Aleksandra Djuran

delta-agrar-kozara

 

Пшеницу, иако је у солидном стању, потребно је заштитити, истакао је у подкасту Кикиндског портала  Благоје Ињац, руководилац кооперације „Козаре“ која припада Делта аграру. Глодари су направили штету, а фунгициди компаније Делта аграр, заштитиће хлебно зрно.

После дужег периода „Козара“ поново сарађује са произвођачима путем уговарања производње. У понуди је значајна палета семенске робе за свe пролећне културе, средства за заштиту биља, минерална ђубрива, али и механизацијa коју компанија Делта аграр нуди у замену за ратарске производе.

Телефони за све информације су: 0230/451-396 и 065/347-13-98.

Погледајте ВИДЕО.

IMG-084ad0073408778017b3e6473573fe31-V

Победница манифестације „Кукурузно пролеће“ коју је организовало удружења жена „Нови Козарци“, уз подршку месне заједнице и Града, је Нада Лукач из поменутог удружења. Друго место заузела је Нада Маринковић из удружења жена „Кумане“ и трећа је Бранислава Дринић из удружења жена „Ђура Јакшић“.

Избор најбољих слатких и сланих производа, направљених од кукурузних прерађевина, организовано је трећи пут.

-Наш циљ је да сачувамо традиционална јела од заборава. Ово је један од начина да допринесемо гастрономској понуди нашег града и да је обогатимо заборављеним јелима. Томе доприноси и добро позната „Питијада“ којом чувамо питу кромпирушу. Драго ми је што се манифестацији одазвао велики број удружења жена са којима радо сарађујемо – истакла је Боја Ољача, председница удружења „Нови Козарци“.

Догађају је присуствовао председник Скупштине града Младен Богдан.

-Жене из Нових Козараца осмислиле су манифестацију која има за циљ да очува све традиционалне рецепте крајева одакле потичу. Ово је начин да очувају сећање на своје мајке и баке, али и да своје знање пренесу на млађе генерације. Хвала им на томе што се труде да нас подсете на корене, културу и обичаје.  Ово је уједно одлична прилика да се успостави сарадња и са другим удружењима – рекао је Богдан.

Жене из Нових Козарац, Накова, „Суваче“ из Кикинде, Иђоша, Мокрина, Кумана су за такмичење донеле пројице, пите, разне ђаконије где је основа кукурузно брашно и кромпир. Било је и цицваре, али и млеко од кукурузног брашна односно скробово млеко.

 

А.Ђ.

1711133993275

Изложба „Читање Васиљева” отворена у  Галерији „Нова“ Народног музеја реализована је у оквиру обележавања стогодишњице смрти песника Душана Васиљева. Посвећена је кикиндском песнику експресионисти, драмском и прозном писцу, човеку који је преминуо пре сто година у непуној 24. години.

-Покушали смо добијемо одговор на питање како ми данас читамо Душана  Васиљева, шта нам данас значе његова поезија и проза, да ли можемо да га разумемо и да ли смо у праву. То су питања на која, вероватно, никада нећемо добити одговор, али можемо да пробамо. Дали смо и публици могућност да нам кажу шта читају у делима Душана Васиљева, а сви посетиоци моћи ће да прочитају, у оригиналном рукопису, две његове приче које никада нису објављене. Важно је да промовишемо кикиндског песника који се чита и у основним и у средњим школама и налази се и уџбеницима  – истакла је директорица Народног музеја Лидија Милашиновић.

Изложба је реализована уз подршку писца Срђана Срдића, а сарадници су били Наташа Иветић, професорка књижевности, Тиса Фелбаб, Емилија Рељин и Николина Ружић, ученице Гимназије „Душан Васиљев“.

-Душан Васиљев није заборављен и запостављен и није један од аутора о којима се ретко говори. Напротив, од сређивања споменика, објављивања сабраних дела, оснивања регионалног центра за таленте који носи име Душана Васиљева, до додељивања књижевне награде и књижевног конкурса који је расписала Гимназија, дали смо допринос да се његово дело не заборави. Како је Васиљев, на жалост, живот завршио у раној младости, он је остао вечно млад и са њим млади могу да се идентификују и разумеју га на прави начин –  рекао је Срђан Срдић.

