Aleksandra Djuran

paketici-bogdan-(5)

Petogodišnja Nika Beleslin i njena jednogodišnja sestra Dunja, među prvom su decom koje su posetili gradski Deda Mraz, Snežna kraljica i gradonačelnik Mladen Bogdan. Doneli su joj ono što je želela za Novu godinu.

-Paketići su veliki i lepi. Ima svega, slatkiša, igračaka, bočica za vodu, kutija za hranu. Bile smo dobre, pisale smo pismo i zato nam je i došao Deda Mraz – rekla nam je Nika.

I Sofija Kugli, stara svega godinu i četiri meseca, dobila je darove od najpopularnijeg deke na svetu. Njeni roditelji Marija Vujović i Denis Kugli dodaju da podržavaju gradsku akciju, a da je njihova mezimica dobila kockice i slikovnice sa kojima se rado igra.

Paketići su stigli i na adresu porodice Fekete. Roditelji Branislav i Jelena zajedno sa petogodišnjom Elenom i trogodišnjim Stefanom sa osmehom su dočekali gradonačelnika Bogdana, Deda Mraza i Snežnu kraljicu. Dok su mališani nestrpljivo otvarali paketiće

Branislav Fekete pozdravio je akciju i istakao da i sam pomaže prilikom dodele gradskih darova.

-Svake godine delim paketiće i rado pomažem da svi darovi stignu na adrese dece koja su poslala pisma. Radost dece je nemerljiva i svi treba da učinimo koliko možemo da učinimo praznike što boljim i lepšim.

Podela novogodišnjih paketića mališanima na teritoriji Grada koji su pisma sa novogodišnjim željama ubacili u „Kutiju želja” jedna je od najlepših akcija grada.

-Ove godine stiglo je više od 6.000 pisama i mi ćemo podeliti isto toliko paketića. Ovo je najlepši posao koji obavljamo na kraju godine. Potrudićemo se da svaku želju ispunimo jer su sva deca bila dobra. Nema ničeg lepšeg nego da naše mališane obradujemo i da im omogućimo lepo i bezbrižno detinjstvo. Deca su ta koja nas motivišu da se izborimo sa svim nedaćama – naveo je Mladen Bogdan.

 

Prikaži ovu objavu u aplikaciji Instagram

 

Objava koju deli Kikindski portal (@portalkikindski)

A.Đ.

STITNA-ZLEZDA-1

Zavod za javno zdravlje, za sada, potvrdio je grip kod 20 osoba u Severnobanatskom okrugu. Od tog broja po jedna osoba je iz Čoke i Novog Kneževca, a 18 ih je sa teritorije Kikinde.

-Prvi slučaj gripa potvrdili smo 6. decembra u Kikindi. Oboleli su mahom nevakcinisane osobe, a grip nije izazvao veće komplikacije. Među onima kod kojih je potvrđen gripa bilo je i dvoje dece od kojih je jedno od dve godine, a drugo je školskog uzrasta – saznajemo od epidemiologa dr Tatjane Pecarski, načelnice Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Zavoda za javno zdravlje.

Obolenja slična gripu i akutne respiratorne infekcije u najvećoj meri registruju se kod dece od pet do 14 godina, kao i kod starijih osoba.

-Ove godine grip je registrovan ranije u odnosu na prethodne godine – istakla je naša sagovornica.

Grip je tek počeo i još uvek nije kasno za vakcinaciju. Na raspolaganju su dve vakcine „influvak tetra“ i domaća „torlak flu“ koju je proizveo Institut „Torlak“. Da bi se postigla zaštita neophodno je dve do tri nedelje nakon vakcinacije.

A.Đ.

klizaliste-postavka-(3)

I ove godine sugrađani, ali i svi gosti koji posete naš grad, moći će da uživaju u klizalištu koje se postavlja u centru grada. Uživanje u zimskim čarolijama na klizalištu sa ledom omogućili su SC „Jezero“, u saradnji sa Turističkom organizacijom, a pod pokroviteljstvom i podrškom Gradske uprave.

„Ledeno jezero“ biće dostupno mesec dana, a radno vreme klizališta će biti radnim danima od 17 do 21, a vikendom od 17 do 22 sata. Cena ulaznice biće 200 dinara, za termin u trajanju od sat vremena, a isto toliko novca će biti potrebno izdvojiti za iznajmljivanje klizaljki.

Poseta klizalištu prošle godine prevazišla je sva očekivanja jer je za prvih sedam dana zabeleženo 4.000 posetilaca, a očekivanja su da će takvo interesovanje biti i ove godine.

A.Đ.

