Aleksandra Djuran

зетва-и-врсидба-стаб-(3)

На седници Градског штаба за спровођење заштите од пожара током жетве и вршидбе, усвојени су планови и мере за безбедну жетву на територији града.

Осим чланова поменутог штаба, седници је присуствовао и градоначелник Младен Богдан.

 

Овом приликом дефинисане су конкретне обавезе свих релевантних актера. У наредном периоду контролисаће се откупна места и ваге, као и провере исправности сирена за узбуњивање у случају пожара. Градски ватрогасни савез ће прикупити податке о формираним комисијама за техничку контролу пољопривредне механизације, укључујући комбајне и тракторе.

Месне заједнице су задужене да уреде шибље и покосе траву на прилазу њивама, како би се смањио ризик од ширења пожара и повећала безбедност саобраћаја. Такође, наглашена је важност превентивних мера, а овом приликом скренута је пажња да је током жетве строго забрањено спаљивање остатака усева и смећа на отвореном простору.

Како би се са овим мерама упознали грађани, биће припремљени информативни постери и флајери који ће бити постављени на улазима важних институција у граду.  Локална самоуправа и надлежне службе настављају да показују озбиљан приступ у заштити живота, имовине и природне средине током предстојеће жетвене сезоне.

 

дан-поља-стрнине-(7)-(1)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ организовала је Дан поља стрних жита и обилазак макро огледа озимих стрнина на огледном пољу „Топола“. Ово је била прилика да се на једном месту сусретну пољопривредници, стручњаци, представници семенарских кућа, и да погледају старе и нове сорте јесењих култура. Представљена је 61 сорта пшенице, међу којима је 11 нових сорти, 11 сорти јечма, од којих су две нове и три сорте тритикалеа.

 

-Пшеница се налази у млечно-воштаној зрелости, а ране сорте јечма су у пуној зрелости. На лакшим, песковитим теренима жетва ранијих рокова јечма почеће до краја недеље, док ће скидање пшенице започети за десет до 15 дана – сазнајемо од саветодавца ПСС Зорана Симића. – За озиме културе година је била повољна, до почетка јуна. Сув април надокнадиле су мајске кише, а оно што је „бацило“ сенку на производњу су високе температуре у јуну које су скратиле вегетацију за десетак дана. Мој савет пољопривредницима је да сачекају да падне влага, а код јечма ће бити проблема с обзиром на то да је највећи део парцела под овом културом полегао.

 

Под озимим стрнинама је 20 до 25 одсто више њива у односу на прошлу годину. Пшенице има више на уштрб, најпре кукуруза, а потом и сунцокрета.

-Ове године очекујем за десетак процената већи принос у односу на прошлу годину. Прошле године на огледним пољима имали смо принос између 5,5 и 7,3 тоне по хектару, а ове очекујем између  шест и осам тона по хектару.

Бранислав Коцкар, пољопривредник под пшеницом има 400 хектара што је за десет одсто више него прошле године.

-Осим пшенице засновали смо и уљану репицу, а смањене су површине под кукурузом. Очекујем добар род, бољи него 2024. године и већ за десет дана почећемо жетву раних сорти. Цена се још увек не зна. Лицитира се са ценом од 18, 19 динара за килограм, а не би требала да буде мања од 20 динара како би били на позитивној нули. Фирма „Калдарица“ у којој сам директор, ове године откупиће око 30.000 тона пшенице – навео је Коцкар

Директор ПСС Младен Ђуран подсетио је да је кикиндска једна од ретких пољопривредних служби који већ више од две деценије у континуитету организује Дан поља.

-Поред тога што пољопривредници могу да погледају огледна поља, имају прилику и да се едукују, али и да упореде различите сорте и хибриде. То је од вишеструког значаја јер им помаже у будућој производњи. Задовољни смо посетом произвођача, али и сортиментом који смо приказали– закључио је Ђуран.

У кикиндском атару под пшеницом је око 17.000 хектара, јечма има на око 3.000, док је и уљана репица заступљена на око 3.000 хектара.

ПОДРШКА ГРАДА

Локална самоуправа и ове године помаже локалне пољопривреднике и ове године обезбеђена су средства за субвенције субвенције, рекао је члан Градског већа Ђорђе Тешин који је присуствовао овој манифестацији.

-Локална самоуправа је партнер пољопривредницима и новац који се издваја за  циљ има унапређење производње. На нама је  помогнемо мала и средња газдинства која ће купити део опреме, механизације,пластенике, поставити систем за наводњавање, осигурати усеве и слично. Ту смо и да пружимо подршку Пољопривредној стручној служби – напоменуо је Тешин.

А.Ђ.

 

 

дјаци-скола-ф

Министарство просвете расписало је конкурсе за доделу ученичких стипендија и кредита за школску 2025/2026. годину, с циљем да подстакне најбоље ђаке да наставе школовање са одличним успехом и узорно владање.

