Aleksandra Djuran

tot-dokic-(15)

Osmočlana porodica Tot-Dokić iz Mokrina dobila je svoju kuću iz snova. Na vratima novog doma u ulici Žarka Zrenjanina broj 37 dočekao nas je petogodišnji Marko.

-Došli ste da vidite moju novu kuću?. Moram da vam pokažem sobu koju delimo bata i ja. Prelepa je. Imamo svoje krevete, sto, ali i lejzi beg. Ko će da sedi u njemu dogovaramo se jer ne možemo obojica u isto vreme. I seke su srećne – sa oduševljenjem nam je ispričao Marko.

I njegov brat, tri godine stariji Miloš, ne prestaje da hvali novu kuću u kojoj živi sa mamom, tatom, braćom i sestrama.

-Imamo novu loptu i novi krevet koji je samo moj. Imamo i kompjuter. On je kod devojčica u sobi, ali nas prime da se igramo sa njim. Nećete verovati imam samo svoju sobu u kojoj sam sam. Sve što sam želeo to se i ostvarilo. Sada ću moći da pozovem i drugare da dođu i da se igraju u mom dvorištu, ali i u mojoj novoj kući – oduševljen je Miloš.

I sestre šestogodišnja Andrijana, sedmogodišnja Snežana i četvorogodišnja Dunja presrećne su što imaju svoj kutak. Sve su u jednoj sobi okrečenoj u roze, svaka ima svoj krevet i svoju policu u zajedničkom ormaru.  Radosti porodice pridružio se i dvoipogodišnjak godišnji Mihajlo.

Vesna Dokić (23) majka zadovoljnih mališana koja živi zajedno sa suprugom Nenadom Totom (36) nije krila svoje zadovoljstvo što konačno imaju krov nad glavom koji će njenoj porodici omogućiti da živi u normalnim uslovima.

-Preselili smo se u novu kuću koja ima sve. Sva deca imaju svoju sobu, konačno imamo kupatilo, veliku kuhinju, trpezariju u kojoj svi zajedno ručamo. U okviru kuće je i veliko dvorište, okućnica, ali i pomoćne prostorije. Mnogo nam znači i znatno nam je lakše Ova kuća je san iz snova i sve naše želje su ispunjene – ističe Vesna Dokić.

Da ostvare svoje snove pomogla im je humanitarna organizacija „Srbi za Srbe“. Marija Moravić, pi ar ove organizacije navela je da je porodica Tot Dokić zaslužila novi prostor za život. Za kuću sa okućnicom izdvojeno 4.685.840 dinara.

-Deca su dobra i lepo vaspitana što je zasluga Vesne i Nenada. Koliko su divni i skromni vidi se iz njihovog ponašanja. Rado smo im pomogli da dobiju kuću na 20 ari placa. Postoje dva objekta, jedan od 115, drugi od 90 kvadrata i u oba može da se živi. Deo nameštaja je bio u kući, a deo je naknadno obezbeđen uz pomoć donatora. Tu su i pomoćni objekti za uzgoj životinja koji su ovoj porodici potrebni, ali i veliko dvorište u kom se mališani igraju.  U martu smo započeli prikupljanje sredstava i evo već u julu oni su se uselili. Nije bilo lako naći adekvatnu kuću, ali uspeli smo i u tome – rekla je Marija Moravić.

Do sada je ova porodica živela u omanjoj kući koja je imala vrlo malu kuhinju i jednu sobu u kojoj je živelo njih osmoro. Kupatila nije bilo.

-Pribojavala sam se da će u staroj kući vlaga uništiti zdravlje moje dece. Mlada sam se udala i posvetila se majčinstvu. Iako sam napustila školu, decu učim da je obrazovanje jako važno. Trudim se, zajedno sa suprugom Nenadom, da ih lepo vaspitamo i da od njih postanu vredni i časni ljudi – dodaje Vesna.

