Aleksandra Djuran

basaid-saobracajka-1

Жена из Башаида стара 58 година погинула је у саобраћајној несрећи на путу Кикинда – Башаид, потврђено нам је у Полицијској управи. Несрећа у којој су учествовала три возила догодила се код Винцаида у 17.45 сати.

Преминула је возила аутомобил „опел кадет“ и у моменту несреће почела је да скреће лево.

-Иза „опел кадета“  налазило се теретно возило и иза њега је био комби „фијат дукато“. Возач „дуката“ није имао прегледну ситуацију и кренуо је да обилази теретно возило испред себе и директно је налетео на путничко возило. Од силине удара преминула је жена из Башаида, а три путника која су се такође налазила у „опел кадету“ задобила су повреде – сазнајемо у Полицијској управи.

У „фијат дукату“ биле су четири особе и све су задобиле повреде и затражиле медицинску помоћ.

Увиђај Саобраћајне полиције још увек је у току и поменути део пута затворен је за саобраћај. Увиђајем руководи основни јавни тужилац из Кикинде.

А.Ђ.

bazeni-sezona-(4)-(1)

КСЦ „Језеро“ обавештава све грађане да је отварање летње сезоне и почетак рада отворених базена у Кикинди и у Банатском Великом Селу планиран за суботу, 14. јун,  године, уколико
временски услови то дозволе. На дан отварања и наредног дана улазак ће  бити бесплатан.

Сви корисници који имају неискоришћене уласке од претходне сезоне могу да дођу са картицама у управну зграду  „Језера“, радним данима од 8 до 14 часова, ради обнове тих улазака. Обнова ће бити могућа од 4. до 30. јуна и важиће до краја летње сезоне.Корисници који су искористили своје уласке од прошле сезоне, могу, као и до сада, могу да купе нове картице или да допуне старе, избором пакета од 10, 25 или 50 улазака по непромењеним, прошлогодишњим, ценама који ће важити до краја летње сезоне.

-Наши корисници и њихове потребе су нам увек на првом месту. Непрестано се трудимо да
пружимо што боље услове и да на базенима свако дете, родитељ, спортиста или рекреативац
пронађе свој кутак за уживање, одмор и забаву. Поверење које нам указујете сваке године за
нас је велика част и обавеза да будемо још бољи. Захваљујемо се на разумевању и подршци, и позивамо све кориснике да и ове године буду део летње сезоне на базенима Културно-спортског центра „Језеро“ Кикинда и да заједно обележимо почетак периода одмора, рекреације и пријатног боравка на нашим базенима – наводе у „Језеру“.

Из овог центра апелују на све кориснике да чувају своје картице, јер Културно-спортски центар „Језеро“ неће бити у могућности да обави повраћај улазака у случају губитка картице, услед техничких ограничења постојећег система и немогућности праћења индивидуалне евиденције без оригиналне картице.

Упућен је и апел свим корисницима да се придржавају кућног реда и упутстава спасилачке службе. У случају било каквих промена у вези са почетком рада базена, радним временом или условима коришћења, корисници ће бити благовремено обавештени путем медија и  друштвених мрежа Културно – спортског центра „Језеро“ Кикинда.

predskolci-ples-(37)

Малишани, њих 430, манифестацијом „Кад си срећан плеши“ показали су да су  спремни за нове победе од јесени у школским клупама.

 

Уз песме и народне игре из Баната, „Коло води Васа“, „Сељанчица“, „Еј Боже, секо“, обучени у ношње, будући прваци из 18 градских и сеоских вртића, опростили су се од својих вртића и васпитача.

Завршном плесу на Градском стадиону су присуствовали родитељи, баке и деке, пријатеља, који су малишане бодрили аплаузима. Догађају су присуствовали и представници града, на челу са градоначелником Младеном Богданом који је поздравио окупљене.

-За предшколце почиње нова животна етапа и захваљујући њиховим васпитачима и родитељима, школске обавезе ће, сигуран сам, савладати без имало муке. Завршни плес малишани су подарили најпре својим родитељима, али и свима који су дошли да их гледају. Ово је најлепши начин да им се пожели пуно успеха у даљем животу. Сигуран сам да нико од њих неће заборавити свој вртић, другаре, васпитаче, играчке, а на локалној самоуправи је да обезбеди што боље услове за боравак и рад у вртићима – казао је Младен Богдан.

