Aleksandra Djuran

књига-златни-лав-(1)

Поводом 250 година од основања Великокикиндског дистрикта у Народном музеју представљена је књига „Округ златног лава“ коју су написали историчари Владислав Вујин, Драган Белеслић и Владимир Дудић.

-Потрудили смо се да књига буде пријемчива свим читаоцима који желе више да сазнају о локалном наслеђу. Мој рад односи се на велике људе у ондашњем Дистрикту. У 15 кратких прича представљени су велики људи попут Димитрија Бугарског, Јована Пајдака, Павле Кенђелац, Теодор Павловић, Ђорђе Радак, Лазар Видић. Књига је богато илустрована и сигуран сам да ће наићи на добар одзив код читалаца – рекао је Вујин, историчар Народног музеја.

Драган Белеслић, историчар Историјског архива писао је о историји Великокикиндског дистрикта повезујући чињенице које су се одвијале у Европи, а написао је и причу о путу зрна овса из пореске књиге.

-Уз артефакте који могу да се погледају у Галерији „Нова“ у оквиру изложбе „Округ златног лава“, посетиоци могу више да сазнају и у истоименој књизи. Мој циљ је био да први пут прикажем светска и европска дешавања у то време и да прикажем како је Европа видела догађаје код нас и како смо ми гледали те исте догађаје. Потрудио сам се да приближим живот обичног човека јер сам обрадио и обичаје народа који је тада насељавао овај простор – навео је Белеслић.

Историја ратовања наших предака и повеље биле су теме о којима је писао Владимир Дудић из Историјског архива.

-Имали смо шест повеља од којих су четири биле везане за Дистрикт, а две за град Велику Кикинду и оне су мање познате јавности, тако да сам и о њима писао у књизи. Идеја водиља ми је била да читаоце боље упознам са тим ко су били људи који су населили Дистрикт. То су били војници граничари, некадашње потиско-поморишке војне границе и пошто је Банат ослобођен од турске власти, населили су ове крајеве – истакао је Дудић.

Штампање публикације су суфинансирали Министарство културе и Покрајински секретаријат за културу, информисање и односе с верским заједницама.

А.Ђ.

цигра-јелка-(1)

Кориснике Друштва ментално недовољно развијених особа „Чигра“ посетиле су чланице удружења жена „Нови Козарци“ које су им даровале новогодишњу јелку и украсе. Средства добијена продајом пите кромпируше за Гиниса искоришћена су за куповину новогодишњих поклона за кориснике „Чигре“, а овом приликом донеле су пите и дружиле се са члановима.

-Постојимо безмало пет деценија и са поносом могу да кажем да смо увек биле окренуте хуманитарном раду. Увек смо се трудиле да очувамо нашу традицију коју су још наше баке и мајке донеле из Босне када су дошле у равни Банат. Тако смо и ми окренуте очувању традиционалних јела, тако да организујемо манифестације „Питијаду“ и „Кукурузно пролеће“. Летос је одржано 14. такмичење у прављењу пите кромпирушу и сва средства која прикупљамо продајом и ове и годинама уназад донирамо у хуманитарне сврхе – казала је Боја Ољача, председници удружења „Нови Козарци“.

Биљана Недомачки из друштва „Чигра“ у име корисника, њихових родитеља и стручних сарадника захвалила је на поклону.

-Веома смо се обрадовали поклону. Јелку и украсе нисмо имали, а сви наши чланови радују се новогодишњим и божићним празницима. Наше удружење 7. децембра обележиће Међународни дан особа са инвалидитетом дружењем одласком у биоскоп у Зрењанин. И ове године учествоваћемо на новогодишњем базару са нашим новогодишњим украсима, који ће бити изложени у нашем удружењу и моћи ће да се купе. До краја године и наши пријатељи из позоришта „Лане“ обрадоваће нас новогодишњом представом – додала је Биљана Недомачки.

Чланови „Чигре“ својим гошћама поклонили су слику са овогодишње ликовне колоније „Хумани чиграши“.

А.Ђ.

цока-ливница-(3)

У несрећи која се догодила, у четвртак у раним јутарњим сатима у чоканској “Аутофлекс Ливници”, данас, 29. новембра, преминуле се две особе које су биле пребачене у Клинички центар. Међу преминулима је и М.Б. (53) из Иђоша и Аксентије Б. (51) из Остојићева, један радник, такође из Иђоша, је и даље у тешком стању и налази се у Новом Саду, док је четврти повређени у Општој болници у Сенти. До трагедије је дошло услед наглог избацивања течног лива из пећи на ливење.

