Aleksandra Djuran

sednica-budzet-4

На 6. седници Скупштине града одборници су већином гласова донели Одлуку о буџету за 2025. годину са пројекцијама на 2026. и 2027. Приходи и расходи планирани су на три милијарде 730 милиона 687 хиљада динара, истакла је Дијана Јакшић Киурски, помоћница градоначелника и додала да је ово је најважнији акт који доноси једна локална самоуправа.

-Приликом планирања буџета ослонили смо се на сопствена средства којим ће се завршавати започете инвестиције. Од капиталних улагања у наредној години планирана је реконструкција система за пречишћавање пијаће воде у селима у износу од 75 милиона динара, за одржавање путне инфраструктуре 70 милиона, имплементација нове расвете 43, за завршетак изградња секундарне мреже атмосферске канализације у деловима улица Моравска, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића 20 милиона динара. За Јавно предузеће „Топлана“ планирана је субвенција од 17,4 милиона за изградња вреловода са прикључцима у Доситејевој и шест милиона за набавку опреме. У потпуности је завршена пројектно- техничка документација како би коначно кренули да решавамо питање фекалне канализације на Стрелишту и у Железничком Новом Реду. – рекла је Дијана Јакшић Киурски.

За инвестиције у селима опредељено је 36, а за редовно функционисање месних заједница 138 милиона динара.

-У месним заједницама у наредној години завршаваће се започети пројекти попут инвестиционог одржавање крова вртића „Медењак“ у Сајану. У Мокрину је планирана изградња фонтане и амфитеатра, за Сајан набавка енергетског гасног котла, а у Банатској Тополи радови на Дому културе. У Башаиду ће се наставити изградња капеле, у Руском Селу заокружиће се прича везана за изградњу парка у центру села, у Накову је планирана изградња тениског терена на дечијем игралишту, док ће у Иђошу започета реконструкција крова на Дому културе. Ових дана добијена су и средства, 11 милиона динара, у оквиру пројекта НИС-а „Заједници заједно“ за изградњу соларних електрана у вртићу „Невен“, школи „Васа Стајић“ у Мокрину и Спортском центру „Језеро“ – прецизирала је Дијана Јакшић Киурски.

Одборници опозиције имали су замерке што, како су рекли, 30 одсто буџета одлази на плате. Одговорили су им заменик градоначелника Дејан Пудар и градоначелник Младен Богдан.
Села су мотор града и драго ми је да је за скупштинском говорницом од стране опозиционих одборника то и истакнуто, казао је Дејан Пудар:

-Овај дом коначно има међусобно поштовање и пристојну комуникацију између одборника. Плате из буџета добијају поштени и радни људи који за свој рад треба да добију зараду. Ваша идеја је да, на пример, отпуштамо људе зато што су они цитираћу „паразитски апарат Српске напредне странке“. Идеја већине опозиционих одборника који су се прикључили расправи о буџету, је да се отпусти једна трећина васпитачица. Ми се трудимо да решимо листу чекања за боравак у вртићима која постоји јер немамо довољно објеката и места. Примера ради у Мокрину је 52 деце на чекању за вртић. То значи да ће нам требати још васпитачица и још плата. Ако ви, који имате замерке на то колико се средстава издваја за плате, треба да отпустимо људе који вредно раде, то треба јасно и да кажете – навео је Пудар.

Град Кикинда води рачуна о свим својим грађанима, додао је Младен Богдан.

-Буџет је скројен одговорно и реално. Морамо да водимо рачуна о свима који се директно или индиректно ослањају на буџет. Ову годину завршили смо добро уз превазилажење тешкоћа у претходном периоду захваљујући добром раду и одговорности. Настављамо улагања у инфраструктуру, здравство, културу, спорт, образовање, али и сва издвајања у домену социјалне заштите и популационе политике – навео је градоначелник Богдан.
Усвојене су одлуке о давању сагласности на програм пословања ЈП „Кикинда“, ЈП „Аутопревоз“, ЈП „Топлана“, о одређивању подручја за упис деце у основне школе на територији града, о усвајању програма контроле и смањења популације напуштених паса и мачака, о доношењу Стратегије безбедности саобраћаја на путевима од 2024. до 2027.