Отварању изложбе присуствовале су заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и чланице Градског већа Валентина Мицковски и Мелита Гомбар.

-Наш дуг према овом песнику је вишеструк и књижевном наградом коју Град додељује покушавамо да се одужимо Душану Васиљеву. На овај начин чинимо да његово име живи у спони са свим досадашњим лауреатима, али и будућим. По свом квалитету награда заслужује епитет националног признања. Данашњим младим, али и будућим генерацијама треба да говоримо о делу Душана Васиљева, који је трагично, премлад изгубио живот и стварао је своја дела у суровим условима, крајње беде, сиромаштва, без подршке, без присуства мајке. И поред свега нашао је надахнуће и снагу да створи дела која остају – навела је Дијана Јакшић Киурски.

 

Помоћ изложби пружили су и Владимир Максимовић, глумац Народног позоришта Кикинда, као и Драгана Младеновић, Звонко Карановић, Лазар Павловић и Мића Вујичић , добитници награде „Душан Васиљев” у протеклих десет година.

Васиљев ће остати упамћен као аутор песама „Човек пева после рата“, „Домовина“, „Плач матере човекове“, „Сутон“. Интересантно је да за живота није објавио ниједну књигу, а век касније је више него познат у читавој Србији. Изложба је отворена до 15. априла.

А.Ђ.

radovi na putu

Део улице Војводе Путника, од Димитрија Туцовића до Бранка Радичевића, биће затворен за саобраћај у оба правца у суботу, 23.марта, од 7 до 12 часова због санације коловоза који је оштећен приликом хаварије на вреловодној мрежи.

1707495429836

Милан Мицић за дело „Чудо у Банату“ добтник је награде „Душан Васиљев“ коју Град Кикинда традиционално додељује за најбољу књигу на српском језику у протеклој години. На конкурс је пристигло укупно 152 наслова, а жири у саставу: Радован Влаховић, председник, др Зоран Ђерић, потпредседник, и Ђорђе Писарев одлучио је да овогодишњи лауерат буде доктор историјских наука, књижевник и историчар и генерални секретар Матице српске.

У образложењу се наводи: „Већ у наслову књиге прича „Чудо у Банату“, истакнуте су две њене најважније карактеристике. Најпре, да је реч о Банату, конкретније о догађајима који се односе напочетак ХХ века, непосредно после завршетка Првог светског рата, на новоустановљеним границама између Југославије и Румуније, када је Банат остао подељен између две суседне државе. Друга реч, а прва по месту појављивања, је чудо. Алузија на чувени филм Федерика Фелинија „Чудо у Милану“ је несумњива. Да подсетимо: филм је неореалистичка бајка, која објашњава животе групе грађана у послератном Милану. Тако се и Мицићева проза може читати као неореалистичка, јер је базирана на стварносним догађајима и личностима, али и као бајка, јер је препуна одлазака у нестварно, у фантастику. Из реалног света у свет чудесног. Извесна парадоксалност, у том односу између реалног и фиктивног света, односно између чињеница и маште, која је сад већ препознатљива у пишчевом опусу, од његове прве књиге прича, па до ове најновије, постала је Мицићев кредо, избија и са страница књиге „Чудо у Банату“. Мицић је вешт приповедач, али и добар познавалац историјских чињеница, тако да се преплићу људске судбине до те мере да се књига чини као хроника живота у Банату, са јасним моралним ставом. С друге стране, што не умањује историчност, несумњива је пишчева имагинација, његова вештина да у све догађаје и личности о којима приповеда унесе ониричност, па чак и мистичност. „Видљиво се претапа у невидљиво, факција у фикцију и вице верса, због чега приче наликују бајкама“. То ову прозу доводи у везу, по сродности и не само по томе, већ и по књижевном поступку, а потом и по крајњем резултату, са Милорадом Павићем. Мада су Павићеви јунаци из друкчијег света и времена, Мицићева нарација и фабула наликују поступцима великог претходника, и упућени су истим читаоцима. Дакле, онима који трагају за истином, за аутентичним светом и ликовима, свесни или несвесни завођења оног који приповеда, а не сведочи, јер пред нама је ипак проза и уметничка креација, а не уџбеник из историје.