Александра Лудајић, руководилац већих вртића ПУ „Драгољуб Удицки“ и један од организатора програма додала је да је ово круна заједничког рада васпитача, родитеља и деце.

 

-За све нас ово је један од најсјајнијих тренутака у предшколским данима наших малишана. Сви родитељи, деца, васпитачи и запослени у нашој установи певали су и уживали у плесу. За све предшколце, Предшколска установа и локална самоуправа обезбедили су поклоне који ће им бити потребни током првих школских дана и који ће их сећати на  данашњи дан –  навела је Александра Лудајић.

Помоћ приликом припреме овогодишњег програма пружили су запослени и сарадници АДЗНМ  „Гусле“ који су више месеци радили са васпитачима и децом. Плес предшколаца подржали су и чланови млађег извођачког ансамбла који су играли заједно са млађим другарима.

А.Ђ.

subnor-nato-(1)

Чланови кикиндског СУБНОР-а  обележили су 26-то годишњицу, од бомбардовања Кикинде 1999. године. Овом приликом, заједно са извиђачима одреда „Прока С.Плави“ и припадницима ПЈП, посетили су некадашњу касарну „Серво Михаљ“ која је била на мети НАТО Алијансе.

Ноћи између 31. маја и 1. јуна присетили су се Саво Орељ, тада активан старешина и Неда Миладинов, старешина у резерви. Те ноћи, непосредно после поноћи 1.јуна, одјекнуле су четири разарајуће експлозије, два пројектила погодила су магацин за минско-експлозивна средства, а друга два разрушила  су Центар за обуку паса. Оба објекта су правовремено била испражњена. Пети пројектил, је имао за мету железничко чвориште Румунија – Београд, али је завршила у њиви, не неексплодирана. На срећу, и присебности стражара у непосредно близини експлозија, није било људских жртава. Агресију је извршила ескадрила шпанске авијације, при НАТО алијанси.

Овим поводом на споменику „Туга“ положено је цвеће и упаљене су свеће.

„Наша је дужност и обавеза, да негујемо културу сећања, на догађаје и појединце из наших ослободилачким ратова, као и да млађим генерацијама преносимо, све оно, због чега су положени животи, а то је слобода у којој данас живимо“, поручили су из СУБНОР-а.

rashladjivanjw

Кикинда је у понедељак, 2. јуна била међу најтоплијим градовима у нашој земљи. У 14 сати измерена температура у три града Србије била је 31 степен, и то у Кикинди, Пожеги и Ћуприји.

Због високих температура у Србији је и данас, 3. јуна, упаљен црвени метео аларм.

Када је реч о УВ индексу, бројем седам и наранџастом бојом, који иначе значе да је ниво зрачења висок, означен је у Кикинди, Палићу, Сомбору, Зрењанину, Бачком Карловцу, Вршцу, Лозници и Београду.

Ове недеље Србију очекује први топлотни талас ове сезоне. Биће сунчано и тропски топло, уз температуре у свим пределима изнад 30 степени, понегде и до чак 36 степени.

edjseg-kuca-(1)

Културно уметничко друштво „Еђшег” односно мађарска заједница Кикинде откупила је објекат у Доситејевој улици 41 површине од око 1.400 квадрата од чега је 390 метара квадратних за становање. Зграду су до сада користиле „Сиромашне школске сестре од Наше Госпе“ које ту живеле више од шест деценија. Оне су одлично  одржавале и зграду и двориште, али су се пре неког времена преселиле у Зрењанин, те је кућа остала празна.

Захваљујући Савезу војвођанских Мађара, Националном савету мађарске националне мањине и  Влади Мађарске, а посебно др Балинту Пастору и Арпаду Фремонду, власник објекта постала је мађарска национална заједница, сазнајемо од Рамоне Тот, председнице КУД-а „Еђшег“.

-Мађарска заједница у Кикинди коначно је добила своје сопствено седиште. Ова вест изазвала је огромну радост међу члановима друштва, јер коначно имамо стабилну тачку ослонца тачније зграду коју можемо назвати својом. За нас је она је много више од обичне некретнине. У протеклих осам деценија, наша заједница се трудила да очува и развије своју културну баштину, али увек је недостајало место које бисмо могли заиста сматрати својим. Сада коначно имамо прилику да наставимо своје активности, уз стварање дома у којем ће мађарска реч, култура и заједнички доживљаји бити трајно присутни. Зграда ће постати симбол опстанка и јачања, не само за садашње, већ и за будуће генерације – истакла је Рамона Тот.