Како је Милени Живков, престао мандат в.д. директорке Народног позоришта , на ову функцију, на период до годину дана, именован је Бране Маријановић, професор марксизма и досадашњи в.д. директор Народне библиотеке „Јован Поповић“.

Усвојене су и одлуке о накнадама за коришћење јавних површина на територији града Кикинде, о усвајању измена и допуна ценовника услуга водоснабдевања и канализационих услуга, о усвајању плана рада градског Штаба за ванредне ситуације града за 2025. годину.

А.Ђ.

MIGRANTI-NOVO

Припадници Министарства унутрашњих послова у сарадњи са мађарском полицијом, у току претходна два дана, спровели су акцију сузбијања ирегуларних миграција на подручју Суботице и Кикинде и пронашли 58 ирегуларних миграната.

Против деветоро ирегуларних миграната поднете су прекршајне пријаве из Закона о граничној контроли док су остала лица превезена у Прихватни центар. Такође, у близини границе са Мађарском, полиција је приликом контроле, у путничком возилу, којим је управљао држављанин Азербејџана, пронашла петоро држављана Турске и једну Азербејџанку. Возачу је по налогу Вишег јавног тужилаштва у Суботици, одређено задржавање до 48 часова, због сумње
да је извршио кривично дело недозвољен прелаз државне границе и кријумчарење људи.

У овој акцији полиција је одузела два мобилна телефона, један агрегат и путничко возило.

 

POZAR-V-PUTNIKA

Старија женска особа изгорела је данас у пожару у Иђошу. Како сазнајемо нешто после 12 сати у породичној кући дошло је до пожара. Запалила се соба величине три са три квадрата и сумња се да је страдала жена која је ту живела.

Врло брзо на лице места стигла су и припадници ватрогасно – спасилачке јединице који су угасили ватру. У току је увиђај који ће показати шта је узрок пожара, а о случају је обавештено Више јавно тужилаштво Зрењанину. Наложена је и судско-медицинска обдукција тела.

sednica-fcc-poskupljenje-(5)

На 6. седници Скупштине града заказаној за сутра (петак), између осталих тачака, одборници ће разматрати доношење Одлуке о буџету за 2025. годину са пројекцијама на 2026. и 2027. Приходи и расходи планирани су на три милијарде 730 милиона 687 хиљада динара. Од капиталних улагања у наредној години планирана је реконструкција система за пречишћавање пијаће воде у селима, одржавање путне инфраструктуре, имплементација нове расвете, изградња секундарне мреже атмосферске канализације у деловима улица Моравска, Јована Стерије Поповића и Ивана Јакшића, изградња вреловода са прикључцима у Доситејевој, адаптација свлачионица СЦ „Језеро“ инвестиционо одржавање крова вртића у Сајану.

Разматраће се и одлуке о давању сагласности на програм пословања ЈП „Кикинда“, ЈП „Аутопревоз“, ЈП „Топлана“, о одређивању подручја за упис деце у основне школе на територији града, о усвајању програма контроле и смањења популације напуштених паса и мачака, о доношењу Стратегије безбедности саобраћаја на путевима од 2024. до 2027.

Како Милени Живков, престаје мандат в.д. директорке Народног позоришта , на ову функцију, на период до годину дана, биће именован Бране Маријановић, професор марксизма и досадашњи в.д. директор Народне библиотеке „Јован Поповић“.

На дневном реду је и доношење одлуке о накнадама за коришћење јавних површина на територији града Кикинде, о усвајању измена и допуна ценовника услуга водоснабдевања и канализационих услуга, о усвајању плана рада градског Штаба за ванредне ситуације града за 2025. годину.

