog kompozitora, numerama Verdija, napolitanskim pesmama, operskim arijama.

Nemačko udruženje nedavno je povodom jubileja organizovalo i izložbu vajara Jovana Blata, a imaju i planove za narednu godinu.

-I sledeće godine planiramo koncert operskih numera koji će promovisati austrijske i nemačke kompozitore. Ono na čemu ćemo intenzivno raditi je da uvedemo učenje nemačkog jezika kroz igru u zabavišta i u prvi i drugi razred osnovne škole – napomenula je predsednica udruženja Erika Banski.

Koncertu je prisustvovao i predsednik Skupštine Grada Mladen Bogdan.

-Radom i zalaganjem ovog udruženja u našem gradu promenjeno je mišljenje o Nemcima. Upravo zbog negovanja multikulturalnosti ovo udruženje dobilo je posebnu pohvalnicu u okviru proslave Dana grada – rekao je Bogdan.

af02d5f2-26e2-4d1f-acb5-52805a4f97a6

Mladi i uspešni Kikinđani: Jana Vojvodić, koja je od ove godine student Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu, a prethodno učenik Matematičke gimnazije u Beogradu, Novak Despotović, učenik Matematičke gimnazije u Beogradu i Andrej Popović učenik Gimnazije “Dušan Vasiljev” u Kikindi, prisustvovali su prijemu koji je predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti akademik Zoran Knežević upriličio za najuspešnije srednjoškolce, osvajače međunarodnih nagrada.

 

Svo troje su učestvovali na međunarodnoj Stemko olimpijadi i osvojili zlatne medalje. Jana iz  hemije, a Andrej i Novak iz  matematike.

 

Pored toga Novak je osvojio i zlatnu medalju na međunarodnom takmičenju „Matematika bez granica“ i srebrnu na međunarodnom takmičenju „Matematičko modeliranje“. Andrej  je zlato dobio na IMPhO olimpijadi iz fizike i srebro na Međunarodnom takmičenju u istraživačkim radovima. Andrej Popović dobio je i priznanje grada „dr Pavle Kenđelac“.

Svečani novogodišnji prijem za srednjoškolce, mlade talente, priređen je za sve koji su osvojili jedno od prva tri mesta na međunarodnim takmičenjima.

-Poštovani dobitnici nagrada izuzetna mi je čast i zadovoljstvo da vam, u ime Srpske akademije nauka i umetnosti, čestitam na izvanrednom uspehu koji ste ostavrili na najprestižnijim međunarodnim takmičenjima iz različitih oblasti nauke i umetnosti. Uveren sam da medalje koje ste ove godine osvojili predstavljaju tek nagoveštaj vaših budućih uspeha i podviga i nadam se da ćete ove simbolične nagrade Srpske akademije nauka i umetnosti doživeti kao dodatni podstrek na tom putu – poručio je akademik Zoran Knežević.

U Svečanoj sali Srpske akademije nauka i umetnosti dobitnicima su dodeljeni vaučeri, knjige i prigodna objava SANU.

403641487_694259189480387_3066786793191691600_n

Povodom Dan grada dodeljena su gradska priznanja najzaslužnijim  pojedincima i kolektivima. Na svečanosti u Gradskoj kući prisustvovao su predstavnici javnog, političkog, privrednog, društvenog, kulturnog sportskog života grada. Nagrade grad i pohvalnice uručio je gradonačelnik Nikola Lukač koji je, obraćajući se prisutnima, istakao da na kraju svake godine sumiraju rezultati i prave planovi za naredne godine.

-Godina na izmaku bila je puna izazova, ali zahvaljujući jedinstvu, zajedništvu i veri koju su sugrađana imali u nas, pomoglo nam je da se izborimo sa svim nedaćama. Realizovali smo značajne projekte uz podršku republičke i pokrajinske vlade, što će nastaviti u godinama pred nama. Svim dobitnicima gradskih priznanja čestitam, ali još desetine Kikinđana i organizacija zaslužuje ove nagrade, jer se trude da naš na najbolji način predstave naš grad. Želja mi je da nam 2024. donese dobro zdravlje, porodičnu sreću, lične uspehe i mnoštvo novih projekata koji će nam pomoći da živimo u lepšoj i boljoj Kikindi. Naredna godina biće još izazovnija, ali i kvalitetnija, bolja i uspešnija – naveo je gradonačelnik Lukač.

U ime nagrađenih zahvalila je dr Sanja Brusin Beloš, načelnica Odeljenja higijene i humane ekologije Zavoda za javno zdravlje. Ona i dr Vukosav Trkulja, načelnik Odeljenja radiologije Opšte bolnice, nagradu „dr Ranko Petrović“  su dobili za doprinos razvoju zdravstva i kontinuiranu brigu o zdravlju građana.

-Za mene je ovo priznanje došlo potpuno neočekivano. Više od 30 godina radim u zdravstvu i trudim se da doprinesem dobrobiti svih nas. Drago mi je što je to prepoznato i nagrađeno. Ujedno to je i obaveza da budem još bolja u svom poslu – napomenula je dr Sanja Brusin Beloš.