Општина Чока прогласила је суботу, 30. новембар, Даном жалости. Одлуком председнице општине Стане Ђембер, Дан жалости обележиће се спуштањем застава на пола копља на свим јавним установама и предузећима у општини. Такође, биће обустављено емитовање музике забавног и народног карактера, као и организовање јавних догађаја забавног садржаја, наводи се у Одлуци Општине Чока.

Ова трагична несрећа дубоко је потресла заједницу Чоке, а локална власт апелује на солидарност и поштовање одлуке о Дану жалости.

Поводом трагедије која се догодила у Чоки, Основно јавно тужилаштво у Кикинди јавност да је истог дана јавни тужиоц обавио увиђај на лицу места, којем су присуствовали полицијски службеници Полицијске управе Кикинда и Одељења за ванредне ситуације, као и представник инспекције за рад.

У току је прикупљање потребних обавештења од очевидаца незгоде и одговорних лица у овом привредном друштву, прибављена је пословна документација овог привредног друштва, наређена је обдукција тела настрадалих лица и донета је наредба о технолошко-металуршком вештачењу незгоде, а све у циљу утврђивања свих чињеница и узрока ове незгоде и евентуалних пропуста у поступању.

А.Ђ.

седница-фцц-поскупљење-(3)

Седница Скупштине града, пета по реду, започета је минутом ћутања којим је одата почаст жртвама несреће у Новом Саду.

Већином гласова донета је Одлука о повећању цена услуга сакупљања и депоновања отпада на територији града привредног друштва „ФЦЦ“ по којој се за 11,9 одсто повећавају: цена одлагања комуналног отпада, изношења и транспорта комуналног отпада за домаћинства, школске установе и Болницу, цене додатних услуга–појединачно уговорених услуга са правним лицима на територији града за пражњење контејнера према врсти,запремини и учесталости пражњења и цене услуга транспорта ван редовних рута. То значи да ће услуге бити увећане за тридесетак динара по члану домаћинства. Цене изношења и транспорта комуналног отпада за социјалне случајеве, изношења и транспорта комуналног отпада за правна лица до 50 квадрата и задруге, удружења, киоске и сличне радње и изношења и транспорта комуналног отпада за правна лица преко 50 метара квадратних остају непромењене.

Градоначелник Младен Богдан подсетио је да уговор са компанијом „ФЦЦ“ траје још осам година и да би његов раскид захтевао велика финансијска средства које би град морао да исплати. Први човек града навео је да је уговор неповољан, те да је 1. новембра организован састанак између представника компаније и локалне самоуправе.

-Поскупљење је наша законска обавеза из уговора и односи се на стопу инфлације. Поскупљењем неће бити обухваћени правна лица, на чему смо инсистирали. На састанку, који је био конструктиван, договорен је бољи и приступачнији однос према становништву кроз непосредне разговоре са суграђанима. Наши захтеви односили су на то да суграђани могу да изнесу своје примедбе, захтеве, сугестије чешће него што то сада могу. Договорено је и да се формирају оперативни тимови који ће се састајати минимално једном месечно – истакао је градоначелник Богдан.

Локална самоуправа је власник у компанији „ФЦЦ“ 20 одсто и став града је да има бољи однос са њом додао је заменик градоначелника Дејан Пудар, на констатације одборника Мирослава Панића да је уговор лош.

 

-Састанак је био веома продуктиван. Успели смо у намери да се не повећа цена сакупљања отпада. Разговарано је и о рециклажном центру, али и о селектовању отпада. Наш циљ је побољшање услуга које компанија пружа – навео је Пудар који је скренуо пажњу одборницима да за говорницом не износе паушалне оцене о било коме, без валидних доказа.
У јавну својину града, непосредном погодбом по цени од 14.000 евра, која се исплаћује у динарској противвредности, биће откупљена катастарска парцела у Мокрину укупне површине од 1.045 квадрата, са укњиженим објектима на њој. Реч је о својини ДОО ,,Мокрин“, која је у катастру непокретности уписана као стамбено пословна зграда површине 47 квадрата, пословна зграда, за коју није утврђена делатност, површине од 419, помоћна зграда површине од 83, земљиште уз зграду и други објекат површине од 496 квадрата. Планом генера

Одборници су усвојили и Одлуку о тарифи комуналних такси, о утврђивању просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности на територији града ради утврђивања пореза на имовину за 2025, дата је сагласности на Статут Предшколске установе „Драгољуб Удицки“. Донето је и решења о престанку функције локалном омбудсману Милана Новаковића. Именовани су и чланова градских тела, управних и надзорних одбора јавних установа и школских одбора.