Кад су се часне сестре одселиле било им веома важно да објекат остане да служи мађарској заједници, напомиње наша саговорница и додаје да им је велика част што су их контактирале када су одлучиле да продају зграду.

-Уверена сам да ће ова зграда добро служити мађарској заједници у нашем граду, а ми ћемо учинити све да достојно сачувамо наслеђе које су нам часне сестре оставиле. Да би објекат испунио савремене потребе, биће неопходне одређене адаптације, у чему ће нам помоћи наши волонтери. Најпре планирамо да уредимо летњу позорницу на отвореном, где бисмо од пролећа до јесени организовали различите програме: представе, музичке вечери, књижевне вечери, промоције књига, концерте – појашњава Рамона Тот.

Биће потребно и унутрашње реновирање, у плану је и уређење просторија како би имали смештај  смештај за госте манифестација. Циљ је проширење активности, и  покретање нових програма.

-Стварање заједничког простора ће служити очувању мађарског идентитета, осећају припадности и неговању културне разноликости. Зграда у сопственом власништву не значи само сигурност и стабилност, већ и могућност да слободније, храбрије и дугорочније планирамо. Желимо да створимо простор који ће постати прави дом културног живота кикиндске мађарске заједнице – место где ће се чланови заједнице радо окупљати, стварати и славити. Сопствени простор јача наш идентитет, чини нас видљивијима у граду и доприноси томе да се будуће генерације везују за ову заједницу – навела је председница „Еђшега“.

Претходних година значајна средства уложена су у реновирање и опремање КУД-а „Еђшег“ који се налази тачно преко пута.

-Важно је да нагласим да не напуштамо садашње просторије, у којима су последњих година обављене бројне адаптације и реновирања захваљујући бројним пројектима које смо реализовали уз подршку различитих фондација из Мађарске и уз помоћ Националног савета мађарске националне мањине. У тој згради се налази затворена позоришна сала коју редовно користимо за пробе, представе и разне догађаје. Тамо се налазе и књиге мађарског одељења Народне библиотеке „Јован Поповић” и спомен-плоча Лајоша Кошута. Ова зграда ће и даље бити важан део нашег рада – прецизирала је Рамона Тот.

Као регистровано удружење КУД „Еђшег“ постоји и ради већ осамдесет година, а мађарски културни живот у улици Доситејевој траје више од 120 година.

А.Ђ.

 

Pas-4

Служба зоохигијене ЈП „Кикинда” упутила је апел свим љубитељима животиња, хуманим појединцима и породицама које разматрају удомљавање кућног љубимца да су четири пса из  прихватилишта тренутно су спремна за удомљавање и чекају своју шансу за бољи живот.

-На располагању су два дивна мужјака старости четири године, две нежне женке око две године и два разиграна штенета старости око пет месеци и сви  су спремни да подаре безусловну љубав. Сви они прошли су кроз тешке тренутке – напуштени или пронађени на улици – али су упркос томе задржали поверење у људе и жељу за љубављу, игром и пажњом  – поручују из ЈП „Кикинда“.

Поменути пси, прошли су ветеринарски преглед, вакцинисани су, третирани против паразита и социјализовани.

-Удомљавањем се не спашава само један живот него се мења свет том псу, а истовремено прави се простор за помоћ другим животињама у невољи. Уместо куповине, пружањем дома напуштеним животињама постаје се део хуманог решења проблема напуштених паса и уједно се промовише свест о одговорном власништву, доприноси се смањењу броја паса на улицама – закључују у поменутом предузећу.

ИЗ ЈП „Кикинда“ позивају све заинтересоване да посете прихватилиште, упознају шапице и можда пронађу свог будућег верног пријатеља. Удомљавање је једноставан, али племенит корак који оставља дубок траг – како у животу пса, тако и у срцу новог власника.

За више информација и договор око посете, позовите телефон 308-380, адреса Тополски пут 10 или се информишите на званичним страницама на инстаграму и фејсбуку.

