У оквиру прекограничног ИПА пројекта Румунија – Србија, „Банат 112” Служби за хитну медицинску помоћ испоручена су санитетска возила и медицинска и друга опрема. Пројекат који је реализован са општином Жомбољ приводи се крају. Постигнути су задати циљеви који су се односили на унапређење техничких капацитета служби Хитне помоћи у оба града и ширење знања и вештина из ове области код младих са обе стране границе, истакао је Саша Танацков, члан Градског већа. Ово је уједно и последњи пројекат из циклуса 2014. – 2020. године.
-За возила са комплетном опремом издвојено је више од 225.000 евра, док је вредност преостале опреме, неопходне за функционисање Службе за хитну медицинску помоћ, преко 97.000 евра. Овим пројектом Кикинди је припало 349.000 евра, а његова укупна вредност 768.000 евра и та свота подељена је на наш град и општину Жомбољ – прецизирао је Саша Танацков.
Хитна служба добила је три санитетска возила и опрему за амбуланту коју никада нису имали. Ово је највеће улагање у поменуту службу од када постоји, рекао је начелник др Милош Бајић.
-Успели смо да унапредимо два сегмента нашег деловања рад на терену и амбулантне прегледе. Од три санитета два су комплетно опремљена, а трећи је обезбеђен за превоз пацијената из Кикинде ка већим центрима у Београду и Новом Саду. Осим опреме за имобилизацију и стабилизацију, у возилима су најсавременији апарати попут дефибрилатора, респиратора, аспиратора, ЕКГ апарати неопходни за животно угрожене пацијенте. Они ће служити збрињавање ургентних пацијената на територији Града – казао је др Бајић.
Амбуланта је, поред наведених медицинских апарата, сада опремљена опремом које до сада није било.
-Сада имамо апарат под називом „лукас“ који служи за механичку компресију грудног коша који се користи за масажу грудног коша. Као новину у раду увешћемо ултразвук и након обуке наши запослени моћи ће да препознају неургентнија стања са којима се сусрећемо. Набавили смо и такозвану лутку односно „фантома“ са софтвером који ће нам омогућити континуирану едукацију и обуку запослених како би што боље и ефикасније радили. Купљен је и нови монитор за праћења срчаног ритма, апарт за неинванзивну вентилацију за пацијенте са проблемима у дисању, а сви запослени у служби добили су нове униформе – додао је др Милош Бајић.
У Хитној служби запослен је 41 радник од којих је десет лекара, 16 медицинских техничара и остало су возачи. Годишње ова служба збрине око 10.000 пацијената од чега су две трећине интервенција на терену, а остало је у амбуланти.
Читав циклус пројеката реализованих у претходном периоду био је најуспешнији од када локална самоуправа конкурише за прекограничне пројекте. Њихова вредност је већа од три милиона евра и поред медицинске опреме, обухватили су и ванредне ситуације, али и реконструкцију граничног прелаза Наково-Лунга са бициклистичком стазом, видео надзором, расветом.
-Аплицирали смо за нове пројекте. Иако је конкуренција велика очекујемо да ће наши пројекти бити одобрени за финансирање – напоменуо је Танацков.