А.Ђ.

 

дан-румуније-(1)
Свечаним пријемом у Белом двору у Београду, Амбасада Републике Румуније у Србији, обележила је Дан уједињења Румуније. Прослави важаног датума за наше суседе, осим градоначелника Младена Богдана, присуствовали су и високи званичници Владе и народне Скупштине Републике Србије, дипломате акредитоване у Србији, представници привредног, медијског, културног и цивилног живота, као и представници Срба у Румунији и припадници румунске мањине.
Од 2014. до 2023. реализовано је укупно осам пројеката на територији града Кикинде у програму прекограничне сарадње Србија – Румунија. На територији града у оквиру поменутих пројеката уложено је преко 3,3 милиона евра. Међу њима су изградња недостајуће инфраструктуре на граничном прелазу Наково-Лунга, бицклистичке стазе и постављање 280 стубова соларне расвете,  уређењење Старог језера, куповина потпуно санитетских возила и разне друге медицинске опреме и апарата, реконструисане су балетска и велика сала Културног центра и обезбеђена је аудио и видео опрема за поменуту установу и АДЗНМ „Гусле“, ојачан је етно туризам.
Град Кикинда ће и у будућем периоду учествовати у  прекојектима прекограничне сарадње са пријатељском Румунијом, јер је досадашња била веома успешна.
А.Ђ.
седница-ребаланс-лукац

У петак, 29. новембра биће одржана пета седница Скупштине града. На дневном реду су 34 тачке међу којима је и доношење одлуке о утврђивању просечних цена квадратног метра одговарајућих непокретности на територији града ради утврђивања пореза на имовину за 2025. године. Разматраће се и прибављање у јавну својину града, непосредном погодбом по цени од 14.000 евра, која се исплаћује у динарској противвредности, катастарска парцела у Мокрину укупне површине од 1.045 квадрата, са укњиженим објектима на њој. Реч је о својини ДОО ,,Мокрин“, а која је у катастру непокретности уписана као стамбено пословна зграда површине 47 квадрата, пословна зграда, за коју није утврђена делатност, површине од 419, помоћна зграда површине од 83, земљиште уз зграду и други објекат површине од 496 квадрата. Наиме, Планом генералне регулације Мокрина предвиђено је да се на поменутој парцели налази зелена пијаца.

Одборници ће разматрати и доношење одлуке о изменама Одлуке о тарифи комуналних такси, доношење Одлуке о давању сагласности на Статут Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, као и доношење решења о давању сагласности на Одлуку о повећању цена услуга сакупљања и депоновања отпада на територији града привредног друштва „ФЦЦ“ по којој се за 11,9 одсто повећавају: цена одлагања комуналног отпада, изношења и транспорта комуналног отпада за домаћинства, школске установе и Болницу, цене додатних услуга–појединачно уговорених услуга са правним лицима на територији града за пражњење контејнера према врсти,запремини и учесталости пражњења и цене услуга транспорта ван редовних рута. То значи да ће услуге бити увећане за тридесетак динара по члану домаћинства. Цене изношења и транспорта комуналног отпада за социјалне случајеве, изношења и транспорта комуналног отпада за правна лица до 50 квадрата и задруге, удружења, киоске и сличне радње и изношења и транспорта комуналног отпада за правна лица преко 50 метара квадратних остају непромењене.

На седници ће бити донета и решења о разрешењу и именовању чланова градских тела, управних и надзорних одбора јавних установа и школских одбора. У дневни ред уврштена је и тачка доношење решења о престанку функције локалном омбудсману.

позар-ватрогасци

Јутрос око три сата после поноћи дошло је до хаварије у компанији „Аутофлеx Ливница“ у Чоки. Како нам је потврђено у Полицијској управи Кикинда до немилог догађаја дошло је услед наглог избацивања течног лива из пећи на ливење.