Награда „Душан Васиљев“ ће лауреату бити уручена у среду, 27. марта у 19 часова, на Свечаној академији у Народном позоришту.

У најужем избору се нашло пет аутора и њихових књига међу којима је награђена, али и књиге: „Психологија гравитације“ Ненада Шапоње, „Слике и прилике“ Ђорђа Кубурића, „Кревет-змија и Мала Просветина енциклопедија“ Душана Радака и „Очинство“ Бориса Лазића.

А.Ђ.

 

 

 

434128786-18423827533027813-2805584337240055624-n

На јучерашњој кошаркашкој утакмици између Партизана и Реал Мадрида одиграној у оквиру 31. кола Евролиге, специјални гост КК Партизан Моцарт Бет био је најбољи млади физичар на свету, освајач златне медаље на међународној Олимпијади из физике, Андреј Поповић из Кикинде.

Поклон чек на 50.000 динара, који дарује „Адико банка“, Андреју је уручио првотимац црно белих, Џејлин Смит.

-Изузета је част бити гост овако великог спортског догађаја на златној столици у Штарк арени, посебно што смо бака и ја страствени навијачи Партизана. Атмосфера је била неописива и иако је Партизан изгубио, подршка свих који су присуствовали на утакмици била је огромна. Први пут сам, на овај начин, из првог реда, гледао неки спортски догађај и сада могу да кажем да је то прелепо искуство. Навијам да се мој тим нађе у плеј ин фази до краја сезоне – открио нам је Андреј.

Андреја и у наредном периоду очекује мноштво обавеза, завршава научни рад, овога пута из квантне физике, а припрема се и за републичко такмичење из математике које му је важно због уписа на жељени факултет. Наиме, уколико освоји високо место факултет уписује без пријемног испита. Како нам је раније открио, млади гимназијалац жели да упише астро физику.

1711051121599

,,Аква“ је назив предавања које је у  Галерији Културног центра  одржао дипломирани хемичар Младен Ђуран. Како истиче научно-популарни приказ могао би се сажети у једној реченици која гласи ,,Ако тражите мистерију, потражите је у капи воде”.

-Феномен воде је изузетно интересантан и желео сам суграђанима да је представим из неког другог аспекта. Данас када говоримо о води, то је најчешће због њеног загађења, али и о тежњи да се као природан ресурс сачува. Вода је природни феномен и њене аномалије представљају разлог за постојање живог света. Наука је до данас прихватила 72 аномалије воде и ово је била прилика да суграђане упознам са најзначајнијима – рекао је Ђуран и напоменуо да је неопходно да сви имају више поштовања према води.

Вода је ресурс који није непресушан.

-Град се у протеклих неколико година максимално залаже да обезбеди здраву пијаћу воду, изградњом фабрике воде. То је велика и значајна инвестиција. Када се толико улаже у здраву воду за пиће, морамо да научимо и како да се према њој понашамо – закључио је Младен Ђуран.

Организатор предавања била је Туристичка организација, а повод је 22. март Светски дан вода.

-Наша жеља била је да сви који су дошли на предавање кроз научно – популарно предавање науче више, чују занимљиве чињенице и буду одговорнији према води. И у наредном периоду придружићемо се обележавању датума који су важни за читаву планету – истакла је в.д. директорица Туристичке организације Јасмина Миланков.

A.Ђ.

 

417561015-801603481997299-5553547053935775898-n

У Палати Србија уприличено свечано потписивање уговора за доделу бесповратних средстава за суфинансирање мера популационе политике и подршке у области породице и деце. Кикинди је,  на конкурсу Министарства за бригу о породици, одобрено 5,9 милиона динара за изградњу новог дечјег игралишта. У име локалне самоуправе потписивању  уговора са министарком Даријом Кисић присуствовали су заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски и Младен Богдан, председник Скупштине града.

