Aleksandra Djuran

трка-цк-3

Јубиларна, 35. Трка за срећније детињство под мотом „Имамо циљ, дођи на старт” организована је у нашем граду. Ово је највећа и најмасовнија рекреативно-хуманитарна манифестација у нашем граду чији је циљ промовисање здравих стилова живота, хуманости и волонтеризма, а организатор Црвени крст Кикинде.

Прва је била шетња родитеља са бебама до годину дана. Награду Црвеног крста Војводине, породични викенд у одмаралишту Вршачки брег, освојила је Јована Петров, мајка.

-Први пут учествујем јер сам желела да заједно са својим седмомесечним сином Јаковом и двоипогодишњим Павлом подржим овај хумани догађај. Старији син Лука такође је учесник као предшколац и заједно ћемо га подржати. Нисам очекивала награду и драго ми је што ћемо имати прилику да проведемо викенд на Вршачком брегу – сазнали смо од Јоване Петров.

Трку је отворио градоначелник Младен Богдан који је поздрављајући учеснике и њихове навијаче истакао да још једном шаљемо најлепшу слику из Кикинде.

-Дуга традиција ове трке показује колико је важно да се окупљамо око хуманих вредности, као и да нашу децу учимо да поштују једни друге, родитеље, баке и деке – рекао је Богдан.

Секретарка Црвеног крста Данијела Бјељац  напоменула да је трку подржало 4. 100 учесника односно да је продат тај број стартних бројева.

-Задовољство нам је што можемо нашим предшколцима, основцима, средњошколцима, али и свим суграђанима да приуштимо овакав догађај. Циљ нам је да учимо децу да буду хумани, да промовишемо праве вредности и да многи од њих  постане део породице Црвеног крста – рекла је Данијела Бјељац.

Ни ове године није изостала подршка локалне самоуправе која као генерални покровитељ  препознаје значај ове манифестације.

-Хуманост, солидарност, породица то су вредности којима желимо да учимо децу. Трка све нас, који смо били учесници враћа у детињство – истакао је члан Градског већа Жељко Раду.

Сва средства од стартних бројева и донатора биће враћена школама и вртићима сразмерно броју учесника. Трку су подражале  и компаније „Јафа”, „Гриндекс” и „Колачић среће”.

А.Ђ.

 

 

наково-дан-ослободјења-(3)

Полагањем венаца на споменик у центру села у Накову је обележен 5. октобар Дан ослобођења села у Другом светском рату, али и Дан колонизације. Сенима предака поклонили су се представници Савета месне заједнице, Града и СУБНОР-а. Наковчани негују тековине Народноослободилачке борбе, али се на овај  дан сећају и својих најмилијих који су се пре 80 година са обронака Шатора, Грмеча и Пљешевице, вођени жељом за животом достојним човека, доселили у Наково.

-Трудимо се да на достојан начин обележимо важне датуме у селу. Морамо да се сећамо и не смемо да заборавимо времена која су била тешка, времена у којима су људи давали своје животе да би  ми данас могли да живимо у миру и слободи – рекао је Бранислав Чубрило, члан Савета месне заједнице.

Овом догађају присуствовали су Александар Аћимов, члан Градског већа и Гордана Трнић Иличић, заменица председника Скупштине града.

-Морамо да негујемо културу сећања на наше претке који су населили Наково. Пре 80 година у ово село стигли су људи из Босанског Грахова и Босанског Петровца, а за њима су стигли и становници Кључа, Приједора и осталих места. Данас имамо развијено и лепо уређено село, а градска управа потрудиће се да буде још боље, посебно што је на самој граници Румунији – истакао је Аћимов.

Овом приликом истакнуто је и шта је урађено у селу, као и какви су планови у наредном периоду.

-Најважнија инвестиција која је завршена је реконструкција крова на Основној школи „Петар Кочић“ којој је враћен изглед какав заслужује. И на језеру и дечијем игралишту, у оквиру спортско рекреативног центра, константно се ради. Постављена је јавна расвета и видео надзор. У плану нам је да се избетонирају стазе око игралишта и самог језера, да се постави још клупа, као и да се поставе плочице. Потрудићемо се да асфалтирају и две улице  – навео је Чубрило.

