Aleksandra Djuran

JP-KIKINDA

ЈП „Кикинда” обавештава кориснике својих услуга да ће због Дана државности Републике Србије, радити по измењеном распореду.

У суботу, 15. фебруара неће радити благајна на пијаци, а служба паркинга тог дана и у понедељак, 17. фебруара неће контролисати и наплаћивати паркирање у зонираним деловима града.

Редовна наплата паркинга наставиће се у уторак, 18. фебруара. Градска пијаца ће радити редовно у суботу, недељу и понедељак.

Службе водовода и канализације дежураће током празника, а за све информације и евентуалне кварове доступни је број позивног центра 062/88-44-888.

rpk-programi-za-mlade-(3)

Регионална привредна комора организовала је презентацију „Програма промоције предузетништва и самозапошљавања“, који Привредна комора Србије спроводи у партнерству са Министарством за јавна улагања, Министарством привреде и Фондом за развој Републике Србије, уз стручну подршку Немачке развојне банке (KFW). Јавни позив намењен је почетницима у пословању и привредним субјектима не старијим од 24 месеца.

Међу онима који су заинтересовани за могућност конкурисања су и суграђани Марко Петровић и Роберт Ружа.

Моја жеља је да оснујем компанију која ће се бавити дигитализацијом пољопривредних активности – рекао је Марко Петровић. – Радим за страну компанију у области дигиталног маркетинга и убеђен сам да моје вештине могу да искористим пољопривреди, првенствено сточарству. Финансије су увек добродошле, али овог момента је најважније да ли има заинтересованих за ову област јер је за многе она иновативна.

Роберт Ружа пре непуне годину дана отворио је фирму.

-Бавим се дубинским прањем и полирањем аутомобила. Оно што ми је неопходно су средства за куповину доброг осветљења и вентилације. Најинтересантнији ми је бесповратни кредит који се додељује у износу од 360.000 динара. Посао иде добро и задовољан сам – навео је Ружа.

Циљ је подстицај развоја предузетништва кроз обједињену подршку за оснивање нових привредних субјеката, као и самозапошљавање младих у одговарајућем сегменту и допринесе одрживом развоју и стварању нових радних места у Србији.

Маријана Панић из Центра за подршку привреди, микро, малим и средњим привредним друштвима Привредне коморе Србије.

-Почетници у пословању су група привредника који нису тржишно препознати, тако да је програм конципиран као свеобухватна подршка поменутој групи младих. Састоји од петодневних обука (on line) за израду пословно-инвестиционог плана који организује Привредна комора Србије, гаранција за кредите које ће одобрити изабране пословне банке који покривају 60 одсто сваког индивидуалног кредита укључујући износ редовне камате. Ту си и повољни банкарски кредита у максималном износу од 3.600.000 динара, као и бесповратних средстава корисницима кредита који испуне услове Програма у износу до 20 процента од укупног инвестиционог улагања које се финансира, док је максималан износ бесповратних средстава 360.000 динара – навела је Маријана Панић.

Делатности су широко заступљене од производних преко услужних. Поменути програм реализује се од 2019. године и расписан је трећи јавни позив. До сада је обухватио око хиљаду полазника и реализована је 101 обука за израду пословно-инвестиционих планова. У оквиру програма, који је у току, већ се пријавило више од 250 полазника.

А.Ђ.

 

toplovod-havarija

Због санацијe хаварије на топловоду, на  Градском тргу, код зграде НИС-а, данас 13. фебруара, од 13 часова без грејање су корисници у улици Трг Српских Добровољаца од броја 43 до броја 51, зграда НИС-а, „ОШ Фејеш Клара”, Економско-трговинска школа, Гимназија „Душан Васиљев”, ТЦ Пијаце, становници у улици Војводе Путника 21-23 и Војводе Путника 1 (зграда Микинице)

Завршетак радова се очекује у вечерњим сатима, истичу надлежни у ЈП „Топлана“.

luka-rozajac-(3)

Лука Рожајац (32) из Банатског Великог Села већ девет година као лични и онлајн тренер гради каријеру у свету. Дипломирани професор физичког васпитања живи у Уједињеним Арапским Емиратима у Дубаију и како истиче за наш лист задовољан је оним што је постигао.

-У животу сам се увек мучио и ништа нисам добио лако . Наиме, 2016. сам дошао у Дубаи, а да нисам знао ни енглески језик како треба – прича Рожајац. – Најпре сам пет месеци продавао гардеробу у једној радњи и учио језик. Утоварао сам бале и нема шта нисам радио како бих опстао у овој земљи.

Диплому коју је стекао на новосадском ДИФ-у успео је да искористи када се запослио у компанији која је продаје персоналне тренинге.

-На овом послу научио сам у сам како да се осамосталим, тако да сам почео да радим самостално. Тако је све кренуло. Радио сам за краљевску породицу Uncle Saeed где сам као персонални тренер тренирао принчевог ујака. Био сам први странац у Dubai police swat timu. Сарађивао са познатим ММА борцем Макхмудом Мурадовим, који је оставио огроман утисак на мене – сазнајемо од нашег саговорника.