-Очевици описују да су видели ерупцију течног лива. Овом приликом четири особе су повређене од којих су три превезене у новосадски Ургентни центар, док је једна задржана у Општој болници у Сенти. Хаварија је изазвала и пожар који је санирала ватрогасно-спасилачка јединица у Чоки. Увиђај се обавља, а настала материјална штета биће накнадно утврђена – сазнали смо у Полицијској управи.

О догађају је обавештено и Основно јавно тужилаштво у Кикинди.

А.Ђ.

зелени-квиз-2

„Зелени квиз-Покажи свету како чуваш планету“ организовали су Покрета горана Кикинде, Канцеларије за младе и Висока школа струковних студија за образовање васпитача уз покровитељство Покрајинског секретаријата за спорт и омладину. У просторијама Културног центра окупили су се ученици петог и шестог разреда основних школа којима је квиз и прилагођен.

-За учешће у квизу пријавило се девет школа и сви учесници добијају зелене ваучере које ће моћи да замене за садницу којом ће моћи да оплемене школски простор. Победници ће имати прилику да у оквиру зелене екскурзије посете Еколошки центар у Сремским Карловцима током пролећа. Подршка смо добили и од градског Секретаријата за заштиту животне средине пољопривреду и рурални развој – истакла је Невена Месарош Оличков из кикиндског Покрета горана.

Тихомир Фаркаш својим присуством подржао је овакву размену знања међу ђацима.

-Овакве активност су значајне. Екологија је област која ће се најбрже развијати у наредним годинама тако да ученике треба учити о значају, поступцима, па и законским регулативама везаним за екологију. Ми смо ту да им помогнемо и будемо им подршка да нам Србија буде што зеленија – навео је Фаркаш.

Дуња Ћешић, координаторка Канцеларије за младе подсетила је да се квиз организује четврту годину заредом.

-Ту смо да подржимо све иницијативе Покрета горана. Значајно је да се од најранијег доба учи и води рачуна о животној околини, а квиз је забаван начин да се усвоје нова знања – додала је Дуња Ћешић.

Циљ квиза је унапређење односа младих према заштити животне средине и одрживом развоју и обухвата практично обликоване активности, које подстичу развој свести код младих о значају и могућности очувања, рационалног коришћења и унапређења животне средине.

А.Ђ.

басаид-скола-панел-рециклаза-(4)

Захваљујући мештанину Башаида Стеви Фелбабу који је запослен у компанији НИС и више од две деценије живи у Новом Саду Основна школа „1. октобар“ у Башаиду соларни пуњач за мобилне телефоне и пресу за савијање пластичних флаша.

-Соларни пуњач у присуству ученика, запослених и иницијатора Стеве Фелбаба поставили смо испред главног улаза школе. Жеља нам је била да га користе и ученици и мештани. У оквиру НИС-а расписан је интерни конкурс за поставку соларног панела и наш мештанин је желео да башаидска школа, коју је и сам похађао, буде опремљена модерним уређајем – рекао је председник Савета МЗ Башаид Бојан Микалачки који се овим путем захвалио дародавцима.

У циљу здравије животне средине покренута је и акција рециклаже пластике, такође, од стране НИС-а.

-У холу школе постављена је и мини преса са два контејнера за рециклажу. На овај начин чуваћемо нашу околину и школарци ће учити да одвајају пластику од осталог отпада. Ову акцију подржали су чланови секције „Еко јуниори“ у оквиру школе, а након монтаже апарата одржан и еколошки час – додао је Бојан Микалачки.

А.Ђ.

 

маја-гојковиц-(21)

Председница Покрајинске владе Маја Гојковић, са сарадницима, боравила је у радној посети Кикинди. Овом приликом обишла је Културни центар где је у току реконструкција унутрашњости зграде, након чега је о започетим пројектима и плановима разговарала са представницима локалне самоуправе у Градској кући.