А.Ђ.

gimnazija-pocetak-radova-(4)

Реконструкција зграде Гимназије „Душан Васиљев“ и Економско – трговинска школе званично је почела у понедељак, 2. јуна. Извођач радова је конзорцијум „Сомборелектро“, а рок за завршетак посла је 300 календарских дана, односно 28. март 2026. године. Радови на објекту изводиће се у две фазе.

Зграду су, заједно са представницима извођача радова, првог дана увођења у посао посетили представници града Младен Богдан, градоначелник, Светислав Вукмирица, помоћник градоначелника и Тихомир Фаркаш, члан Градског већа.

-Почетак реконструкције зграде најстарије средње школе у нашем граду, значајан је дан за све суграђане – истакао је Светислав Вукмирица. – У протекле три године радили смо на припреми документације како би имали спреман пројекат са којим смо конкурисали код Министарства за јавна улагања за средства. Новац је одобрен и сада смо на самом почетку посла. Сматрам да је било крајње време да се започну радови о чему најбоље могу да сведоче ученици и професори који знају у каквим су условима радили. Свесни смо да овај објекат није једини који се налази у лошем стању и сигуран сам да ћемо у наредном периоду моћи да уђемо у нове подухвате и решимо проблеме.

Обнову школске зграде најавио је и министар за јавна улагања у Влади Србије Дарко Глишић, када је у септембру прошле године посетио Кикинду, а крајем децембра 2024. године издата је и дозвола за реконструкцију, подсетио је градоначелник Младен Богдан.

-Министар Дарко Глишић и сам се уверио да је реконструкција преко потребна и захваљујући разумевању поменутог Министарства успели смо у томе . Укупна вредност обе фазе радова је нешто више од шест милиона евра са ПДВ-ом, а у прву фазу биће уложено 4,5 милиона евра. Ово је велика ствар за Кикинду, али и за све оне који користе и који ће користи зграду. Од изградње 1900. године, ово је прво свеобухватно улагање, јер је до сада било само текућег одржавања. Као некадашњем гимназијалцу пуно ми значи што ће објекат, која је и тада био у лошем стању, по завршетку радова добити изглед какав заслужује.

Објекат је културно добро и налази се под заштитом Међуопштинског завода за заштиту споменика културе из Суботице.

Првом фазом биће обухваћени радови на главној школској згради, делу приземног објекта и фискултурној сали. Планираним радовима је, између осталог, обухваћена и реконструција електро и енергетских, машинских, телекомуникационих и инсталација водовода и канализације, замена радијатора, те изградња бетонског окна за лифт, приступне рампе за особе с инвалидитетом и санација крова. Осим тога, предвиђена је замена санитарија и санитарне опреме, те малтерисање и кречење свих зидова.

Друга фаза радова обухватиће уређење фасаде, дворишта, повезивање са канализационом мрежом у улици Војводе Путника и модеран систем противпожарне заштите.

Гимназија „Душан Васиљев“ основана 1858. године и носила је назив „Великокикиндска Гимназија“. „Реалка“ са четири разреда налазила се у згради Курије – Великокикиндског дистрикта, у којој се данас налазе Народни музеј и Историјски архив. Копање темеља за  школски објекат почело је средином октобра 1899, а већ у септембру наредне године, уз велику свечаност, отворена је нова зграда гимназије, која постаје постаје „Великокикиндска Виша Гимназија”.

A.Ђ.

 

 

 

sirena

Сектор за ванредне ситуације, Оперативног центра 112 Кикинда ће у среду, 4. јуна, у 12 сати обавити редовну проверу исправности сирена за узбуњивање, емитовањем знака „ПРЕСТАНАК ОПАСНОСТИ“.

saobracajna-policija-1

На подручју Полицијске управе Кикинда за дане викенда догодиле су се четири саобраћајне незгоде. У двема су три особе задобиле лакше телесне повреде, а у двема је причињена материјална штета.  У свим незгодама је настала материјална штета у износу од 135.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због радње возилом, неуступање првенства пролаза  и  недржање одстојања.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 16 учесника у саобраћају и издата су 92 прекршајнa налога.

Истовремено, из саобраћаја су због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључена четири возача, од којих су два возача задржана у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 16 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 38 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 50 осталих прекршаја.

error: Content is protected !!