– У циљу подстицања најбољих ученика да наставе школовање са одличним успехом и владањем, расписује се конкурсе за доделу ученичких стипендија и кредита за школску 2025/2026. годину – пише у званичном саопштењу министарства просвете.

На конкурс за ученичке стипендије могу да се пријаве сви ученици првог разреда средње школе који су у периоду од петог до осмог разреда основне школе имали одличан општи успех, као и ученици од другог до четвртог разреда средње школе који су претходне године завршили са истим успехом.

Када је реч о ученичким кредитима, право пријаве имају ђаци првог до трећег разреда трогодишњих средњих школа, који се школују за образовне профиле које је Национална служба за запошљавање означила као дефицитарна занимања.Конкурс је отворен и за ученике из осетљивих друштвених група. Они ће бити рангирани унутар посебно опредељеног броја стипендија и кредита, уз примену афирмативних критеријума.

Пријављивање за конкурсе биће могуће од 1. до 30. септембра 2025. године, и то електронски преко Портала за пријаву на конкурсе за ученичке и студентске стипендије и кредите, као и у папирној форми, преко школа које ученици похађају. Упутство за пријаву биће објављено на сајту Министарства просвете и на самом порталу.

– Упутство за пријављивање на Конкурс биће доступно на интернет презентацији Министарства просвете и Порталу у року за пријављивање – од 1. до 30. септембра 2025. године – наводи се у саопштењу.

Ученичке стипендије се додељују неповратно, док се ученички кредити враћају уколико ученик не испуни прописане услове конкурса. Стипендије и кредити исплаћују се у десет једнаких месечних рата, а месечни износ износи 8.100 динара.

дан-поља-стрнине-(6)

Пољопривредна стручна служба „Кикинда“ организује сутра, 11. јуна, од 10 сати Дан поља стрних жита и обилазак макроогледа озимих стрнина.

Огледно поље „Топола“ налази се на путу Кикинда – Банатска Топола, код фарме „Делта Аграр Топола“.

Ово је прилика да се на једном месту сусретну пољопривредници, стручњаци, представници семенарских кућа, и да погледају старе и нове сорте јесењих култура.

здравко-мандиц

Министар за бригу о селу Милан Кркобабић потписао је уговоре са представницима локалних самоуправа, међу којима је и Кикинда, о додели бесповратних средстава за манифестацију „Михољски сусрети села”. Циљ је обогаћивање друштвеног и спортског живота становништва на селу, неговање традиционалног начина живота и очување културно-историјског наслеђа.

Средства, 210.000 динара, одобрена су за обогаћивање културног живота у селима. У Новим Козарцима биће организована сликарска колонија такмичарског карактера. Домаћин је Галерија „Здравко Мандић“. Тема на коју ће стварати петнаестак сликара аматера је банатски пејзаж, а у оквиру пројекта планирано је и да се прикључе деца основношколског узраста. Ово је трећи пут да се у поменутом селу организује сусрет сликара из Кикинде, околине и Војводине. Колонија је дводневна и биће одржана 11. и 12. октобра. По завршетку ће бити организована изложба насталих радова. Део слика биће приказан и у Руском Селу.

„Михољски сусрети села“ сваке године окупљају све више села, људи и деце и својеврсна су позорнице радости и живота. Ове године учествује 130 градова и општина и 1.300 села. Само прошле године,  манифестација је окупила више од 200.000 посетилаца али и пролазника, путника намерника, туриста.

А.Ђ.

 

струја-радови

Због радова на електричној мрежи у петак, 13. јуна, од 9 до 10 сати без струје ће бити следеће улице у Руском Селу: Братства – јединства парна страна од кућног броја 164 до улице Солунских добровољаца и Братства – јединства непарна страна од кућног броја 169 до улице Солунских добровољаца.

Истог дана електричне енергије неће бити од 11 до  11.30 часова у Кикинди у улицама Чанадска од Цара Душана до Шабачке и Шабачка од почетка до првог скретања.

свеце-1

Духовски уторак, који се обележава два дана након празника Педесетнице, дубоко је укорењен у православној традицији и представља наставак слављења Светог Духа – трећег лица Свете Тројице, равноправног са Оцем и Сином.

Овај дан у црквеном календару није нарочито познат широј јавности, али носи дубоку духовну поруку и прожет је молитвом.

Духовски уторак је својеврсни продужетак празника, дан када се у црквама служе свете литургије и верници се још једном моле Светоме Духу, захваљујући Му на просветљењу и снази коју даје верујућима. То је и дан тишег слављења, када се куће не ките као на Духове, али се молитве изговарају са истим жаром.