А.Ђ.

gusle-poljska-1

Певачка група АДЗНМ „Гусле“ учествовала је на Међународном музичком фестивалу у Лублину у Пољској. Кикинђани су били и једини представници Србије и овом приликом представили су српске традиционалне песме наше земље. У оквиру фестивала уметнички руководилац „Гусала“ Игор Попов одржао је певачке и играчке радионице за све учеснике.

-Први пут смо учествовали на овом Међународном фестивалу, а какав смо утисак оставили говори чињеница да је публика аплаузима тражила да продужимо наступ. Тамошњи медији такође су нам дали значајан простор у радијским и телевизијским емисијама са овог догађаја. За нас је ово још једно искуство наступа на међународној сцени, а сам фестивал искористили смо да стекнемо нове пријатеље и будуће сараднике – истакао је Игор Попов.

Фестивал је финансиран средствима Европске уније, NextGenerationEU, а организатори су КРО за културу, град Лублин, Академски културни и медијски центар „Марије Цурије“ и Универзитет Хатака ултака. Осим Кикинђана, на овом догађају учествовали су и представници Норвешке, Пољске, Словачке и Украјине.

А.Ђ.

bozicni-vasar-(2)

Културно уметничко друштво „Еђшег“ и црквена заједница и ове године организују Божићни вашар испред Римокатоличке цркве у центру града. У суботу, 21. децембра, од 16 сати посетиоци ће моћи да пробају традиционална јела попут лангоша, куртош колача, а биће послужено и кувано вино.

У 18 сати је миса, а након тога „Божићни концерт“ у цркви на ком ће наступити професори и наставници Основне музичке школе „Слободан Малбашки“. По завршетку концерта деца, чланови „Еђшега“ , према народном обичају, испред цркве представиће рођење Исуса Христа

Наредног дана, у недељу, од 19 часова у КУД -у „Еђшег“ биће изведена „Божићна представа“. Учествују деца из вртића која похађају групу на мађарском језику, основци школе „Фејеш Клара“, хорови, као и глумачка група „Еђшега“.

download-(7)

Српска православна црква данас слави Светог Николу, заштитника путника, морепловаца и деце, који је најчешћа крсна слава код Срба. Пада у време Божићног поста, па је и славска трпеза обавезно посна.

Некада се на свим хришћанским бродовима налазила икона Светог Николе, а он се посебно празновао дуж Јадранског и Средоземног мора, где је био обичај да се на тај дан не испловљава, а бродови на пучини усидре и пловидбу наставе сутрадан.

Сматра се да половина Срба слави Светог Николу као крсну славу, док друга половина иде у госте, а том свецу посвећено је и више од 600 цркава.Код читавог хришћанског света Свети Никола се поштује као велики чудотворац.

Људи још током његовог живота, због изузетне личности и духовности, Светог Николу сматрали светитељем. Помагао је народ, ширио веру, правду и милосрђе, доносио утеху, мир и добру вољу и добра дела чинио је тајно.

Некада се на свим хришћанским бродовима налазила икона Светог Николе, а он се посебно празновао дуж Јадранског и Средоземног мора, где је био обичај да се на тај дан не испловљава, а бродови на пучини усидре и пловидбу наставе сутрадан.

paketici-sela-(7)

Подела пакетића настављена је у селима. Малишани који су писмо убацили у „Кутију жеља“ жељно су ишчекивали Деда Мраза који је у пратњи Снежне краљице и градоначелника Младена Богдана посетио породицу Бозоки у Сајану. Деветогодишњем Александру испуњена је највећа жеља – од Деда Мраза је добио бицикл. Он је најмлађи од четворо деце.

 

-Дуго већ желим бицикл. Добро учим и трудим се да помогнем родитељима. Био сам убеђен да ће ми Деда Мраз испунити жељу и то се и десило. Бицикл је баш онакав какав сам желео – рекао нам је Алеександар.

Супружници Борис и Ана имају још и Анастасију (16), Ребеку (13) и Далибора (12).

 

Прикажи ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Kikindski portal (@portalkikindski)

Породица Крстин из Иђоша, малишани Урош, Живојин и Невена са татом и мамом, Немањом и Тијаном, такође су се обрадовали поклонима и посетом.

