Aleksandra Djuran

dr-maja-vasic-(2)

По препорукама Светске здравствене организације, први преглед код стоматолога деца треба да обаве већ у првој години живота. Управо о важности неге, али и здравља зуба и уста разговарали смо са дечијим стоматологом др Мајом Васић запосленој у Дому здравља.

-Није реткост да се мање пажње обраћа на здравље првих, млечних зуба, јер и даље постоји веровање да они нису важи с обзиром на то да ће испасти и да ће их заменити стални зуби. Млечни зуби су итекако битни и уколико су они здрави, то ће се одразити на целокупно здравље детета. Први зуби су такође неопходни за основне функције попут исхране, дисања и говора. Уколико су они здрави дете ће жвакати храну како треба и правилно ће изговарати све гласове – напомиње др Маја Васић.

Велики број малишана се на први преглед код стоматолога јавља тек са седам година, што је изузетно касно.

-Чак 13,4 одсто деце од једне до три године има каријес на млечним зубима, а више од половине, у поменутом узрасту, свакодневно конзумирају шећере. Половина малишана од три до шест година има присутан каријес на млечним зубима, а више од 80 процента свакодневно конзумира шећере. Целокупно друштво, а нарочито стоматолози и родитељи треба више да раде на томе да је орално здравље од самог рођења изузетно важно. Први преглед код стоматолога неопходан је већ у првој години живота када дете има секутиће. Тада се ради процена ризика за настанак каријеса и на основу тога правимо план посета. Већ од друге године препоручујем прегледе два пута годишње – прецизирала је наша саговорница.

Оралне болести спадају у најчешће хроничне незаразне болести данашњег друштва. Посете стоматологу морају да буду редовне и обавезне. Навика прања зуба ствара се од најранијег узраста. Стога је савет да се већ у трудноћи размишља о овоме.

-У Кикинди функционише Школица за труднице са којом Стоматолошка служба Дома здравља има одличну сарадњу тако да организујемо и предавања и практичне приказе. Оралну хигијену потребно је одржавати већ код одојчета када се усна дупља ујутро и увече брише газом која се пре тога убаци у млаку воду. Пошто никну први зуби родитељи могу да купе напрстак са четкицом са којом се ујутро и увече перу зубићи. До друге године дете већ треба да има навику прања зуба са дечијим четкицама и пастама за зубе – истакла је др Васић.

Страх од стоматолога представља поклапање стечених уверења и искуства.

-Уколико родитељ преносу детету страх од зубара, код њега ће се створити срах од непознатог. Исто тако када се у Стоматолошку амбуланту дође са озбиљним проблемом, болом или отоком на зубу, дете ће стећи негативно искуство које ће сваки следећи пут преплашено долазити на преглед. Апелујем на родитеље да децу редовно доводе на преглед јер ће тако оно упознати стоматолога, амбуланту, мирисе, звуке. То даје прилику, нама стоматолозима, да радимо интервенције попут уклањања меких наслага, четкања зубића и слично, што не изазива бол – закључила је др Васић.

Млечни зуби држе отворена места за сталне зубе који долазе одрастањем, формирају облик лица, помажу у развоју говора детета и олакшавају жвакање и гутање хране. Правилна исхрана богата калцијумом, витамином Д и осталим витаминима и минералима помаже правовременом ницању зуба и спречава развој каријеса. Слаткише треба конзумирати умерено јер је шећер највећи непријатељ здравих зуба, а у данашњој исхрани је присутан не само у слаткишима већ и бројним безалкохолним пићима, као и местима где га свакако не бисмо очекивали.

А.Ђ.

gasic-instagram-demanti-studenti-blokada

ИНЂИЈА – Студенти који су у блокади су сами одлучили да ће спавати напољу, под ведрим небом у Инђији. Нуђен им је смештај, али је њихова жеља била да спавају напољу.

Током касне вечери, део студената који су у блокади и који су кренули ка Новом Саду као подршка колегама стигао је у Инђију, место где су планирали да преноће. Организацију и њихов дочек у Инђији, између осталих, преузео је локални опозициони политичар Горан Јешић.