Porodica Tot-Dokić živi od prodaje mleka. Imaju devet krava o kojima se brinu, a Nenad se prihvata svakog posla koji u selu postoji i vrlo često radi za nadnicu. Kako imaju registrovano poljoprivredno gazdinstvo nemaju prava na socijalnu pomoć i dečiji dodatak.

A.Đ.

 

 

 

gimnazija-ucionica-(1)

U četiri srednjoškolske obrazovne ustanove u Kikindi za školsku 2024/2025. završile su prvi krug upisa, a do subote traje elektronski upis u drugom krugu. Od naredne školske godine svako odeljenje imaće maksimalno 28 učenika, te su se i škole prilagodile ovoj novini.

Ekonomsko – trgovinska škola, umesto četiri, od naredne godine imaće pet odeljenja na šest obrazovanih profila.

-Ekonomsko tehničar je četvorogodišnji je popunjen. Sva mesta zauzeta su i na trogodišnjem smeru trgovac koji  je u kombinovanom odeljenju sa konobarima, kao i na smeru kuvar. Na smeru finansijsko-računovodstveni tehničar, koji je ponovo uveden ove školske godine, ostalo je 16, a na četvorogodišnjem smeru trgovinski tehničar ima 11 mesta– saznajemo od direktora Roberta Vunjaka.

Tehnička škola u Kikindi upisuje osam  odeljenja. Direktorica Milanka Halilović kaže da su u prvom krugu upisali 197 učenika.

-U okviru područja rada elektrotehnika na smeru elektrotehničar računara ima pet slobodnih mesta. U trogodišnjem odeljenju  bravar zavarivač ima sedam mesta , dok je na smeru operater mašinske obrade rezanjem ostalo 13. Reč je o smeru koji pripada dualnom obrazovanju, tako da će svim učenicima prve godine Kancelarija za dualno obrazovanje isplaćivati 5.000 dinara devet meseci, a od druge godine oni će deo nastave obavljati u firmama „Grindeks“ i „Mekafor“ i to vreme će im biti plaćeno – kazala je Milanka Halilović.

Srednja stručna škola „Miloš Crnjanski“, kako ističe direktor Milorad Karanović odlično je prošla na upisu.

– Na četvorogodišnjem  smeru arhitektonski tehničar imamo četiri slobodna mesta i svega jedno na smeru operater u prehrambenoj industriji koji je trogodišnji smer– rekao je Karanović.

U Gimnaziji „Dušan Vasiljev“  više zainteresovanih bilo je za društveni smer saznajemo od direktorice Mirjana Dražić.

-Od  56 učenika na društveno-jezičkom smeru imamo jedno slobodno mesto, dok je na prirodno- matematičkom smeru ostalo 13 mesta  – napomenula je Mirjana Dražić.

Upis će trajati do 6. jula do 15 časova. Pravo podnošenja liste opredeljenja imaju samo učenici koji nisu raspoređeni u prvom upisnom krugu i to samo na mesta koja su ostala slobodna posle prvog upisnog kruga.

A.Đ.

car brothers 2

„Tjuning šou“, u organizaciji automobilskog sportskog kluba „Kar bradrs“, na Gradskom trgu biće održan u nedelju, 7. jula od 16 časova. Srđan Pomorišac, predsednik pomenutog sportskog kluba najavljuje učešće velikog broja ljubitelja sportskih i egzotičnih automobila i oldtajmera iz čitave Srbije, Hrvatske, Mađarske, Rumunije, Slovačke, Bosne i Hercegovine.

-Očekujemo oko 200 učesnika, a naš cilj je okupljanje, druženje, ali i promocija automobilizma. Pozivam sve sugrađane da dođu i iskoriste priliku da učestvuju u nagradnoj igri i osvoje poklone. Moći će da se oprobaju u trkačkoj simulaciji, držanju felni, dok je za decu organizovana nagradna igra u najbržoj vožnji autića na daljinsko upravljanje. U blizini bine, kod fontane, odigravaće se nadmetanje za sugrađane. U okviru ovog događaja biće izložen i drift automobil Viktora Varge koji se takmiči u ovoj kategoriji – saznajemo od Pomorišca.