MEDENO-SELO-R-SELO-(2)

U Ruskom Selu, u udruženju „Torontal“ otvoreno je „medeno“ selo. Napravljeno od jestivih kućica, slatko selo izaziva veliko interesovanje čitavu deceniju. Sve kućice su ručno izrađene i svakoj je poklonjena velika pažnja prilikom ukrašavanja. Pravljenju kućice od medenjaka priključili su se i osnovci koji će jednog dana nastaviti ovu tradiciju. Veliku pomoć imali su od članica udruženja žena „Torontal“.

 

Nastale sa puno ljubavi svaka kućica predstavlja repliku kuća i najvažnijih objekata u samom selu. Centralno mesto sela od medenjaka zazuzima crkva, replika seoske, a tu je i objekat udruženja. U proteklih nekoliko pridružili su se i meštani, tako da u izradi kuća od medenjaka učestvuju svi, kaže Timea Korom iz udruženja žena „Torontal“.

-Deca iz sela pokazala su koliko su maštovitia, dobro su se zabavila i naučila nešto novo. Izradili su dvadesetak kućica. Naš cilj je da svaka porodica napravi medenu kuću koja će im ukasiti sto tokom Božića. Nije teško naparviti testo za medenjake i nije ni najvažnije da kućice budu perfektno ukrašene. Najvažnije je da se oslikavaju sa puno ljubavi i da su ukusne – kaže Timea Korom.

Na samom početku bilo je pet, šest kućica, i svake godine ima ih sve više.

-Za jednu kućicu potrebno je pola kilograma brašna, 100 grama meda i 200 grama šećera. Kada se zamesi testo, tada treba pustiti mašti na volju. Delovi se lepe sa belancima, a šećer u prahu je tu da ih učvrsti. Poslednjih godina trudimo se da napravimo kućice kakve su nekada bile u selu. Radimo po sećanju i želimo da sačuvamo autentičnost – dodala je naša sagovornica.
„Medeno“ selo moći će da se vidi do Božića, 25. decembra.

Udruženje „Torontal“ želi da sačuva običaje, tako da se i ove godine svake nedelje, do Božića, u krugu udruženja pali adventska sveće.

-Ostalo je da se upali još jedna, sledeće nedelje i to sveća koja predstavlja ljubav – rekao je je predsednik „Torontala“ Šandor Talpai.

A.Đ.

nasa-kuca-drz-sekretar-(3)

Poboljšanje socijalne zaštite u državnim ustanovama, problemi sa kojima se susreću zaposleni, kao i uvođenje novih načina pomoći bile su teme o kojima je, tokom radne posete Kikindi državni sekretar Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja Đorđe Todorov, razgovarao sa predstavnicima Centra za socijalni rad i Centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“. Gradonačelnik Mladen Bogdan i član Gradskog veća Željko Radu, prilikom posete, upoznali su državnog sekretara o svim merama socijalne zaštite koje sprovodi lokalna samouprava, sa posebnim osvrtom na „Našu kuću“ koja zbrinjava dosta korisnika.

-Drago mi je što u Kikindi postoji ovakva ustanova socijalne zaštite i da se prepoznaje njena važnost i vrednost. Neophodno je da čitavo društvo shvati koliki je značaj zaposlenih u ustanovama socijalne zaštite koji su svakodnevno u kontaktu sa korisnicima i njihovim porodicama. Na ministarstvu je da pruži institucionalnu pomoć, naročito kada su kadrovi u pitanju, na šta su nam pažnju skrenuli zaposleni u Centru za socijalni rad. Kadrovski potencijal je ograničen u svim lokalnim samoupravama u našoj zemlji. Potrudićemo se da ovo pitanje rešimo sistemski -rekao je Todorov.

Todorov, Bogdan i Radu posetili su i gradilište na kojem niče buduća zgrada Centra za socijalni rad.

 

-Izgradnja teče dobrom dinamikom. Očekujem da ćemo do juna 2025. godine imati gotov objekat. Nova zgrada Centra za socijalni rad važna je za naš grad jer ćemo dobiti funkcionalnu zgradu, umesto sadašnje koja je neuslovna. To će nam omogućiti da uvedemo nove mere i programe iz domena socijalne zaštite, a korisnici će imati bolje uslove. Ukazali smo na nedostatak kvalifikovanog kadra, iako se lokalna samouprava trudi da pomogne i u ovom domenu rada – naveo je gradonačelnik Bogdan.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

V.d. direktorica Centra za pružanje usluga socijalne zaštite „Naša kuća“ Nikoleta Pavlov ima ideje koje će unaprediti boravak korisnika.

-U toku je izrada novog Pravilnika o bližim uslovima i standardima koji utiče na naš rad, i šta bi ga moglo poboljšati. Izneli smo i dugoročne planove, ali i usluge koje bi nam bile od pomoći u radu sa korisnicima. Dobar deo naših sugrađana nema nikakvu uslugu, a neophodna im je. Mi imamo ideju kako bismo im pomogli – napomenula je Nikoleta Pavlov.

