Aleksandra Djuran

мамографија

Октобар је месец када се широм света обележава Светски дан борбе против рака дојке. Тим поводом  је покренута  кампања „Буди храбра, прегледај се!“

Удружење за едукацију, превенцију и подршку оболелима од карцинома дојке „Жена уз жену“ организује караван бесплатних прегледа. Прегледи ће се у градовима обављати од 12 до 18 часова, док ће заказивање бити  од 11.30 до 12 часова испред покретне ординације. У Кикинди ће бити обављени 12. и 13. октобра.

Превентивни прегледи су кључни  у раном откривању болести и успешном лечењу.

Караван, који ће током октобра имати 11 станица, има за циљ да женама  до 50 година пружи бесплатне ултразвучне прегледе који ће се обављати у покретној дијагностичкој кабини, опремљеној савременим ултразвучним апаратом, под руководством  радиолога.

гласс-475451_640

Због наставка радова у улици Михајла Пупина и сутра, 3.октобра од 7.30 до 12 часова без воде ће бити станари у делу улица  Михајла Пупина од Светосавске до Угљеше Терзина и Угљеше Терзин од угла Михајла Пупина до Косовске.
Из ЈП “Кикинда” апелују потрошачи да обезбеде довољну количину воде за своје потребе.

тоде-николетиц-и-деца-(3)

Концертом за предшколце Тоде Николетића и Ивана Леншчешана почеле су 31. „Змајеве дечије игре“. У свечаној сали Народног музеја малишани су уживали, а уједно су научили и нешто ново.

-Ове године гости су нам писци Урош Петровић, Тоде Николетић, Бранко Стевановић, Горан Новаков и музичар Иван Леншчешан. Кикинда је једини град, поред Новог Сада, у ком се дуже од три деценије организује ова манифестација. Значај чика Јове Змаја као песника је немерљив и са његовом поезијом срећемо се од рођења до краја живота – истакла је Тања Ножица из Културног центра.

„Змајеве дечије игре“ трају до петка и поред дружења са дечијим писцима током тродневног програма биће организовани квиз, сликарска радионица, изложба илустрација и други садржаји. Централна приредба је у четвртак у 15 сати у Народном позоришту на којој учествују ученици издвојеног одељења новосадске Балетске школе, Балетско забавиште КЦК, деца из вртића Предшколске установе „Драгољуб Удицки“.

А.Ђ.

седница-заврсни-рацун-(10)-обр

Председник Скупштине града Младен Богдан за петак,  4. октобар у 10 часова заказао је седницу Скупштине. Као прву тачку дневног реда одборници ће разматрати доношење одлуке о изменама и допунама одлуке о буџету града Кикинде за 2024. годину са пројекцијама на 2025. и 2026. годину.

Разматраће се и доношење одлуке о давању сагласности на прву измену и допуну програма пословања и давање сагласности на прву измену програма коришћења средстава субвенције из буџета града Кикинде за 2024. годину ЈП  „Кикинда“ одлука о давању сагласности на измене и допуне програма ЈП „Топлана о измени кадровског плана градске управе за 2024. годину. На дневном реду је и одлука о изменама одлуке о такси превозу путника тако да би најнижа тарифа требало да буде 280 уместо садашњих 250 динара.

Разматраће се и доношење одлука о престанку функције председника и чланова појединих савета и школских одбора, као и решења о отуђењу појединих катастарских парцела у јавној својини.

А.Ђ.

ЗМАЈ-ПРИРЕДБА-1-(1)

У среду, четвртак и петак наш град домаћин је 31. „Змајевим дечијим играма“ у организацији Културног центра. Првог дана већ од 10 часова малишани ће имати прилику да уживају у концерту за предшколце Тоде Николетића и Ивана Леншчешена, у 15 часова у Мокрину је дружење са Урошем Петровићем, а од 18 сати у свечаној сали Народног музеја биће организован концерт ученика ОМШ „Слободан Малбашки“.

Наредног дана програм почиње посетом ОШ „Иво Лола Рибар“ у Новим Козарцима док ће од 15 часова на Градском тргу бити организована централна приредба која ће се у случају лошег времена одржати у Народном позоришту.