Почело је и уређење објекта у центру села који је дуго празан и који је био ругло. Ускоро ће Наковчани добити пекару, а за наредну годину планирано је уређење платоа у самом центру који је у лошем стању.

А.Ђ.

лукац-и-богдан

Градоначелник Никола Лукач 3. октобра поднео је оставку на ову функцију, а истог дана оставку је поднео и председник Скупштине града Младен Богдан. На седници су изабрани нови градски функционери.

Никола Лукач образлажући своју оставку рекао је да му је била велика част што је у протеклом периоду био први међу једнакима.

– Залагањем, марљивошћу, визијом заједнички смо покренули велике пројекте, поједини су завршени, а поједини су у току. Са новим задужењима и задацима и даље ћу се свим срцем борити за још бољу и напреднију Кикинду. Градићемо још више и обезбедити свима у региону лепши и квалитетнији живот – навео је Лукач.

Након гласања за новог градоначелника изабран је Младен Богдан. Обраћајући се окупљенима најпре се захвалио досадашњем градоначелнику Лукачу на успешном вођењу града у претходном периоду, и коалиционим партнерима Српске напредне странке. Посебно је истакао сарадњу са посланицима, али и суграђанима запосленим у републичким и покрајинским органима и позвао их да и даље заједнички наставе да помажу развој Кикинде.

 

-И у наредном периоду наставићемо да подстичемо долазак нових инвеститора у наш град, али и развој малих и средњих предузећа. Циљ ми је да мој тим посебну пажњу посвети развоју информационих технологија и пољопривреди. На нама је да створимо услове да се у наш град враћају млади и образовани суграђани, као и да наставимо са уређењем комуналне инфраструктуре. Пошто је завршена изградња фабрике воде за грађане Кикинде, започећемо изградњу мини постројења за пречишћавање воде у селима, али и наставити реконструкцију водоводне мреже и изградњу канализационе мреже на Стрелишту и Железничком Новом Реду. Ревитализација и изградња путне инфраструктуре на читавој територији града такође ће бити један од приоритета, а као најважнији пројекат морам да истакнем изградњу брзе саобраћајнице Кикинда – Сомбор. И изградња пруге која ће Кикинду повезати са престоницом пројекат је од посебног значаја. Неопходно нам је још паркинг места на Микронасељу, али и да уредимо паркиралишта у центру, Галадској и посебно око Опште болнице. Долази време да Кикинда буде транзитна зона за путнике и робу – прецизирао је Богдан.

У свом експозеу нови градоначелник навео је и наставак улагања у здравствене установе, а посебно у Општу болницу као и да локалну самоуправу чека борба за ангажовање медицинског особља, пре свега лекара. Изградњом Центра за социјални рад унапредиће се социјална заштита.

-Мораћемо у наредном периоду  да почнемо да тражимо решење за започињање станоградње и да пронађемо одговарајуће парцеле које би понудили инвеститорима. Развој села важан је чинилац просперитета наше средине, да се месне заједнице боље повежу са градом кроз иницијативе за побољшање превоза, бољи сигнал свих мобилних оператера и интернет провајдера. Значајна нам је здрава животна средина те ћемо наставити да помажемо суграђанима са субвенционисањем мере енергетске ефикасности. Образовање, култура, спорт, туризам такође су високо међу нашим приоритетима. Наш циљ је исти, стварање, модерне, инклузивне и успешне локалне заједнице – закључио је Богдан.

За новог председника Скупштине града изабран је Душан Попесков, запослен као стручни сарадник за физичко образовање у ПУ „Драгољуб Удицки“ и досадашњи шеф одборничке групе „Александар Вучић – Кикинда сутра“.

Дејан Пудар остао је заменик градоначелника. Нова чланица Градског већа је Маријана Мирков, задужена за културу и туризам,  док су у већу остали Мирослав Дучић, Александар Аћимов, Мелита Гомбар, Жељко Раду, Тихомир Фаркаш, Ђорђе Тешин.

 

А.Ђ.