Cilj kluba je da privuku što više mladih, ali i da skrenu pažnju na bezbednu vožnju

Na trećem skupu biće dodeljeno 66 pehara u različitim kategorijama. „Kar braders“, osnovan pre četiri godine, okuplja 30 aktivnih članova iz Kikinde, Zrenjanina, Novog Bečeja, kao i iz inostranstva.

mali-fudbal-(2)

Drugi dan Letnjeg turnira u malom fudbalu nastavlja se večeras (sreda) u 20 sati. Biće odigrane četiri utakmice. U 20 sati sastaju se Vule.U i Terekton Junajted i Picerija Siena, od 20.50 je meč između Zekine rekreacije i Marković Tima, u 21.40 na teren će OFK Kikinda i Tropiko iks Gobeks, a poslednju utakmicu odigraće  Maj vej restoran i fast fud i Tropiko iks Gobeks.

Prvog dana, u ponedeljak, odigrane su dve utakmice. Pro Univerzal sa 5:1 savladao je OFK Kikindi, dok je Vule.U i Terekton Junajted slavila sa 2:1 protiv ekipe Petrovoselci.

MAMUTI-1

Klub američkog fudbala „Mamuti“ u nedelju je u Beogradu učestvovao u polufinalu Srpske asocijacije američkog fudbala. Igrao se regularni deo prvenstva u kom je bilo pet ekipa.

-Završili smo na četvrtoj poziciji. U polufinalu smo igrali utakmicu sa prvom ekipom iz lige „Vukovi“ iz Beograda i izgubili smo rezultatom 58:7. Jednu ekipu činili su fudbaleri „Mamuta“ i „Vajld dogsa“ iz Novog Sada. Ovo je ujedno bila i poslednja utakmica u ovoj sezoni – rekao je Branislav Fekete, predsednik KAF „Mamuti“.

Kikinđani i Novosađani zajedno će, kao jedna ekipa, nastupiti na Balkanskoj ligi.

-Naši igrači odlaze u Čerević gde će se u polufinalu sastati sa „Plavim zmajevima“. Pokazali smo da možemo  da se nosimo sa pritiskom i iznenadimo protivnika. Nadam se da ćemo tako igrati i na predstojećem susretu – dodao je naš sagovornik.

Upravo Branislav Fekete je taj koji predvodi napad i kako ističe zadovoljan je sezonom.

-Došli smo do polufinala Prve lige Srbije što je veliki uspeh za nas. U januaru smo proslavili 15 godina postojanja i imamo registrovanih 59 seniora u ovoj sezoni. Reč je o igračima od 16 godina i naviše. U kategoriji 15 godina i mlađi takođe imamo  ligu. Treninge održavamo na stadionu ŽAK-a utorkom, četvrtkom i subotom od 17 sati – napomenuo je Fekete.

Iz kluba „Mamuti“ pozivaju sve zainteresovane da kako kažu postanu deo plemena.

A.Đ.

dispanzer-za-zene-otvoren

Dispanzer za žene od danas je na novoj adresi. Nalazi se u ulici Svetozara Miletića broj 38 odnosno u objektu nekadašnjeg Antituberkuloznog dispanzera. Moderan i funkcionalan prostor značajno će unaprediti zdravstvenu zaštitu žena, a novootvoreni Dispanzer posetili su gradonačelnik Nikola Lukač, narodni poslanik Milenko Jovanov i zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.

Dispanzer za žene ima tri ginekologa, od kojih rade dva s obzirom na to da je jedna doktorka na trudničkom bolovanju. U ovoj službi neophodna su četiri ginekologa, ali, na žalost,  optimalan broj ginekologa bio je u veoma kratkom periodu. Načelnica službe dr Dragana Miladinov istakla je da joj je drago što je Dispanzer dobio prostor koji je bio preko potreban.

