Aleksandra Djuran

paketici-bogdan-(5)

Петогодишња Ника Белеслин и њена једногодишња сестра Дуња, међу првом су децом које су посетили градски Деда Мраз, Снежна краљица и градоначелник Младен Богдан. Донели су јој оно што је желела за Нову годину.

-Пакетићи су велики и лепи. Има свега, слаткиша, играчака, бочица за воду, кутија за храну. Биле смо добре, писале смо писмо и зато нам је и дошао Деда Мраз – рекла нам је Ника.

И Софија Кугли, стара свега годину и четири месеца, добила је дарове од најпопуларнијег деке на свету. Њени родитељи Марија Вујовић и Денис Кугли додају да подржавају градску акцију, а да је њихова мезимица добила коцкице и сликовнице са којима се радо игра.

Пакетићи су стигли и на адресу породице Фекете. Родитељи Бранислав и Јелена заједно са петогодишњом Еленом и трогодишњим Стефаном са осмехом су дочекали градоначелника Богдана, Деда Мраза и Снежну краљицу. Док су малишани нестрпљиво отварали пакетиће

Бранислав Фекете поздравио је акцију и истакао да и сам помаже приликом доделе градских дарова.

-Сваке године делим пакетиће и радо помажем да сви дарови стигну на адресе деце која су послала писма. Радост деце је немерљива и сви треба да учинимо колико можемо да учинимо празнике што бољим и лепшим.

Подела новогодишњих пакетића малишанима на територији Града који су писма са новогодишњим жељама убацили у „Кутију жеља” једна је од најлепших акција града.

-Ове године стигло је више од 6.000 писама и ми ћемо поделити исто толико пакетића. Ово је најлепши посао који обављамо на крају године. Потрудићемо се да сваку жељу испунимо јер су сва деца била добра. Нема ничег лепшег него да наше малишане обрадујемо и да им омогућимо лепо и безбрижно детињство. Деца су та која нас мотивишу да се изборимо са свим недаћама – навео је Младен Богдан.

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

А.Ђ.

STITNA-ZLEZDA-1

Завод за јавно здравље, за сада, потврдио је грип код 20 особа у Севернобанатском округу. Од тог броја по једна особа је из Чоке и Новог Кнежевца, а 18 их је са територије Кикинде.

-Први случај грипа потврдили смо 6. децембра у Кикинди. Оболели су махом невакцинисане особе, а грип није изазвао веће компликације. Међу онима код којих је потврђен грипа било је и двоје деце од којих је једно од две године, а друго је школског узраста – сазнајемо од епидемиологa др Татјанe Пецарски, начелницe Центра за контролу и превенцију болести Завода за јавно здравље.

Оболења слична грипу и акутне респираторне инфекције у највећој мери региструју се код деце од пет до 14 година, као и код старијих особа.

-Ове године грип је регистрован раније у односу на претходне године – истакла је наша саговорница.

Грип је тек почео и још увек није касно за вакцинацију. На располагању су две вакцине „инфлувак тетра“ и домаћа „торлак флу“ коју је произвео Институт „Торлак“. Да би се постигла заштита неопходно је две до три недеље након вакцинације.

А.Ђ.

klizaliste-postavka-(3)

И ове године суграђани, али и сви гости који посете наш град, моћи ће да уживају у клизалишту које се поставља у центру града. Уживање у зимским чаролијама на клизалишту са ледом омогућили су СЦ „Језеро“, у сарадњи са Туристичком организацијом, а под покровитељством и подршком Градске управе.

„Ледено језеро“ биће доступно месец дана, а радно време клизалишта ће бити радним данима од 17 до 21, а викендом од 17 до 22 сата. Цена улазнице биће 200 динара, за термин у трајању од сат времена, а исто толико новца ће бити потребно издвојити за изнајмљивање клизаљки.

Посета клизалишту прошле године превазишла је сва очекивања јер је за првих седам дана забележено 4.000 посетилаца, а очекивања су да ће такво интересовање бити и ове године.

А.Ђ.