-Игралиште ће се налазити на травнатој површини, преко пута хале „Језеро”. Раније је на овом простору оно постојало и било је веома посећено. Користили су га како они који долазе у халу, тако и становници Баранде, која је ободни део нашег града. Нови садржај за сву децу биће модеран и квалитетан и изградиће се по свим прописаним стандардима.  Ово је још један доказ да  подједнако бринемо о свим становницима нашег града, те да су нам важни и центар и ободни делови. Потрудићемо се да овај занимљив садржај што пре буде на услузи нашим најмлађим суграђанима – истакао је Младен Богдан.

1710945918246

На последњем заседању Скупштине града одборници су поставили више питања. Градоначелник Никола Лукач одговорио је на сва.

-Током следеће недеље у центру града, код Галадске, решиће се проблем са расветом која није у функцији. Коначно је завршена јавна набавка и стекли су се услови да се отклоне већи кварови у граду и на селима. Извињавам се мојим суграђанма који су неколико месеци без јавне расвете, али имамо отежану комуникацију и неразумевање са менаџментом ЕПС-а у Зрењанину – истакао је на седници градског парламента градоначелник Лукач, одговарајући на питање одборника Мирослава Грујића (ЛСВ).

Одборник Жељко Радаковић (СНС) у име Мокринчана које представља, такође је истакао проблем са ЕПС-ом, односно да се на бројеве телефона, намењене грађанима, нико не јавља.

-Инсистираћемо код надлежних да бројеви телефона који су дати у корисничком центру буду доступни. Исто тако наш захтев биће и да постоји особа у Кикинди која ће се бавити рекламацијама и притужбама свих становника – рекао је Лукач.

Уређење Термијског друма који води до депоније ФЦЦ, такође је било једно од питања одборника. Пут је у лошем стању, пун је рупа и није довољно широк.

-У претходном периоду са менаџментом компаније ФЦЦ више пута разговарали смо управо о овом проблему. Локална самоуправа инсистира на томе да ФЦЦ уложи већи део средстава за санацију поменутог пута. Претпрошле године град је санирао део коловоза на инсистирање суграђана који живе у овом делу града. Део који је на отвореном и води до депоније је предмет преговара – казао је први човек града.

Са компанијом ФЦЦ  је константна борба, одговорио је градоначелник Лукач на питање о рачунима који су испостављени предузетницима и привредницима.

-Део сугестија је уважен иако нисмо у повољној ситуацији, али се боримо да услови за предузетнике и привреднике буду знатно бољи. Остаје да након фебруарског и мартовског рачуна видимо да ли су наше замерке и испоштоване. Менаџмент је самоиницијативно променио начин обрачуна и локална самоуправа то не може да прихвати, што им је јасно и стављено до знања. Став Града је да уколико се не уваже наше сугестије тражимо излазну стратегију, па ако треба и да раскинемо уговор. О овој проблематици разговарао сам са представницима у надлежним Покрајинском секретаријату и Министарству јер је важно да се припремимо за евентуалне алтернативне начине одвожења отпада – прецизирао је Никола Лукач.

А.Ђ.

 

 

Breast-cancer-istock

Национални Дан борбе против рака дојке је 20. март, чијим се обележавањем подстиче још већа пажња јавности на распострањеност ове малигне болести и на значај унапређења информисаности жена о  превентивним прегледима и њеном раном откривању. Рак дојке представља водећи узрок оболевања и умирања од малигних болести у женској популацији широм света. Како је истакла епидемиолог др Татјана Пецарски, начелница Центра за контролу и превенцију болести ЗЗЈЗ рак дојке је излечива уколико се уочи на време.