Након тога уследило је потпуно ново искуство. Добио је понуду коју није могао да одбије да ради са Никитом Мазепиним, руским возачем формуле 1.

 

-Одувек сам волео формулу 1 и да ми је неко рекао да ћу бити део овог спорта, засигурно му не бих поверовао. Три године сам провео у Русији. Водио сам рачуна о Никитиној исхрани, кондицији, да довољно спава. Одлазак из Дубаија у Русију за мене је био културолошки шок. Живот свих нас који смо блиски сарадници возача формуле 1, у најмању руку, је стресан. Један дан си у Барселони, седам дана касније си у Саудијској Арабији и сваке недеље су у другој земљи, па и на другом континенту – прича Рожајац.

Са Мазепиним је четири месеца провео на тркачким стазама, а она је избио рат и Русима је било забрањено да се такмиче.

-У Русији сам провео три године. Тада сам увидео како моћни људе живе. Обишао сам Бали, Мексико и разне друге земље. Рад са једном особом је такав да не постоји ни радно време, ни простор да се посветиш себи. Изузетно је напорно, али је зато велико искуство – напомиње Лука.

Чувеног фудбалера Роланда упознао је у приватној теретани.

 

-Оставио је позитиван утисак на мене. Када је видео мене и Никиту да тренирамо пришао нам је и започео разговор о кондицији и техникама. Испоставило се да је дружељубив и приступачан – прецизирао је Лука Рожајац.
Лука промовише здрав и спортски начин живота с обзиром да је у спорту од своје седме године.

-Сада сам опет свој ја своме . Имам своју компанију у Дубаију за персоналне тренинге. Отворио сам и онлајн апликацију fitness app SHREDIFY. Већ сада могу да кажем да је иза мене лепа и богата каријера, иако сам млад и могу још пуно тога да дам. Ризик је исплатив у оној мери колико је неко спреман вредно да ради. Емирати су за мене земља која нуди велике могућности. Помогао сам великом броју људи из Србије да дођу у Дубаи и се снађу се – закључио је Лука Рожајац,

У родном селу последњи пут био је пре две године. Труди се, колико је то могуће, да остане у контакту са пријатељима из Банатског Великог Села.

А.Ђ.

 

TOZA-5

Електропривреда Србије  почела је да наплаћује потраживања од највећих дужника методом конверзије дуга у капитал, а први такав поступак покренут је 12. децембра прошле године за   компанију „Тоза Марковић“.

ЕПС ће у капитал кикиндске фабрике црепа  конвертовати 276 милиона динара потраживања, колико су према тој компанији имали на дан 1. јануара 2024. године, и притом неће бити прво велико државно предузеће које је на овај начин наплатило своје рачуне. Пре ЕПС-а, своја потраживања у капитал „Тозе Марковића“ конвертовао је и „Србијагас“.

 

Захваљујући ранијим конверзијама, али и спровођењем Унапред припремљеног плана реорганизације, „Тоза Марковић“ тренутно има 189 сувласника, међу којима је највећи „Србијагас“ који поседује 80,4 одсто капитала кикиндске компаније. Уколико ЕПС ускоро оконча поступак који је покренуо у децембру, постаће 190. сувласник Тозе.

„Тоза Марковић“ и „Политика“ АД налазе се на најновијој листи највећих дужника ЕПС-а.

431548465-925262272937644-3265480732700181689-n

АДЗНМ „Гусле“ у суботу, 15. фебруара, започеће 150. концертну сезону. Једно од најстаријих српских друштава, у Народном позоришту у 17 сати, заједно са својом верном публиком прославиће славу Сретење.

-И ову сезону почињемо Сретењским концертом у ком ће учествовати извођачки ансамбл народних песама и игара, Велики народни оркестар, наши солисти, који ће певати, свирати и играти. Улазак је бесплатан и нашим суграђанима ово је поклон за све ове године што су уз нас – истакао је директор „Гусала“ Зоран Петровић. – Једино смо друштво које у континуитету ради и то под истим именом већ 149 година.

Слава се прославља дуже од две деценије у знак сећања на 14. фебруар 1876. године када је одржан први јавни наступ певачке групе. Биће обележена након концерта у просторијама друштва у присуству свештеника, чланова, пријатеља и поштоваоца, као и кума Александра Антуновића.

А.Ђ.

vodovod-baranda-1

Због радова на водозахвату у данас, 12. фебруара,  без воде ће бити мештани Банатског Великог Села од 10 до 14 часова.