A.Đ.

milivoj-omorac-(4)

Kulturno prosvetno društvo „Milivoj Omorac“ iz Iđoša organizovalo je muzički događaj pod nazivom „Nek’ je život igra i pesma“. Kako je društvo ponovo aktivno, ovo je kruna jednogodišnjeg rada, istakla Nikolina Jocin, predsednica pomenutog društva.

-Naša želja bila je da zajedno sa meštanima i gostima proslavimo prvi rođendan, da pokažemo šta smo uradili i koliko nas je u društvu. Okupljamo decu od pet godina, mlade, pa sve do meštana koji imaju 30 godina. Imamo folklorne sekcije, dramsku sekciju i hor. Imamo puno talentovanih i na nama je da ih usmerimo da ga razvijaju i neguju – dodala je Nikolina Jocin.

 

Iđošani su ispunili Dom kulture do poslednjeg mesta i time podržali sve što društvo radi.

-Posle decenije pauze ponovo je počelo sa radom naše Kulturno prosvetno društvo i za kratko vreme okupilo je stotinak članova svih uzrasta. Pored toga što imamo članove koji čuvaju tradiciju, imamo i dramsku sekciju koja je uradila sedam predstava. Pomažemo koliko možemo, a u toku je i uređenje Doma kulture u kom se društvo nalazi – rekao je Goran Stančul, član Saveta MZ Iđoš.

 

Događaju su prisustvovale članice Gradskog veća Marijana Mirkov i Melita Gombar, kao i gradonačelnik Mladen Bogdan.

-Za iđoško društvo je specifično da okupljaju porodice odnosno decu i roditelje. To je značajno, naročito jer se nalazi u selu. Na lokalnoj samoupravi je da podrži sve dobre inicijative meštana i da im pomogne da se razvijaju – navela je članica Gradskog veća Marijana Mirkov.

A.Đ.

marija-bursac-novogodisnji-(2)

Članovi Kulturno-umetničkog društva „Marija Bursać” iz Banatskog Velikog Sela Novogodišnjim koncertom završili su ovu godinu. Ovom prilikom predstavile su se sve sekcije društva, a svojoj vernoj publici priredili su lepo veče.


Koncertu su, u prepunoj sali, prisustvovali i gradonačelnik. Mladen Bogdan i zamenica gradonačelnika Dijana Jakšić Kiurski.


– Godina na izmaku bila je izazovna. Svi zajedno imali smo puno posla, ali kako smo bili složni i jedinstveni, ostvarili smo dobre rezultate. Hvala svima na podršci koju ste nam pružili da nastavimo da radimo i borimo se za naša sela i naš grad – rekao je prvi čovek grada.


Decu je paketićima obradovao Deda Mraz. Gosti na koncertu bila su kulturno umetnička društva „Jandrija Tomić Ćić“ iz Krajišnika i „Carza“ iz Apatina.


A.Đ.

 

jefimija-ples-r-selo-(7)

Udruženje žena i plesni studio „Jefimija“ iz Ruskog Sela organizovali su „Novogodišnji  festival plesa“. U Osnovnoj školi „Gligorije Popov“ pored članova „Jefimije“, učestvovali su i mališani iz vrtića „Bubamara“, KUD-a „Petar Kočić“ iz Novih Kozaraca, kao i plesne škole „Dance and soul“.

-Koncert je i donatorski. Sva prikupljena sredstva usmerićemo našem vrtiću „Bubamara“ za kupovinu najneophodnijeg za rad sa decom. Na koncertu se predstavilo šezdesetak plesača -istakla je Snežana Aćimović, predsednica udruženja „Jefimija“.


Događaju su prisustvovali Mladen Bogdan, gradonačelnik i Dijana Jakšić Kiurski, pomoćnica gradonačelnika.


-Rusko Selo je primer kako se poštuju i vole meštani koji žive u multinacionalnoj sredini. Hvala svima koji, zajedno sa predstavnicima Mesne zajednice, svakodnevno rade na tome da nam deca žive boljim životom i da ovo mesto bude još bolje i lepše – istakao je gradonačelnik Bogdan obraćajući se okupljenima.


Studio plesa „Jefimija“ radi u Kikindi, a prošle godine otvoreno je i odeljenje u Ruskom Selu.


A.Đ.

 

ki-nmilosevo-(2)

Na putu Kikinda – Novo Miloševo poginuo je vozač koji je naleteo na drvo. Kako saznajemo, u ranim jutarnjim satima, oko 2.30, vozilo „fijat punto“ sletelo je sa puta i udarilo je u drvo. Od siline udara vozilo se zapalilo, a vozač je izgoreo. Automobil se kretao iz pravca Kikinde ka Novom Miloševu.

Identitet vozača još uvek nije utvrđen. Policijski službenici obavili su uviđaj, a telo je, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva, poslato na obdukciju

error: Content is protected !!