-У протеклих пет година  у Кикинди малигни тумори дојке чине око 20 процената малигнитета свих локализација, а у Севернобанатском округу та бројка је око 24 одсто. Током 2022. године 35 жена у Кикинди оболело је на 100.000 становника, а 41 жена у округу.  У нашем округу од рака дојке највећа учесталост оболевања је код жена старијих од 70 година – сазнајемо од др Пецарски.

 

 

 

Карцином дојке је водећи узрок смрти од малигних болести код жена. Самопреглед је изузетно важна превентивна мера, а наша саговорница појаснила је како он треба да се обави.

-Свака жена треба да упозна структуру својих дојки и да обави самопреглед. Овај преглед треба да  ради свака девојка почевши од 20. године. Како су дојке осетљиве на промену концентрације женских полних хормона, дојке се током месечног циклуса непрестано мењају. Пред менструацију често су болне и повећане, а у раздобљима праћеним значајним хормонским променама могу бити преосетљиве и увећане што може изазвати непотребан страх током самопрегледа. Управо зато најбоље је преглед обављати између петог и 10. дана након прве појаве менструације када су дојке најмекше. Жене у менопаузи, током трудноће и дојења преглед треба да обаве првог дана у месецу – каже др Татјана Пецарски.

 

Самопреглед има неколико фаза.

 

 

-Прва фаза је под тушем и потребно је подићи једну рука изнад главе и кружним покретима прстију, користећи целе јагодице, прегледајте све делове дојке. Током пипања обратите посебну пажњу на постојање задебљања, чворића или било каквих промена. Десну руку употребите за преглед леве дојке и обрнуто. Опипавање, покретима одоздо према горе и од споља ка средини, наставите у пределу пазуха како бисте проверили евентуална увећања лимфних чворова. На исти начин проверите  и другу пазушну јаму. Друга фаза прегледа је пред огледалом када су  најпре руке поред тела. Посматрајте пажљиво изглед груди, нарочито њихову симетричност, постојање промена на кожи, перутање, било какво удубљење или промене у боји брадавица. Ставите обе руке на бокове, исправите се колико можете и чврсто стисните руке на кукове како би се затегли грудни мишићи. Обратите пажњу да ли уочавате испупчења, квржице, улегнућа, увлачења коже или брадавице. У стојећем ставу темељно опипајте обе дојке кружним покретима водите прсте од ареоле брадавице према врху дојки на замшљеном сату на позицији 12 часова, а потом се вратите до ареоле. Поново у правцу казаљке на сату опипајте сваки део дојке. Понављајући поступак завршиће се када направите цео круг од 360 степени. Док сте испред огледала подигните руке изнад главе, ротирајући рамена и горњи део рамена и тела благо у обе стране и гледајте да ли на дојкама спреда или из профила има промена. Мање неједнакости нису значајне јер су дојке код већине жена асиметричне. Важно је јавити се лекару уколико се примети одступање од уобичајеног изгледа дојки. Трећа фаза је самопреглед на кревету. Лезите на кревет поставите јастук под десну лопатицу истовремено подижући десну руку изнад главе јер овако омогућавате да се дојка распростре по највећој површини грудног коша па је најтања и најлакша за преглед што је нарочито важно за жене са већим грудима. Поновити поступак и са левом дојком. Приликом пипања користите целе јагодице прстију које померате кружним покретима. Почевши од периферије дојке правите сприралу ка брадавици у смеру кретања казаљке на сату. Нарочиту пажњу обратите на улегнућа и чвориће. Задебљање ткива на основици дојке у облику ивице је нормална појава. На крају прегледа нежно стисните брадавице обе дојке и обратите пажњу на појаву евентуалног исцетка – навела је др Пецарски.

 

 

 

Самопреглед дојки неопходно је радити једном месечно. Прва мамографија саветује се са 35 година, а гинеколошки и ултразвучни прегледи једном годишње. Уколико се уочи било каква промена не чекати него се јавити лекару јер су шансе за излечење велике уколико се лечење почне на време.

Према последњим подацима Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут”, у Републици Србији регистровано је 4447 новооболелих и 1765 умрлих жена од рака дојке.

error: Content is protected !!