За неке чија деца су у колони, као и за велики део грађана Србије, одлука да преноће под ведрим небом била је (непријатно) изненађење, које се убрзо претворило у хистерију на друштвеним мрежама и по опозиционим порталима 021, НоваС и Н1.

Све сумње око тога да ли деца спавају напољу, или не, отклонио је сам организатор, који је на свом X налогу написао да су студенти тако желели.
Студенти у блокади су своју акцију најавили преко друштвених мрежа, али очигледно нису поделили баш све идеје и планове које имају током руте ка Новом Саду, где планирају да у суботу 01. фебруара, заједно са колегама блокирају сва три моста.

Недостатак информација довео је до панике коју су раширених руку дочекали медији наклоњени опозицији и кренули да нападају председника Општине Инђија Марка Гашића како није дозволио „деци да спавају у хали“. Деманти председника Општине преносимо у целости:

– Поштовани грађани, пошто се великом брзиом шири вест како ја лично нисам дозволио студентима да преноће у спортско хали, имам потребу као породичан човек, са двоје деце то да демантујем. Као прво хала није моје власништво да је ја некоме откључавам или закључавам. Као друго, пре три дана неко од представника студената ј позвао директора спортског центра на телефон и том приликом затражили су халу, у том тренутку хала је била заузета. Општинска администрација померила је све активности које су биле планиране у хали вечерас да бисмо могли да је уступимо студентима. Студенти су данас контактирани и били замољени да било ко од представника скупа упути писани захтев општинској администрацији јер је то регуларна процедура и не би било никаквих препрека да преноће у хали. Међутим, они су то одбили и рекли су да их никакве формалности не интересују и да ће преспавати на другом месту. Лично мене нико од представника студената није ни контактирао. Потрудили смо се да безбедност свих учесника буде на највишем могућем нивоу и сигурно нисмо имали намеру да некога намерно држимо на улици. Све што сам рекао и написао, стојим иза тога и све можете проверити са представницима студената па чак и са представницима једног локалног инђиског медија јеп су они данас били посредници у разговору са студентима.

Извор: Војводинауживо

 

studenti-(2)-(1)

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је да 31. јануара креће редовна исплата студентских стипендија и кредита из средстава Министарства просвете. Министар је подсетио да ће се, поред обичних стипендија, исплаћивати и стипендије за надарене студенте, као и за дефицитарна занимања.

Према подацима Министарства финансија, 31. јануара треба да крене исплата 7.334 редовне стипендије Министарства просвете у износу од 13.000 динара месечно. Исплаћује се у укупно 10 рата, а прве две рате ће бити заједно исплаћене, односно 26.000 динара.

Такође, креће исплата 1.000 стипендија за надарене студенте, која износи 24.000 динара месечно, а прве две од 12 рата ће бити исплаћене заједно, односно 48.000 динара. Истог дана треба да крене и исплата 34 стипендије за недостајућа занимања, у износу од 19.800 динара месечно, а прве две од 12 рата ће бити исплаћене заједно, односно 39.600 динара.

Такође, креће исплата 6.123 кредита Министарства просвете у износу од 13.000 динара која се исплаћује у 10 рата, а прве две рате се исплаћују заједно, односно 26.000 динара.

 

veliko-selo-ljudi-2

Током прошле године Месна заједница Банатско Велико Село помогла је постављање расвете у храму Светог Василија Острошког, а у марту је отворен и нови простор ФК „Козара“.

-Реч је о доњем спрату објекта који је уређен по најмодерним стандардима. За овај посао локална самоуправа издвојила је 15 милиона динара. Горњи спрат ће такође бити завршен, што је у дугорочнијем плану. Представници села и града помогли су и акцију пољопривредника који су равнали атарске путеве у нашој катастарској општини и том приликом уређено је око 70 километара путева. Очишћена је и депонија и посут је слој земље, за шта је утрошено осам милиона динара. Пошумљавање које је планирано је одложено с обзиром на то да је врло брзо након чишћења изникло ново сметлиште – каже Мира Пећанац, председница Света МЗ.

Уређен је и део крова изнад улаза у просторије месне заједнице који је прокишњавао, а сређен је и плафон и кров изнад просторија у које користе чланови КУД -а „Марија Бурсаћ“, некадашња биоскопска сала. Сређена је и сала за венчања, има нову расвету, под, окречена је и може да се користи и за састанке и друге догађаје.