 

-Добили смо бојанке, фломастере, играчке и слаткише. Све је лепо и сви ћемо се заједно играти  – открио нам је Урош.

Најпознатији дека на свету није заборавио ни прву бебу рођену у 2024. години Миону Татомир. Мајка Јована Васиљевић и отац Јован Татомир поздравили су акцију локалне самоуправе којом сваке године обрадује велики број малишана.

-На нама је да бринемо о нашим малишанима. Ово је симболичан начин да покажемо да се боримо за свако дете, а Миона је прави мали див, с обзиром на то да је рођена месец дана раније – истакао је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

vaspitaci-predstava-nova-godina-(7)

Васпитачи Предшколске установе „Драгољуб Удицки“, већ по традицији, малишанима из вртића за Нову годину поклонили су позоришну представу. Комад је премијерно изведен у Народном позоришту, а деца су уживала у догодовштинама животиња које су ове године осмислили васпитачи вртића „Мики“.

– Сви малишани из градских и сеоских вртића имали су прилику да прошире своја знања и сазнају нешто ново. Кроз интерактивно дружење са васпитачима – глумцима, који су осим текста аутори мелодије и песама, деца су самом крају чула и баладу у којој Мики жели срећну Нову годину свима њима. сваке године васпитачи, својој највернијој публици поклоне представу. Велико хвала, мојим колегама и свима који су на било који начин помогли реализацију овог комада – истакла је директорица Кристином Дрљић.

Интерактивна представа под називом „Новогодишње шумске жеље“ у фокус ставља животиње које жељно ишчекују Деда Мраза у нади да ће им испунити жеље и донети новогодишње поклоне, сазнали смо од Снежане Команов, главног васпитача вртића „Мики“.

-Сваку представу припремамо са пуно љубави и труда. Васпитачи на овај начин показују своју креативност, али и жељу да се на другачији начин повежу са децом – додала је Снежана Команов.

Представи су присуствовали градоначелник Младен Богдан и чланица Градског већа Маријана Мирков.

-Бити васпитач је позив и ми смо свесни чињенице да имају одговоран посао који воле, што показује и ова представа која је поклон деци за празнике. Локална самоуправа је ту да их подржи и омогући да наши најмлађи и њихови васпитачи имају што боље и квалитетније услове за рад – навео је градоначелник Богдан.

А.Ђ.

412377562-751484680162536-5386949030708827827-n

И ове године суграђани, али и сви гости који посете наш град, моћи ће да уживају у клизалишту које се поставља у центру града. Уживање у зимским чаролијама на клизалишту са ледом омогућили су СЦ „Језеро“, у сарадњи са Туристичком организацијом, а под покровитељством и подршком Градске управе.

-Надамо се да ћемо клизалишт отворити у суботу, 21. децембра. Како је подлога лед неопходне су ниске температуре да се не би топило. Ове године веће је у односу на прошлогодишње и димензије су му 25 пута 13 метара – истакао је в.д. директор СЦ „Језеро“ Марко Ракин.

„Ледено језеро“ биће доступно месец дана, а радно време клизалишта ће бити радним данима од 17 до 21, а викендом од 17 до 22 сата. Цена улазнице биће 200 динара, за термин у трајању од сат времена, а исто толико новца ће бити потребно издвојити за изнајмљивање клизаљки.

Пратећи садржај биће и децембарски базар који је 21. децембра током ког ће тезге бити постављене од Народног музеја према Културном центру и трајаће од 10 до 16 сати.

-Новогодишњи базар почеће наредног дана, 22. децембра, и продавци ће се налазити испред Градске куће. Локални произвођачи изложиће своје производе и он ће трајати до 31. децембра до 13 сати. Неће бити музике и јаких светлосних ефеката због сова и пијетета према жртвама настрадалим у Новом Саду – напоменула је Јасмина Миланков, в.д. директорица Туристичке организације града.

Базар ће трајати од 10 до 20 часова.

error: Content is protected !!