– Драго ми је да сам овде у радној посети, дошла сам на позив градоначелника и његовог тима да се договоримо о улагањима важним за Кикинду и њене грађане и шта може и у коликој мери да помогне финансијски АП Војводина. Били смо прво у Културном центру који је помогнут од стране Министарства културе док сам ја била на његовом челу. Радови иду добро, можемо да будемо задовољни динамиком, а разговарали смо о томе да се уради прелепа фасада тог споменика културе у центру града и о томе на којим конкурсима ће учествовати Град Кикинда како би могла и Покрајинска влада да помогне тај пројекат, наравно у сарадњи са Министарством културе, јер су ту захтевна средства потребна како би овај објекат и споља изгледао лепо као и унутра. Кажу ми да ће ова фаза радова бити завршена до краја године. И упознали су ме са плановима уређења дворишта, то су планови за неколико година унапред. Причали смо и о Народном музеју, то је такође капиталан пројекат о којем морамо да разговарамо са Управом за капитална улагања јер ту су средства која прекорачују могућности буџета Секретаријата за културу Покрајине – истакла је председница Покрајинске владе Маја Гојковић.

Поред културе, изузетно важни су и пројекти из области здравства, те су у радној посети били и покрајински секретар за здравство др Милан Попо, саветник председнице Раде Војиновић и помоћница покрајинског секретара за културу, информисање и односе са верским заједницама Јелена Добровић Бојанић.

-Разговарали смо о адаптацији Дома здравља и Опште болнице. Кикинда ће ускоро добити здравствени центар где ће те установе бити обједињене и то иде такође у капитална улагања за следећу годину, претпостављам да ћемо уврстити суфинансирање Покрајине ребалансом буџета који свакако следи половином 2025. Причали смо о радовима у школи „Фејеш Клара“. Покрајинска влада је усвојила информацију и пребачена су средства за 2025. и 2026, 200 милиона и свакако ће тај пројекат бити приоритет у области образовања. Договорили смо и то већ увелико функционише пројекат да се заврши пречишћавање отпадних вода у свим селима, не само у граду и то ће сигурно бити завршено у наредном периоду. – прецизирала је Гојковићева.

Представници града на челу са градоначелником Младеном Богданом, замеником градоначелника Дејаном Пударом, чланицом Градског већа Маријаном Мирков, Вањом Радојков, шефом кабинета и директорима Народног музеја и Културног центра Лидијом Милашиновић и Марком Марковљевим, упознали су госте са пројектима који се реализују, али и са плановима у наредном периоду. За наш град изузетно је важна посета председнице Покрајинске владе Маје Гојковић с обзиром на то да је сарадња Кикинде и Владе Војводине у претходном периоду била изузетно добра, навео је градоначелник Младен Богдан.

-Знатна новчана средства издвојена су за пројекте на читавој територији нашег града, тако да смо са председницом Покрајинске владе и њеним тимом разговарали о будућим улагањима. Радови у Културном центру, који смо посетили су на самом крају и очекивања су да ће бити завршени средином децембра. Значајно је да нам Покрајинска влада помогне у реконструкцији фасаде овог објекта који је и споменик културе. За ову намену неопходна су велика средства које град није у могућности да сам финансира и ту очекујемо подршку из покрајинског буџета. Културни центар има бројне секције и свакодневно се окупља знатан број деце и младих, а користе га и грађани који долазе на културне догађаје тако да су неопходани фоаје и двориште који ће красити ову зграду. Улагања у здравство су такође били тема разговора. Локална самоуправа има готов пројекат који се односи на реконструкцију зграде Дома здравља који смо предочили председници Покрајинске владе Маји Гојковић. Вишеструк је значај овог пројекта који ће унапредити здравствену заштиту суграђана и омогућити боље услове за рад запослених – прецизирао је Богдан и додао да само заједничким улагањима Кикинда може постити боље место за живот.

Ових дана усвојен је и буџет Владе Војводине за 2025. годину.

-Могу да будем задовољна с обзиром на све околности у држави и свету, ми смо стабилни. Буџет је 69 милијарди динара и још 150 милиона издвојених за капиталне пројекте од стране Републике путеви, мостови, „осмех Војводине“, ауто пут Зрењанин – Нови Сад. Буџет је мањи јер је Република Србија изменила начин финансирања – издвајања за плате рецимо у области образовања више не иду преко нас, него директно корисницима. Дакле, имамо стабилан буџет и највише ће се издвајати за капитална улагања, нека смо пребацили из ранијег периода јер очигледно није било добре динамике у раду, средстава је било. Имамо и неколико ново предвиђених радова на објектима здравства и образовања, то су нам приоритети за 2025. и само да сачувамо мир – закључила је председница Владе Војводине.

А.Ђ.

error: Content is protected !!