-Smatram da je ovo veliki korak za našu službu koja se bavi prevencijom i unapređenjem zdravlja žena, sadašnjih i budućih majki. Sada imamo dovoljno prostora i adekvatnu opremu i rad nam je znatno olakšan. Dnevno jedan lekar pregleda između 35 i 50 osoba. Pacijentkinje pregled mogu da zakažu na broj telefona 316-215. Svakog petog u mesecu dajemo nove termine i zakazivanje je moguće dok ih ima. Hitna stanja se ne zakazuju i takve pacijentkinje primamo odmah na pregled. Postoji odlična aplikacija i kol centar u Beogradu za zakazivanje – rekla je dr Miladinov.

Dr Biljana Marković, direktorica Doma zdravlja zahvalila je lokalnoj samoupravi, ali i republičkoj i pokrajinskoj vladi, za sredstva opredeljena za rekonstrukciju i nabavku savremene dijagnostičke i druge opreme.

– Punu podršku dobili smo od lokalne samouprave koja je prepoznala potrebu da se za Dispanzer za žene iznađe adekvatan prostor. Nemerljiva je pomoć i narodnog poslanika Milenka Jovanova koji je takođe dao sve od sebe da zgradu koja je propadala privedemo nameni. Pokrajinska vlada pomogla je kupovinom medicinskih aparata i opreme. I u okviru projekta „Zajednici zajedno“ kupljen je najmoderniji ultrazvuk vredan 10 miliona  dinara, a isti aparat finansiran je sredstvima Vlade Vojvodine. Zahvaljujući gradu samo prošle godine dobili smo tri saniteta od kojih su dva u potpunosti opremljena za potrebe Hitne službe, a pre tri godine  adaptirana je III Zdravstvena stanica u kojoj su dve ambulante opšte prakse i u kojoj se nalazi Služba kućnog lečenja za čije potrebe su kupljena i dva nova automobila – kazala je dr Marković.

Lokalna samouprava prepoznala je potrebu da Dispanzer za žene dobije svoj prostor i odmah je i reagovano, dodao je gradonačelnik Nikola Lukač.

-Obećanja ispunjavamo i ovo je dokaz za to. Obećali smo da ćemo opredeliti prostor i iznaći sredstva da ova služba dobije uslovan objekat za rad, a pacijentkinje zdravstvenu uslugu dostojnu žene. Objekat je prilagođen potrebama Dispanzera za žene i siguran sam da će sugrađane biti zadovoljne uslugom, opremljenošću, ali i novim prostorijama. Hvala i našem narodnom poslaniku Milenku Jovanovu koji je obezbedio da sredstva iz Republike budu usmerena za ovaj projekat i da zajedničkim snagama uložimo oko 20 miliona dinara u ovaj objekat. Nećemo stati jer ćemo i u narednom periodu ulagati u unapređenje zdravstva na teritoriji grada – precizirao je gradonačelnik Lukač.

Milenko Jovanov, narodni poslanik napomenuo je da su upravo ovakvi projekti jedna od stvari zašto se bavi politikom.

-Kada se ideje i potrebe konkretizuju i kada se uradi velika stvar za grad, tada sve dobija smisao. Zahvalio bih ministru finansija Siniši Malom koji je brzo reagovao i oslobodio sredstva koja su pripadala našem gradu za projekte od kojih se u međuvremeno odustalo. Na taj način rešen je veliki problem i nadam se da će sugrađanke češće dolaziti na preglede, pre svega da bi sačuvale svoje zdravlje. Na nama je da nastavimo dalje kada je reč o zdravstvu. Tu ne mislim samo na rekonstrukcije i kupovinu opreme, čime se lokalna samouprava intenzivno bavi u prethodnim godinama – naveo je Jovanov.

Dispanzer za žene ima dve ambulante za preglede koje rade u isto vreme, i po jednu za ultrazvučni pregled i citologiju, kao i posebnu prostoriju za pregled trudnica. Mesta ima i za prostor za intervencije, čekaonicu, kartoteku i sve ostalo što je neophodno.