У петак је  у Галерији „Тера“ квиз „Шта знам о Змају“, у 12 сати у Народној библиотеци је сликарска радионица Миливоја Костића „Сва би деца дошла амо, да се својски поиграмо“, у 14 часова у фоајеу Народног позоришта „Камишибај“ театар за децу изешће  „Приче из велике дрвене сликовнице“, а у 15 сати у Народној библиотеци је изложба илустрација из књиге „Имам чигру шарену“ под називом „Знам песму за почетак и крај, затвори очи и реци Змај“.

А.Ђ.

басаид-дан-села-наградјени-(1)

Најважнији датум у Башаиду у новијој историји је 1. октобар када се обележава Дан ослобођења у Другом светском рату. Ово је прво место на територији града које је ослобођено од окупатора. Овим поводом представници Савета Месне заједнице, града  и борачких организација положили су венце на споменик у центру села. Башаид је 1944. године ослободила Црвена армија.

Поводом Дана села држана је свечана седница Савета Месне заједнице на којој Бојан Микалачки, председник Савета МЗ  навео најважније инвестиције од почетка године.

-Најважнија инвестиција завршена на самом почетку године  изградња кружног тока. То је највећи пројекат реализован у скорије време, а подржали су га ЈП „Путеви Србије“ и локална самоуправа. Велику помоћ имали смо и од народног посланика Миленка Јованова. На стадиону ФК „Војводина“ урађен је аутоматски заливни систем терена, а стадион је добио и нову трактор косачицу за одржавање терена. Читаве године радило се на уређењу унутрашњих просторија Дома културе. Просторије које користе удружења и фолклор сала глетоване су, кречене, замењена је комплетна расвета, унутрашња и спољашња столарија, стављене су тракасте завесе, комплетно је реновиран санитарни чвор, поправљен је кров на згради. У излетишту Дударница постављене су нове парковске клупе и канте, и постављена соларна расвета. Вишегодишњим засадима пошумљене су многе локације – истакао је Бојан Миклачки.

Обележавању значајног датума присуствовали су Младен Богдан, председник Скупштине града и Мирослав Дучић, члан Градског већа.

-Ово је прилика да се сетимо наших хероја и одамо им дужну почаст јер они су дали животе да би ми живели у слободи. Са представницима Савета месне заједнице разговарано је о ономе што је урађено у селу као и о будућим плановима које ћемо заједнички реализовати. Обишли смо село и разматрали могућност даљег улагања у Дом културе који користи велики број мештана, пре свега деце и удружења грађана. Сложили смо се и да је најважнија инвестиција коју смо реализовали у прошлој години кружни ток на улазу у Башаид који је био црна тачка Баната, а на захтева мештана Башаида – навео је Младен Богдан.

Јубилеј, 80 година од ослобођења, односно Дан села искоришћен је и за доделу захвалница најзаслужнијим појединцима, удружењима и фирмама које је уручио градоначелник Никола Лукач.

Ове године награђени су: СТР „Јованов”, за дугогодишњу успешну пословну сарадњу, а за ангажовање и допринос селу, похвалнице су уручене Душану Армацком, Зоран Литричину, Василију Симићу, Радован Балогу, председнику карате клуба „Башаид“.

-Хвала мом селу који је препознао труд и рад који улажем у организовању спортских и гастрономских манифестација. Управо ти догађаји промовишу Башаид, а све се организује у сарадњи са Бојаном Микалачким. Карате клуб основан је пре 25 година, има 60 чланова, а од 24. до 27. октобра наша три члана учествоваће на Светском првенству у Београду – казао је Балог.

Плакете су додељене и радницима Месне заједнице Војици Перићу, Миодрагу Волареву и Данијелу Сараволцу.

Поводом Дана села организована је „Крофнијада“, али и изложба рукотворина удружења жена из околине.

А.Ђ.

басаид-дан-сколе-(5)

Основна школа „1. октобар“ из Башаида прославила је јубилеј, 80 година постојања и рада. У обележавање су се укључили сви запослени и ученици који су припремили богат програм за своје мештане, а прикључили су им се и малишани из вртића „Маслачак“.

-Сваке године улажемо у боље услове рада. На конкурсу Покрајинског секретаријата за спорт и омладину одобрена су нам средства, 250.000 динара за набавку опреме за физичко васпитање. Ове године окречили смо и четири учионице. Приоритет за наредни период биће санација платоа школског дворишта и прилаз школу – истакао је директор Мирко Влајков.

Обележавању је присуствовао и члан Градског већа Тихомир Фаркаш.