MEDENO-SELO-R-SELO-(2)

У Руском Селу, у удружењу „Торонтал“ отворено je „медено“ село. Направљено од јестивих кућица, слатко село изазива велико интересовање читаву деценију. Све кућице су ручно израђене и свакој је поклоњена велика пажња приликом украшавања. Прављењу кућице од медењака прикључили су се и основци који ће једног дана наставити ову традицију. Велику помоћ имали су од чланица удружења жена „Торонтал“.

 

Настале са пуно љубави свака кућица представља реплику кућа и најважнијих објеката у самом селу. Централно место села од медењака зазузима црква, реплика сеоске, а ту је и објекат удружења. У протеклих неколико придружили су се и мештани, тако да у изради кућа од медењака учествују сви, каже Тимеа Кором из удружења жена „Торонтал“.

-Деца из села показала су колико су маштовитиа, добро су се забавила и научила нешто ново. Израдили су двадесетак кућица. Наш циљ је да свака породица направи медену кућу која ће им укасити сто током Божића. Није тешко напарвити тесто за медењаке и није ни најважније да кућице буду перфектно украшене. Најважније је да се осликавају са пуно љубави и да су укусне – каже Тимеа Кором.

На самом почетку било је пет, шест кућица, и сваке године има их све више.

-За једну кућицу потребно је пола килограма брашна, 100 грама меда и 200 грама шећера. Када се замеси тесто, тада треба пустити машти на вољу. Делови се лепе са беланцима, а шећер у праху је ту да их учврсти. Последњих година трудимо се да направимо кућице какве су некада биле у селу. Радимо по сећању и желимо да сачувамо аутентичност – додала је наша саговорница.
„Медено“ село моћи ће да се види до Божића, 25. децембра.

Удружење „Торонтал“ жели да сачува обичаје, тако да се и ове године сваке недеље, до Божића, у кругу удружења пали адвентска свеће.

-Остало је да се упали још једна, следеће недеље и то свећа која представља љубав – рекао је је председник „Торонтала“ Шандор Талпаи.

А.Ђ.

nasa-kuca-drz-sekretar-(3)

Побољшање социјалне заштите у државним установама, проблеми са којима се сусрећу запослени, као и увођење нових начина помоћи биле су теме о којима је, током радне посете Кикинди државни секретар Министарства за рад, борачка и социјална питања Ђорђе Тодоров, разговарао са представницима Центра за социјални рад и Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“. Градоначелник Младен Богдан и члан Градског већа Жељко Раду, приликом посете, упознали су државног секретара о свим мерама социјалне заштите које спроводи локална самоуправа, са посебним освртом на „Нашу кућу“ која збрињава доста корисника.

-Драго ми је што у Кикинди постоји оваква установа социјалне заштите и да се препознаје њена важност и вредност. Неопходно је да читаво друштво схвати колики је значај запослених у установама социјалне заштите који су свакодневно у контакту са корисницима и њиховим породицама. На министарству је да пружи институционалну помоћ, нарочито када су кадрови у питању, на шта су нам пажњу скренули запослени у Центру за социјални рад. Кадровски потенцијал је ограничен у свим локалним самоуправама у нашој земљи. Потрудићемо се да ово питање решимо системски -рекао је Тодоров.

Тодоров, Богдан и Раду посетили су и градилиште на којем ниче будућа зграда Центра за социјални рад.

 

-Изградња тече добром динамиком. Очекујем да ћемо до јуна 2025. године имати готов објекат. Нова зграда Центра за социјални рад важна је за наш град јер ћемо добити функционалну зграду, уместо садашње која је неусловна. То ће нам омогућити да уведемо нове мере и програме из домена социјалне заштите, а корисници ће имати боље услове. Указали смо на недостатак квалификованог кадра, иако се локална самоуправа труди да помогне и у овом домену рада – навео је градоначелник Богдан.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kikindski portal (@portalkikindski)

В.д. директорица Центра за пружање услуга социјалне заштите „Наша кућа“ Николета Павлов има идеје које ће унапредити боравак корисника.

-У току је израда новог Правилника о ближим условима и стандардима који утиче на наш рад, и шта би га могло побољшати. Изнели смо и дугорочне планове, али и услуге које би нам биле од помоћи у раду са корисницима. Добар део наших суграђана нема никакву услугу, а неопходна им је. Ми имамо идеју како бисмо им помогли – напоменула је Николета Павлов.