седница-ребаланс-октобар-1

Одборници су на 4. седници Скупштине града већином гласова донели одлуку о изменама и допунама одлуке о буџету града Кикинде за 2024. годину са пројекцијама на 2025. и 2026. годину. Први ребаланс буџета образложила је помоћница градоначелника Дијана Јакшић Киурски која је прецизирала да ће у буџету бити средстава за све обавезе да се исплате сви трошкови, субвенције, све надлежности из социјалне и здравствене заштите, стипендије, накнаде незапосленим породиљама, месним заједницама.

-Буџет који је четири милијарде 605 милиона динара ребалансом је умањен на четири милијарде 172 милиона динара. Овом изменом градска каса умањује се за 433 милиона динара. Највеће смањење је на конту приходи од трансфера јер у овој години неће стићи средстава  у износу од 400 милиона динара од Управе за капитална улагања за реконструкцију Основне школе „Фејеш Клара“. Од овог пројекта се није одустало, закључак Покрајинске владе је и даље на снази, али ове године нам тај новац неће стићи и зато га искључујемо из плана. Исто тако у овој години нећемо моћи да рачунамо на 26 милиона динара за радове на Старом језеру јер ИПА пројекат прекограничне сарадње неће бити реализован до краја године – истакла је Јакшић Киурски.

Изградња пречистача за прераду пијаће воде на селима биће реализована. За овај посао неопходно је кредитно задужење али како је крај године од планираних 115 град ће повући 40 милиона динара, те је у буџету коригована и ставка кредитног задужења.

– Све што је започето се наставља попут реконструкције улице Михајла Пупина која би требало да буде завршена у време када је и планирано отварање ритејл парка. Изградња пречистача отпадних вода у Иђошу, Мокрину, Банатском Великом Селу и Накову се наставља, као и реконструкција атмосферске канализације у сливу Моравска за шта нам је већ стигло 100 и до краја године очекујемо још око 70 милиона динара. У свим месним заједницама биће реализовани пројекти, а платићемо и препројектовање изградње пречистача у преосталих пет села, што је и друга фаза пројекта. Буџет месних заједница увећан је за четири милиона динара, а само у инвестиције уложиће се 17 милиона динара – напоменула је Дијана Јакшић Киурски.

 

Након расправе одборника позиције и опозиције о ребалансу буџета, тачку је ставио градоначелник Никола Лукач који  је позвао све одборнике да подрже ову одлуку.

-За све започете инвестиције биће довољно финансијских средстава. Од појединих пројеката се не одустаје него се они одлажу у овом моменту. Грађани који су дали подршку листи „Александар Вучић – Кикинда сутра“, а којих је 69 одсто, дали су глас онима који се брину и који се боре за добробит нашег града – рекао је Лукач.

болница-прегледи

У Општој болници Кикинда, сви грађани, и они без здравственог осигурања, биће у прилици да у недељу, 6. октобра од 8 до 17 часова обаве кардиолошки и уролошки преглед, измере крвни притисак, а од лабораторијских анализа комплетну крвну слику, ниво шећера у крви, тумор маркере ПСА за мушкарце као и ЦЕА, ЦА 19-9 и АФП. Овом приликом биће омогућено да ураде и анализу просечног нивоа шећера у крви у последња два до три месеца (хба1ц ).

Прегледи уролога обављаће се у поликлиничком делу где се иначе налази амбуланта за урологију, а остали, као и досад, у простору где су интернистичке амбуланте.

Велико интересовање грађана најбоље илуструје податак да је током осам дана ове акције, прегледе обавило 205 хиљада грађана, којима је урађено преко милион појединачних прегледа, анализа или здравствених интервенција

скембе-фест

У суботу, 5. октобра на Старом језеру биће одржан 5. „Шкембе фест“. На гастрономском такмичењу најављено је 30 екипа из наше земље, Хрватске, Румуније и Мађарске.

Окупљање је заказано за 12 сати, а проглашење победника је око 16 часова. За децу су организоване „Игре без граница“.  Најлепше шкембиће прогласиће жири из Кикинде, Новог Сада и Београда.

прегледи-1-(1)

Превентивни прегледи биће организовани у Дому здравља у недељу од 8 до 17 часова у амбуланти у Светосавској 53.