Духовски уторак подсећа да вера није само у великим празницима, већ и у тихим данима између – када срце куца у складу са молитвом, а душа се смирује у вери.

полиција-слава

Дан Министарства унутрашњих послова, Дан полиције и слава обележени су 9. јуна, у знак сећања на догађаје из јуна 1862. године, када је српска жандармерија одиграла кључну улогу у сукобу с Турцима после убиства српског дечака код Чукур чесме, као и током турског бомбардовања Београда.

Овим поводом положени су венци на спомен плочу у холу зграде Полицијске управе у Кикинди која је посвећена храбрим полицајцима који су животе положили на Косову и Метохији 1998. и 1999. године. Обележавању је присуствовао и градоначелник Младен Богдан, који је поручио:

-Свим припадницима Министарства унутрашњих послова честитам Дан полиције и њихову крсну славу. Хвала им на несебичној пожртвованости и на свему што чине да би наш град био сигуран, а грађани заштићени. Град Кикинда ће увек бити уз своју полицију – казао је Богдан. – У времену када се државна стабилност и безбедност нашег народа налазе у жижи јавности, када се Србија суочава са унутрашњим и спољним притисцима, овакви догађаји добијају још дубљи смисао. Сећање на пале борце није само обавеза, већ и завет да ћемо наставити да градимо Србију као земљу мира, правде и снажних институција. То је позив свима на  јединство, одговорност и љубав према отаџбини, јер само заједно можемо сачувати све оно што су нам преци оставили у аманет.

Свечану заклетву положило је и 36 нових полицијских и ватрогасних службеника, који су у протеклих годину дана постали део система безбедности.

 

 

манастир-св-тројице-слава-(12)

Манастир Свете Тројице прославио је славу, други Дан духова. У присуству великог броја верника, свештеника и монахиња из околних места, свету архијерејску Литургију служио је митрополит банатски Никанор.

-Честитам славу манастира и придружујем се свим молитвама Богу. Господ на данашњи дан испуњава све оно што је Бог, отац Син и Дух свети на сабору Свете Тројице одлучио да се догоди са светом и свему што је у свету. Дух утешитељ је послат да, уколико народ у било чему тугује, он буде тај који ће га утешити. Дух свети ће цркву водити до краја света у века. Света Педесетица, Духови и Света Тројица јесте рођендан наше цркве. Божију правду само ће Бог дати, јер немамо ми материјалног богатства свога. Нека је свима срећан овај дан сестринству, свештеницима и нашој епархији – рекао је митрополит банатски Никанор.

Слави је присуствовао и градоначелник Младен Богдан. Ове године кумови славе биле су породице Предрага Станишијевића Кикинде и Милоша Медаревић из Зрењанина.

-Пре три године били смо кумови славе и поново смо се прихватили јер је за нас ово велика част – казао је Медаревић.  – Манастир Свете Тројице пружа  утеху и благодет нашој породици.

За наредну годину кумство је преузео такође Зрењанинац Љубиша Фијатов.

Протојереј Бобан Петровић, старешина храма Светих Козме и Дамјана даровао је кумове славе и пожелео им напредак.

-Нека вам икона буде залог за ваш молитвени напредак, за напредак породице, синове и сво потомство. Нека Бог благослови наше кумове и да им свако добро  – истакао је протојереј Петровић.

У њему тренутно живе три монахиње Магдалина, Василија и Параскева и искушеница Даринка.

-Манастир Свете Тројице је велики духовни центар који окупља вернике. Волимо када нам дођу верници јер су овде и мошти Светог Григорија Паламе ком долазе да се поклоне. Овде се проналази утеха и духовно окрепљење – навела је сестра Даринка.

Како обичају налажу приликом служење Литургије  манастирски под прекривен је травом и цвећем, а по завршетку плели су се венчићи.

А.Ђ.

саобрацајци

На подручју Полицијске управе у Кикинди за дане викенда догодиле су се три саобраћајне незгоде у којима су две особе задобиле телесне повреде, једна тешке и једна лаке. У незгодама је настала материјална штета у износу од 35.000 динара.

Саобраћајне незгоде су се догодиле због  радње возилом, неуступање првенства пролаза  и  недржања одстојања.

Због учињених саобраћајних прекршаја, захтеви за покретање прекршајног поступка поднети су против 31 учесника у саобраћају и издато је 126 прекршајних налога.

Истовремено, из саобраћаја је због управљања возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци искључено 16 возача, од којих је пет возача задржано у трајању до 12 часова, јер је измерена количина алкохола у организму прелазила границу од 1,20 промила алкохола у организму односно имали су недозвољене психоактивне супстанце.

Такође, откривено је 10 прекршаја некоришћења сигурносног појаса, 58 прекршаја прекорачења дозвољене брзине кретања возила и 75 осталих прекршаја.

error: Content is protected !!