A.Đ.

SA MINISTROM O MOGUĆNOSTIMA DOVOĐENJA LEKARA

Lekara nedostaje, ne samo u našoj sredini, a Milenko Jovanov smatra da naš grad zaslužuje drugačiji tretman kada su oni u pitanju.

-Moramo da se pozabavimo pitanjem lekara i moramo da tražimo adekvatna rešenja u razgovoru sa ministrom. Važan je odnos prema pacijentima, a da bi on bio adekvatan mora da postoji konkurencija. Kada neko sam radi određeni posao, onda ga baš briga da li će pacijenti da ga čekaju čitav dan, on ode na pecanje i isključi telefon. Svi znamo da se to dešava i da do toga ne bi dolazilo moraćemo da nađemo rešenja van okvira uobičajenog. Moramo videti sa ministrom šta je ono što moramo da uradimo da mlađi lekari dođu u Kikindu, čime možemo da ih privučemo i šta je ono što grad može da uradi. Bolnica se rekonstruiše i prva faza privodi se kraju, nakon čega će započeti i druga. Ozbiljno se bavimo omogućavanjem pristojne zdravstvene zaštite za sve sugrađane. Za razliku od nekih drugih mi ne konstatujemo probleme, nego ih rešavamo i to pokazujemo svakodnevno. Za to smo tražili podršku na prethodnim izborima, da nastavimo konkretno da radimo – zaključio je Jovanov.

kud-mokrin-deca-(1)

Drugi festival folklora za decu pod nazivom „Kolo vodi momče, a za njim devojče“ održan je u Mokrinu u organizaciji KUD-a „Mokrin“.  Festival ima za cilj očuvanje tradicije kroz organizaciju ovakvih događaja koji uključuju najmlađe.

-Više od 200 najmlađih čuvara naše kulturne baštine, predstavilo je bogatstvo tradicionalne igre i pesme.  Kroz folklor, deca su imaju priliku da se upoznaju sa tradicionalnim igrama i pesmama, čime se podstiče ljubav prema našoj tradiciji još od najranijeg uzrasta. Pored toga, festival je pružio mogućnost za druženje i međusobno upoznavanje. Takvi događaji imaju dugoročan uticaj na formiranje identiteta i osećaja zajedništva među generacijama, čuvajući i prenoseći vrednosti koje čine srž naše zajednice – istakao je predsednik KUD-a „Mokrin“ Živko Ugrenović.

Program  je  započet defileom učesnika na Varoškom trgu, nakon čega su se u Domu kulture predstavili članovi društava „Banat“ iz Ostojićeva, „Đura Jakšić“ iz Srpske Crnje, „Marija Bursać“ iz Banatskog Velikog Sela, „Vuk Karadžić“ iz Sanada, „Dr Tihomir Ostojić“ iz Ostojićeva, „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca i domaćini iz Mokrina.

Festival su podržali MZ Mokrin i Grad Kikinda kao i mnogobrojni donatori.

A.Đ.

 

mali-fudbal-(5)

Utakmicom između Pro Univerzala i OFK Kikinde u kojoj je sa 5:1 pobedu odneo Pro Univerzal započeo je letnji turnir u malom  fudbalu. Otvorila ga je predsednica Sportskog saveza grada Jelena Čudanov koja je i izvela prvi udarac na terenu.

-Među ekipama koje su prijavljene polovina je sa teritorije grada, a polovina je iz ostalih mesta iz Vojvodine. Sigurna sam da će gledaoci koji ga budu pratili imati priliku da uživaju u vrhunskom fudbalu. Organizator je Sportski savez, a pokrovitelj je lokalna samouprava i ovo je drugi turnir, nakon trogodišnje pauze. Iskusniji smo u odnosu na prošlu godinu i sigurna sam da će ovo biti uspešan turnir – istakla je Jelena Čudanov.