-Осам деценија постојања је значајан јубилеј и ова школа у претходном периоду може да се похвали добрим ђацима и озбиљним условима за рад. Градска управа константно улаже у образовање и наставићемо тако како би подржали све школе. Свесни смо проблема и на нама је да помогнемо да се што боље опреме и буду што квалитетније – рекао је Фаркаш.

У школи је укупно 250 ученика од којих је 40 првака.

А.Ђ.

топлана-(2)

Грејна сезона почеће 15. октобра, најавио је директор ЈП „Топлана“ Душан Марјановић. Током лета завршен је ремонт најкритичнијих деоница топловода на више локација у центру и на Микронасељу. Уложен је новац у дотрајалу опрему и ремонт система, а велику помоћ пружила је и Градска управа.

-У току је тестирање система и очекујемо успешан старт. Надамо се да током грејне сезоне неће бити већих проблема. Прошле сезоне имали смо свега четири хаварије и уколико и ове буде тако бићемо задовољни – рекао је Марјановић.

Цена даљинског грејања неће се мењати.

-Постоје најаве да ће се даљинско грејање имати нижу цену него што је сада. Наплата је на задовољавајућем нивоу и хвала свим корисницима који обавезе према „Топлани“ измирују на време. Стабилни приходи омогућују да немамо дуговања према добављачима ЈП „Србијагасу“ и ЕПС-у -додао је наш саговорник.

Дуг привреде и грађана према ЈП „Топлани“ је око десет милиона динара. Део корисника је и тужен и та потраживања су око пет милиона динара. Сви имају могућност да потпишу репрограм дуговања на рате – подсетио је Марјановић.

У четвртак и и петак, 10. и 11. октобра планиране су топле пробе.

-У четвртак су пробе у центру, а у петак у Микронасељу, у Банатском Великом Селу и улицама Светозара Милетића и Хајдук Вељковој. Уколико неко не буде имао грејање током поменута два дана потребно је да преко професионалних управника односно председника Скупштине станара пријаве проблем. Запослени у „Топлани“ изаћи ће на терен и решити проблем – додао је Душан Марјановић.

А.Ђ.

 

зивко-команов-(2)

Пољопривредник из Иђоша Живко Команов обрађује 80 јутара земље. Од ратарских култура узгаја пшеницу, кукуруз и сунцокрет и већ четврту годину заредом усеви су у потпуности подбацили.

-Ову производну годину умногоме су отежали и фазани и дивљач. Под сунцокретом сам имао 17 јутара и убрзо након сетве морао сам да пресејавам део парцела. И дивљач се бори за живот тако да је у потрази за храном страдало семе сунцокрета – сазнајемо од Команова.

Већ први откоси сунцокрета најавили су катастрофалну годину.

-Имали смо од 300 до 700 килограма по јутру. Суша и тропске температуре допринеле су да усев буквално изгори. Пред жетву сам имао великих проблема са птицама. Свако јутро сам одлазио на њиву како би спасао што се спасити може и терао птице. Оно мало семена сунцокрета у главицама оне су појеле у великој мери – наводи наш саговорник.

Кукуруз је такође подбацио. Приноси је било врло мали.

-Ситуација је била таква да на појединим биљкама није било ни чокања. Најгоре је то што је уложено доста новца и труда, а род је такав да не покрива ни основне трошкове – додаје Живко Команов

И са пшеницом и јечмом пољопривредник из Иђоша, такође је имао проблема.

-Сетву сам обавио крајем јануара и почетком фебруара. Ницање није било лоше, међутим недостатак падавина, односно киша која нас је заобилазила до недавно, учиниле су своје – каже Команов.

Увелико тече припрема земљишта  свега осталог за предстојећу јесењу сетву. Наш саговорник прецизира да нема могућности да мења производњу.

-Они који се баве пољопривредом сваке године иду у први разред и то је истина. Свака година је за себе, а ја што више белим изгледа да мање памети имам шта радити и како организовати производњу -закључио је Живко Команов.

Производну годину пољопривредници су завршили у минусу. То ће се, сматрају стручњаци, одразити најпре на предстојећу сетву озимих стрнина, а потом и на све остало. Очекивања су да се мање улаже у декларисана семена, као и у минерална ђубрива који су важни инпути у производњи хлебног зрна.

А.Ђ.

error: Content is protected !!