Грађани ће моћи да код лекара опште праксе обаве преглед  и да преконтролишу комплетну крвну слику, хемоглобин А1 и Ц и тумор маркери. Поред тога пацијенти који желе моћи ће да приме и сезонску вакцину против грипа.

Сви који желе да ваде крв требало би да дођу до 12 сати.

ИМГ-2790

У суботу, 5. октобра биће одржана  35. „Трка за срећније детињство“ у организацији Црвеног крста. Тим поводом за саобраћај ће од 7 до 13 сати бити затворена улица Светосавска од раскрснице улица Вука Караџића и Ђоке Радака до Михајла Пупина и Моравске.

Изадји-ми-на-теглу-5

Чланице културно уметничког друштва „Еђшег“ краљице су ајвара у Кикинди. Њихов ајвар припремљен на такмичењу „Изађи ми на теглу“, одржан на Градском тргу, оцењен је као најбољи. Ирен Киш која је предводила шесточлану екипу, окићена круном и плаштом,  истакла је да су успеле у намери да буду боље у односу на прошлу годину када су биле вицешампионке.

-Тајна доброг ајвара је да се прави од срца. Све смо имале вољу и  трудиле смо се да ајвар скувамо онако како га припремамо за наше породице. Уз паприку потребни су со, шећер, бели лук, сирће. Најважније је како се паприка испече, не сме да буде препечена, након тога се чисти, меље, додају се састојци и кува се.  – рекла је Ирен Киш.

Друго место припало је екипи „Мастер чиф“, а треће су биле чланице ЖПГ  „Мелизми“. Жири у саставу Радован Субин, Нада Крстоношић и Младен Богдан једногласно је донео одлуку о победничком ајвару.

-Укус, компактност и боја су три компоненте које смо бодовали. Било је тешко одабрати победнички ајвар јер су сви били одлични. Одлучиле су нијансе и пресудило је што је најбољи ајвар био густ, компактан и има леп укус – додао је Радован Субин.

Председник Скупштине града Младен Богдан други пут био је део гастрономског жирија и открива нам да није било нимало лако и да су нијансе одлучиле.

– Сви узорци били су сјајни и сваке године прави се све бољи ајвар. Честитам победницама, али и свима који су учествовали у такмичењу по кишовитом и хладном дану, за мене су сви победници. Локална самоуправа и наредних година подржаће гастро караван „Изађи ми на теглу“.  Поред тога што помажемо у очувању традиционалног јела од заборава, ово је одлична прилика за промоцију Кикинде и наших удружења – прецизирао је Младен Богдан.

Чланице КУД-а „Еђшег“ добиле су прилику да представљају наш град на националном такмичењу које ће се одржати у Београду.

А.Ђ.

 

 

змајеве-дец-игре-1

Најлепши део „Змајевих дечијих игара“ су најслађи и најмлађим учесници, деца из Предшколске установе „Драгољуб Удицки“ и Балетске школе. У част дечијег писца Јована Јовановића Змаја они су певали, играли, рецитовали, а подржали су их  познати дечији писци и ствараоци Тоде Николетића, Урош Петровић, Бранко Стевановић, Горан Новаков и музичар Иван Леншчешан.

-„Змајеве дечије игре“ су одраз идентитета једног народа и поносан сам што је Кикинда домаћин већ 31. пут. Током година у вашем граду саборовала је плејада дечијих писаца. Деца су градивна маса и активни учесници ових игара више од три деценије. Уколико 31 годину улажемо у децу, тада друштво не треба да брине о својој перспективи.Ова и сличне манифестације уче децу о првим вредностима и величинама нашег друштва, али их уводе у културу коју ако уништите, уништили сте и народ – рекао је Тоде Николетић.

Тања Ножица из Културног центра напомиње да је у оквиру манифестације организовано мноштво радионица и садржаја за децу школског и предшколског узраста.

-Чика Јова Змај први је дечији песник и најпознатији је његов стих „Деца су украс света“. Деца то заиста јесу и на нама је да их учимо правим вредностима које је Јован Јовановић Змај промовисао. Са његовим песмама  се сусрећу у најранијој доби, па све до старости. На нама је да одржимо традицију и да приближимо деци  најпознатијег писца – напоменула је Тања Ножица.

А.Ђ.

error: Content is protected !!