-У овој години у плану је изградња мини постројења за прераду пијаће воде што ће бити једна од највећих и најважнијих инвестиција у селу у претходноим годинама. Поред тога замениће се део водоводних цеви и комплетан овај пројекат месна заједница не би могла да реализује без града, али и Покрајине. Очекујем да ћемо уредити и део тротоара и коловоза који су у лошем стању, као и мостић у Омладинској ББ који спаја делове села, као и канал у улици Марка Орешкевића који одводњава вишак вода. Циљ нам је да се и унапреди центар села испред зграда у Омладинској улици зацевљењем канала – истакла је председница Савета МЗ.

 

Месна заједница помаже и функционисање 12 удружења. Сва добро раде и труде се да организују манифестације које ће допринети промоцији Банатског Великог Села.

-У протеклом периоду имамо и заинтересованих младих брачних парова за куповину кућа у селу. Надам се да ће их бити још више и да ће се и они прикључити удружењима – додала је Мира Пећанац.

Великоселци се искрено надају да ће моћи да се обезбеде средства од Министарства за бригу о селу како би се у селу отворио угоститељски објекат у ком ће се мештани окупљати.

А.Ђ.

vodovod-baranda-1

Због радова на водоводној мрежи који подразумевају израду чворишта на водозахвату у Банатаском Великом Селу, сутра 31. јануара, без воде ће остати мештани поменутог села,  од 7:30 до 15 часова.

Моле се потрошачи да обезбеде довољну количину воде за своје потребе. За све додатне информације, на располагању је број позивног центра 062/8844888.

У случају лоших временских услова, радови ће се померити за понедељак. Из ЈП “Кикинда” захваљују на стрпљењу и разумевању.

 

Radovi-na-putu

Режим саобраћаја биће измењен данас, 30. јануара и сутра, 31. јануара на деоници од Кикинде до Накова.

Како су саопштили „Путеви Србије“, оба дана од 8 до 16 часова, санираће се коловоз на наведеној деоници. Током радова саобраћај ће се одвијати наизменичним пропуштањем возила.

Радови ће бити обезбеђени адекватном саобраћајном сигнализацијом и опремом.

klizaliste-rezime

„Ледено језеро“ у организацији „Језерaо“ у сарадњи са Туристичком организацијом и под покровитељством и подршком Градa, превазишло је сва очекивања. Клизалиште je било отворено месец дана, од 26. децембра до 26. јануара, а забележено је више од 7.500 посета, сазнајемо од в.д. директора Културно – спортског центра „Језеро“ Марка Ракина.

-Први дан је био бесплатан за све посетиоце. Суграђани, али и сви који су били у гостима у Кикинди жељно су очекивали да клизалиште почне са радом, у шта смо се и сами уверили на дан отварања. Поучени искуством из прошле, и ову, другу годину, претпостављали смо да ће „Зимска бајка“ наићи на велико интересовање и посету, али смо и ми помало изненађени оволиким одзивом посетилаца – навео је наш саговорник.

Клизалиште је отворено како би се испунила жеља суграђана, поготово оних најмлађих. Позитивне реакције и коментари нису изостали ни ове године. „Ледено језеро“ умногоме је допринело и бољој туристичкој понуди у граду током зиме.

-Број клизача већи је у односу на прошлу годину. Клизалиште је било постављено на Градском тргу и претпостављамо да је то један од разлога оволикој посети. Поред тога, они који су прошле године уживали у „Леденом језеру“, знали су шта могу да очекују ове године, с обзиром на то да су њихова очекивања у потпуности испуњена – истакао је Ракин.

Најчешћи посетиoци били су деца и млади. Већ сада се размишља о наредној години и разматраће се и додатни садржаји, који би првенствено били окренути ка деци и њиховим интересовањима.

Подсетимо и то да није било гласне музике и буке, у складу са Градском уредбом која се односи на мере заштите зимовалишта сова утина.

А.Ђ.

