Археолози истраживали средњевековно насеље код Мокрина: Овде је пронађено 699 сребрњака

Овде је 1962. године пронађено 699 сребрњака. Сада је у једном рову откривен и људски скелет

Како на терену изгледају археолошка ископавања, заинтересовани суграђани могли су да сазнају током Европских дана археологије, када је Међуопштински завод за заштиту споменика културе из Суботице организовао обилазак локалитета четири километра удаљеног од Мокрина. 1962. године овде је пронађено 699 сребрних новчића који датирају из периода 12-13. век. Њихово откриће је било случајно. Овога пута, под будним оком стручњака из поменутог Завода, ископавања су почела пре два месеца.

– Заштитна ископавања на Локалитету 108 у Мокрину почела су у априлу и трајала све до сад. То је вишеслојни локалитет, али у овом тренутку смо истраживали део средњовековног насеља из периода од 11 до 13 века- сазнајемо од руководиоца ископавања, археолошкиње Неде Мирковић Марић.

. На простору који је био предмет истраживања, на хектар површине налазило се насеље из тог периода. Нашим радовима смо открили како је изгледао тај простор, како су га организовали давни становници Мокрина. Открили смо систем ровова, делове насеља са дренажним каналима, кућама које су биле четвороугаоне, уз куће су ишле оставе/трапови где су се складиштиле потрепштине. У једном рову је откривен и људски скелет. Резултати истраживања су добри, велика количина налаза је прикупљена, као и употребних предмета свакодневног живота древних Мокринчана. Предстоји обрада документације и налаза и будућа публикација- објашњава наша саговорница.

Локалитет на потезу Водоплав ливаде до сада није ископаван. НИС је планирао да изгради бушотину и обратили су се надлежнима за услове и мере заштите, чиме су и започела теренска истраживања средњовековног насеља.

Радознали посетиоци овог археолошког локалитета имали су јединствену прилику да завире у мистериозан свет прохујалих времена и одговоре на многа питања потраже у разговору са археолозима.

Иначе, Европски дани археологије обележавају се од 14. до 16. јуна са циљем промовисања археолошког наслеђа, подизања свести о значају његовог очувања, али и приближавања археологије широј јавности.

Ј. Ц.

Don`t copy text!