За све информације доступан је телефон позивног центра ЈП „Кикинда“ 062/ток8844888. ЈП „Кикинда“ се захваљује на стрпљењу и разумевању.

orezivanje-g-drapsina-(2)

У току је орезивање дрвореда у улици Генерала Драпшина, а претходно је овај посао завршен у улици Краља Петра Првог. Уклањањем сувих грана и комплетним орезивањем америчког копривића односно пинцике и липа биће обухваћено 800 стабала. Како напредују радови, на лицу места, уверили су се градоначелник Младен Богдан и секретарка Секретаријата за заштиту животне средине пољопривреду и рурални развој Мирослава Наранчић.

-Последњих година посебна пажња посвећује се зеленилу на читавој територији града. Најпре су стабла у Генерала Драпшина и Краља Петра Првог прегледали стручњаци новосадског Института за низијско шумарство како би се знало у каквом су здравственом стању. Орезивање је почело у новембру и комплетан посао обавља се уз надзор– истакла је Мирослава Наранчић.

Приликом орезивања обраћа се пажња на свако стабло понаособ. Циљ је да се уклоне гране које су суве и уколико падну могу да оштете имовину. Дрвореди су стари осамдесетак година и од посебног значаја за град.

-Орезивање стабала је захтевно и компликована, пре свега због њихове масивности. Код појединих стабла крошње су превршене односно биће у потпуности скинуте. Због болести је извађено двадесетак стабала и уместо њих, у овом садном периоду засадиће се иста врста – додала је наша саговорница.

Дрворед у Краља Петра Првог здравији је у односу на виталност стабала у улици Генерала Драпшина.

-Похвалила бих суграђане који поштују сва правила кретања на деоницама пута где је у току орезивање. Улица Генерала Драпшина је једна од најпрометнијих у граду, те апелујем на стрпљење возача – закључила је Мирослава Наранчић.

 

Радови су обимни и очекује се да ће бити завршени до краја фебруара. У новембру је започет јесењи садни период и то озелењавањем будућег парка у центру Руског Села.

-Садња је при крају, а током претходног периода урађено је и партерно попуњавање садница на Градском тргу. Врло брзо започећемо и партерно уређење и кружног тока на улазу у Башаид, а исти посао завршава се на зеленим површинама око образовних установа. Попуњавали смо дрворед у појединим улицама, а у ван грађевинском рејону завршава се садња нових 10 хектара атарског зеленила и обнова седам хектара постојећег. У ветрозаштитним појасевима заменићемо више од 3.500 садница храста, јасена, јавора и багрема, којима је потребно од три до пет година да се формирају у стабло, тако да апелујем да се негују и чувају – прецизирала је Мирослава Наранчић.

А.Ђ.

NURDOR-(1)

Национално удружење родитеља деце оболеле од рака НУРДОР, 15. фебруара, на трговима широм Србије, у 39 градова организује сусрет деце, родитеља, медицинских радника, волонтера, донатора и свих оних који пружајући подршку деци оболелој од рака и њиховим породицама доприносе побољшању света педијатријске хематоонкологије у Србији. Међу градовима је и Кикинда.

Циљ кампање је да се кроз поделу личних искустава, инспирише јавност да пружи подршку и укаже на значај вредности које промовише НУРДОР, а то су  солидарност, праведност, поштовање и промоција права, једнакост, морална одговорност.

У сарадњи са Институтом за трансфузију крви организоваће се добровољно давање крви. Кампања има за циљ да повећа свест о изазовима са којима се суочавају деца оболела од рака и њихове породице, мотивише јавност на активно учешће у пружању помоћи и прикупљању средстава за подршку. Кроз директне донације и дигиталне кампање, циљ је прикупљање средстава за побољшање квалитета лечења и живота деце оболеле од рака и њихових породица.

dani-vina-najava

Mанифестацијa „Дани вина“, 15. фебруара, одржва се, јубиларни, 25. пут. У Удружењу виноградара и винара „Шасла“ из Иђоша сазнајемо да стигло је 185 узорака вина који су оцењени у четири категорије: бело, розе,„шилер“ и црвено вино.

-Енолози из Темерина, Чоке, Новог Сада, Тараша и Мужље одлучили су која су вина најбоља. Душан Адамов из Меленаца са црвеним вином, каберне совињон, понеће титулу генералног победника манифестације. Такође са црвеним вином, каберне совињон, градски победник је Александар Лудајић из Кикинде, док је исто са црвеним вином, декупажом каберне совињона и каберне франка, месни победник је Иван Ђорђев– сазнајемо од Бранислава Бројчина, члана „Шасле“.

Оцењено је 77 узорака белих, 61 узорак црних, 36 розе и 11 је било „шилер“ вина.

На сам дан Светог Трфина, 14. фебруара, део чланова ићи ће у цркву, након чега је планирано кратко дружење у просторијама. Централног дана манифестације, у суботу, 15. фебруара, у 12 сати, у Дому културе биће освећена вина. Након тога домаћини и гости посетиће виноград Жељка Николина и симболично започети резидбу, а од 14 сати у Дому културе биче додељена признања. Дегустација вина трајаће од 12.30 до 17 часова. Програм „Дана вина“ се организује под  покровитељством Града.

А.Ђ.

 

error: Content is protected !!