Učestvuje 12 ekipa i žrebom su određeni parovi.

– Nagradni fond je 550.000 dinara. Prvoplasirana ekipa osvojiće 400.000, što je uvećanje u odnosu na prošlu godinu. Drugoplasirani tim dobija 100.000 i trećeplasirani 50.000 dinara. Sredstva koja su  izdvojena su primamljiva jer smo vodeći u regionu po novčanim nagradama, Stoga ne čudi što imamo dosta ekipa na turniru – napomenula je naša sagovornica.

Gledaoci koji su pratili nadmetanje u velikom broju pokazatelj su da turnir u malom fudbalu pravi potez tokom letnje pauze većine sportskih klubova.

-Siguran sam da naše sportsko nadmetanje neće biti u senci Evropskog prvenstva u fudbalu. Ima i dosta ekipa koje su se prijavile za učešće i verujem da će fudbaleri svake večeri imati dobru podršku gledalaca sa tribina – naveo je Dragan Pecarski, član Gradskog veća.

Već za narednu godinu razmišlja se o novinama.

-Razgovarali smo o tome da se istovetan turnir organizuje za mlađe kategorije kako bi i oni mogli da pokažu šta znaju, ali i da stiču nova iskustva. Postoji inicijativa i zainteresovanost da se i mladi fudbaleri oprobaju u malom fudbalu i mi intenzivno razmišljamo o tome – otkrila je Jelena Čudanov.

Na turniru, koji se igra u dvorištu Gimnazije i Ekonomsko-trgovinske škole, učestvuju ekipe  teritorije grada Kikinde, Zrenjanina, Novog Sada i Vrbasa.  Utakmice počinju u 20 časova. Planirano je da turnir traje od osam do deset dana, što će zavisiti od vremenskih prilika.

Igra se po sistemu četiri plus jedan, po pravilima futsala. Pripremljene su i nagrade za pojedince: najbolje igrača, golmana i strelca, kao i za publiku.

A.Đ.

 

bazeni-sezona-(6)

Direktor Sportskog centra „Jezero“ Dejan Pudar, uz saglasnost Upravnog odbora, doneo je odluku da se i ove godine, kao i prethodne, nagrade najuspešniji učenici osnovnih i srednjih škola generacije 2023/24. godine na teritoriji grada, kao i da se pokloni 10 ulazaka za letnju sezonu na otvorenim bazenima za svu decu registrovane takmičare od 7 do 14 godina. Najbolji učenici i sportisti dobiće 50 ulazaka.

-Đake i sportiste generacije želimo da nagradimo za postignut uspeh i trud u dosadašnjem školovanju. Ponosni što smo i ove godine, u saradnji i uz podršku lokalne samouprave i Sportskog savez, uspeli da obezbedimo besplatne ulaznice za najmlađe sportiste. Deca do 7 godina svakako imaju besplatan ulazak na otvorene bazene, a od sada, kao i prošle godine, svi registrovani takmičari od 7 do 14 godina sa teritorije grada Kikinda dobijaju po deset besplatnih ulazanica. Podela nagradnih kartica đacima i deci sportskim takmičarima je već počela, a ko nije ostvario pravo na besplatne ulaske za decu takmičare, potrebno je da se obrati matičnim klubovima u kojima treniraju i za koje se takmiče deca, kako bi ostvarili ovu pogodnost – rekao je direktor Sportskog centra „Jezero“ Dejan Pudar.

Iz „Jezera“ podsećaju da je neophodno da e da ovlašćene osobe u klubovima donesu sezonske kartice svojih sportista i overen spisak od strane Granskog saveza.

A.Đ.

water-g5667dd93f_1280

Zbog radova na vodovodnoj mreži danas, 1. jula, od 10.30 do 11.30 sati, bez vode će ostati stanari na Gradskom trgu, od kružnog toka do prodajnog objekta Yettel (neparna strana)  .

error: Content is protected !!