Priznanje u oblasti privrede i preduzetništva „Mihael Bon“ dobili su Zora Lagundžin, vlasnica rasadnika „Dorijat“ iz Iđoša  i Vladimir Radovanović, vlasnik „Zelenog dragstora“ za poseban doprinos razvoju privatnog preduzetništva. Nagrade „dr Pavle Kenđelac“  pripala su profesoru geografije Miroslavu Gujiću  za doprinos razvoju obrazovanja  i Andreju Popoviću, učeniku Gimnazije „Dušan Vasiljev“ za postignute rezultate u oblasti prirodnih nauka.

-Već dve decenije radim kao profesor i trudim se da najbolje što mogu prenesem  deci znanje. Drago mi je što je prepoznat moj rad, ali i što je kviz „Moja Kikinda“, koji sam osmislio i koji naredne godine slavi desetogodišnjicu, svake godine sve bolji. Priznanje je podstrek da budem još bolji u onome što radim. Obrazovanje mladih je odgovoran posao i treba mu biti maksimalno posvećen – kazao je Grujić.

U oblasti kulture nagradu „Jovan Ćirilov“ za doprinos razvoju kulture dobili su glumci Narodnog pozorišta Vladimir Maksimović i Nikola Joksimović.

 

 

-Od svoje 15 godine sam u kikindskom Narodnom pozorištu, više od pola svog života, i priznanje je potvrda  da sam dobro izabrao što nikada nisam otišao iz rodnog grada. Najdraže je kada sam pred publikom, a priznanje posvećujem majci i pokojnom ocu – istakao je Joksimović.

I direktor Kulturnog centra  Marko Markovljev dobio je isto priznanje .

-Zaposlen sam u kulturi petnaestak godina i čast  mi je što sam dobio ovo priznanje. Nagrada će biti podsticaj za nove kulturne programe, festivale i projekte. Cilj mi je da svi koji posete naše kulturne događaje odu sa njih srećniji nego što su došli i ubeđen sam da uživaju u njima – kazao je Markovljev.

Nagrade u oblasti sporta „Nika Mirkov“ pripale su posthumno dr Radivoju Brdariću osnivaču antidoping kontrole u Srbiji i nekadašnjoj SFRJ,  pioniru naučnog – biohemijskog pristupa u trenažnom procesu kod vrhunskih sportista i džudo klubu „Partizan“ za postignute  rezultate. U oblasti humanosti i dobrotvornog rada dodeljuje se nagrada „Melanija Nikolić Gaičić“ i nju je dobio Goran Gavrić za iskazanu humanost i dobročinstvo.

Pohvaljeni su: industrijska vatrogasna jedinica NIS-a u Kikindi, Olga Golušin iz Aktiva žena „Uglješa Terzin“ i Verica Karačonji za iskazanu humanost, vajar Milan Ramaji, slikar iz Banatskog Velikog Sela Marko Cvetićanin  i pisac Veselin Mandarin za doprinos kulturi, Nemačko udruženje Kikinda za doprinos razvoju multikulturalnosti i 20 godina postojanja i pobednice programa „Ritam Evrope“ Ena Gogić, Ena Šošić, Milana Rajkov i Iva Plemić za promociju grada Kikinde.

 

74ab9d8f-faab-448f-9a81-e2f21c607728

Humanitarci ne posustaju, kao ni denseri – još jedna žurka prepuna sećanja za najemotivniji Doček na programu je sutra, 29. decembra.

 

Dobri ljudi Kikinde koji, sada već tradicionalno, sakupljaju slatkiše umesto ulaznica na žurku „Ja volim devedesete“, prošlog vikenda napunili su paketiće Crvenog krsta koje će volonteri uručiti deci korisnika Narodne kuhinje. Za di-džej pultom bio je sjajni Momeks, a u lepoj akciji ponovo su se ujedinili „Pacija“ i fejsbuk grupa „Kikindski korzo“.

Sa hitova poslednje decenije prošlog veka, zaploviće se malo dalje u prošlost – do globalnih disko hitova koje je, čini se, malo ko zaboravio. Ovakva žurka dovela je, prošle godine, na emotivnu terapiju i izdaleka, i one koji se nisu videli decenijama.

 

Mnogo uspomena, lepih susreta i odlične muzike, očekuje i sve koji dođu sutra, od 21 sata u „Paciju“. Za ulaznicu po ceni od 200 dinara, moći će da se se prepuste nepogrešivom izboru legendarnog di-džeja, Save Grabića. I da shvate, još jednom, kako je dobro, videti se opet.

7daff66f-1d8d-4e2f-98d2-409bd942a471

Visoka škola strukovnih studija za obrazovanje vaspitača, povodom obeležava 70 godina od osnivanja, raspisala je literarni konkurs na temu „Dete“. Slogan je stih dečijeg pisca Ljubivoja Ršumovića „Dete treba da posmatraš, al’ mu nemoj na put stati, što ga pre čovekom smatraš, pre će čovek postati“.

Iz škole pozivaju studente, vaspitače i decu predškolskog uzrasta  da učestvuju na konkursu u različitim kategorijama stvaralaštva za decu i to pesma za decu, priča za decu i slikovnica za decu. Jedan autor može da učestvuje sa više radova, u različitim kategorijama, a konkurs je otvoren do 20. februara naredne godine.

Žiri će proglasiti najbolje radove u svim kategorijama, a najuspešniji će biti objavljeni u listu „Studentska bajka“.

Radovi se šalju elektronski na adresu studentskiradovivsssov@gmail.com.

error: Content is protected !!