А.Ђ.

milivoj-omorac-(4)

Културно просветно друштво „Миливој Оморац“ из Иђоша организовало је музички догађај под називом „Нек’ је живот игра и песма“. Како је друштво поново активно, ово је круна једногодишњег рада, истакла Николина Јоцин, председница поменутог друштва.

-Наша жеља била је да заједно са мештанима и гостима прославимо први рођендан, да покажемо шта смо урадили и колико нас је у друштву. Окупљамо децу од пет година, младе, па све до мештана који имају 30 година. Имамо фолклорне секције, драмску секцију и хор. Имамо пуно талентованих и на нама је да их усмеримо да га развијају и негују – додала је Николина Јоцин.

 

Иђошани су испунили Дом културе до последњег места и тиме подржали све што друштво ради.

-После деценије паузе поново је почело са радом наше Културно просветно друштво и за кратко време окупило је стотинак чланова свих узраста. Поред тога што имамо чланове који чувају традицију, имамо и драмску секцију која је урадила седам представа. Помажемо колико можемо, а у току је и уређење Дома културе у ком се друштво налази – рекао је Горан Станчул, члан Савета МЗ Иђош.

 

Догађају су присуствовале чланице Градског већа Маријана Мирков и Мелита Гомбар, као и градоначелник Младен Богдан.

-За иђошко друштво је специфично да окупљају породице односно децу и родитеље. То је значајно, нарочито јер се налази у селу. На локалној самоуправи је да подржи све добре иницијативе мештана и да им помогне да се развијају – навела је чланица Градског већа Маријана Мирков.

A.Ђ.

marija-bursac-novogodisnji-(2)

Чланови Културно-уметничког друштва „Марија Бурсаћ” из Банатског Великог Села Новогодишњим концертом завршили су ову годину. Овом приликом представиле су се све секције друштва, а својој верној публици приредили су лепо вече.


Концерту су, у препуној сали, присуствовали и градоначелник. Младен Богдан и заменица градоначелника Дијана Јакшић Киурски.


– Година на измаку била је изазовна. Сви заједно имали смо пуно посла, али како смо били сложни и јединствени, остварили смо добре резултате. Хвала свима на подршци коју сте нам пружили да наставимо да радимо и боримо се за наша села и наш град – рекао је први човек града.


Децу је пакетићима обрадовао Деда Мраз. Гости на концерту била су културно уметничка друштва „Јандрија Томић Ћић“ из Крајишника и „Царза“ из Апатина.


А.Ђ.

 

jefimija-ples-r-selo-(7)

Удружење жена и плесни студио „Јефимија“ из Руског Села организовали су „Новогодишњи  фестивал плеса“. У Основној школи „Глигорије Попов“ поред чланова „Јефимије“, учествовали су и малишани из вртића „Бубамара“, КУД-а „Петар Кочић“ из Нових Козараца, као и плесне школе „Dance and soul“.

-Концерт је и донаторски. Сва прикупљена средства усмерићемо нашем вртићу „Бубамара“ за куповину најнеопходнијег за рад са децом. На концерту се представило шездесетак плесача -истакла је Снежана Аћимовић, председница удружења „Јефимија“.


Догађају су присуствовали Младен Богдан, градоначелник и Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника.


-Руско Село је пример како се поштују и воле мештани који живе у мултинационалној средини. Хвала свима који, заједно са представницима Месне заједнице, свакодневно раде на томе да нам деца живе бољим животом и да ово место буде још боље и лепше – истакао је градоначелник Богдан обраћајући се окупљенима.


Студио плеса „Јефимија“ ради у Кикинди, а прошле године отворено је и одељење у Руском Селу.


А.Ђ.

 

ki-nmilosevo-(2)

На путу Кикинда – Ново Милошево погинуо је возач који је налетео на дрво. Како сазнајемо, у раним јутарњим сатима, око 2.30, возило „фијат пунто“ слетело је са пута и ударило је у дрво. Од силине удара возило се запалило, а возач је изгорео. Аутомобил се кретао из правца Кикинде ка Новом Милошеву.

Идентитет возача још увек није утврђен. Полицијски службеници обавили су увиђај, а тело је, по налогу Основног јавног тужилаштва, послато на обдукцију

error: Content is protected !!