 

epska-poezija-csu-(1)

Предавање мср Миливоја Бајшанског са Филозофког факултета у Новом Саду под називом „Портрет јунака у епској усменој поезији” организовано је у Центру за стручно усавршавање. Овом приликом било је речи о обликовању фигуре јунака у епској народној књижевности: како јунак постаје јединствена појава, индивидуа у традиционалној заједници.

-Народна књижевност изучава се током основне и у првим разредима средње школе. Оно што сам приметио најпре као ученик, а потом и студент, али и као професор и предавач на факултету, градиво није добро интерпретирано. Разлог је што се не познаје добро литература, као ни традиционална култура и ученици нису најбоље упознати са тим шта представља усмена књижевност и како се прожима у поре наше књижевности. Стога путем ових предавања желим професорима српског језика да приближим народну књижевност и методику наставе – навео је Бајшански.

Обликовање скице јунака се концентрише на елементе атрибуције: име, психологизација, узраст, телесне карактеристике, одећа, оружје, верни пратилац, порекло, друштвени статус и станиште јунака. Предавањем су биле укључене песме које су обухваћене планом и програмом предмета српски језик за основну и средњу школу, али и најпознатије песме из „Српских народних пјесама“ Вука Караџића – у циљу фолклористичког тумачења усмене епике, али и реинтерпретације нових научних сазнања из области проучавања српске епске народне књижевности.

А.Ђ.
.

autoklavi-(2)

Дом здравља од надлежног Покрајинског секретаријата за здравство добио је пет милиона динара за набавку медицинске опреме. Купљена су два аутоклава, вредна три милиона динара, која ће углавном служити стоматолошкој служби.

– Аутоклави служе за стерилизацију медицинских инструмената и потребни су како стоматолозима, тако и у општој медицини, али свака стоматолошка амбуланта мора да има свој аутоклав. Пре три године купљен је велики аутоклав од 90 литара и започели смо процес централне стерилизације, међутим он се покварио и сада нам је неопходно око 700.000 динара за његову поправку. Око 1,5 милиона динара утрошено је за куповину две стоматолошке столице, а преостали новац искоришћен је за четири пакерице које служе за стерилизацију инструмената и да их такве разнесемо у амбуланте Дома здравља. Имамо осам објеката у граду и девет у селима, те стерилизацију обављамо у нешто тежим условима – каже директорица Дома здравља др Биљана Марковић.

Једна стоматолошка столица биће постављена у новој ординацији у амбуланти у Светосавској улици 53, а друга ће наћи своје место у школској ординацији или у школи „Жарко Зрењанин“ или у школи „Свети Сава“. Локална самоуправа излази у сусрет када год је то неопходно и када год је хитно.

-Амбуланте су разуђене у 17 објеката и сви су то старе зграде, тако да неретко има потреба за хитним поправкама и санацијама. Од локалне самоуправе добили смо око осам милиона динара за ове намене – напомиње наша саговорница.

Дугогодишњи проблем недостатка лекара опште праксе с почетком године постао је још израженији.

-Најважније је да запослимо лекаре. У овом моменту од 12 лекара опште праксе који раде у Дому здравља, троје је на боловању. Још увек се покривамо јер доктори дају своју максимум уз небројан број прековремених сати. Верујем да су грађани незадовољни јер су гужве велике, али сви хитни случајеви се приме одмах и сви наши лекари пожртвовано раде. Пуно нам помаже и Хитна служба која ради нон -стоп и која нам пуно помаже. У појединим селима укинута је послеподневна смена за лекаре и њих пребацујемо у амбуланте у којима је највећа гужва. Квалитет здравствене услуге се не доводи у питање и поред недостатка људства – наводи др Биљана Марковић.

Ускоро ће и конкурс Покрајинског секретаријата за здравство и Дом здравља планира да конкурише за средства за возило које им је неопходно за превоз инфективног отпада.

А.Ђ.

glass-475451-640

Због планираних радова на водоводној мрежи, данас 28. јануара, од 8 до 13 часовабез воде ће остати становници Омладинске улице у Банатском Великом Селу од угла Симе Шолаје до зграде Месне заједнице, са могућности проширења и на амбуланту Дома здравља.

ИЗ ЈП “Кикинда” захваљују на стрпљењу и разумевању.

error: Content is protected !!